Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Cine a avut Gonartroza?

  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#1
IoanaBuc

IoanaBuc

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 04.06.2019
Buna tuturor,
Va rog sa-mi spuneti, daca cineva a mai fost diagnosticat cu gonartroza? Medicul zice ca la femei se intalneste des, mai ales dupa menopauza. Doctorul mi-a sugerat sa folosesc produsele de la Ronda Medical, deoarece sunt de calitate. Voi unde v-ati operat, la care spital?
Multumesc.

#2
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009
Se opereaza gonartroza? Din ce stiu sunt niste modificari degenerative ale articulatiei genunchiului. Deci poti atenua doar evolutia, nu te vindeci.

#3
cioclopica

cioclopica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,441
  • Înscris: 07.05.2006
@IoanaBuc, sotia mea o poseda de circa 7 ani. Nici vorba de operatie. Sunt tratamente medicamentoase care amelioreaza efectele dar, din pacate, te ingroapa cu ea.

#4
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

 spe_ripper, on 07 august 2019 - 14:10, said:

Se opereaza gonartroza?
Da, se face protezare.

.

Attached Files

  • Attached File  knee.jpg   99.47K   66 downloads


#5
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Am un prieten medic si retin ced mi-a spus in urma cu vreo 20 de ani cand l-am intrebat ceva despre o afectiune a carei nume se termina cu OZA, o confundasem cu una cu terminatia ITA. Reproduc din memorie, nu sunt neaparat cuvintele lui:
-toate bolile care au nume cu terminatia ITA, gen otita, amigdalita, etc, sunt inflamatii, se trateaza si sunt vindecabile.
-toate bolile care au nume cu terminatia OZA, gen spondiloza, artroza, etc, sunt afectiuni degenerative, nu se vindeca niciodata, tratamentul doar le poate stopa sau incetini din evolutie.

Edited by altuser09, 07 August 2019 - 15:30.


#6
cioclopica

cioclopica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,441
  • Înscris: 07.05.2006
Asa cum a spus "karhu" se poate proteza in cazurile grave sau cine mai doreste. Cata vreme sotia mea suporta aceasta afectiune, nu este vorba de operatie. Eu m-am referit la un caz particular, nu pot generaliza sau sfatui initiatorul topicului. In urma cu 5 ani i s-a propus la Spitalul Militar operarea insa, dupa ce a constientizat in ce consta manopera si recuperarea, a refuzat.

#7
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,477
  • Înscris: 04.05.2006

 IoanaBuc, on 07 august 2019 - 14:05, said:

Buna tuturor,
Va rog sa-mi spuneti, daca cineva a mai fost diagnosticat cu gonartroza? Medicul zice ca la femei se intalneste des, mai ales dupa menopauza. Doctorul mi-a sugerat sa folosesc produsele de la Ronda Medical, deoarece sunt de calitate. Voi unde v-ati operat, la care spital?
Multumesc.
Gonartroza nu e cu "a avut", ci e cu "are". Odata instalata e....forever. Nu exista remediu, decat pentru ameliorarea simptomelor.....nu se vindeca, nu se opereaza.
Am si eu una :). Prin operatie, se intelege protezarea, insa aia e abordabila strict ca ultima solutie.

#8
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017
Maica-mea are. Este dovedita si paradovedita prin examene si radiografii de toate felurile. Are dureri mai ales noaptea si nu se poate odihni, orice fel de pastile ar lua.

Singura solutie este protezarea. Se poate face la Floreasca, la Foisor. La privat. Depinde ce buget are fiecare. La mine nu ar fi problema asta insa ea tot amana....  E dreptul ei pana la urma. Ce pot confirma este ca e o boala ingrozitoare. Ai dureri, nu pot sa mergi, sa urci sau sa cobori scari... groaznic....

Nu iti recomand sa iei unguente sau alifii sau alte tampenii pe care le vezi la TV . Acolo se abereaza la greu. Aia habar nu au ce inseamna defapt boala asta.

#9
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,278
  • Înscris: 05.04.2011
Pe vremuri se facea artrodeza de genunchi, acum protezare pe scara larga (ca tratament chirurgical); se poate incerca o temporizare care da uneori rezultate, cu acid hialuronic (sau mai exact hialuronat de sodiu) in injectii intraarticulare

#10
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017
chiar se face insa efectul are durata scurta, plus ca nu este medical indicat sa faci asta la nesfârșit....   Crede-ma ca stiu ce vorbesc.

#11
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,704
  • Înscris: 21.06.2016
S-a spus cam tot ce era de spus. E o "boala" foarte dureroasa si incapacitanta si nu "dispare"
Nu exista "pastile" si creme pentru gonartroza decit tepe. Se pot lua antinflamtoare, opioide pentru durere (cu mare grija, creeaza dependenta) si cam atit.
Pentru stdaiile mai incipente se fac injectii in gennchi cu diferite variante de acid hialuronic si/sau steroizi. Acum cel mai nou e Durolane, nu stiu daca il gasesti in Romania. Efectul injectiilor este numai de citeva luni. Uneori e o injectie, alteori 3 sau 5.
Operatie nu exista decit in cazul protezarii. E un punt la care asta e singura solutie.

#12
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
mama s-a operat de coxartroza (un soi de echivalent al gonartrozei dar la articulatia soldului) la targu mures inainte de anul 2000 si a fost totul ok. sunt 20 si ceva de ani, intre timp au aparut alte efecte ale baranetii, dar in privinta articulatiei protezate e ok.

tare mi-e ca ma lipesc eu de o gonartroza. ma dor genunchii in ultima vreme la urcat si coborat scari si ridicatul de pe scaun. trebuie sa fac niste radiografii sa vad care-i treaba. pana una alta ma chinui sa dau jos niste kilograme.

@ karhu, CT-ul e elocvent pt diagnosticarea gonartrozei? ca mi-ar fi mai usor sa fac ct.

Edited by Fane, 07 August 2019 - 19:46.


#13
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

 Fane, on 07 august 2019 - 19:46, said:

@ karhu, CT-ul e elocvent pt diagnosticarea gonartrozei? ca mi-ar fi mai usor sa fac ct.
Nu, la CT se stă întins și nu exista presiune pe genunchi, deci pensarea spațiului intraarticulsr e mai greu de pus in evidența.
Diagnosticul paraclinic se face prin examen radiologic in poziție ortostatica, uneori pacientul e pus sa țină in brațe o greutate.


#14
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
Merci.

#15
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017

 vrajitoruldinoz, on 07 august 2019 - 19:18, said:

Se pot lua antinflamtoare,


Se pot lua dar cu mare atentie pentru ca sunt hepatotoxice.....

 Karhu, on 07 august 2019 - 19:55, said:

Diagnosticul paraclinic se face prin examen radiologic in poziție ortostatica, uneori pacientul e pus sa țină in brațe o greutate.
  exact.

#16
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002

 Bogotta, on 07 august 2019 - 20:51, said:

Se pot lua dar cu mare atentie pentru ca sunt hepatotoxice.....
aspirina (vreo doua pastile / zi) sau ibuprofen (400mg / zi) sunt ceva de speriat? intreb ca eu mai obisnuiesc sa iau.

#17
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
As[irina e slaba nu are rost sa o bagi,sau daca te lasa de la ea macar sa fie tamponata
Nu ai nimic,chiar si daca bagi opioide si antiinflamatoare o data la cateva luni nu ar trebui sa fie mari probleme
Daca ai o viata curata fara alcool si droguri nu ar trebuie sa te sperie niste pastile...

Edited by I2O, 07 August 2019 - 22:00.


#18
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017

View PostFane, on 07 august 2019 - 21:20, said:

aspirina (vreo doua pastile / zi) sau ibuprofen (400mg / zi) sunt ceva de speriat? intreb ca eu mai obisnuiesc sa iau.


Ibuprofenul este antiinflamator, asa cum spuneam mai sus, este hepatotoxic luat timp indelungat. Daca iei zilnic ani de zile, nici nu mai conteaza daca bei sau nu (si nici altceva). Intreaba un medic si o sa iti spuna acelasi lucru.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate