Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

gard ieftin spate in spate cu vecinul

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
84 replies to this topic

#19
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,371
  • Înscris: 05.04.2006
daca le ai, eu zic sa le folosesti, insa cheama pe cineva sa iti faca etrierii, ideea este ca sirma asta colac ar trebui sa ti-o indrepte si e posibil sa mai cumperi, nu cred ca ajunge

#20
Mihaeu

Mihaeu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 16.04.2015
Buna ziua
Vreau sa fac un gard de tabla intre vecini. Intrebarea este: fatada gardului  sa fie inspre vecini sau spre curtea mea?
Ce lege reglementeaza asta? Multumesc si astept raspunsurile dvs.

#21
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară şi îmi place aşa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Nu cred că e reglementat prin lege. Doar pe înțelegere și logica.  Sacadat spre curtea ta și spatele casei lui,  îl faci cu fața la tine,  dacă e intre curtea lui și spatele casei tale îl faci cu fața la el.
Dacă e intre doua curți va înțelegeți.

#22
TheChosen1

TheChosen1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 16.06.2018
Atentie la adancimea de inghet, 60cm e cam putin si o sa ti se incline gardul dupa cateva ierni.Sapa pana dai de pamant tare ca betonul, ala e semnul ca ai depasit adancimea de inghet, minim 70 cm.

#23
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019

 Mihaeu, on 16 iulie 2019 - 10:47, said:

Buna ziua
Vreau sa fac un gard de tabla intre vecini. Intrebarea este: fatada gardului  sa fie inspre vecini sau spre curtea mea?
Ce lege reglementeaza asta? Multumesc si astept raspunsurile dvs.
în codul civil știu că scria .Fata se face catre vecin .Asta este semn că gardul este al tău .

#24
Mihaeu

Mihaeu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 16.04.2015
O latura a gardului se afla in spatele casei unuia dintre vecini, iar a doua latura in spatele casei mele. Concluzia: trebui sa fac gardul cu fata spre vecini.
Multumesc tuturor pentru raspuns.

#25
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012
O sa incep sa execut gardul singur....problema este ca nu il pot face decat din bucati adica sap azi 2 ml cofrez armez torn beton pun stalpii etc maine alti 2 ml si tot asa pana ajung la 20 ml inyrebarea mea este daca este ok sa torn fundatia discontinua dar sa las mustati pe orizontala sa o pot lega mai departe....initial o sa trag sfoara la cei 2 stalpi la 20 ml

#26
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013

 PoeOvidiu, on 16 iulie 2019 - 12:26, said:

Nu cred că e reglementat prin lege. Doar pe înțelegere și logica.  Sacadat spre curtea ta și spatele casei lui,  îl faci cu fața la tine,  dacă e intre curtea lui și spatele casei tale îl faci cu fața la el.
Dacă e intre doua curți va înțelegeți.

Legea nescrisa e clara..  Daca-l faci din banii tai ( cum fac si eu acum ) il faci cu fata la tine.
Asta mai lipsea... sa bag 100 de milioane in gard si sa-l fac cu fata la vecin..

#27
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013

 claudiu2012, on 18 august 2019 - 11:00, said:

inyrebarea mea este daca este ok sa torn fundatia discontinua

Nu are absolut nimic. Nu e planseu suspendat.

#28
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012

 MirceaDWC, on 09 iulie 2019 - 07:46, said:

Eu as folosi ceva care nu se face "panza de corabie"la primul vant.... As pune tevi rectangulare, daca vrei musai fundatie continua as face un soclu de beton de 30 cm latime si 30 inaltime, bagat si el in pamant 10 cm (deci 40 cm in total) Un panou bordurat simplu 2,5 x 2 m este 54 lei, iar panourile le-as dubla cu plasa de PVC verde, pentru intimitate, plasa avand avantajul ca lasa vantul sa treaca.


plasa aia verde este casa de tantari paianjeni etc...tine umiditate si umbra e super pt tantari....am avut asa ceva nu o sa mai pun veci...

#29
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012
O sa ma apuc si de gard. Cred ca raman la ideea unor pahare de beton cu stalpi de fier (a zis vecinul ca are el stalpii...sa vedem ce fel de stalpi are...). Paharul de beton  cam ce dimensiuni recomandati?
La 200 de ml este un lac...terenul este in panta lina.
Este ok paharul de beton cu 60 cm adancime cu 20 cm latime si lungime tot 20 cm? si un soclu de 20 de cm. La panouri voi folosi plasele de fier (vor fi vopsite cu oscar direct pe rugina) Cadrul panourilor il voi suda pe stalpul de metal.
Vecinul nu prea vrea sa cumpere nimic....eu as fi facut din stalpi de rectangulara noi cu sipca metalica si fundatie continuua dar nu prea vrea....si trebuie facut gardul cu ce avem prin curte.....nu vrea nici solutia ca le-as cumpara eu.....orgoliul ala......spune ca ce trebe super gard intre noi ca nu e stradal etc...

#30
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,371
  • Înscris: 05.04.2006
la mine gaurile pentru stilpi au fost date cu un burghiu, ca in filmul de mai jos, diametrul cred ca este in jur de 40-45 cm si adinci de 1 m Posted Image
daca vecinul se tot codeste sa dea bani pentru gard, sapati un sant, bagati sirma ghimpata si cu stilpi in X, ca pe front...pe bune ? nu isi da seama ca va iesi ceva frumos cu o investitie minima ?
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/gF4IYlzQUYI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by ionut76, 25 August 2020 - 10:37.


#31
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012

 ionut76, on 25 august 2020 - 10:31, said:

la mine gaurile pentru stilpi au fost date cu un burghiu, ca in filmul de mai jos, diametrul cred ca este in jur de 40-45 cm si adinci de 1 m Posted Image
daca vecinul se tot codeste sa dea bani pentru gard, sapati un sant, bagati sirma ghimpata si cu stilpi in X, ca pe front...pe bune ? nu isi da seama ca va iesi ceva frumos cu o investitie minima ?
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/gF4IYlzQUYI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

am un bughiu manual nicidecum asa ceva.....e 500 ron un burghiu pe benzina....electric nu am gasit ca imi cumparam. ar fi fost bun la santurile pentru fundatii.

#32
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
Gardul fata de vecin nu se face in cooperare cu vecinul?

#33
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014
Nu.

#34
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012

 mcd2020, on 25 august 2020 - 13:18, said:

Gardul fata de vecin nu se face in cooperare cu vecinul?

pai cu el il fac.....dar pt usurarea muncii ar trebui sapat ....sunt curios la 70 de ani daca poate sapa sant la 60 cm cu 40 cm latime si cu 16 ml lungime ???? nu prea cred......si sunt ferm convins ca pica tot pe mine....e obisnuit sa dea ordine vecinul....e greu de lucrat cu el....asa ca as vrea sa usurez executia sau manopera gardului...adica taiatul unor copaci si scosul radacinilor de copac ...acestea se afla pe aliniamentul viitorului gard....

#35
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012
1. dat jos gardul vechi
2. taiat copaci
3. scos radacini
4. sapat paharele de stalp ..am un sfredel manual...
5. sudat mustati pe stalp si armat gaura (aici as suda un cub pe stalpul de fier la baza lui.....in loc de mustatile standarde
6. fixat si aliniat stalpii in pamant.
7. preparat beton si turnat in pahare.
8. sapat 10 cm pentru bordurile dintre stalpi
9. preparat sapa pentru borduri.
10. pus sapa in sant si bordurile aliniate intre stalpi.
11. legat stalpii cu plasele de sarma prin sudura cadrului plaselor.

#36
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
scos radacini cu tractor?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate