Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 

OLX.ro

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
346 replies to this topic

Poll: Review vânzători OLX.ro (118 member(s) have cast votes)

Sunteți de acord cu un sistem de review la vânzătorii olx?

  1. Da, trebuia implementat din prima clipă - sunt mulți țepari. (99 votes [83.90%])

    Percentage of vote: 83.90%

  2. Nu, este un site de mică publicitate fiecare își asumă riscul. (14 votes [11.86%])

    Percentage of vote: 11.86%

  3. Nu folosesc OLX.ro / Nu mă interesează (5 votes [4.24%])

    Percentage of vote: 4.24%

Vote Guests cannot vote

#325
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007
Deci olx ofera livrare gratis. Insa nu inteleg de ce unii vanzatori nu vor sa ofere livrare prin OLX! Azi am vrut sa comand o navigatie pentru Citroen C-Croser-ul meu. Am apelat 3 vanzatori. Nici unul nu a vrut sa imi dea livrare prin olx. Cica ei nu lucreaza cu livrare prin olx! Ca au "contract" cu curierul, si ca ma costa 21 de lei la unul, vreo 30 si ceva la altul!Care e faza, ca nu inteleg? De ce refuza livrarea prin olx?
In final m-am suparat si am luat navigatia de la un magazin de pe net.

Edited by Robert_Kiran, 07 March 2024 - 16:48.


#326
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007
La intrebarea mea "de ce nu livrarti cu livrare prin olx" unul din vanzatori mi-a raspuns asa (copy/paste mesaj):

Am renunțat sa mai trimit colete de când cu vânătoarea vânzătorilor de pe olx. Mai bine stau in banca mea decat sa mă îndatoreze statul pe ani pt produsele mele.
Seara buna!

Intelege cineva, ceva?!?

#327
_V_

_V_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 06.10.2023
Cel mai probabil, unii vânzători sunt în realitate SRL-uri, care au contracte de 5lei/colet cu cei de la Fan Courier, însă ei s-au înscris pe site ca fiind persoane private.

Azi am mai interacționat cu acest vânzător:

https://www.olx.ro/d...sb-IDeuD0m.html

l-am întrebat dacă-mi poate vinde un adaptor cu livrare gratuită prin olx.ro, iar el mi-a spus să citesc cu atenție începutul descrierii:
"Cost livrare prin curier in orice localitate: 20 lei"

Am trecut apoi la vânzătorul nr. 2, care este o persoană fizică pe bune:

https://www.olx.ro/d...ei-IDgNyX5.html

evident că mi-a zis că trimite cu livrare gratuită prin olx, că produsul este sigilat de către producător, iar când l-am întrebat dacă a testat personal acel adaptor, doar ca să vadă dacă-i văzut de vreun smartphone el îmi spune:

"Nu-ți mai trimit absolut nimic, căci la 20 lei nu-mi acopăr nici măcar benzina!"

La livrarea prin olx, rămân datele firmei înscrise în arhiva site-ului, iar SRL-urile se tem astfel de controlele din partea ANAF-ului.

Mai mult chiar, este o cârdășie între aceste SRL-uri și cei de la olx, întrucât deși am raportat sute de astfel de vânzători:

1. Raporteaza
2. Detalii greșite ale vânzătorului
3. Firmă care se prezintă drept vânzător privat

în niciun caz nu s-a întâmplat absolut nimic, anunțurile respective rămânând în cadrul site-ul ca fiind listate de către PRIVAT.

Există sute de amanete pe olx, care au listate mii de produse/amanet, toate figurând ca vânzători privați și toate cu acordul olx.ro!...

#328
Sterone

Sterone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,941
  • Înscris: 16.01.2023

 Robert_Kiran, on 07 martie 2024 - 16:47, said:

Deci olx ofera livrare gratis. Insa nu inteleg de ce unii vanzatori nu vor sa ofere livrare prin OLX! Azi am vrut sa comand o navigatie pentru Citroen C-Croser-ul meu. Am apelat 3 vanzatori. Nici unul nu a vrut sa imi dea livrare prin olx. Cica ei nu lucreaza cu livrare prin olx! Ca au "contract" cu curierul, si ca ma costa 21 de lei la unul, vreo 30 si ceva la altul!Care e faza, ca nu inteleg? De ce refuza livrarea prin olx?
In final m-am suparat si am luat navigatia de la un magazin de pe net.

Pentru că la 30 de trimiteri pe an ii raportează platforma automat către ANAF.

 Robert_Kiran, on 07 martie 2024 - 17:13, said:

La intrebarea mea "de ce nu livrarti cu livrare prin olx" unul din vanzatori mi-a raspuns asa (copy/paste mesaj):

Am renunțat sa mai trimit colete de când cu vânătoarea vânzătorilor de pe olx. Mai bine stau in banca mea decat sa mă îndatoreze statul pe ani pt produsele mele.
Seara buna!

Intelege cineva, ceva?!?

Tu chiar ești sosit din hiperspațiu ? Ești rupt de ce se întâmplă, te-ai izolat sau cum ?

#329
isr2002

isr2002

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,980
  • Înscris: 06.09.2004

View PostSterone, on 07 martie 2024 - 23:33, said:

Pentru că la 30 de trimiteri pe an ii raportează platforma automat către ANAF.
....
Tu chiar ești sosit din hiperspațiu ? Ești rupt de ce se întâmplă, te-ai izolat sau cum ?

Observ o frustrare... Esti SRL?

#330
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007

View PostSterone, on 07 martie 2024 - 23:33, said:

Pentru că la 30 de trimiteri pe an ii raportează platforma automat către ANAF.


Si nu asa ar fi normal?

#331
_V_

_V_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 06.10.2023
Exemplu de SRL:

https://staramanet.olx.ro/

care, fără nicio excepție, și-a listat toate produsele ca fiind vânzător privat, evident în cârdășie cu staff-ul olx-ului, deoarece au fost ignorate absolut toate raportările mele:

1. Raportează
2. Detalii greșite ale vânzătorului
3. Firmă care se prezintă drept vânzător privat


#332
Sterone

Sterone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,941
  • Înscris: 16.01.2023

 Robert_Kiran, on 08 martie 2024 - 09:56, said:


Si nu asa ar fi normal?

Și atunci ce te mai miri ? Normalitatea multora a devenit fara rambursuri acum. Vor o viață liniștită. Nu te legi la cap daca nu te doare.

#333
_V_

_V_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 06.10.2023
Ultimele 10 mesaje pe care le-am primit pe olx sunt strict doar de la utilizatori care cic-ar avea probleme cu site-ul:

Quote

Bună! sunt interеsаt dе produsul dumneavoastră, dаr din cauzа unοr ρrοbleme сu sitе-ul olx nu pot vеdеа tοatе imaginile. Ați putеa să-mi trimiteți vă rоg imaginile pе WhAts 40791415723

Am observat că-n ultimul timp nu se mai iau măsuri drastice ca înainte, atunci când staff-ul olx-ului mai dezactiva astfel de conturi aparținând unor escroci care urmăresc un singur lucru: să-i prostească pe proști, prin aflarea datelor bancare ale naivilor!...

https://www.olx.ro/oferte/user/ZHxBl/

#334
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,538
  • Înscris: 21.12.2006
același mesaj l-am primit și eu azi, am vrut sa vad până unde merge... Binevoitor s-a oferit să suporte toate costurile, trimițând link pentru a-mi băga datele cardului 🥴

Citat


ut, sunt intеrеsаt dе prοdusul dumnеаvоаstră, dаr din cauzа unοr рrοblеmе сu sitе-ul οlx nu рοt vеdеа tοatе imаginilе. Аți рutеа să mi trimitеți vă rоg imаginilе pе wа   +40.737394241

Edited by nei-k, 12 March 2024 - 23:37.


#335
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,876
  • Înscris: 06.04.2013
Salutare.

Azi, am incercat sa postez pe olx, de pe un cont mai vechi, un anunt in imobiliare si nu am reusit, mi-a aparut un mesaj ca as fi depasit numarul maxim de anunturi gratuite si trebuie sa platesc. Insa, la mine e primul. Ce se intampla, au eliminat si facilitatea aia cu un singur anunt gratuit?!

#336
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,233
  • Înscris: 19.03.2007
Posibil, ca schimba saptamanal "termenii si conditiile", in curand va trebui sa platim tot. Caz in care eu zic pas, ca olx nu-ti ofera nicio garantie sau certitudine.

#337
_V_

_V_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 06.10.2023
https://ajutor.olx.r...-de-anunturi-V5

#338
_V_

_V_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 06.10.2023
Mi s-a umplut mesageria cu astfel de mesaje:

Quote

Bună ziua, sρеr că аcest articοl nu s-a eрuizаt înсă, aș dori să îl сumpăr de lа dvs. și daсă este în stoc contасtați-mă ре WhаtsAрp lа
40 791620234

Quote

𝐵𝓊𝓃ă 𝓏𝒾𝓊𝒶, 𝓅𝓊𝓉𝑒ț𝒾 𝓉𝓇𝒾𝓂𝒾𝓉𝑒 𝒻𝑜𝓉𝑜𝑔𝓇𝒶𝒻𝒾𝒾 𝓂𝒶𝒾 𝒹𝑒𝓉𝒶𝓁𝒾𝒶𝓉𝑒 𝒶𝓁𝑒 𝓅𝓇𝑜𝒹𝓊𝓈𝓊𝓁𝓊𝒾 𝓅𝑒 𝒲𝒽𝒶𝓉𝓈𝒜𝓅𝓅
  40792821778

De aici, observ că absolut toate numerele sunt din
Operator curent: VODAFONE Romania

Numele lor de utilizatori:

chadwickdaviau
corrinehannaman
chadwickdaviau
sharonvinogradov71446

Nedumerirea mea: acești scammeri sunt români?

#339
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,233
  • Înscris: 19.03.2007
Eu nu am primit in mesageria olx astfel de mesaje. In schimb am primit pe wapp, texte de genul "mai aveti la vanzare produsul X, as vrea sa-l cumpar, vine soferul sa il ia, etc". Nu sunt toti romani, la aia care trimit astfel de "oferte" din afara, mesajul e tradus cu google translate, intr-o romana aproximativa.

#340
_V_

_V_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 06.10.2023

View Posttitoo, on 19 martie 2024 - 10:40, said:

In schimb am primit pe wapp

De pe numere cu prefixul +40?

Dacă da, atunci cum de reușesc totuși să facă rost de cartele prepay în rețeaua Vodafone România, atâta timp cât acei scammeri trăiesc prin alte țări?...

#341
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,233
  • Înscris: 19.03.2007

View Post_V_, on 19 martie 2024 - 13:34, said:

De pe numere cu prefixul +40?

Dacă da, atunci cum de reușesc totuși să facă rost de cartele prepay în rețeaua Vodafone România, atâta timp cât acei scammeri trăiesc prin alte țări?...

Habar n-am , in Romania se poate orice.

#342
Master_the_cat

Master_the_cat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 23.12.2022
Vouă vă merg acțiunile multiple daca bifezi 3 anunțuri deodată la reactivare ?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate