Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 

Irigare gazon cu apa de ploaie

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
xplozia

xplozia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 02.02.2005
Am o curte, cu aproximativ 100 mp (~10*10) de gazon. Doresc sa il irig,daca este cazul, cu apa de ploaie. Detin un recipient de 500 l, pe care il pot folosi pentru captarea si pastrarea apei de ploaie. Doresc achizitia unui aspersor oscilant, ca cel din attach. Ca sa pun aspersorul in miscare, nu cred ca ma ajuta gravitatia, chiar daca pun vasul cu apa la 1 m desapra solului, asa ca ma uitam dupa o pompa cu flotor, fara mari pretentii. Problema mea este, ce pompa sa aleg? Ma gandesc ca pompa, va trage apa, si o va pompa prin zecile de gaurele ale aspersorului, sa nu se arda, pompand un debit mic de apa. Ce pompa ar fi indicata, pentru o astfel de solutie.
Nu ma deranjaza ca la x minute sa mut aspersorul, oricum voi depune mai putin efort, fata de udatul cu furtunul.
Nu ma intereseaza solutii cu apa din retea, ci doar cu folosirea apei de ploaie, captata intr-un recipient destul de mare.

Attached Files


Edited by xplozia, 20 August 2019 - 14:16.


#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,546
  • Înscris: 07.02.2003
O pompa de bașă normala de 200-400w o pui in rezervor si aia e... nu conteaza debitul, pompa merge.

Edited by andreic, 20 August 2019 - 14:29.


#3
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
alege o pompa ieftina, cea mai ieftina

#4
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,006
  • Înscris: 28.10.2006
O pompa submersibila, ca are si plutitor la purtator, la 150 - 180 lei gasesti cam peste tot.
Sa asigure 3 bari la aspersor. Este suficient.
Daca te strofoci putin, iei si un distribuitor cu 3-4 cai si pui 3-4 aspersoare o data, le "lucrezi" din robinetii de pe distribuitor, dupa nevoi.

#5
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,719
  • Înscris: 14.10.2008
Genial, mai ales ca sunt la moda energiile verzi.

#6
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Nu tocmai genial pentru ca:
500 del de apa sunt cam putini la irigat eficient un gazon de calitate.
Apa de ploaie o aduni cand ploua, in rest, va trebui sa uzi de la retea, care costa.
Apa din rezervoe va produce alge foarte rapid, alge care intrate in reteaua de irigatie, vor infunda duzele
Va trebui sa faca un sistem de comutare a instalatiei de pe bazin pe retea, alti bani, alta distractie.
Asa ca, o instalatie de irigat(prin picurare, cu aspersor) de la retea, cu programator care sa ude noaptea, este mai ieftin si mai simplu de construit din start.
Asta, in afara de faptul ca aspersoarele de tipul celui din poza, arata frumos, dar sunt destul de sensibile si se defecteaza destul de rapid.
LE. Daca vreti, va pun poza cu rezervor de apa de ploaie de  1000 de l, plin de alge, ca sa vedeti cam ce si cum se intampla.

Edited by myshyk, 20 August 2019 - 15:29.


#7
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
trebuie ferita de lumina apa din rezervor si tevile trebuie sa fie negre altfel se umple de alge si se infunda tot.

#8
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,501
  • Înscris: 16.03.2007
daca il ingropi in pamant mai face alge?

ma gandeam si eu sa fac un bazin, dar cred ca e mai mare bataie de cap.. sa escavez, sa evacuez pamantul, sa fac tot sistemul...

Edited by laffin, 20 August 2019 - 15:43.


#9
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,496
  • Înscris: 25.10.2007
Sa puna clor in rezervor sa nu se formeze alge. Se gaseste la Dedeman la raionul piscina.

#10
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
Da o folie neagra sau metalizata peste rezervor ce are? Nu cred ca apa cu clor e buna de stropit gazonul. Fara lumina nu pot creste alge.

#11
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,496
  • Înscris: 25.10.2007
Cred ca in timp tot se formeaza alge.. Clorul se evapora, nu cred ca afecteaza. Si apa de la retea contine clor.

#12
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019
Poti iriga cu apa de ploaie .... in conditiile spuse , poate 2 minute .
Apa de ploaie trebuie stocata intr-un bazin , decantata , apoi extrem de bine filtrata . Este mult mai pretentioasa decit apa de retea .
Nu faci asta , nu uzi .

#13
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Si-n bazinul subteran se formeaza alge, se dezvolta si pe intuneric.  Nu recomand clorinarea apei pentru irigat, gazonul va iesi patat.  Nu stiu daca se mai foloseste clorinarea apei potabile in procesul de elaborare a apei potabile. Din cate stiu, nu se mai foloseste de cativa ani. Cred ca se foloseste doar clorura de calciu, dar nu sunt sigur. Oricum perioadic se pot baga niste bulgari de var nestins in rezervor, dar asta inseamna o zi sau dou de nefolosire a apei. Asa ca, tot sistemul automatizat de la retea e  mai rentabil pentru 100 mp de gazon.
Da, eventual inainte de acumulare a apei in bazin se poate monta un sistem de filtre, s-ar putea sa fie folositoare. Nu am incercat inca, dar din auzite, pot da randament

Edited by myshyk, 20 August 2019 - 17:15.


#14
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Cea mai buna solutie de irigare gazon  mi se pare cu furtune ingropate ( un gen de furtune care transpira   speciale pt acest lucru)
Daca tu ai reteaua facuta sub gazon gravitatia face totul dar 500 l apa este extrem de putin

#15
xplozia

xplozia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 02.02.2005
Am destul de mult timp, umbra pe gazon, așa că, anul trecut nu am udat deloc. Anul asta am udat de 2 ori. Nu cred că merită o investiție mai mare. Mă folosesc de ce am, fara a mă complica cu sisteme automate, împământări și alte asemenea. Merita incercat. Grija mea este că o pompa normala, muncește prea mult pentru ce are de făcut și se poate arde, dar până la urmă merita incercat.

#16
gmartau

gmartau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 639
  • Înscris: 30.04.2008
Am un rezervor ingropat de 2000L in care colectez apa de ploaie, fara nici un filtru direct din burlane. Colectez jumatate din suprafata acoperisului asa ca se umple/improspateaza aproape la fiecare ploaie.  Are 10 ani si nu l-am golit niciodata mai mult de jumatate, nu a fost spalat niciodata. Cateodata, cand ploua este infestat cu alge sau polen dar apa se limpezeste singura intr-o zi. Pe interior s-au format alge asemanatoare cu cele de pe pietrele de rau dar stratul e de doar cativa mm si nu se desprinde cand folosesc apa. Apa nu are miros, e rece, limpede ca se vede fundul cu lanterna, sunt ceva depuneri, par de densitate mare, nu se ridica sa tulbure apa cand folosesc galeata sa scot apa.

#17
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018

 myshyk, on 20 august 2019 - 15:26, said:

Nu tocmai genial pentru ca:
500 del de apa sunt cam putini la irigat eficient un gazon de calitate.
Apa de ploaie o aduni cand ploua, in rest, va trebui sa uzi de la retea, care costa.
Apa din rezervoe va produce alge foarte rapid, alge care intrate in reteaua de irigatie, vor infunda duzele
Va trebui sa faca un sistem de comutare a instalatiei de pe bazin pe retea, alti bani, alta distractie.
Asa ca, o instalatie de irigat(prin picurare, cu aspersor) de la retea, cu programator care sa ude noaptea, este mai ieftin si mai simplu de construit din start.
Asta, in afara de faptul ca aspersoarele de tipul celui din poza, arata frumos, dar sunt destul de sensibile si se defecteaza destul de rapid.
LE. Daca vreti, va pun poza cu rezervor de apa de ploaie de  1000 de l, plin de alge, ca sa vedeti cam ce si cum se intampla.
algele dispar cu un plic de champ,zeama bordeleza pusă ÎN  butoi din cand in cand.acestea ajuta si la tratarea gazonului de asemenea nu mai apar nici tantarii in butoi

Edited by EMPP, 21 August 2019 - 05:57.


#18
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Voi incerca, chiar sunt curios daca are rezultate. Dar ce faci cand nu ploua, si rezervurul nu e plin pana in gura?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate