Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 

Revolut - Better than your bank - FARA PROMOTII!

* * * * - 18 votes
  • Please log in to reply
13922 replies to this topic

#13789
Vulpoiul-Jhon

Vulpoiul-Jhon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,460
  • Înscris: 01.03.2016

View Postwertyck, on 25 martie 2024 - 16:38, said:

Doar dacă comerciantul îți ia banii, atunci trebuie să ii scrii să ți-i restituie, adică tranzacția să apară executată și nu în așteptare, cum e acum în revolut.
Azi tranzactia apare finalizată. In app Revolut la ”cere ajutor” se spune că prima dată trebuie contactat comerciantul. Ai idee unde? Am incercat in ”My Appeal render.alipay.com” si primesc mesajul ”There is no record of a failed transaction that is eligible for appe”
In ”Help center” la aliexpress se specifică că rambursarea de obicei, durează 3-20 de zile lucrătoare , în funcție de bănci.

#13790
cucur

cucur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,483
  • Înscris: 15.07.2008
A incercat cineva revolut<18 la un plan standard?
Din T&C inteleg ca singurul cost suplimentar este legat de trimiterea cardului.

#13791
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,621
  • Înscris: 13.03.2005
Vezi și limitările contului <18 Junior. Adică nu poate primi bani decât doar de la parintele ce ii face contul.
Poti să ii dai un card din contul tau la care setezi limita de cheltuire.

#13792
cucur

cucur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,483
  • Înscris: 15.07.2008
E ok cu limitele,
din punct de vedere legal nu cred ca are voie sa foloseasca cardul meu.

View Postwertyck, on 27 martie 2024 - 09:33, said:

Vezi și limitările contului <18 Junior. Adică nu poate primi bani decât doar de la parintele ce ii face contul.
Poti să ii dai un card din contul tau la care setezi limita de cheltuire.


#13793
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,621
  • Înscris: 13.03.2005
Nici nu trebuie să fie cardul fizic la copil, e suficient să îl inrolezi în telefon in Portofel Google Pay.

#13794
iRunaway

iRunaway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,796
  • Înscris: 10.10.2011
Nu se poate daca varsta copilului e sub 14 ani (parca).

#13795
x_veb

x_veb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,741
  • Înscris: 28.01.2007
Pe iPhone nu se poate sub 16 ani.

#13796
liberlamare

liberlamare

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,423
  • Înscris: 16.05.2007

View Postcucur, on 27 martie 2024 - 09:28, said:

A incercat cineva revolut<18 la un plan standard?
Din T&C inteleg ca singurul cost suplimentar este legat de trimiterea cardului.

eu, dar  are si BT asa ceva, am aflat dupa ce am facut contul la revolut ca aveau,  asa ca foloseste BT-ul care te lasa sa faci plati cu telefonul prin aplicatia BTpay. Revolutul <18 il tin doar sa nu-l desfiintez nu se poate introduce in Gpay daca nu are copilul peste 16 ani
https://help.revolut...y-for-payments/
Doar cardul l-am platit in rest poti pune bani/retrage din acel cont tu ca tutore fara alte comisioane.

Edited by liberlamare, 27 March 2024 - 12:48.


#13797
gigsnet

gigsnet

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,363
  • Înscris: 22.10.2014
Metalul e tot prepaid sau e debit curat ?
Adica il pot folosi sa platesc in avion ? Spre exemplu la wizz nu merge facuta plata cu standard ca e prepaid.

Alegerea voastra intre Premium si Metal care ar fi?

#13798
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,621
  • Înscris: 13.03.2005
In avion poti plati cu orice card Revolut, doar ca sunt reticenti cei de la liniile aeriene si refuza sa iti acepte plata cu Revolut, desi tehnic functioneaza, refuzand inclusiv plata cu telefonul (Portofel Google Pay/ Apple Pay).

#13799
gigsnet

gigsnet

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,363
  • Înscris: 22.10.2014
Asta in teorie ca in practica nu am reusit niciodata cu Revolut. Nici cu ING nu a mers, voiau nu stiu ce deblocare pentru care trebuia sa intreb in cc.

Ce plan platit ai ?

#13800
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,039
  • Înscris: 08.08.2018
Am platit eu cu Revolut fara probleme. Standard, planul fara bani. Ar fi chiar culmea sa mai si platesc dupa ce ca rulez bani prin fintech-ul lor.

#13801
snoopy714

snoopy714

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 16.12.2008
Hello all,

eu inca nu am Revolut dar vreau sa ma "inham" la el daca ar merita. Eu as pune pe card o suma de x RON si as merge la cumparaturi in Ungaria (magazine gen Tesco, Lidl). Daca platesc cu cardul (avand lei pe el) conversia e mai rentabila decat daca schimb ron in forinti de la o casa de schimb valutar? In principal, nu asta e tinta de baza, dar as prefera sa nu tot schimb ca mereu imi raman maruntisuri, mi-e mai comod sa platesc direct cu cardul suma fixa. Ma poate ajuta cineva cu un raspuns concret? Multumesc in avans!

#13802
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,621
  • Înscris: 13.03.2005
Depinde de ziua in care faci cumparaturile cu cardul Revolut, pentru ca in weekend Revolut iti ia 1% comision de schimb valutar. O alternativa gratuita poate fi cardul CEC Multicurrency(ai curs BNR la 9 valute, inclusiv HUF), ca nu ai comision la schimb valutar si nici limita de 5000 lei schimbati pe luna fara comision Revolut. Peste 5000 lei/luna, Revolut iti mai ia 1% comision de schimb valutar, indiferent de zi.

Edited by wertyck, 02 April 2024 - 17:53.


#13803
snoopy714

snoopy714

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 16.12.2008

 wertyck, on 02 aprilie 2024 - 17:41, said:

Depinde de ziua in care faci cumparaturile cu cardul Revolut, pentru ca in weekend Revolut iti ia 1% comision de schimb valutar. O alternativa gratuita poate fi cardul CEC Multicurrency(ai curs BNR la 9 valute, inclusiv HUF), ca nu ai comision la schimb valutar si nici limita de 5000 lei schimbati pe luna fara comision Revolut. Peste 5000 lei/luna, Revolut iti mai ia 1% comision de schimb valutar, indiferent de zi.

Multumesc de info. Banuiesc ca la CEC imi fac cardul si imi fac cont in valuta din aplicatie, pun banii pe card si fac conversia din app? Sau pur si simplu las RON pe card si platesc pur si simplu la magazine in Ungaria?

MS!


#13804
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,051
  • Înscris: 02.09.2005
Lași ron în contul de lei și se face conversia în momentul plății. La curs BNR dacă vorbim de forinți

#13805
snoopy714

snoopy714

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 16.12.2008
Ok, ms all de info!

#13806
Kata13133

Kata13133

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 06.03.2016
Am folosit revolut in Budapesta. A fost foarte ok. Trebuie insa sa tii cont, cum ti-a spus si colegul, sa nu fii in weekend sau sa nu depasesti limita lunara de schimb.
De asemenea, la acelasi curs, poti scoate forinti cash de la bancomat, fara comision. Testat de mine. La fel, trebuie sa tii cont de limita de 800 lei pe luna la fetragere atm.
Tu decizi. Pana la urma, revolut-ul, daca nu comanzi card fizic ci il folosesti pe cel virtual in google pay, nu te costa nimic.
Cec multicurrency se obtine online. Tot fara costuri. Gasesti discutii intregi despre el pe aici.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate