Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...
 Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...
 Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...

Recomandare serviciu / firma recu...
 La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...

La mulți ani @Ion_Bumbu!
 

Aparate alimentate de la trifazic

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
nyxx

nyxx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 30.03.2019
Daca alimentez aparate casnice monofazice de la o faza din priza trifazica, se socoteste ca si consum de curent trifazic, sau tot monofazic? Intreb pt ca am auzit ca curentul trifazic ar fi mai ieftin Posted Image

Edited by nyxx, 07 July 2019 - 20:32.


#2
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Trebuie să ai bransament trifazic in primul rand si prețul pe kwh e acelasi, monofazat sau trifazat

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
E acelasi lucru (daca nu sunt motoare sau alte chestii care te incarca pe reactiva).

Edited by pasilla, 07 July 2019 - 20:39.


#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
Cum poți justifica că ai consumat n Kilowați cu un consumator monofazic și nu trifazic ?

#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Cu contorul ?

#6
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,121
  • Înscris: 14.10.2008
Eu am trifazic acasa din anul 2000, de cand m-am mutat la casa, cu consumatorii monofazici repartizati intre faze. Pretul e acelasi.

La magazin si birourile pe care le am din 2003 la parterul unui bloc, abia in 2009 am trecut la trifazat, pentru ca monofazatul comunist nu mai facea fatza la consumatorii monofazici, ca erau multi, cand au venit in 2008 aparatele de aer conditionat, a luat foc tabloul. Pretul e tot acelasi, dar acolo e contract PJ si contorul are 2 leduri (Kwh si Kw/arh), acasa pe PF e contor cu 1 singur LED, kwh si atat.

Deci poate ca am energie reactiva contorizata doar la PJ? Nu am niciun aparat trifazic in niciuna dintre cele 2 locatii, priza trifazica am montat in 2018 doar acasa in ideea tencuirii mecanizate a unei noi constructii din curte, dar s-a ramas pe tencuire clasica si nu am folosit priza aia speciala.

#7
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,317
  • Înscris: 21.01.2009
N-ar fi rau sa ne spuna initiatorul  ce contract are  si cu ce furnizor .   Nu de alta dar be baza unor  " am auzit..."  mai greu de discutat .
Sau daca e prea greu asta : pretul kWh e cam acelasi indiferent de tipul bransametului . Chestia de care a auzit are o ramasita de adevar dar acela e demult  istorie.

#8
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,197
  • Înscris: 19.09.2005
contoarele electronice actuale inregistreaza tot, dar la consatori casnici nu se tarifeaza energia reactiva.

#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
Indica undeva cati kw s-au consumat in monofazic si cati in trifazic ?

#10
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,317
  • Înscris: 21.01.2009
E intrebare incuietoare ?  Ai tarif separat de kWh trifazici fata de cei monofazici ?

#11
danutlupu

danutlupu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 20.05.2008
@nyxx

Buna idee, la mine desi am tras trifazat, cel mai mult se consuma cu aparatele electrocasnice la 220. Da acum daca tot m-am prins de smecherie, am sa-i pun nevestei stecher trifazic la mixer si la fierul de calcat, da mai trebuie sa duc si cablu cu priza trifazata in bucatarie ca sa nu bata bezele in atelier la mine.

Edited by danutlupu, 08 July 2019 - 13:42.


#12
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011

 MembruAnonim93, on 08 iulie 2019 - 11:56, said:

Indica undeva cati kw s-au consumat in monofazic si cati in trifazic ?
Kilowatul tot kilowat ramane, ca-l consumi de pe o faza ca-l consumi de pe doua sau chiar 3, e acelas pret.
Asa ca linistiti-va cu ideile astea ca oricum platesti sa zicem consumi 6 kw de pe o faza sau consumi 6 kw de pe toate 3, la factura... tot banii aia ii dai. Atentie: cand ma refer la kw ma refer la puterea consumatorului nu la kwh.

Edited by GeorgeTrisina, 08 July 2019 - 16:35.


#13
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
Pai stiu ca nu e nici o diferenta de pret intre tri si mono.
Parca abonamentul e putin mai ieftin la tri, dar nu stiu sigur.
Eu m-am pus la nivelul intrebarii puse de initiator.

#14
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Nu e nici o diferență. De altfel pe pagina cu calculatorul de preț pentru energia electrică nici nu ai opțiunea de a selecta mono sau trifazic

#15
b.iulian

b.iulian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 01.05.2007
Salut. Legaturile electrice de la incalzitorul meu Tylo de 8kw/380v, sunt doar 3 faze si impamantare. In panoul de comanda am si un nul dar care se foloseste doar pentru becul din interior si care nu se intoarce la incalzitor. Poate functiona fara nul? Stiam ca asa ceva se poate la motoare dar la rezistenta electrica ? Asa arata si schema. Atasez foto. Multumesc !

Attached Files



#16
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Sunt destule aparate care nu au legătură de nul la trifazic. Raspunsul e da.
si dacă întrebi dacă e offtopic postul tău, răspunsul rămâne valabil. Era mai bine să deschizi un topicul separat.

#17
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011

 MembruAnonim93, on 08 iulie 2019 - 21:46, said:

Pai stiu ca nu e nici o diferenta de pret intre tri si mono.
Parca abonamentul e putin mai ieftin la tri, dar nu stiu sigur.
Eu m-am pus la nivelul intrebarii puse de initiator.
In primul rand la trifazic e de 3 ori mai scump bransamentul, iar kilowatul ora consumat are pretul in functie de ce tarif a adoptat clientul standard, social, etc. Ex: la standard e acelasi tarif si la monofazic si la trifazic, la social, tariful e ceva mai mic dar... atentie daca ai depasit mai mult de 100KWh esti taxat dublu. (ceva similar cu telefoanele minute incluse sau aditionale)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate