Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Ajutor presa peleti homemade

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
satelit

satelit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 10.04.2007
Buna ziua,

   De curand am construit o presa de peleti , si problema e ca daca rumegusul este mai uscat, (25% apa) rumegusul se incalzeste ies cativa peleti  apoi  se infunda gaurile, peletii care au iesit sunt foarte uscati pentru ca se evapora apa.
Caracteristicile presei sunt: motor 7,5kW,
  viteza rolelor de presare 80 turatii/min, diametrul rolelor 98mm, diametrul matritei 200mm , grosime 35mm cu gauri de 5,5mm.

Am incercat cu rumegus mai umed si peletii ies un pic mai uscati dar ies prin toate gaurile, am incercat si cu ulei in rumegus si merge un pic mai bine dar tot se infunda gaurile.

Va rog sa ma ajutati cu ceva idei.
Multumesc!

#2
ElcapoMafia

ElcapoMafia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 12.01.2011
Ai slefuit gaurie pe unde ies peletii? Sa fie oglinda cand te uiti prin ele, urmele de la burghiu fac imposibila iesirea peletilor.
Dupa aia faci un amestec de faina-nisip-ceva ulei si rulezi vreo ora-doua acest amestec prin presa.
Distanta dintre role si matrita nu e prea mare?

#3
satelit

satelit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 10.04.2007
Multumesc pentru raspuns,
nu am slefuit gaurile, asa este se vad urme de la burghiu, distanta dintre role si matrita este de 0,4mm.
Nisipul e ceva special sau cernut din nisip normal, si care ar fi compozitia fina-nisip??

#4
ElcapoMafia

ElcapoMafia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 12.01.2011
Nu mai retin exact cantitatile faina -nisip, cam jumate -jumate. Nisp normal, dar cernut iar distanta dintre role si placa matrita ceva mai mare decat nisipul, sa nu-l macine.
Pentru slefuire folosesti o tija (cui sau burghiu) pe care il despici pe o lungime de vreo 3 cm iar in despicatura pui cate o bucatica de abraziv care se infasoara putin pe tiza cat sa incapa in gaura si cu bormasina slefuiesti interiorul gaurilor
.La fiecare gaura schimbi abrazivul.

#5
satelit

satelit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 10.04.2007
Credeti ca este buna distantade 0,4 mm  pe care o am dintre role si matrita??

#6
ElcapoMafia

ElcapoMafia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 12.01.2011
Distanta e buna,doar sa nu creasca atunci cand rolele preseaza rumegusul in gauri....


Gaurile au putina conicitate la suprafata placii? Ce distanta ai intre gauri?

#7
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,068
  • Înscris: 09.09.2010
Merita o presa de peleti? Pentru consum propriu?

Edited by nico99900, 05 July 2019 - 21:54.


#8
satelit

satelit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 10.04.2007
Nu cred ca distanta creste cand preseaza, distanta intre gauri este de 2 -3 mm, conicitate au gaurile , gaura este de 5,5mm iar sanfernul l-am dat cu burgbiu de 8mm, adancime 1mm.
Nu stiu daca merita o presa de peleti, am facut-o mai mult din hoby, acum vom vedea,
Acum 2 ni am construit un arzator de peleti care funcitioneaza pe biomasa ,     [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Au6USfRduRc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

dupa 2 ierni de functionare pot spune ca merge excelent, si m-am gandit sa fac si o presa, acum vom vedea.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate