Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

Irigare gazon cu apa de ploaie

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,113
  • Înscris: 17.01.2012
io am așa ceva, e bună că poate trage și impurități de 2/3 cm
aruncă apa la cam 10 metri din aspersor

PS: și poți face mai multe cu ea: tras hazna, tras apă din beci, împrumutat la vecini :)

Attached Files



#20
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 25.01.2007
Sa mor eu daca inteleg acest topic: daca tot ploua, la ce sa mai irig?

Problema stringenta esre atunci cand nu ploua saptamani intregi, cum este in Bucuresti. Atunci trebuie gasite solutii, nu atunci cand deja a plouat.

Poate vrei sa vb despre bazine de mii de litri ingropate in pamant! Asa... ce sa faci ci 500l? Nici pt un scuipat mai ca lumea nu iti ajunge :(

#21
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Pentru ca, vorba romanului: "irigatul fara ploaie e ca plua fara coaie".
Si da, problema initiatorului e atunci cand nu ploua, dar el are o rezerva de apa de ploaie.
#gushpi
pompa aia, ii goleste rezervorul in cel mult doua minute. O fi bine, ce zici?

Edited by myshyk, 21 August 2019 - 17:21.


#22
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
I-o goleste daca are unde sa scuipe !
Daca scuipa-n aspersoare, goleste bazinul in functie de debitul aspersoarelor.
Asta daca nu sparge vre-un furtun, distribuitor...

#23
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014

 3matrix, on 20 august 2019 - 16:33, said:

...
Apa de ploaie trebuie   ...     extrem de bine filtrata .

Deci, ca sa pot iriga cu apa de ploaie, trebuie sa o filtrez .
Înseamnă ca , pentru a fi bine gazonului,  TREBUIE SA FILTREZ APA CE VINE , DIRECT, DE LA PLOAIE .  Corect ?

(Doamne, ..., nu mai zic nimic ).

#24
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019
Irigat poate însemna și apă pe șanț , dar cînd vorbim de aspersoare , deja se discuta de apa filtrata deoarece au tot felul de site , în funcție de model .Ba chiar și alea din piata de 2 lei fara site , se blochează !
Deci ...Doamne.....!

#25
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014
"Extrem" de bine ?  Urili ?

#26
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,113
  • Înscris: 17.01.2012

 viceroy56, on 21 august 2019 - 18:11, said:

I-o goleste daca are unde sa scuipe !
Daca scuipa-n aspersoare, goleste bazinul in functie de debitul aspersoarelor.

IEZACT!!! Posted Image

Asta daca nu sparge vre-un furtun, distribuitor...

Are Hasp = 8 metri și Href = 8 metri
dacă trage de la nivelul solului va avea cam 1,5 bar
pt că sunt niște pierderi hidraulice, io mă bazez pe max 1 bar = 10 metri coloană de apă

CE FURTUN nu rezistă la 1 bar??? :o



 3matrix, on 21 august 2019 - 18:39, said:

Irigat poate însemna și apă pe șanț , dar cînd vorbim de aspersoare , deja se discuta de apa filtrata deoarece au tot felul de site , în funcție de model .Ba chiar și alea din piata de 2 lei fara site , se blochează !
Deci ...Doamne.....!

impuritățile nu dăunează gazonului, nu fi neînțelegător!
ele dăunează sistemului de irigat, ce-o fi așa greu de-nțeles

deci dacă utilizezi o pompă de-a mea, atunci DUPĂ pompă bagi un filtru grosier și ai scăpat!

#27
xplozia

xplozia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 02.02.2005

 godaro, on 21 august 2019 - 13:37, said:

Sa mor eu daca inteleg acest topic: daca tot ploua, la ce sa mai irig?

Problema stringenta esre atunci cand nu ploua saptamani intregi, cum este in Bucuresti. Atunci trebuie gasite solutii, nu atunci cand deja a plouat.

Poate vrei sa vb despre bazine de mii de litri ingropate in pamant! Asa... ce sa faci ci 500l? Nici pt un scuipat mai ca lumea nu iti ajunge Posted Image

Cine a spus ca vrea sa irige pe ploaie. Logic, se va iriga, atunci cand e nevoie. Iar 500 l sunt suficienti pentru suprafata mea pentru a tine ud pamantul, 2-3 zile, avand in vedere ca zona, este destul de mult umbrita.

#28
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
500 litri impartit la 100mp de gazon, vine 5 litri pe metru patrat. Esti sigur ca-ti ajung 2-3 zile ? Eu nu ma pricep la "agricultura", insa mi se par foarte putini acei 5l/mp

Am cautat pe net consumul de apa pentru un aspersor dinala oscilant, dar nu l-am gasit. In schimb am gasit ceva aspersoare cu rotor de la Hunter, si daga aleg din tabele un aspersor ce uda 360grd, cu o raza intre 4 si 6,4m, un MP2000, in ideea ca ai avea un singur aspersor dinasta fix in mijlocul gazonului, zice ca are un consum de apa de 384 litri / ora. Cum butoiul tau nu poate fi umplut complet si cum nu poti trage tot din el, daca ne luam dupa informatiile din catalogul Hunter, putem presupune ca o sa-ti ajunga apa doar 1 ora si un pic.

Sfatul meu este sa legi prima data aspersorul la robinetul de apa de la oras, sa-l reglezi sa-ti bata pe tot gazonul, iar dupaia sa te uiti la apometru si sa uzi macar o jumatate de ora ca sa stabilesti exact consumul de apa. Ulterior te decizi daca ajunge sau nu butoiul ala de 500 litri si totodata in functie de consum, alegi si pompa. Aspersorul ala ca sa functioneze, ar cam trebui sa-i dai un 1,5 bar si in functie de presiune si de consumul de apa, se poate alege pompa.

#29
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019

 gushpi, on 22 august 2019 - 07:29, said:





impuritățile nu dăunează gazonului, nu fi neĂ®nțelegător!
ele dăunează sistemului de irigat, ce-o fi așa greu de-nțeles

deci dacă utilizezi o pompă de-a mea, atunci DUPĂ pompă bagi un filtru grosier și ai scăpat!
Cine a spus ceva de gazon ?
Eu am făcut vorbire de sitele aspersoarelor .
Nu de nebuni exista sisteme de filtrare în funcție de tipul aspersorului !

#30
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
nu prea exista alge care cresc in intuneric, cel putin nu alge comune, nu ne referim la plante care cresc pe langa vulcani subacvatici si alte chestii care nu-si produc energia prin fotosinteza. Daca apar alge inseamna ca intra cumva lumina. Adaugarea de var compromite calitatea apei de ploaie de a nu fi dura si a nu strica solul.

#31
diaconuliviu

diaconuliviu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,772
  • Înscris: 19.01.2005
E vechi topicul dar intreb: cu asta nu se poate limpezi apa? Cauzeaza si plantelor irigate, oare?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate