Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 

Cine a avut Gonartroza?

  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#55
Cagula

Cagula

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 29.06.2009
Mama toată viața ei a avut probleme cu coloana și la mâini are câteva degete cu probleme dar ea are 75 de ani la genunchi sau șold nu are nimic merge zilnic pe jos. Eu de la vârsta de 4 ani aveam dureri de genunchi pe vremea lui Ceaușescu mă trimiteau la sanatoriul Techirghiol cică aveam reumatism așa se știa în anii 80 doar de reumatism problema grava e că nimeni nu știe cauza dacă am analizele de sânge fără să se vadă inflamație am dat pe Facebook de un grup spondilită anghilozantă și sunt oameni la fel ca mine cu afectare mare articulară și analizele bune

#56
Cagula

Cagula

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 29.06.2009
Pe 23.06.2022 am facut RMN la ambii genunchi la Sanador din Strada Dr. Iacob Felix 32 pe CD-u de la RMN au pus doar inregistrarea cu genunchiul stang si interpertarea facuta in bataie de joc la misto. Interpretare din 23.06.2022: Firma:

Ligament incrucisat posterior cu grosime si semnal normale. LIA cu lichi interfibrilar 1 mm Ligamente colaterale intacte, cu grosime normala. Tendoane supra- si infrapatelar cu aspect normal. Lichid in bursa semimembranosului 2 mm.

Concluzii

Leziuni MI grad I dreapta si III stanga. Leziune grad I LIA stang. Bursita semimembranos bilateral.

Dr Nedelea Mihaela

Si eu aveam probleme mult mai grave mai ales la genunchiul drept dupa ce am sunat la Sanador pentru clarificari am primit a doua opinie interpretare in data de 12.08.2022 total diferita de prima facuta in bataie de joc Interpretara second opinion din data de 12.08.2022 RAPORT MEDICAL

Investigatii:

Consultatie Radiologie Imagistica medicala (a doua opinie/interpretare comparativa): Evaluarea imaginilor examinarii IRM nativa la nivelul genunchiului bilateral

evidentiaza:

La nivelul genunchiului drept:

- piese scheletice cu raporturi normale;

- os spongios cu semnal omogen; de notat hipertrofia spinei anterioare a tibiei, cu aspect de sechela post apofizita tibiala anterioara, fara modificari de semnal restante la acest nivel;

- traiect oblic liniar in hipersemnal PD FS si T2 la nivelul cornului posterior al meniscului intern, fara atingerea suprafetelor meniscale, cu aspect de leziune de menisc grad II; poster-inferior chist parameniscal cu diametrul de 5mm; - cornul anterior al meniscului intern este alunecat anterior, cu semnal omogen.

fara traiecte de fisura;

- menisc extern cu semnal omogen;

- LIA tumefiat in 1/3medie si cea craniala, in hipersemnal neomogen PD FS si T2, cu pastrarea insertiilor osoase cu aspect usor desirat in treimea caudala, cu aspect

de intindere, LIA bordat anterior si inferior de lichid,

- LCI usor tumefiat in treimea craniala cu semnal omogen, cu pastrarea insertiilor osoase, bordat la acest nivel de o fina lama de lichid cu aspect de intindere usoara;

- ligament popliteal cu semnal RM normal, bordat de lichid in adiacent insertiilor cu asepct de minima intindere;

- LIP, LCE, ligament rotulian, retinacul patelar medial si lateral cu aspect RM normal;

- modificari de entezopatie la nivelul insertiei rotuliene a tendonului cvadricepsului emural si ligamnetului rotulian;

- colectie fluida in cantitate mica la nivelul burselor peri si retropatelare, - cartilaj articular de la nivelul condililor femurali si fetei posterioara a rotulei in treimea inferioara a acesteia, in special pe fetele portante ale condililor femurali, cu suprafata neregulata, neuniforma, subtiat, fara arii de denudare la acest nivel; - entezofite marginale pe fetele portante postero-laterale ale condililor femurali si la nivelul unghiurilor rotuliene.

La nivelul genunchiului stang: - piese scheletice cu raporturi normale;

- os spongios cu semnal omogen; de notat hipertrofia spinei anterioare a tibiei, cu aspect de sechela post apofizita tibiala anterioara, mai putin evidenta comparativ

cu genunchiul controlateral, fara modificari de semnal restante la acest nivel: - traiect oblic si orizontal in banda in hipersemnal PD FS si T2 la nivelul cornului posterior al meniscului intern, cu atingerea suprafetei meniscale inferioare si extensie la nivelul corpului meniscal, cu aspect de leziune de menisc grad III;

- menisc extern si corn anterior menisc intern cu semnal omogen; -LIA tumefiat in 1/3medie si cea caudala, in hipersemnal neomogen PD FS si T2,

cu fine leziuni interstitiale in treimea distala, cu pastrarea insertiilor osoase, bordat anterior si posterior de lichid;

- ligament popliteal cu semnal RM normal, bordat de lichid in adiacent insertiilor cu aspect de minima intindere;

-LIP, LCI, LCE, ligament rotulian, retinacul patelar medial si lateral cu aspect RM normal;

- modificari de entezopatie la nivelul insertiei rotuliene a tendonului cvadricepsului femural;

- colectie fluida in cantitate mica la nivelul burselor peri si retropatelare cu tendinta la extensie in compartimentul lateral;

- cartilaj articular de la nivelul condililor femurali si fetei posterioara a rotulei in treimea inferioara a acesteia, in special pe fetele portante anterioare si posterioare ale condililor femurali, cu suprafata neregulata, neuniforma, subtiat, fara arii de denudare la acest nivel;

- entezofite marginale pe fetele portante antero- si postero-laterale ale condililor

femurali si la nivelul unghiurilor rotuliene. Aspectul IRM descris evidentiaza:

- leziune grad III corn posterior menisc intern stang extins la nivelul corpului si respectiv leziune grad II corn posterior menisc intern drept.

- chist parameniscal perimenisc intern drept. - leziuni interstitiale LIA stanga si intindere LIA dreapta.

- intinderea ligamentelor politeale bilateral si respectiv a LCI drept. - bursita retropatelara.

- condropatie femuro-patelara mai accentuata in stanga. - entezofitoza femuro-patelara bilateral.

- sechele de apofizita tibiala anterioara bilateral.

Dr. Miruna Calinescu

Evitati Sanador Victoriei, daca ei fac asa ceva la interpretari articulare oare ce se intampla la cineva care are o tumoara la un organ si cei de la Sanador fac interpretarea la misto si mor oamenii cu zile.

#57
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017
Fix la Sanador Victoriei am doua exemple recente. Unul chiar terminat rau. Operatii de harnie de disc. Pret initial : 20.000 RON.  Decontat prn casa de asigurari = 8000 RON. Insa adaugat pe urma cate o ''mica'' chitanta de 925 RON pentru diverse alte investigatii + o zi in plus de internare.   Sunt mega mega hapsani in ceea ce priveste costuriile cu interventia si spitalizarea si nici nu sunt pe departe cei mai profi.

Daca ar fi desptepti ar citi ceea ce se scrie despre ei pe forumuri, ar lua masuri. Insa sunt probabil prea tampiti si orientati spre profit ca sa faca asta. Doamne ajuta sa ajunga la faliment insa in Romania putin probabil.

#58
Cagula

Cagula

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 29.06.2009
Fac tot felul de mizerii și cineva trebuie să-i facă să plătească, eu acum nu știu care interpretare de la RMN e bună și ce am trebuie să fac rmn în altă parte

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate