Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 

Impartire mostenire de la bunici: ce si cum?

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,507
  • Înscris: 22.08.2012
Salut,

Am si eu nevoie de cateva informatii, ca sa-mi lamuresc o dilema.

Treaba sta asa: bunicii din partea tatalui au murit inainte de Revolutie, iar dupa, copiii lor (adica tata si sora lui) au facut demersurile ca sa recupereze niscai pamant.

Au primit inapoi ce-a fost de primit, dar fara sa se faca impartirea intre cei doi frati (fiind arabile, fara mare valoare comerciala), le-au mai muncit, arendat, lasate in paragina, dupa cum le-a venit, in comun.

Acum, avand si ei o varsta, s-au gandit sa le imparta intre ei, numai ca matusa refuza de ceva vreme, razgandindu-se permanent de la intelegerea pe care o fac in prealabil si nesemnand cand ajung la primarie (impartirea de 50% - 50%).

Noi nu reusim sa intelegem refuzul si mai ales, vehementa cu care evita impartirea, deci as vrea sa stiu cum se poate rezolva legal treaba asta?

Ea are 3 copii, noi suntem 2 frati - asteapta sa moara ea si tata ca impartirea sa se faca la nepoti, situatie in care ei fiind mai multi ar primi un procent mai mare?

Cum s-ar face impartirea legala intre noi, nepotii, dupa moartea celor batrani, avand in vedere ca acum nu se poate?

Nu am avut nevoie de certuri si scandaluri in neam, am crezut ca va fi o formalitate si o ocazie de socializare discutia intre nepoti, am crescut impreuna si nu am avut niciun fel de neintelegeri, dar acum...brusc s-au schimbat.

Multumesc mult.

Edited by Olteanul_sfios, 19 August 2019 - 11:47.


#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Se face mai intai succesiunea dupa bunici (50 %/50%) si apoi fiecare familie cu treaba ei.

#3
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,507
  • Înscris: 22.08.2012
Succesiunea dupa bunici a fost facuta in 1985, dar din cauza regimului nu s-a pus si problema terenurilor confiscate, acestea fiind recuperate dupa 1989.
Terenurile au fost retrocedate, dar inca nu au fost impartite intre cei doi frati mostenitori (adica tata si matusa). Ce succesiune se mai face?

#4
moftware

moftware

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,402
  • Înscris: 08.05.2008
Titlul de proprietate obtinut in temeiul Legii fondului funciar nu mai face obiectul unei proceduri succesorale dupa autorul succesiunii (bunicul care a intrat in CAP), drepturile fiind automat recunoscute prin mentionarea celor doi copii (tatal si matusa initiatorului) pe titlu. Noi succesiuni se vor dezbate in urma decesului acestora, caz in care masa succesorala va cuprinde o cota de 1/2 din acel teren, pentru fiecare dintre cei doi, care se va imparti numai intre copiii celui decedat. Astfel, initiatorul si fratele sau au dreptul la cate un sfert, iar cei trei veri au dreptul la cate o treime din jumatate.

#5
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006
Daca le-au administrat 10 ani nu se aplica uzucapiunea?

#6
moftware

moftware

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,402
  • Înscris: 08.05.2008
Nu pare sa fie cazul, deoarece "le-au mai muncit, arendat, lasate in paragina, dupa cum le-a venit, in comun".

Mai sus, daca mama initiatorului si sotul matusii sale sunt in viata, atunci vor veni si ei la succesiunea dupa de cuius (cel decedat), la concurenta cu copiii.

#7
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,507
  • Înscris: 22.08.2012
1. # Moftware, multumesc mult, am inteles cum se va face impartirea.
2. # LL13G - neavand cunostinte juridice stiu doar ca uzucapiunea e un fel de...sa-ti ramana ceva daca l-ai folosit mult timp, dar in rest nu stiu cum functioneaza.

#8
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005
Pe Titlul de proprietate emis pentru bunurile retrocedate cine apare ca proprietar?
Bunicii sau copiii lor?

Dacă apar bunicii, se face o nouă succesiune pe aceste bunuri, cu delimitare clară/diviziune a părții fiecăruia.
Dacă apar copiii lor, se face ieșirea din indiviziune. (De comun acord sau cu ajutorul judecătorilor.)

#9
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,507
  • Înscris: 22.08.2012
Apar copiii (adica tata si sora lui), bunicii erau morti si succesiunea facuta cu cativa ani inainte.

Verificand ieri o lista facuta in 1990 a acestor terenuri si lista de la primarie am constatat ca lipsesc vreo 6-7 bucati, pe care matusa le-a vandut in anii '90, cu acte de mana, fara stirea tatalui meu sau a noastra. Ele au fost transcrise deja in proprietatea noilor cumparatori, deci nu mai avem cum sa le recuperam si probabil asta e motivul pentru care matusa acum refuza orice discutie: ii e frica sa nu aflam despre ele.
Am intrebat-o pe o prietena care lucreaza la primarie cum naiba a fost posibil sa se intample asa ceva: a ras si mi-a zis ca dupa Revolutie era suficient sa se prezinte vanzatorul si cumparatorul la cel care tinea registrul agricol si imediat se trecea la noul proprietar si...gata, aia era.
Evident, am renuntat la tot ce-a vandut, ciubucul matusii, ai mei nu vor cu nici un chip certuri in neam.
Problema e ca e ca nici ce-a mai ramas nu vrea sa imparta "pe bune".

Va multumesc tuturor pentru pareri!

#10
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005

 Olteanul_sfios, on 21 august 2019 - 11:46, said:

Apar copiii (adica tata si sora lui), bunicii erau morti si succesiunea facuta cu cativa ani inainte.
Nu cred că în acea succesiune a/u fost dezbătut/e acest/e teren/uri, pentru simul motiv că nu existau la vremea respectivă.
Acum ar trebui adus un inginer cadastrist, care să facă măsurătorile la ceea ce mai există fizic și apoi (cu acordul proprietarilor) propunerea de împărțire/lotizare.
Și cadastru și succesiune pe ceea ce mai există.

Cel mai bine este să se așeze la masă (tatăl tău și sora lui) și să discute civilizat despre asta.

În cazul decesului unuia din ei (sau amândurora), copiii ei nu primesc o parte mai mare pentru că sunt mai mulți. Primesc doar partea mamei lor, care va fi împărțită în 3. Deci mai puțin pentru fiecare.
Asta dacă tatăl tău și sora lui au cote egale (50-50).

Cred că tatăl tău poate merge la un notar să ceară deschiderea succesiunii (titlul de proprietate la cine e?) și notarul s-o invite pe sora lui la dezbatere.
Sau măcar să ceară informații la un notar despre situația asta. Nu ar trebui să coste mult.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate