Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Cum editez o poza?

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#19
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Orice s-ar pune pe un telefon, fără lumini suplimentare nu prea poți să faci nimic la interior cu telefonul. Asta dacă nu-i pune pe aia pe modul stop-cadru, face poza, după aia le dă play în continuare Posted Image

@initiator.
https://play.google.....snapseed&hl=ro

Edited by Reactor2015, 12 July 2019 - 15:18.


#20
silverflower

silverflower

    Anti-dogmatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,828
  • Înscris: 04.05.2008

View PostMunst, on 12 iulie 2019 - 15:15, said:

Doream doar sa-mi fac niste poze cu telefonul si sa le editez putin in ps cum fac alti photografi, cu putin blur in spate, contrast etc.
- Cînd ești pe tot ecranul, la cursor în marginea stîngă ai un editor. Fastone Viewer este gratuit, mic și rapid.

#21
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
Udemy - Supreme Photoshop Training From Beginner to Expert

#22
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

View PostMunst, on 12 iulie 2019 - 15:15, said:

Doream doar sa-mi fac niste poze cu telefonul si sa le editez putin in ps cum fac alti photografi, cu putin blur in spate, contrast etc.

În PS poți crea efectul de Bokeh cu Filters / Blur galery / Iris Blur.

#23
Ramuran

Ramuran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,790
  • Înscris: 16.01.2017

View PostMunst, on 12 iulie 2019 - 15:15, said:

Doream doar sa-mi fac niste poze cu telefonul si sa le editez putin in ps cum fac alti photografi, cu putin blur in spate, contrast etc.
Partea cu "blur in spate" nu e simpla, e chiar complicata in cazul pozelor cu telefonul. "Fotografii" folosesc obiective cu focale mult mai lungi (decat ale telefoanelor), luminoase (diafragma cu deschidere mare) si ies pozele cu blur in spate din start, respectiv nu mai trebuie sa prelucreze nimic (nici la contrast sau altceva, daca setarile sunt facute corect). Nu merita sa incerci sa faci asa ceva prin prelucrari, pentru ca e prea complicat (spre imposibil) ca in final sa arate "natural" (cu blur progresiv si diferentiat pe planurile din adancime).

Mai bine iti cumperi un aparat de fotografiat ieftin, SH, cu ceva obieciv (obiective, zoom) dedicat pentru ceea ce te intereseaza.

#24
floyd69

floyd69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 388
  • Înscris: 15.12.2010
Cred că pentru fotografia de nuntă, Lightroom e mult mai potrivit, decât Photoshop.

#25
Ramuran

Ramuran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,790
  • Înscris: 16.01.2017

View Posteugeniusro, on 12 iulie 2019 - 15:47, said:

În PS poți crea efectul de Bokeh cu Filters / Blur galery / Iris Blur.
Asta e o solutie foarte primitiva, cu un efect profund amatoricesc.

Efectul de bokeh se face utilizand o parte din tehnicile de de conversie a imaginilor din 2D in 3D, respectiv se mapeaza detaliat imaginea pe o succesiune de planuri paralele aflate la diferite adancimi (cu cat mai multe cu atat mai bine), dupa care se descompune in straturi si se aplica blur pe fiecare strat, cu intensitate progresiva in adancime. Asta pe scurt, ca principiu.Posted Image

#26
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,915
  • Înscris: 01.01.2010

View PostTaxon, on 12 iulie 2019 - 14:39, said:

Ha ha, alea-s filtre, dar vezi, dau bine la necunoscatori. Dai claritate mai sus, luminozitate mai sus, niste blur manual si gata, esti profesionist.

#27
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

View PostRamuran, on 12 iulie 2019 - 16:59, said:

Asta e o solutie foarte primitiva, cu un efect profund amatoricesc.

Efectul de bokeh se face utilizand o parte din tehnicile de de conversie a imaginilor din 2D in 3D, respectiv se mapeaza detaliat imaginea pe o succesiune de planuri paralele aflate la diferite adancimi (cu cat mai multe cu atat mai bine), dupa care se descompune in straturi si se aplica blur pe fiecare strat, cu intensitate progresiva in adancime. Asta pe scurt, ca principiu.Posted Image

E prea complicat pentru el, mai poți să extragi subiectul cu o mască și îl pui pe strat separat și apoi blurezi backgroundul, dar și așa e migălos, e cel mai simplu cu iris blur, poți să îl dimensionezi cum vrei și "tragi" de punctele alea albe ca să transformi zona rotundă în una care acoperă convenabil subiectul, și poți aplica mai mulți "iriși", și obții din combinația lor păstrarea sharpului pe planul care îți convine.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/TgDIRVB-3Sk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#28
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,551
  • Înscris: 15.06.2007

View PostTaxon, on 12 iulie 2019 - 14:49, said:

waterman, nu vrei sa il intrebi la vlad eftenie daca e o idee sau o prostie sa fotografiezi o nunta cu telefonul?
sau arunca un ochi si aici: http://vladpahontu.r...ograf-de-nunta/

ce zici, tu te-ai incumeta?
dar ala macar are un "aifon" .. ultimele modele lansate , chiar fac poze bune. .

Initiatorul nu are decat sa exerseze pozatul.. e chestie de talent. 99% inspiratie, restul daca mai trebuie dramatizat, se poate edita din aplicatii si filtre  , chiar pe telefon.  
Aparatele foto nu vin cu talentul artistic inclus.

View PostReactor2015, on 12 iulie 2019 - 15:17, said:

Orice s-ar pune pe un telefon, fără lumini suplimentare nu prea poți să faci nimic la interior cu telefonul. Asta dacă nu-i pune pe aia pe modul stop-cadru, face poza, după aia le dă play Ăźn continuare Posted Image

@initiator.
https://play.google.....snapseed&hl=ro
am vazut fotografi de nunta.. pozau tot, si ghiveciu' din curte, si pisica , tot.. zeci de mii de poze. Sa fie mult, dracu stie, poate erau platiti la cantitate. I-am si intrebat, ba, voi ce dracu faceti aici, GIF uri?

View PostMunst, on 12 iulie 2019 - 14:20, said:

Buna,

Am nevoie de ajutor din partea dvs. unde pot cauta niste tutoriale putin mai avansate, in care sa invat cum sa editez poze. De exemplu, ca cei care merg la nunti, sau cei care au studiouri si fac poze claselor de a 8-a / a 12-a.
pe you tube.. pentru inceput.

#29
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015

View Posttfmercedez, on 12 iulie 2019 - 18:13, said:


...
am vazut fotografi de nunta.. pozau tot, si ghiveciu' din curte, si pisica , tot.. zeci de mii de poze. ...
Eu am o relație specială cu fotografii de NBC, recunosc. Cum e maneaua în muzică, la fel consider că e NBC în fotografie. Au un stil cu mireasa-n crengi și prin copaci, pe campii prin păpădii, cum rar întâlnești. Mi se par de-o chicioșenie ieșită din comun.
Ei, abia de-acum să vezi scandal :D

#30
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,551
  • Înscris: 15.06.2007
NBC.. fiind nunti-botezuri-cununii?

#31
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
yep...

#32
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

View Posttfmercedez, on 12 iulie 2019 - 20:39, said:

NBC.. fiind nunti-botezuri-cununii?


La ăștia este evident din ce trăiesc, și sunt de înțeles și exagerările pe care le fac pentru a rotunjii venitul, nu prea înțeleg din ce trăiesc alte ramuri de fotografi, cred că majoritatea au de fapt altă sursă de venit nu trăiesc din fotografie, ori în cazul ăsta NBC-iștii sunt profesioniștii fiindcă din asta trăiesc. Mai fac și artiștii bani când își vând aparatul Posted Image, ziarele care majoritatea sunt on-line fie cumpăra de pe stock fie jurnaliștii își fac singuri pozele pentru articole, de când există tehnologia digitală fotografiatul este mai accesibil.
Imi povestea odată un fotograf bătrân de la mine din oraș cum făcea bani pe litoral în sezon, el era și muzician și cânta seara într-o formație la un local dar scotea peste zi bani frumoși cu fotografiatul pe plajă, statea la o gazdă acolo și nu avea amenajat un laborator dar developa pozele la  un fotograf local cu care avea o înțelegere, spunea și cum dădea țepe, știa că grupurile de turiști se succedau cam la o săptămână sau 10 zile și avea și memorie vizuală, memora fețele și mai trecea pe plajă cu aparatul fără film "făcea poze" și lua arvuna apoi nu mai trecea pe acolo o săptămână, dacă întâmplător îl găsea vreun "client uitat" se scuza că este ocupat până peste cap și îl punea pe ăla să caute în grămada de poze din tolbă care este a lui, unde evident avea câteva sute de poze, apoi îi făcea iar poză clientului fără arvună. Spunea că făcea pe vremea aia bani din pozele de pe plajă pe sezon cam cât să cumpere o dacie.

Edited by eugeniusro, 13 July 2019 - 06:51.


#33
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008
Si ne mai miram  de situatia in care a ajuns tara asta, o gramada de hoti, hotiile astea fiind prezentate si admirativ ca uite ce descurcaret era tipul ala.

#34
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

View Postedri, on 13 iulie 2019 - 08:25, said:

Si ne mai miram  de situatia in care a ajuns tara asta, o gramada de hoti, hotiile astea fiind prezentate si admirativ ca uite ce descurcaret era tipul ala.

Nuu, eu îi admir pe ăștia săraci și cinstiți. Posted Image

Edited by eugeniusro, 13 July 2019 - 09:30.


#35
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Tepe se dau peste tot in lume, ciudat cum nu ne oripileaza de ex prostia, mi se pare mai daunatoare, dece ai plati arvuna la poze pe plaja?

#36
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

View Postcrokodilu, on 13 iulie 2019 - 11:07, said:

Tepe se dau peste tot in lume, ciudat cum nu ne oripileaza de ex prostia, mi se pare mai daunatoare, dece ai plati arvuna la poze pe plaja?

E destul de logic să plătești arvuna aia, fotograful consumă o poziție de film plus două trei poze cât ai comandat munca cu developatul și materialele și e posibil să nu te mai găsească să îți livreze comanda și să își ia banii, sau e posibil să nu mai vrea clientul pozele, oricum acum 30 ani pe vremea comunismului toți fotografii de plajă procedau așa, acum a dispărut meseria asta își fac toți poze singuri cu telefoanele.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate