Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

Orange limiteaza viteza in Roaming

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
164 replies to this topic

#1
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Dragi colegi de forum/clienti Orange,

Din 2017 de cand a fost pusa in aplicare legislatia Roam Like Home a Uniunii Europene, operatorii au incercat prin diverse metode sa NU se alinieze la noile tarife reduse in spatiul UE. De prin 2018 a fost observat, testat si demonstrat ca Orange Romania limiteaza viteza roamerilor in statele UE prin metode inca ne-intelese. Primul tip de limitare a fost pus la 2mbps doar pe download si aparea in general seara dupa ora 19 cand utilizatorii faceau trafic mai mult. Mai nou limitarea este mai sofisticata, in functie de traficul efectual si ora.

Ca sa intelegeti cu totii de ce face Orange asta va detaliez un pic principiul de facturare intre operatori in Roaming. Semana foarte mult cu principiul terminarii de minute national. Sa presupunem ca Orange Romania are in Germania 10.000 de roameri in Iulie care consuma 4 TB de date in Roaming in reteaua O2 Germania, iar operatorul O2 Germania are 5000 de roameri  in aceasi luna care consuma 2 TB de date in Orange Romania. La finalul lunii vine factura intre operatori, din 4TB consumati de romani in O2 DE se deduc cei 2TB consumati de germane in Orange Romania rezultand o factura de 2TB inmultit cu pretul reglementat de UE pentru Orange Romania. Inainte de RLAH nu era nevoie ca Orange sa puna limitari deoarece tariful catre client era mult mai mare decat cel facturat intre operatori. Uniunea le-a dat planurile de 2000% adaus la date in roaming peste cap si ei au venit acum cu idei pentru a nu fi in pierdere.

Doresc sa continuam discutia despre limitarile practicate de Orange Romania pe acest topic si incurajez pe orice client care vedem limitare la viteza de download in roaming sa faca reclamatie la 300 si chiar la ANCOM. Cu cat suntem mai multi, cu atat vocea noastra e mai puternica.

#2
maxb2000

maxb2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,452
  • Înscris: 14.01.2011
Eu am fost in Bulgaria si am dat speed test pe la ora 18 si am atins 80 Mb/s pe secunda si in rest nu am obserat sa fie limite de viteza de nici un fel

#3
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Un exemplu din Budapesta. Telenor HU.

Attached Files



#4
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Si eu am simtit limitari la Orange in roaming. E clar ca este o practica la nivel de operatori probabil pentru reducerea costurilor - oare operatorul partener ii taxeaza in functie de trafic, viteza etc?

#5
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006
Eu de 4 luni stau prin Germania/ Telekom si in ultimele 2 luni am consumat mult mai mult decat cet 5.6GB pe care ii am disponibili in roaming in UE pe abonament si nu am mai avut limitari dupa ce am facut reclamatie la Ancom in Mai 2019. Atunci se limita la greu doar pe seara.

#6
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,936
  • Înscris: 29.10.2014
Ati eliminat variabilele de genul:
  • alte benzi pe care merge LTE-ul in strainatate? Poate telefoanele nu suporta unele benzi folosite acolo.
  • faptul ca retelele din vest nu sunt asa de bune ca in Romania? in Franta de exemplu nu se punea problema de a avea viteza buna la net, se punea problema de a avea semnal la telefon. Intr-un centru comercial nu-mi puteam suna sotia ca nici unul nu aveam semnal. Nici prin reteaua franceza (Free), nici prin roaming (Orange RO -> Orange Fr).

Edited by RedDev, 22 August 2019 - 09:43.


#7
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View PostRedDev, on 22 august 2019 - 09:41, said:

Ati eliminat variabilele de genul:
  • alte benzi pe care merge LTE-ul in strainatate? Poate telefoanele nu suporta unele benzi folosite acolo.
  • faptul ca retelele din vest nu sunt asa de bune ca in Romania?

Da, am facut teste cu acelasi telefon, in aceasi locatie cu alt sim decat Orange Romania. Folosesc iPhone cumparat din Romania care cunoaste toate benzile UE. Limitarea se mentinea si cand treceam dintr-o tara in alta. Am avut limitare 2mbps la tranzitul Ungariei, Sloveniei, Croatiei.

Edited by Catean, 22 August 2019 - 09:44.


#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Le-am eliminat, ai pe celalalt topic zeci de teste comparative cu sim Orange in roaming versus sim local pe aceeasi retea care arata clar limitarea.

https://forum.softpe...0#entry25134628

Edited by MembruAnonim, 22 August 2019 - 09:45.


#9
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View PostdreaQ, on 22 august 2019 - 09:34, said:

Si eu am simtit limitari la Orange in roaming. E clar ca este o practica la nivel de operatori probabil pentru reducerea costurilor - oare operatorul partener ii taxeaza in functie de trafic, viteza etc?

Operatorul partener ii taxeaxa in functie de trafic, cum am prezentat in primul post.

#10
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006
Da, s-a discutat la greu pe forumul de Roaming Orange, s-au facut teste comparative cu SIM de la operatorul din Roaming si cu SIM ORO. Am demonstrat pe vremuri cu ajutorul mesajelor de semnalizare de pe mobil ca ORO limiteaza Prepaidul tot timpul zilei (MBR era schimbat la 2Mbps de catre ORO) pe cand Postpaidul doar in peak hours si doar in downlink. Asta a fost acum un an cand era f clara treaba. Intre timp s-au mai sofisticat insa limitarile sunt evidente si inca se mai practica.

#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pe langa limitari, alta problema destul de importanta mi se pare minciuna cu operatorii parteneri. Au pe site pentru fiecare tara o lista de operatori cu care au agreement. Cam peste tot pe unde exista retea Vodafone ar trebui sa te poti inregistra, in teorie. In practica, eu nu am reusit sa ma inregistrez pe nici o retea Vodafone prin Europa (Ungaria, Grecia, Italia, Spania, Cipru). In Italia nu mergea nici pe Wind, doar pe TIM.

Edited by MembruAnonim, 22 August 2019 - 09:53.


#12
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Probabil operatorii pe care nu te poti conecta, nu sunt de acord sa isi pateze imaginea cu practiciile Orange. Mie Vodafone UK mi se inregistreaza in RO pe Orange, dar Orange RO pe nici o retea Vodafone din Europa.

#13
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006
Ca sa fiu 100% sigur am verificat cu 2 ingineri de la Telekom din Germania si mi-au zis ca ei nu se ating de maximum bit rate care vine de la operatorul de acasa.
Oricum, cand eram in Germania si in Cehia aveam limitare evidenta atat pe Telekom cat si pe O2 mai demult.
Operatorii din roaming nu au treaba cu asftfel de limitari, ei fac doar autentificarea utilizatorului dupa care se comporta ca un switch. Mai departe serviciile IP sunt aplicate de operatorul de acasa.

#14
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,599
  • Înscris: 05.12.2005
In Austria de ex. retelele sunt asa de proaste si aglomerate incat nici macar indigenii nu primesc viteze mari, darmite roamerii.

#15
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006
Am lucrat in timp cu mai multi operatori si niciunul nu dadea prioritate mai mica roamerilor deci asta nu e o problema.
Oricum noi am testat deseori in zone in care erau resurse radio suficiente, probat si cu SIMuril locale sau culmea cu SIM Digi pe O2 de exemplu si astea nu erau limitate deloc.

#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Despre Franţa: nu ştiu cum mai este acum, însă în 2012 şi 2013, oriunde şi oricum voiam să mă conectez la Internet pe cale mobilă, trebuia s-o fac printr-un server proxy, pentru care primeam user şi parolă temporare - valabile 15 minute.
În cazul hotspot-urilor wi-fi din hoteluri, plăteam în funcţie de durata de accesare. Da, plăteam. Ştiu că pare incredibil, acum când în ansamblul RO-BG-GR mergem în locuri publice şi cerem "parola la wi-fi". În Franţa nu se putea. Mergeai la recepţie, plăteai pentru cât voiai să te dai pe net, ţi se dădea parola.
În locuri publice, deşi conectarea părea să fie "la liber", în momentul în care telefonul îţi realiza conexiunea, apărea pagina serverului proxy, iar parola o luai de la punctele Info speciale.
În mediul casnic, acolo unde, ca şi la noi, se plăteşte abonament pentru accesul fix la Internet, viteza este comparabilă cu H+ la noi, deşi există fibră optică.

Edited by PSC, 22 August 2019 - 10:14.


#17
winnie

winnie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 22.11.2005
Eu ma plimb destul de mult prin lume dar nu pot spune ca am observat efectele acestei "conspiratii" :) Da, sunt retele si retele...unde vad ca nu prea am semnal sau servicii, comut pe alt operator (inclusiv Vodafone), simplu....

Subiectul deschis este usor pueril si clar ascunde niste frustrari personale....

P.S.
Mecanismul de decontare descris, cred ca e cel utilizat de Catean la Monopoly :), in viata reala nu este asa.

#18
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,852
  • Înscris: 26.02.2010
Ieri dimineață, prin Londra, nu știu daca e vorba de congestie, îmi pare mai mult viteza limita, internetul era inutilizabil, asa ca am pus de un test. Semnalul e bun și gradul de încărcare este mediu spre mare.
Attached File  Screenshot_20190821_121246_org.zwanoo.android.speedtest.jpg   68.48K   71 downloadsAttached File  Screenshot_20190821_121321_com.parizene.netmonitor.jpg   105.04K   65 downloads

Maine plec în Bulgaria, data trecuta, seara am fost limitat, sunt curios, daca și în week-end voi fi limitat.

Edited by aris86, 22 August 2019 - 10:22.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate