Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Arbori si arbusti decorativi

- - - - -
  • Please log in to reply
331 replies to this topic

#73
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,528
  • Înscris: 27.01.2012
Si metoda poloneza
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/oO6O7wNJJGQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#74
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,528
  • Înscris: 27.01.2012
In toamna am recoltat niste pastai de Albizia. N-am mai umblat la ele pana azi cand am constatat ca le-au atacat gargaritele!!!

#75
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,528
  • Înscris: 27.01.2012
Un maestru gradinar japonez ne explica taierea Niwaki zisa si norisori
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/v2vStbSxRbc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#76
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,701
  • Înscris: 04.06.2007
Vara trecuta, vizitand cetatea Histria, pe malul lacului Sinoe, am vazut un arbust ce zic eu ca semana cu un laur, nu stiu exact daca ar putea creste la noi, dar cam asa aratau frunzele. Oare daca as cumpara un laur si l-as planta in zona Baragan, ar rezista iarna?

#77
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Ce e ala laur? Dafin?
Ca în afara de dafin mai sunt nspe specii înrudite, cu numele de familie identic...
Dacă te referi la dafin, teoretic nu, practic nu prea și mai practic de atât poți încerca.
Teoretic dafinul nu rezista iarna afara la temperaturi sub -5 sau ceva pe acolo... Adică nu ți-l omoară o bruma dar când deja 3 îngheț teoretic îl omoară de tot.

Seamana deci cu mukte plante mediteraneene gasibile și la noi, gen smochin, însă teoretic are o rezistenta mai slaba de vreme ce nu prea îl vezi plantat afara de suficient de mulți ani. A auzit de dafin care încă mișcă după vreo 3-4 ierni dar astea nu au prea fost ierni.
Smochini sunt și încă destui...

Ce. Îți pot spune eu 3 ca am dafin în ghiveci și lgau mai prins chiar nopți cu - 5-7... Nu mukte dar l-au picat... Habar nu am dacă rezista, când am văzut ca frigul de acest gen devine persistent (nu doar o dimineața în care am - gradele alea pt o ora sau ceva de genul), l-am băgat inauntru.

Am de gând sa încerc și sa îl plantez, adăpostit de un perete sudic și protejat, sa vedem dacă merge... Nu pe asta ca îmi e mila de el.

E una din plantele ce au nevoie de interior pe care le apreciez, 3 frumos, e rezistent e și util, îmi e drag de el.
Nu s-a îmbolnăvit, nu a fost atacat de ceva vreodată, nu a făcut figuri la mâncare sau chiar la apa, extrem de tolerant si nepretențios, o planta căreia chiar nu ai ce sa ii reproșezi 2xceptand faptul ca provine dintr-o clima mult mai prietenoasa și prin urmare nu are 3l săracul nicio vina ca tu vrei sa îl crești aici, deci trebuie sa faci măcar efortul sa îl ajuți atunci când condițiile devin total nefavorabile...


Deci merge afara?
Probabil ca nu, în principiu.
Probabil ca pus întrgun colt unde e adăpostit de curenții reci, de vanturile înghețate ale iernii, care ziua mai acumulează de la soare ceva căldură și o degaja înapoi noaptea, sau poate e un perete al unei camere bine încălzite iarna și care nu e izolat, asa încât noaptea scăpa ceva căldură, ar rezista decent pana la temperaturi ceva mai joase decât cele -5 - 7 din cărți... Probabil cu contitia ca dacă sunt să zicem - 10 sa nu fie zile întregi..
Habar nu am, eu am de gând sa încerc pt ca asa cum ziceam e o planta care îmi place... Dar în principiu fără multă atenție la multe detalii, sa îl iei sa îl atunci undeva aiurea prin curte, nu cred ca va trece nici măcar o iarna...


#78
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,489
  • Înscris: 28.12.2010
Nasul meu avea un laur de-asta care era copac in toata regula. Din pacate si-a renovat curtea si casa si a trebuit sa-l scoata. Probabil ca fiind aici la Constanta si intre ziduri si garduri si case, la adapost, a reusit sa supravietuiasca celor cateva ierni in care temperaturile au coborat sub -10. Era batran il mostenise de la fostul proprietar. Probabil acu 25 de ani a cumparat casa si laurul era deja acolo. Pacat de el era foarte frumos dar nu a avut incotro a trebuit sa-l taie.

Edited by gabiroa, 28 January 2021 - 12:15.


#79
newfmc

newfmc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 13.07.2007
Probabil vorbesti de laurocires ( Prunus laurocerasus ), care ramane verde si iarna:

[ https://i.pinimg.com/originals/63/6f/61/636f617f59f2f648689c36716647ab1c.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Eu am vreo 20 de bucati intr-un gard viu, in Ilfov nu are nicio problema cu temperaturile si nici cu alte boli sau daunatori. Singurul daunator care am vazut ca-l mai afecteaza e molia piersicului, dar atacul e foarte slab in comparatie cu cel din pomi.

Edited by newfmc, 28 January 2021 - 14:05.


#80
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,489
  • Înscris: 28.12.2010
Cam asa erau frunzele. Tulpina parea formata din mai multe tulpini impletite intre ele asa cum urca lianele. Urca la vreo 4-5 metri si intr-adevar era vesnic verde si formase o coroana la fel ca pomii.

#81
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,701
  • Înscris: 04.06.2007
Am plantat, ca un experiment, mai multi puieti de Laurus Nobilis, in diferite locuri din curte. Astept sa vad cum se vor comporta in timpul anui dar mai ales la iarna.

Attached Files


Edited by tiestodj20, 27 February 2021 - 09:05.


#82
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,528
  • Înscris: 27.01.2012
Taieri la pin
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/qgW6FVXK4Ww?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#83
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,528
  • Înscris: 27.01.2012
Mahonia, un arbust cu fruzis mereu verde si flori galbene, un arbust pe care il recomand calduros datorita aspectului sau estetic indiferent de sezon.

Attached Files



#84
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,528
  • Înscris: 27.01.2012
Physocarpus Opulifolius Dart’s gold

Attached Files


Edited by subway_guru, 11 April 2021 - 18:36.


#85
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,528
  • Înscris: 27.01.2012
Salcia pletoasa Salix Babilonica

Attached Files



#86
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,528
  • Înscris: 27.01.2012
Corcodus rosu

Attached Files



#87
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,528
  • Înscris: 27.01.2012
Cercis

Attached Files



#88
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,528
  • Înscris: 27.01.2012
Bambusi

Attached Files



#89
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
As avea nevoie urgent de o părere - e o problema daca câțiva tuia au stat închiși în colet 4 zile pe transport ? Își revin ?



#90
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,528
  • Înscris: 27.01.2012
In mod normal nu...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate