Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Incuietori Inteligente Usa metalica

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#19
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,382
  • Înscris: 28.10.2018
Apropo, exista butuci de usa incare poti baga doua chei care sa functioneze simultan. Adica merge si daca ai cheie in butuc pe interior sa deschizi de afara.

#20
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,301
  • Înscris: 13.01.2011
Mulțumesc.
Deci la 1. este cum am zis, stai pe afară :)

Stai pe afară, dacă nu ai tastatura numerică montată la ușă, telecomanda clar nu o ai la tine, este acasă.
Aștepți partenerul de viață, să vină acasă :D

 abac, on 12 iulie 2019 - 08:20, said:

Apropo, exista butuci de usa incare poti baga doua chei care sa functioneze simultan. Adica merge si daca ai cheie in butuc pe interior sa deschizi de afara.

Este și nu un lucru bun, din motive evidente.

#21
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,382
  • Înscris: 28.10.2018
Analfabetism functional?

#22
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,301
  • Înscris: 13.01.2011
Da, la unii da :D
La cei care nu au răbdare, să ducă o discuție de bun simț, cu argumente normale.
La cei care cred că ce au văzut în filme este real :lol:

Deschizi portbagajul, ai un loc secret, apeși un buton, se deschide o trapă, acolo ai arme, 10 pistoale, 3 automate, un aruncător de rachete.
Sau varianta, deschizi trapa, ai acolo 10 telefoane, 3 laptop, etc.

Așa că, nu este problemă, ai distrus telefonul cînd erai gata să ajungi acasă, umbli la trapă :roflmaofast:

#23
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,382
  • Înscris: 28.10.2018
E bine că am căzut de acord că vorbești din filme. Acum poți dispărea și reapărea după ce o sa folosești o astfel de Ă®ncuietoare și o sa poți vorbi din experiența. Până atunci ești doar un troll trist.

Edited by abac, 13 July 2019 - 08:46.


#24
wagmich

wagmich

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 05.10.2015
Eh, te-ai cam sculat cu broasca incuiata nu? Asta ca sa fiu "on".

#25
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,301
  • Înscris: 13.01.2011

 wagmich, on 13 iulie 2019 - 09:28, said:

Eh, te-ai cam sculat cu broasca incuiata nu? Asta ca sa fiu "on".

De fapt, se face că nu înțelege, ca noi am înțeles că broasca" nu funcționează fără telefon.

Oricum, cînd am văzut că la întrebarea 1, a răspuns cu 2, am priceput că se confirmă auto diagnosticul de la #21.

,,1.Acum, întrebare scenariu: cobor din mașină, îmi scapă telefonul pe jos, am ciungă în păr/oboseală/etc, mai și calc pe el, adios muciacios.
Cum intru în casă?
A, sînt totuși isteț, îmi aduc aminte că am totuși o cheie de rezervă, mă întorc în mașină, o iau, ajung în bloc, ajung la apartament, dau să bag cheia șiiii... a stai, dacă nu pot să o deschidă pungașii, că are butucul ocupat, nu pot nici eu.
Ce fac?

2.Pierzi telefonul. Atunci te folosesti de orice alt device, te conectezi la Nuki web cu user si parola si deschizi usa. Is as simple as that."

Caz tipic de fan boism", păcat, putea să fie o discuție constructivă, cu argumente și explicații coerente/detaliate/etc.

#26
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,301
  • Înscris: 13.01.2011
.......................

Mai fac un scenariu, ca să nu mai existe scuze, că nu se înțelege ce întreb, ca om interesat, care SINCER, dorește să afle și bune și rele, despre un produs.

Așa...
Ai luat casă în cîmp, ai un vecin în dreapta, la 100 m. ai vecin în stînga, la 100 m, deh, abia se construiește în zonă.
Este o zi dinaia tristă, ai mîncat ceva nasol, ești verde la față, ai crampe, simți că la prima mișcare o să erupă din dosul tău un vulcan de apă, urît mirositoare, abia te ții.

Dar hei, ești în mașină, dai fuga acasă, de fapt nu mai ai mult, aproape ajungi și toaleta primitoare te așteaptă.
Dar în grabă, de disperare, scapi telefonul jos, calci cu călcîiul pe el, crapă de tot.
Nu ai tastatura la ușă, că a zis nevasta că nu vrea, că ei îi este teamă că atrage hoții teribiliști.
A, da, nu ai laptop, ori alt aparat de comunicare.
Oricum nu conta, ești în situația în care dacă clipești, crampele enorm de mari și presiunea din burtă ar ejecta...

Ce se va întîmpla?
a. Bați din palme și ușa se deschide.
b. :rantcurse: o pățești urît.


L.E. Nu este nimeni în casă, ușa este închisă cu Nuki.

#27
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
Cristonne cât de ghinionist poți să fi ca să pierzi telefonul, îți tai degetele și te lovește și amnezia și uiți pinul Posted Image, broasca aia se deschide cu PIN, amprentă sau telefon, de fapt telefonul este veriga slabă, eu nu aș seta broasca să se conecteze cu telefonul fiindcă ăla este un posibil punct slab care poate fi exploatat de hoți.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/4kU4QMuMjrg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#28
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Telefonul e punctul forte , nr de telefon  dintr-o retea  nu se poate clona fara un conflict in server
Cind ai o incuietoare pe baza de apel sau sms   in baza de date bagi mai multe nr , sotia ,copilul astfel nu scapa toti telefonul in hazna la aceasi oraPosted Image

Edited by ciine, 13 July 2019 - 17:57.


#29
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

 ciine, on 13 iulie 2019 - 17:54, said:

Telefonul e punctul forte , nr de telefon  dintr-o retea  nu se poate clona fara un conflict in server
Cind ai o incuietoare pe baza de apel sau sms   in baza de date bagi mai multe nr , sotia ,copilul astfel nu scapa toti telefonul in hazna la aceasi oraPosted Image

Nu are nici o treabă cu numărul de telefon, se instalează o aplicație pe telefon care comunica cu yala prin bluetooth. Vezi pe video pus de mine mai sus la minutul 3,40 ai pe Kali Linux instrumente pentru penetrare inclusiv bluetooth.

#30
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

 eugeniusro, on 13 iulie 2019 - 18:06, said:


Nu are nici o treabă cu numărul de telefon, se instalează o aplicație pe telefon care comunica cu yala prin bluetooth. Vezi pe video pus de mine mai sus la minutul 3,40 ai pe Kali Linux instrumente pentru penetrare inclusiv bluetooth.
Cu parere de rau , aia chiar e un pericol .Eu am facut acum 10 ani proiectul pt alarma, monitorizare, control  si acces in casa  pe un atmega si regula de baza este nr de telefon dupa care parola  din sms

#31
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,301
  • Înscris: 13.01.2011

 eugeniusro, on 13 iulie 2019 - 17:05, said:

Cristonne cât de ghinionist poți să fi ca să pierzi telefonul, ĂŽți tai degetele și te lovește și amnezia și uiți pinul Posted Image

Am explicat mai sus scenariul, era vorba despre Nuki, nu despre Yale.
Nuki nu are senzor de amprentă, nu prima variantă/ediție/generație, se vede în clip, am explicat și despre tastatură.

Repet, scenariul de mai sus arată că proprietarul o să stea pe afară, cu pantalonii pătați.

L.E. Rostul unei discuții normale nu are ca scop să se desfințeze un produs, din răutate.
Însă, dacă te interesează un produs, trebuie să îl cercetezi pe toate fețele, ca să nu descoperi mai tîrziu că are hibe, și din lucru util să devină calvar.

Nu înțeleg de ce unii nu pricep un aspect atît de simplu.

L.E.2 Prin bunăvoința colegilor de mai sus, am aflat că un senzor de amprenta ar ajuta, ca sistem redundant, dacă nu vrei să ai butone pentru cod, că alea atrag atenția mai ușor.

#32
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 25.01.2007
Dpmdv acest sistem inlocuieste cheia fizica si nu este un substitut pt securitate (alarma). Eu stau la casa si exista n posibilitati de a fi sparta, cu sau fara incuietori smart.

O solutie smart care inlocuieste cheia este inteteresanta pt mine. De ex sunt interesat sa creez niste profile temporare (pt bona, pt vecinul care imi hraneste cainele) combinate cu un profil temporar pe alarma (un pin temporar pe care il creez doar pentru ei). Ar fi un nivel de securitate rezonabil pt mine, fara a fi nevoit sa multiplic chei sau sa fugaresc lumea sa recupetez cheile.

Eu zic ca merita studiat, dar inca odata, e un substitut pt cheie si nu o solutie de securitate.

#33
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Uite cum am rezolvat eu :
Cu un atmega 66l am facut tot sistemul de gestiune .
Am 8 intrari configurabile analog digital (folosite pt senzorii de alarma in special , am magistrala 1wire pt senzorii de temperatura , i-button si widget totul configurabil la cele 6 iesiri de comanda (yale , relee , centrala , aer conditionat , etc.
Alarma se activeaza  numai cu prin apel telefonic sau sms  pe baza de nr dintr-o baza de date  si se activeaza tot prin apel din telefon sau sms  o data cu deschiderea usii  dar si prin rfid , cind sunt in fata usi si cu rfid-ul in buzunar, intrucat am antene ca la sistemele antifurt din magazine  inglobate in perete, usa   se deschide si se anuleaza alarma daca e cazul (initial am avut i-buton dar rfid-ul e mai comod.
Alarma trimite mesaje direct pe telefon precum si un raport sumar cu ce am prin casa  de gestionat (temperatura , curent , apa, centrala , ac , baterie bk, etc)
Pt cine e interesat de asa ceva  , baiatul acesta din Lituania  vinde pe ebay ceva asemanator gata facut si usor de programat https://www.ebay.co....uEAAOxyakdREUX7

Edited by ciine, 14 July 2019 - 11:42.


#34
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 25.01.2007
Suna complicat pt un atehnic si greu de depanat.

#35
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,301
  • Înscris: 13.01.2011

 godaro, on 14 iulie 2019 - 09:31, said:

O solutie smart care inlocuieste cheia este inteteresanta pt mine.

Cred că o astfel de încuietoare inteligentă, combinată cu un sistem de alarmă, ori, cu un sistem de supraveghere, sînt ce ai nevoie.

Tot stînd și făcînd scenarii, îmi dau seama că aparatele astea nu sînt pentru oricine, sau pentru orice locație.
Mai exact, nu acoperă 100 % din scenarii, fie ele și aproape absurde.

L.E. Dar, să nu fiu iar greșit înțeles, nu am nimic împotriva lor, chiar mă pasionează automatizările de tot felul, pentru locuințe.

Edited by crisstonne, 14 July 2019 - 15:02.


#36
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,382
  • Înscris: 28.10.2018
Sfatul meu este sa o cumparati. Incuietoarea nu a dat niciun rateu in peste 2,5 ani in care se putea intampla orice fel de scenariu. Nu exista niciun scenariu in care sa ramain incuiat pe afara fara alta optiune decat spart usa ca sa intri in casa. Singurul scenariu ar fi sa ignori alarma de baterie scazuta si sa pleci mai mult de o luna de acasa. Atunci ti-o faci cu mana ta si meriti sa suferi.

Eu personal am un set de acumulatori incarcati in hol langa usa. La prima avertizare ca de low battery ii schimb. Si 8 luni iar nu ma doare capul.


Aveti deasemenea si optiunea sa va uitati in gura trollilor si sa evitati. Cheia e gat e sfanta.

Edited by abac, 14 July 2019 - 17:13.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate