Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

gard ieftin spate in spate cu vecinul

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
84 replies to this topic

#1
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012
Buna ziua si bine v-am regasit. Revin cu o noua cerinta: constructia gardului in spatele curtii, hotarul cu vecinul. Sunt 20 ml unde sunt presarati cativa copaci gen corcodus, soc, salcam. Acestia sunt pusi pe aliniamentul hotarului. Doresc sa construiesc ceva ieftin si cu fundatie.

1. Este ok daca pun 20 de stalpi rectangulara 30x30x20 la 1 m distanta in pahare de beton 30x30x60 (LxlxH) 40 cm in pamant si 20 cm afara.
2. Sau sa torn fundatie pe tot alinamentul???
3 .Fierul din fundatie il iau dintr-un colac mai vechi de sarma de 5 mm grosime il voi taia cu flexul bucati.
4. Am niste plase de 3mm cum erau pe vremuri dar chenarele cam lasa de dorit...le-as folosi pentru placare pe stalpi si reconditionare...

Astept sfaturi.

Multumesc.

Daca aveti vreo solutie mai ieftina va rog sa mi-o postati. Am inteles ca tabla cutata nu prea este indicata pentru ca flambeaza la vant...tabla ar opaciza tot.

#2
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,362
  • Înscris: 05.04.2006
Eu am facut asa gardul: stilpi rectangulari 6x4 cm taiati la 3 metri, bagati 1 m in pamint in pahar de beton si 2 m afara. Am pus stilpii la distanta de 2,5 m unul de altul si i-am unit cu plasa sudata bordurata. Pe plasa aceea am pus policarbonat, insa, ca sa iesiti mai ieftin, poti planta Thuya, Mina Maicii Domnului, Luleaua Turcului, Hybiscus, vita de vie etc., orice balarie care creste si are nevoie sa se agate de ceva. Gardul meu nu are fundatie continua, ar fi intrat o cantitate mare de beton si nu merita cheltuiala, acele pahare de 1 m sub fiecare stilp sunt mai mult decit suficiente. Iata si o poza:
Attached File  perspectiva 16.jpg   381.57K   414 downloads
O poza cu stilpii pregatiti de a fi bagati in paharele de beton:
Attached File  gard 1.jpg   675.52K   385 downloads
Fiecare stilp a fost cumva imbracat la baza cu o teava, apoi s-au sudat tot felul de sirme pentru o mai buna stabilitate in beton. Nu iti este necesar acest lucru, poti baga stilpii in beton doar cu 2-3 sirme sudate, fara acele camasi din teava. Eu le-am pus si am bagat stilpii la 1 m in beton fiindca a trebuit si sa stabilizez un mal de pamint (curtea mea e ceva mai ridicata decit terenul vecin).

Edited by ionut76, 08 July 2019 - 13:36.


#3
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009
un gard tip gabion ar fi ok, estetic si financiar ?
https://www.renovat....abioane-p-1290/

#4
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019

 corinadaniela, on 08 iulie 2019 - 15:12, said:

un gard tip gabion ar fi ok, estetic si financiar ?
https://www.renovat....abioane-p-1290/
Spune și cit costa piatra , că renunță !

#5
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Si costa aproape dublu, deoarece trebuie doua panouri la fiecare doi stalpi

#6
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,078
  • Înscris: 16.10.2018

 corinadaniela, on 08 iulie 2019 - 15:12, said:

un gard tip gabion ar fi ok, estetic si financiar ?
https://www.renovat....abioane-p-1290/
Cuvintul IEFTIN la ce te duce cu gandul?

#7
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009
eu doar am intrebat, nu am dat cu parul.

#8
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019

 corinadaniela, on 08 iulie 2019 - 16:16, said:

eu doar am intrebat, nu am dat cu parul.
Nu se pune problema de dat cu parul , dar omul vrea ieftin . Bine , asta nu prea exista ...
Fundatia , fiarele , si piatra , pt gard de gabioane , costa rau tare ! Ieri ma uitam la un depozit si am vazut niste piatra foarte ok , intre 1 -3 lei kg ...adica enorm . Pe net este si mai iefina , dar cine stie ce porcarie primesti .

#9
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006
Cea mai buna,eleganta si ieftina solutie:
https://www.google.c...pKwVLI2I4U_cRM:

#10
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,362
  • Înscris: 05.04.2006
Cel mai ieftin gard este ala facut din bulamaci de salcim, bagati in pamint 40 cm cu sirma ghimpata si cu plasa la sul intre ei. Pe acest gard vor creste buruieni agatatoare in 2-3 ani. E cel mai ieftin, dar e cam ca la mamaia la tara...

#11
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012
Gard viu sau balarii nu accept din simplul motiv ca in spate am un nuc am vreo 4 corcodusi...deci nu duc lipsa de verdeata....zona este umbrita....vreau totusi un soclu de beton pentru a putea avea delimitare si curatenie in curte....in ierburi de genul gard viu etc apar carcalaci plus ca trebe sa stai sa il tai nonstop....deci o a doua munca.......nu asa...

stalpii de rectangulara am dar la 2,3 m inaltime pt ca ii preiau de la alt gard....iar inchiderea as face-o cu PLASA SUDATA 4x4 mm; OCHI 150X150 mm; FORMAT 5x2 m 13.61 49.34 LEI / buc
cu 4 plase am inchis 20 ml la 2 m inaltime....sa zicem ca soclul de beton ar fi de 30 de cm in care as ingropa plasa sudata 20 de cm si ar ramane 180 de cm gardul. Stalpii de rectangulara i-as ingropa 50 de cm si ar ramane la 1,8 m inaltime....peste plasa sudata as veni cu  policarbonat de 6 mm la 250 lei foaia opaca dimensiune 6 ml x 2.1 ml in 3 foi as acoperi gardul...deci inca 750 lei...

este cel mai ieftin gard 50 de lei plasa sudata x 4 ar fi 200 de ron...stalpii ii am....iar ca beton as turna 20 de cm latime cu 70 de cm adancime la stalpi as pune 20 de stalpi  ar insemna
0,3 m x 0,3 x 0,7 m = 0,063 mc beton la stalp x 20 de stalpi ar fi 1,26 mc de beton....
scazand 30 de cm x 20 stalpi = 6 ml raman cu 14 ml de turnare de beton pt legatura stalpi dar la o adancime de 30 de cm adica 0,3x0,3x14 ml = 1,26 ml beton de legatura stalpi

In total beton = 2,52 mc de beton  deci ciment  279 kg/mc x 2,52 = 703 kg = aprox 20 saci ciment .....x 20 lei = 400 lei.
2 mc de balast = cam 80 de lei daca nu 100 lei /mc la autoutilitare de 3mc deci sa zicem ca se cumpara 3 mc = rotunjit 300 lei.
betoniera exista una de 180 de l si una de 130 de l....daca s-ar lucra cu 2 simultan ar fi cam 10 sarje de beton...

total : 1450 de lei...fara manopera  si accesorii prins policarbonat.Plasa sudata vopsita cu pistolul de vopsit.....

EȚETĂ BETON B150 (C8/10; BC10) folosit pentru fundații, elevații armate, pardoseli, cămine de utilități, în general acolo unde se vrea ceva mai bun decât B100. Cantități necesare pentru prepararea unui metru cub de beton B150:
– ciment: 279 kg/mc (65,5 lopeți de ciment/mc).
– balast: 1.999 kg (439 lopeți de balast/mc).
– apă: 190 litri/mc.
PREPARARE: 1 lopată ciment ……7.5 lopeți de balast ……..3 l apă.


fiarele pt fundatie le am din colace de fier vechi

#12
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Plasa aia o sa rugineasca repede si o sa arate nasol . Ieftin inseamna prost si in timp , mai scump .
Fa din prima cum trebuie chiar daca te costa ceva in plus .
Tabla cutata nu flambeaza la vant daca e pusa pe un suport corect .

Edited by Baxon, 09 July 2019 - 07:14.


#13
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,060
  • Înscris: 28.02.2006
Eu as folosi ceva care nu se face "panza de corabie"la primul vant.... As pune tevi rectangulare, daca vrei musai fundatie continua as face un soclu de beton de 30 cm latime si 30 inaltime, bagat si el in pamant 10 cm (deci 40 cm in total) Un panou bordurat simplu 2,5 x 2 m este 54 lei, iar panourile le-as dubla cu plasa de PVC verde, pentru intimitate, plasa avand avantajul ca lasa vantul sa treaca.

#14
DANPOP

DANPOP

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 10.04.2007
Eu recomand gard din beton. Pret maxim 200 lei/ ml.
http://www.konkretli...ASAAEgL94_D_BwE

#15
kondas

kondas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 01.10.2014

 DANPOP, on 09 iulie 2019 - 10:50, said:

Eu recomand gard din beton. Pret maxim 200 lei/ ml.
http://www.konkretli...ASAAEgL94_D_BwE
Da, doar ca au o sg fata.

#16
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,362
  • Înscris: 05.04.2006
Claudiu, daca tii neaparat sa faci bordura (nu inteleg de ce esti blocat pe ea desi ti-am dat solutie cu pahare de beton la fiecare stilp) trebuie sa bagi fier de colo pina colo, adica trebuie sa arbezi TOATA bordura si inca binisor fiindca e grea, va crapa si se va lasa/misca, moment in care iti va antrena si stilpii. Eu iti sugerez sa faci numai pahare la stilpi, pui plasa de jos si acolo la baza, daca nu vrei sa scurme ciinii sau...gainile, poti aduce niste bucati de piatra (frumoase si cu aspect rustic). Iar pentru opacitatea gardului poti pune policarbonat cum ai zis, dar atentie ca ti-l va umfla vintul (eu il repar pe al meu de cel putin 2-3 ori pe an) sau ceva planta urcatoare si verde inclusiv iarna (iedera creste repejor si arata bine).

#17
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
Folosește borduri pentru pavaje.  Le bagi câțiva cm în pământ și gata. Nu mai trec animalele. Când e cazul le mai scoți și le aranjezi ca se vor mai mișca de la îngheț. Și bordura turnata 20cm în pământ va mișca de la îngheț, problema e ca aia nu o mai poți aranja. Paharele la stâlpi le torni mai înalte sa fie în linie cu bordura la final.
Cost 12 lei/m.
https://www.dedeman....60-mm/p/6019843

Edited by PoeOvidiu, 09 July 2019 - 19:38.


#18
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012
Am.niste plase vechi cum erau odata dar strambe rupte....in loc de a le arunca la fier vechi ma gandesc daca ae fi i idee buna sa le tai cu flexul barele din chenar le as folosi la structura scheletului grinzii de fier din fundatia pt gard iar plasa din interior ca umplutura. E o idee buna sau cumpar etrieri si bare la 6m si leg cu sarma ?

Attached Files



Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate