Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Achizitie PC

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#19
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Daca placa de baza e compatibila cu RAM cu Frecventa 3000 - 3200Mhz trebuie sa activezi functia XMP in BIOS pt. ca memoria sa ruleze la Frecventa aia.
==================

Deci cumperi exclusiv de la Altex in rate cu card raiffeisen.
Pai se poate cumpara si la alte magazine in rate tot cu card Raiffeisen !

Oricum, chiar daca vei cumpara procesorul AMD Ryzen 5 2400G, cumpara RAM cu Frecventa 3000 sau 3200Mhz.
O sa ruleze mai bine calculatorul daca are RAM cu Frecventa mare  Posted Image

Apropo, sunt curios ce configuratie poti face pe sockt 1151 v2 pana 2.600 Lei la Altex.



l.e.:
am incercat sa fac o configuratie Intel socket 1151 v2 dar nu se poate cu 2.600 Lei din cauza ca cel mai bun si ieftin procesor nu e compatibil cu cea mai ieftina placa de baza.
Iar daca pui placa de baza scumpa cu cel mai ieftin procesor ori invers, cea mai ieftina placa de baza cu cel mai scump procesor pt. a fi sigur de compatibilitate depasesti 2.600 Lei chiar si cu 4GB Ram la 2400 Mhz.

Asadar la Altex doar ceva de la AMD poti cumpara.

Edited by super8, 04 July 2019 - 22:27.


#20
CataD8

CataD8

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 04.07.2019
Despre sistemul acesta ce parere aveti? Este mai ok decat cele pe care le-am facut eu?
https://altex.ro/sis...cpd/CLC5KR86EA/

#21
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 28.09.2008

View PostCataD8, on 05 iulie 2019 - 00:00, said:

Despre sistemul acesta ce parere aveti? Este mai ok decat cele pe care le-am facut eu?
https://altex.ro/sis...cpd/CLC5KR86EA/
Sursa de 310 W !!!!!!
Vezi ca o sa ai garantia pe sistem si nu poti avea acces la interior pe perioada garantiei...
La pc garage gasesti sisteme cu un raport pret/performanta mai bun si ai oferta mai bogata.

#22
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008

View Postmariusixy, on 05 iulie 2019 - 06:02, said:

Sursa de 310 W !!!!!!
Da. Care-i problema?
Sistemele brand, mai ales de la producatori consacrati au surse care intr-adevar scot cat scrie pe eticheta, si sunt alese ca sa sustina consumul sistemului chiar si in full load. Problema vine cand vrei sa schimbi componentele cu unele ce consuma mai mult, fiindca unele sisteme nu au prinderi standard la sursa sau mufa de alimentare standard, si e mai greu sa schimbi sursa cu una aftermarket.

View PostCataD8, on 05 iulie 2019 - 00:00, said:

Despre sistemul acesta ce parere aveti? Este mai ok decat cele pe care le-am facut eu?
https://altex.ro/sis...cpd/CLC5KR86EA/
E oarecum echilibrat, dar in primul rand trebuie sa renunti la SSD (daca nu cumperi unul odata cu sistemul, si ceri sa ti-l instaleze si pe ala).
Pe langa asta, cum spunea un coleg mai sus, sistemele brand au sigiliu pe carcasa, si pentru orice interventie (chiar si sa-l cureti de praf) trebuie trimis in service autorizat. Iar componente ca placa de baza si sursa sunt in 99% din cazuri niste modele facute pe specificatiile producatorului si nu folosesc prinderi sau mufe de alimentare standard pentru placa de baza si sursa.

View PostCataD8, on 04 iulie 2019 - 21:39, said:

Din pacate nu pot cumpara din alta parte deoarece il voi lua in rate cu card raiffeisen.
Esti sigur ca nu poti lua si de la pcgarage? La ei pe site scrie ca poti cumpara in rate cu cardurile Raiffeisen Bank Standard, Raiffeisen Bank Vodafone sau Raiffeisen Bank Gold.

#23
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,184
  • Înscris: 27.06.2007

View PostCataD8, on 05 iulie 2019 - 00:00, said:

Despre sistemul acesta ce parere aveti? Este mai ok decat cele pe care le-am facut eu?
https://altex.ro/sis...cpd/CLC5KR86EA/
daca avea si un ssd era ideal (accepta ssd format M2)

View Postmariusixy, on 05 iulie 2019 - 06:02, said:

Sursa de 310 W !!!!!!
da, certificare gold - eficienta 90%

#24
CataD8

CataD8

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 04.07.2019
Si atunci sa il aleg pe acesta in loc de cel pe care l-am facut pe piese? Despre resigilate ce parere aveti? Daca raman la cel HP as putea lua unul desigilat si sa ii mai adaug si un ssd de 120 sau 250.

#25
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
@CataD8, nu am cautat si la alte magazine, dar cu un buget de maxim 2.600 Lei poti cumpara computerul HP Pavilion 590-p0027nq Resigilat + un SSD sa ti-l monteze aia in magazin:
Attached File  HP Pavilion 590-p0027nq.png   106.54K   11 downloads
2.600 Lei - HP Pavilion 590-p0027nq Resigilat = 135,09 sau 260,09 Lei cu care poti cumpara si un SSD !

#26
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Desigilat (resigilat) nu inseamna ca s-a rupt sigiliul de pe carcasa.
Doar ca s-a desfacut ambalajul. Asta teoretic. Poate sa fie un produs returnat de cineva din varii motive.
Daca nu te gandesti sa faci upgrade major ulterior, da, este ok HP-ul.
Vorbeste la magazine in ce conditii pot ei sa monteze SSD-ul suplimentar, daca pot ei resigila carcasa dupa interventie.

#27
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Mi se pare acceptabil i5-8400 + 8GB Ram ddr4-2667 + HDD TB + video GTX 1060 + SSD-ul ce o sa-l puna aia in garantie  Posted Image

#28
CataD8

CataD8

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 04.07.2019
Ok atunci, as mai avea varianta sa astept noua serie Ryzen sa vad ce preturi au si poate mai scad preturile la celelalte serii si prind un ryzen 5 1600 la un pret ok. Dar nu stiu daca merita asteptarea.

M-am uitat pe Altex/Media Galaxy si la mine in oras au un ryzen 5 1600 pe stoc. As putea scoate SSD-ul din PC-ul pe care l-am facut eu si sa adaug acest ryzen. Ce parere aveti? Tin sa precizez ca si SSD voi adauga cel tarziu in toamna.

#29
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View PostCataD8, on 05 iulie 2019 - 11:43, said:

Tin sa precizez ca si SSD voi adauga cel tarziu in toamna.
Si pana atunci ce faci  ? imbatranesti langa PC ?
Chiar si ultima panarama de SSD e mai rapid decat un HDD.
Singurul inconvenient e stocarea mica la un pret mai mare fata de HDD.

Daca nu te grabesti, asteapta sa apara saptamana vitoare noua generatie de AMD Ryzen si poate Altex si Media Galaxy vor ieftini generatia mai "veche".
Putin probabil dar nu imposibil  :)

#30
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008

View Postsuper8, on 05 iulie 2019 - 13:41, said:

Si pana atunci ce faci  ? imbatranesti langa PC ?
Chiar si ultima panarama de SSD e mai rapid decat un HDD.
Mda, toti ne-am nascut cu SSD-ul in brate, si HDD-ul e ceva de care au auzit stra-strabunicii nostri! Posted Image
Placa video sau procesorul le schimba mult mai rar/greu decat poate lua un SSD. Si de ce sa dea acum banii poate pe un WD Green de 250GB sau ceva mai mic, cand daca asteapta putin va prinde cu siguranta un Samsung 860 Evo de 500GB la pret foarte bun?
860 Evo are de multe ori pret redus (de exemplu acum e redus la 395 de lei pe pcgarage, dar l-am vazut si la putin peste 300 in alte campanii de reduceri).

Edited by Hider141, 05 July 2019 - 13:53.


#31
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 28.09.2008

View PostCataD8, on 05 iulie 2019 - 10:39, said:

Si atunci sa il aleg pe acesta in loc de cel pe care l-am facut pe piese? Despre resigilate ce parere aveti? Daca raman la cel HP as putea lua unul desigilat si sa ii mai adaug si un ssd de 120 sau 250.
La pc garage oferta  pt plata in rate e valabila doar pt sisteme. Banuiesc ca si la alte magazine online e la fel.

#32
CataD8

CataD8

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 04.07.2019
La altex m-am interesat deja si pot sa platesc in rate si daca il cumpar pe piese. Pot plati in Rate toate produsele pe care le cumpar deodata.

#33
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View PostHider141, on 05 iulie 2019 - 13:53, said:

Mda, toti ne-am nascut cu SSD-ul in brate, si HDD-ul e ceva de care au auzit stra-strabunicii nostri! Posted Image
Cum zici tu, @Hider141 ! nu te contrazic.
==============================

@CataD8, mai ai rabdare pana saptamana viitoare si vezi ce preturi au atunci Altex si Media Galaxy si vezi ce cumperi mai bun.
Zic asta pt. ca trebuie sa iei ceva bun din prima daca vei cumpara in rate.

#34
vj_Heaven

vj_Heaven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,061
  • Înscris: 19.07.2005
Pierzi cel putin 10fps(average/1%low) in jocuri daca treci de la RX 580 la 1060 3GB.

Eu as mai astepta 1-2 saptamani sa apara ryzen-urile si placile super.
Strict pentru jocuri as merge pe acel i3, sau un R5 2600 daca or scadea preturile.

#35
CataD8

CataD8

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 04.07.2019
Ok atunci mai stau sa vad ce se intampla dupa ce apare noua serie ryzen, sper ca nu dureaza foarte mult pana apar si in RO.

#36
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 28.09.2008
wow placa de baza de la Asus cu chipset x570 care suporta nativ noile procesoare ryzen la 12000 lei!!!!
Pai ajungi sa platesti peste 2000 lei doar pt placa de baza si cel mai ieftin procesor ryzen 3xxxx.

Edited by mariusixy, 06 July 2019 - 07:23.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate