Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Cum editez o poza?

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#1
Munst

Munst

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 503
  • Înscris: 21.03.2016
Buna,

Am nevoie de ajutor din partea dvs. unde pot cauta niste tutoriale putin mai avansate, in care sa invat cum sa editez poze. De exemplu, ca cei care merg la nunti, sau cei care au studiouri si fac poze claselor de a 8-a / a 12-a.

#2
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Ai incercat sa tastezi in GOOGLE : photoshop tutorials ?

#3
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
În principiu, pentru genul ăsta de fotografie nu ar trebui să ai mare lucru de editat.
Doar în cazul acelor fotografii cărora vrei să le adaugi anumite efecte pe imagine dar pentru cadrele clasice, ar trebui să le scoți din aparat deja cum trebuie, eventual foarte mici ajustări.

Ce echipament foto ai?

#4
Munst

Munst

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 503
  • Înscris: 21.03.2016

View PostReactor2015, on 12 iulie 2019 - 14:27, said:

În principiu, pentru genul ăsta de fotografie nu ar trebui să ai mare lucru de editat.
Doar în cazul acelor fotografii cărora vrei să le adaugi anumite efecte pe imagine dar pentru cadrele clasice, ar trebui să le scoți din aparat deja cum trebuie, eventual foarte mici ajustări.

Ce echipament foto ai?

Se pune un Samsung Galaxy S10?

#5
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
nu stiu ce numesti tu avansat, dat fiind ca pentru mine editarile de la " evenimente " mi se par mult mai simple decit cele de la peisaje, de exemplu.
Poate ar fi bine sa urmezi un curs, e de mare ajutor sa ai pe cine intreba atunci cind ai o nedumerire anume.
Si, pe directia asta, ti-as sugera de exemplu cursurile de la f64 sau, daca alea iti vin peste mina, cele de la udemy.
Desigur, sunt si alte alternative la cele de mai sus.

#6
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View PostMunst, on 12 iulie 2019 - 14:37, said:


Se pune un Samsung Galaxy S10?
Câte nunți ai fotografiat tu cu telefonul ?

La ce răspuns ai dat, editează-le cu Paint. E gratis în Windows.

#7
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Samsung S10 nu este echipament foto.
Nu ai ce să editezi la cadrele alea deși există snapseed și nu mai știu ce progrămele pentru cei care folosesc telefoanele pe post de camere foto.
În afară de 2-3 persoane care chiar știu ce fac, nu am văzut pe nimeni care să scoată ceva fain cu adevărat cu telefoanele.

#8
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
waterman, nu vrei sa il intrebi la vlad eftenie daca e o idee sau o prostie sa fotografiezi o nunta cu telefonul?
sau arunca un ochi si aici: http://vladpahontu.r...ograf-de-nunta/

ce zici, tu te-ai incumeta?

#9
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005

View PostTaxon, on 12 iulie 2019 - 14:49, said:

waterman, nu vrei sa il intrebi la vlad eftenie daca e o idee sau o prostie sa fotografiezi o nunta cu telefonul?
sau arunca un ochi si aici: http://vladpahontu.r...ograf-de-nunta/

ce zici, tu te-ai incumeta?
Acolo se vede de la o posta ca 99% conteaza experienta in fotografie si mai putin echipamentul.

Dar la cum a pus problema initiatorul, se vede clar ca nu stie cu ce se mesteca mamaliga..

Edited by tehnics, 12 July 2019 - 14:54.


#10
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

Quote

Lector Dr. Arh. Vlad Eftenie, inițiator de workshopuri şi ateliere de fotografie.


versus Munst

Quote

Am nevoie de ajutor din partea dvs. unde pot cauta niste tutoriale putin mai avansate, in care sa invat cum sa editez poze.


ce zici ?

E ok să meargă Munst cu telefonul la o nuntă ? Cam cât durează până ia ceva pe spinare de la nuntași ?

#11
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
"pentru un iphone 7, lumina este vitala. de fapt, pentru orice tip de telefon si camera. daca la DSLR rezolvi cu obiective prime, la un smarthpone trebuie sa faci pauza cand vine vorba de interior cu surse slabe de lumina."
Zice omul, cu gura lui.

#12
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,542
  • Înscris: 01.08.2006
In mare parte, la fotografia de nunta, calitatea si frumusetea lor e data de fotograf prin ce surprinde, cum surprinde, unde surprinde. Adica trebuie sa aiba experienta, idei, sa fie acolo. Adica trebuie sa fie pe faza, sa stie pe moment ce sa fotografieze, din ce pozitie, sa observe pe loc unde e lumina buna, etc. Ca daca s-a dus momentul, s-a dus si gata.
Dupa aia la editarea pe PC, doar se adauga unele efecte daca e cazul.
Mai e cazul de sedinte foto. Acolo iar totul tine de adaptare, dar macar ai mai mult timp sa "aranjezi" subiectii.

#13
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005
La nunta mea a fost cel mai usor pentru fotograf si cameraman. De ce ? Pentru ca eu am lucrat pentru ei in timpul facultatii filmand la nunti. Stiam deja ce sa fac si cum sa fac, cum sa stau, ce prinde bine si ce nu. Nu au avut batai de cap cu mine sau sa faca vre-o regie...

Si da, la nunta daca nu prinzi momentul, "zboara puiul cu ata" ...s-a dus, nu mai vine altul.

Plus ca trebuie sa stii bine firul evenimentului. sa discuti din timp cam ce va urma ca sa stii ce te asteapta, sa iti dai seama din timp ce poti folosi pe fundal, etc.

Edited by tehnics, 12 July 2019 - 14:58.


#14
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,542
  • Înscris: 01.08.2006
E clar ca orice fotograf de nunta merge cu regia lui in cap. Are niste pozitii prestabilite, niste scenarii prestabilite. Alea sunt la toate nuntile.
Dar fiecare nunta are si ceva deosebit fata de celelalte. Acolo trebuie sa fie atent. Sa surprinda si neobisnuitul. Ca altfel, daca iti iei un aparat bun, oricine poate fi fotograf de nunta. Sau si cu telefonul, dupa cum vad :)).

#15
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
In unele cazuri si o poza blurata sau in miscare la o nunta poate fi de efect, depinde foarte mult de situatie....

#16
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005
Atata timp cat protagonistii nu sunt blurati, da, e un efect interesant.

#17
Ramuran

Ramuran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,790
  • Înscris: 16.01.2017

View PostMunst, on 12 iulie 2019 - 14:20, said:

Buna,

Am nevoie de ajutor din partea dvs. unde pot cauta niste tutoriale putin mai avansate, in care sa invat cum sa editez poze. De exemplu, ca cei care merg la nunti, sau cei care au studiouri si fac poze claselor de a 8-a / a 12-a.
Pentru rezultate mai bune va trebui sa salvezi pozele in RAW, care in cazul Samsung Galaxy S10 cred ca se poate in modul "PRO", care se activeaza din setari. Dupa ce te joci cateva zile cu un program care editeaza RAW o sa constati ca treaba e destul de simpla.

Trebuie doar tinut cont de faptul ca telefoanele au senzori mici, ca urmare au zgomot mare la ISO mai ridicat si ca urmare va trebui lucrat in mod manual la lumina scazuta, iar fotografiatul in regim de studio deja necesita mai multe cunostine.
Tot din cauza senzorilor mici, telefoanele folosesc obiective cu focale scurte, iar obiectivele cu focale scurte genereaza un DOF larg/foarte larg in poze, de unde rezulta ca nu se poate face toata gama de poze accesibila aparatelor de fotografiat cu senzori mari.

De la sfarsitul anului or sa apara telefoane foarte performante in ceea ce priveste calitatea imaginii, cu metode de procesare avansate si cu mai multe obiective (pentru mai multe focale disponibile direct pe aparat).

Merita sa incerci, nu te lasa descurajat! Posted Image

#18
Munst

Munst

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 503
  • Înscris: 21.03.2016
Doream doar sa-mi fac niste poze cu telefonul si sa le editez putin in ps cum fac alti photografi, cu putin blur in spate, contrast etc.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate