Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 

Interviu George Buhnici-Robert Kiyosaki

- - - - -
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#1
yulyk666

yulyk666

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 06.01.2013
Salut!

Acum cateva zile George Buhnici i-a luat un interviu relativ cunoscutului Robert Kiyosaki, autorul cartii "Tata bogat, tata sarac", antreprenor, investitor etc.

M-am uitat la interviu si pe langa arogantele de care a dat dovata, jignirile aduse lui Buhnici si toate cele, omul a spus niste lucruri pe care nu le-am mai auzit la nimeni altcineva, eu urmarind personalitatile din mediul business si citesc sau ascult ce zic ele destul de mult. Voi ce parere aveti despre abordarea lui asupra mediului de afaceri si viata in general?

Aici aveti videoclipul:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/4wUXtJcNBwQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,532
  • Înscris: 30.10.2003
Asa de cunoscut ca aud prima data de Buhnici ... pardon Kiyosaki.

#3
Kaffir2018

Kaffir2018

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,332
  • Înscris: 15.06.2018
Interviu de 25 min?
Sry, time is money

#4
Gbr_smt

Gbr_smt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,330
  • Înscris: 29.09.2011
e de mai multa vreme interviul, dar intradevar, ceea ce spune Kiyosaki acolo e adevarat si te cam pune pe ganduri.

#5
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018
Kiyosaki e celebru, dar cartea lui in care zicea ca a avut doi tati - unul sarac si altul bogat, de la care a invatat ce trebuie sa faca pentru a se imbogati si ce sa nu faca pentru a saraci, e cam dubioasa, se pare ca e doar fictiune, iar averea a facut-o nu din afaceri ci din vandut carti si seminarii altora despre cum sa se imbogateasca, la fel ca si multi alti "experti" financiari.

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cine e Buhnici?

Kiyosaki a facut bani din vanzare de carte si seminarii tinute pe intreg globul. Cine cunoaste alte surse, rog sa posteze.

#7
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
Omul e un escroc, incearca sa-si promoveze cartea, sa te faca sa crezi ca afli din ea cum s-a reinventat roata...

Totusi, ceea ce spune este adevarat  - Sistemul mafiot capitalist este facut sa te mentina sarac, muritor de foame, oricat ai munci.. Poti sa-ti iei si 3 joburi in paralel, banii pe care ii castigi, tot la capitalisti ajung care maresc preturile in fiecare zi astfel incat TU sa muncesti cat mai mult pentru banii pe care ii bagi in sistem.

Uitati-va la cei plecati pe afara. Sunt ei mai bogati, mai fericiti?  Sunt aproape la fel de saraci ca cei ramasi in tara dar la alt ordin de marime. In Romania esti sarac cu 500 de euro, in Anglia esti sarac cu 1500 de lire, in Berlin esti sarac cu 1500 de euro si tot asa.

Faci foamea dar la alt nivel de marime...

Adevarul crud este ca singura cale de a iesi din sistem este sa cultivi o bucata de pamant... este singura forma de a castiga o subzistenta independent de sistem.. nu zic ca-ti ajunge sa traiesti cat de cat ok dar e o forma care nu depinde de deciziile unor oameni.

Edited by Kres, 15 July 2019 - 10:03.


#8
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,596
  • Înscris: 05.12.2005
Mie japonezul mi s-a părut cam showman gol de conţinut, singura idee clară despre îmbogăţire pe care a amintit-o ar fi să nu plăteşti impozite.

#9
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,535
  • Înscris: 16.03.2007
fa si tu rezumatul, ca nu pierde nici dracu' 25 minute sa il vada pe nentu Kiyosaki cum bate campii.

#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Este incredibil cum lumea pune botul la tot ceea ce aberează formatorii de opinie.
Nu mă interesează interviul, fiindcă nu mă interesează formatorii de opinie absolut deloc.
În schimb, pe Buhnici îl urmăresc atunci când face o recenzie la vreun smartphone nou şi care-mi face cu ochiul (cum a fost cazul lui Note 9), sau când se joacă cu vreo Tesla.

Edited by PSC, 15 July 2019 - 10:07.


#11
yulyk666

yulyk666

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 06.01.2013

View Postlaffin, on 15 iulie 2019 - 10:06, said:

fa si tu rezumatul, ca nu pierde nici dracu' 25 minute sa il vada pe nentu Kiyosaki cum bate campii.
Pe langa injuriile aduse lui buhnici ca e prost si nu intelege nimic si nu stie sa puna intrebari a vorbit despre cum capitalismul ne vrea sarac, ca el nj plateste taxe si impozite, nici el nici cei mai bogati oameni ai planetei. Si ca societatea te invata sa uimaresti drumul asta de mergi la scoala, angajeaza-te, fa credite, achita-le si joaca la bursa care te face sarac.

Si mai zice ca el nu a urmarit acest drum si a reusit sa faca bani si sa nu plateasca taxe. Mna cam atat intr-o descriere ff scurta.

#12
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Ai fi zis ca il bate pe George uneori! Cam agresiv si socant! E fost ofiter la pensie acum...parca? Omul face bani si din aceasta atitudine macar, impresioneaza, nu numai cu vorba si mesajul sau despre bani. Mama cum mai repeta poezia sa! Inventam roata si noi!? Incepem sa nu mai platim taxe si sa nu mai muncim ca angajati, ne facem toti patroni si bancheri. Le-a zis-o bine bancilor! Omul sufera de astm, fost fumator?

Pt Buhnici: baga o traducere pentru tot omul, e vorba de bani, nu...?

Edited by arab, 15 July 2019 - 10:21.


#13
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Mie îmi place cum Buhnici se baga in multe, deși habar nu are. Se întâmplă să mă pricep la telefoane și când îi aud review-rile, mă apucă râsul. Subiectivitate și lipsa de cunoștințe. O să credeți că-l invidiez. Poate o fac. Buhnici este produsul unei societăți românești arogante, dezinformate și superficiale.

#14
ioana1973

ioana1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,571
  • Înscris: 16.03.2014
Io i-am citit "cadranul banilor" prin 2005, spune niste lucruri banale, niste neghiobii, care oricum n-au tangenta cu mediul de bussines din Romania, este drept cartile sunt fff bine scrise, extrem de motivationale, da io zic ca-i forma fara fond.
Imi amintesc:
Sa nu fii cel care cumpara/vinde actiuni, sa fii cel care le emite.....Posted Image (cam ce costuri inseamna doar sa listezi o afacere......?)
Sa traiesti din job, dar o parte a banilor sa-i investesti....
Sa nu cheltuiesti pe masini scumpe, lux, confort, cat sa investesti (preponderent imobiliare, educatie....), alte banalitati gen: apa-i uda nu uscata, daca-i soare-i cald, daca-i iarna-i frig.
Mai vb si de produse financiare derivate cu activ suport pe imobiliare, de care in Romania nici nu se auzise in 2005, ceva mai tarziu in 2007-2009Posted Image

#15
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
Deci.. japonezul ala sau ce naiba e isi promoveaza o carte. Carti sunt cu milioanele, nu le citeste nici drku... ca nu afli nimic din ele. Ca omul sa fie interesat, tre sa-i bagi in minte o chestie cu teoria conspiratiei ca sa deschida acea carte... altfel te-ai chinuit degeaba sa o scrii.. Exact asta face omul ala... incearca sa bage o idee insidioasa la inaintare... ca nici el, nici Trump, nici altii.. nu platesc taxe.

Visul saracului.. sa nu mai plateasca taxe.  Spune-i asta la ureche si l-ai facut fericit.

#16
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,535
  • Înscris: 16.03.2007

View Postyulyk666, on 15 iulie 2019 - 10:09, said:

Pe langa injuriile aduse lui buhnici ca e prost si nu intelege nimic si nu stie sa puna intrebari a vorbit despre cum capitalismul ne vrea sarac, ca el nj plateste taxe si impozite, nici el nici cei mai bogati oameni ai planetei. Si ca societatea te invata sa uimaresti drumul asta de mergi la scoala, angajeaza-te, fa credite, achita-le si joaca la bursa care te face sarac.

Si mai zice ca el nu a urmarit acest drum si a reusit sa faca bani si sa nu plateasca taxe. Mna cam atat intr-o descriere ff scurta.

Inseamna ca e decent omu' daca zici ca l-a injurat de ma-sa pe buhnici si era aproape sa-l bata.

Edited by laffin, 15 July 2019 - 10:26.


#17
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 18.09.2008
Tai Lopez, cand?

Bill Gates, Elon Musk sau Jeff Bezos nu vor veni niciodata sa iti spuna cum au facut bani. Sau daca o vor face, nu vor intra in detalii, vor fi mai degraba cliseici. Eu nu cred in chestii de genul. Daca singurul tau venit este cum sa ii inveti pe altii sa faca bani, oh, well...

E pe sitemul: "'oaie, eu nu am facut bani, dar te invat pe tine daca imi dai o suma de bani." Really?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/CjY4oK11l-s?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#18
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostYOUR_GOD, on 15 iulie 2019 - 10:15, said:

Mie Ă®mi place cum Buhnici se baga in multe, deși habar nu are. Se Ă®ntâmplă să mă pricep la telefoane și când Ă®i aud review-rile, mă apucă râsul. Subiectivitate și lipsa de cunoștințe. O să credeți că-l invidiez. Poate o fac. Buhnici este produsul unei societăți românești arogante, dezinformate și superficiale.


Bufnici asta s-a bagat in toate fara ca macar sa aiba habar uneori.
Aroganta si infatuarea il fac uneori greu de digerat. Dar cand ai o audienta neinstruita... nu mai conteaza daca esti profesionist ori ba..

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate