Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Plante luptatoare?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
...sau cand le scoti la plimbare.

#20
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Daca iti vin rude, soacre, le tragi un sezlong in apropierea plantei...

#21
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
Am cateva zeci de tufe de lavanda - nici un efect

Afara, in aer liber, singurele cu efect sunt spiralele de tantari care ard mocnit

In casa - aparate cu lichid sau pastile in priza

Autan si celelalte nu prea le-as da pe mine zilnic, atata otrava pe piele in fiecare zi...

#22
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Si daca respiri spiralele sau pastilele o fi mai bine. Cred ca tantarii cat de curand or sa ajunga sa le fumeze si pe alea ca pe marijuana.

#23
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

View Postcorinadaniela, on 18 iulie 2019 - 08:42, said:

[...]DYI, pe vremea copilariei mele, cand mergeam in vacanta la bunici, la tara, am observat ca bunica scapa complet de mustele din curte atunci cand avea puse la uscat siragurile cu frunze de tutun (era obligata sa cultive tutun pe o anumita suprafata de teren, si il dadea la CAP).
am inteles ca si muscatele ar alunga insectele, cu mirosul emanat de frunze.

insa cel mai bine scapi de muste si tantari cu planta denumita "plasa de insecte" Posted Image Posted Image Posted Image

Da, si eu, tot asa. Ma ascundeam pe prispa, in spatele sforilor cu tutun insirat si, in perioada cat era tutunul acolo, eram ferita de muste. Din pacate, nu am cum reproduce experienta Posted Image Vremurile alea au apus ...

Deocamdata, aici, ma interesez de plante. Plasele, lumanarile, spiralele s.a.m.d. sunt ok si le stim, cu totii. Ce doresc sa aflu aici este daca pot implica, in lupta Posted Image mea,  si niste plante.

View PostPopaXXX, on 18 iulie 2019 - 09:20, said:

In general plantele cu miros intens tin insectele departe, sau mascheaza mirosul oamenilor, tantarii simt mirosul de transpiratie al oamenilor si asa se orienteaza. Menta, lavanda, rozmarin, lamaita, busuioc - toate plantele aromatice sunt bune pentru asta.

Cu alte cuvinte, daca tot imi plac plantele aromatice si nu concep gradina fara ele, o sa le plantez cat mai aproape de terasa Posted Image

View PostOxigen1234, on 18 iulie 2019 - 14:58, said:

Am cateva zeci de tufe de lavanda - nici un efect[...]

Posted Image
Nici pe muste nu le indispun, toate tufele alea? Pe mine ma intereseaza, mai degraba, sa aflu cum pot scapa de muste. Tantarii nu ma terorizeaza asa de tare. Mustele insa ... imi vine sa urlu cand le vad!! Evident ca, daca ar fi o planta care sa alunge tot, nu ma dau inapoi.

Am inteles ca si coriandrul (planta, verde, nu uscat si nici semintele) e de luat in calcul.

#24
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007
DIY, am facut cadou vecinilor duminica asta o plasa de lavanda si lamaita. Ieri mi-au multumit pentru ultimele nopti, cica de multa vreme nu au mai dormit asa bine de la miros si tantari lipsa Posted Image. Eu cred ca inclusiv la muste au o oarecare influenta.

Nici la noi pe santier nu pare sa fie ceva tantar sau muste prin casa. O imagine cu parte din "productia" de pe cel mai parfumat santier Posted Image

Am testat si pe noi cu ulei de lavanda, acum vreo 2 saptamani pe o plaja salbatica unde chiar erau ceva tantari.. si chiar  functioneaza f ok si in plus nu cred ca e toxic precum autanu; Am testat cu un picior dat cu lavanda si unul fara, veneau..miroseau si plecau pe celalat picior..  Se mai si doarme bine de la miros ..Posted Image)

Attached Files


Edited by catalijns, 18 July 2019 - 17:14.


#25
barladi

barladi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 10.01.2011
Singurele plante care fac fata tantarilor sunt planta de spirala, arborele de Autan si festile cu ulei ars. Si lasand gluma la o parte, si eu am plantat otetar care s-ar spune ca ii alunga si ce sa vezi - si-au facut cuib il el, ca e mai la umbra. De fapt au ajuns atat de nesimtiti incat te ungi tot cu uleiuri anti tantari si ei se aseaza cu nonsalanta pe tine si te ciupesc, chiar daca esti imbalsamat de sus pana jos de protectii

#26
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,882
  • Înscris: 28.11.2006
Cu hartie de muste ai incercat? Eventual din aia impregnata cu feromonii speciei care te deranjeaza. Ca asa-s toti masculii, fraieri dupa.. femele :naughty:

#27
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007
Cred ca astia de oras sunt ca maidanezii..nu se deranjeaza de la niste autan. Cei mai de la tara au putin bun simt si respecta tratamentul..:))

#28
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

View Postcatalijns, on 18 iulie 2019 - 17:14, said:

DIY, am facut cadou vecinilor duminica asta o plasa de lavanda si lamaita. [...]

Cum, zilele astea, ma zbat sa gasesc o idee de spalier pentru niste iedera si - cu mult noroc! - niste Mana Maicii Domnului ... am citit "plasa" ca in "plasa de Buzau" si m-am si bucurat! Wow! Lavanda cataratoare pe plasa! Exact ce-mi trebuie Posted Image Ce ti-e si cu mintea omului ... o ia pe o directie si baga totu' pe directia aia, fie ca se potriveste, fie ca nu Posted Image

Lamaita? Ce-i aia?

#29
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Ai grija cu iedera ca dauneaza tencuieii de pe casa.

#30
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

View PostPaz, on 19 iulie 2019 - 13:36, said:

Ai grija cu iedera ca dauneaza tencuieii de pe casa.


Asa o fi ... sau nu. Parerile sunt impartite, in privinta asta. Oricum, eu n-am tencuiala Posted Image ci fatada ventilata, din lemn.

#31
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Cu lemnul nu stiu cum e. Cu tencuiala am vazut eu. Gaseste crapaturi mici si intra in ele largindu-le. Cand o tragi, vine cu tot cu tencuiala.

#32
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008

View PostDIY, on 19 iulie 2019 - 13:35, said:

Cum, zilele astea, ma zbat sa gasesc o idee de spalier pentru niste iedera si - cu mult noroc! - niste Mana Maicii Domnului ... am citit "plasa" ca in "plasa de Buzau" si m-am si bucurat! Wow! Lavanda cataratoare pe plasa! Exact ce-mi trebuie Posted Image Ce ti-e si cu mintea omului ... o ia pe o directie si baga totu' pe directia aia, fie ca se potriveste, fie ca nu Posted Image

Eu nu m-am impacat deloc cu plasele obisnuite, majoritatea cataratoarelor trebuie tunse periodic sa le dai forma si sa le ajuti sa infloresca, infasurate la orizontal iti dau batai de cap la tuns. Evident nu sunt specialsta, zic doar cu ce m-am confruntat eu ca am tot mutat / rearanjat tufe, pe unele le-am scos de tot ca incepusera sa indoaie gardul....
Eu prefer sa cumpar tevi si fier beton, le sudam unde ne trebuie si sunt usor de organizat si dupa, sau asa mi se pare mie, sunt mai urate dar dupa un sezon oricum nu se mai vad ca sunt complet inglobate de plante.
Uite cateva de la mine, cum arata dupa vreo 2- 3 ani, eu prefer sa fie mai pe rotund asa, formele astea ma atrag.
Spalierul ala de la vie este designul sotului, eu am vrut sa scot de tot via de acolo dar lui ii place...

Attached Files



#33
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,587
  • Înscris: 11.03.2006
Am auzit ca Paulownia ar alunga tantariim desi nu prea cred.  https://adevarul.ro/...68ba/index.html

Am de gand sa elimin toate baltile si sa dau cu insecticide, Cand se insereaza nu mai poti sta afara, cu Autan cu tot. Te ciupesc si prin haine..

#34
barladi

barladi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 10.01.2011

View Postdell99, on 19 iulie 2019 - 14:47, said:

Eu nu m-am impacat deloc cu plasele obisnuite, majoritatea cataratoarelor trebuie tunse periodic sa le dai forma si sa le ajuti sa infloresca, infasurate la orizontal iti dau batai de cap la tuns. Evident nu sunt specialsta, zic doar cu ce m-am confruntat eu ca am tot mutat / rearanjat tufe, pe unele le-am scos de tot ca incepusera sa indoaie gardul....
Eu prefer sa cumpar tevi si fier beton, le sudam unde ne trebuie si sunt usor de organizat si dupa, sau asa mi se pare mie, sunt mai urate dar dupa un sezon oricum nu se mai vad ca sunt complet inglobate de plante.
Uite cateva de la mine, cum arata dupa vreo 2- 3 ani, eu prefer sa fie mai pe rotund asa, formele astea ma atrag.
Spalierul ala de la vie este designul sotului, eu am vrut sa scot de tot via de acolo dar lui ii place...
Si pana la urma ce gazon ai folosit ca arata superb insa spre rusinea mea nu am apucat sa iti citesc inca jurnalul :)

View Postcumparator, on 21 iulie 2019 - 21:40, said:

Am auzit ca Paulownia ar alunga tantariim desi nu prea cred.  https://adevarul.ro/...68ba/index.html

Am de gand sa elimin toate baltile si sa dau cu insecticide, Cand se insereaza nu mai poti sta afara, cu Autan cu tot. Te ciupesc si prin haine..
Ai grija ce insecticid folosesti ca eu am dat anul asta cu un insecticid foarte concentrat, ceva la fiole asemanatoare cu odorizantele de la masina, si am ars iarba in cateva locuri neregenerabil. Vor trebui reinsamantate portiunile respective

#35
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008

View Postbarladi, on 23 iulie 2019 - 23:38, said:

Si pana la urma ce gazon ai folosit ca arata superb insa spre rusinea mea nu am apucat sa iti citesc inca jurnalul Posted Image
Nu am facut un jurnal, gazonul este rulouri pus acum 3 ani, dar cam pierd vremea sa il coafez. Irigat, fertilizat, scarificat, tuns la max 5zile, stropit periodic, culeg si cu mana de prin el orice buruiana incepe sa apara si toate frunzele care pica de pe la plante ... Primavara refac unele zone stricate de catei, mai dau samanta unde este cazul...

#36
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

View Postdell99, on 19 iulie 2019 - 14:47, said:

Eu nu m-am impacat deloc cu plasele obisnuite, [...]

Nici eu.
Mai ales ca, si in general, nu ma impac cu nimic din categoria "obisnuit" Posted Image Azi mi-a venit ideea cum sa imbrac asa-zisul soclu al cladirii anexe si ... poate mi-o veni si vreo idee de spalier care sa se potriveasca acolo. Sau arcada. Sau mai stiu eu ce.

View Postcumparator, on 21 iulie 2019 - 21:40, said:

Am auzit ca Paulownia ar alunga tantariim desi nu prea cred.  https://adevarul.ro/...68ba/index.html

Am de gand sa elimin toate baltile si sa dau cu insecticide, Cand se insereaza nu mai poti sta afara, cu Autan cu tot. Te ciupesc si prin haine..

Ce bine ne-ar prinde feed-back real, de la unii care chiar au incercat una, alta ... Altminteri ziarele scriu de toate, pentru toti si - mai ales - pentru vanzare Posted Image
Posted Image Posted Image Iar eu tocmai ce mi-am propus s-o largesc, curat, aranjez pe-a mea. Cand i-o veni vremea. Balta, adica. Ca tot ma plangeam mai mult de muste, decat de tantari Posted Image

View Postdell99, on 24 iulie 2019 - 09:14, said:

[...]dar cam pierd vremea sa il coafez. Irigat, fertilizat, scarificat, tuns la max 5zile, stropit periodic, culeg si cu mana de prin el orice buruiana incepe sa apara si toate frunzele care pica de pe la plante ... Primavara refac unele zone stricate de catei, mai dau samanta unde este cazul...

Fiecare cu hobby-ul lui. Gazonul (tau) chiar merita! Ca hobby.

Edited by DIY, 25 July 2019 - 17:48.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate