Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Achizitie PC

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#1
CataD8

CataD8

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 04.07.2019
1.Cand se va achita?
Saptamana aceasta sau maxim saptamana viitoare.
2.La ce va fi folosit pc?
Pentru gaming in special( doar Full HD )
3.Bugetul maxim (în cazuri specifice, menționați dacă în acest buget sunt incluse periferiile și monitorul)
Pana in 2550-2600
4.Rezoluția diagonala și întrări video ale monitorului ( existent sau cel de achiziționat)
Am un monitor de la GABA Full HD, cu iesire VGA si m-am gandit sa il folosesc cu un adaptor la hdmi.
5.Componenta care se păstrează de la vechiul sistem (menționați modelul si/sau specificațiile acestora)
Nu pastrez nimic din vechiul PC.
6.Daca preferați anumite magazine sau modalități de plata (ex: rate fără dobânda)
In principal de la Altex.
Momentan am facut aceste 2 configuratii care m-am gandit ca sunt destul de degente dar nu stiu pe care sa o aleg si as avea nevoie de ajutor
PC1: https://imgur.com/a/Bs9ZBIT
PC2: https://imgur.com/a/fbRUXb2

Multumesc anticipat!

#2
MusafirulCreativ

MusafirulCreativ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 07.03.2018
Destul de echilibrate configuratiile facute de tine in bugetul asta, eu as merge pe a doua varianta, cea cu SSD. Evident, as alege componente mai de calitate (in special cand vine vorba de placa de baza, sursa si SSD), dar daca esti foarte constrans de buget e ok si asa.

#3
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,857
  • Înscris: 06.01.2008

View PostCataD8, on 04 iulie 2019 - 12:50, said:

4.Rezoluția diagonala și întrări video ale monitorului ( existent sau cel de achiziționat)
Am un monitor de la GABA Full HD, cu iesire VGA si m-am gandit sa il folosesc cu un adaptor la hdmi.
Ai adaptorul, sau vrei sa cumperi unul?
Daca vrei sa cumperi, vezi ca unul care functioneaza (de fapt convertor, ca trebuie sa converteasca semnalul digital de la placa video la semnal analog pentru monitor) costa aproape cat un monitor decent FullHD de 22" de pe olx.

Edited by Hider141, 04 July 2019 - 13:13.


#4
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Daca placa video are si iesire Display Port, este mai ieftin un convertor/adaptor DP-->VGA.
Dar si parerea mea este sa cauti un monitor cu intrari digitale.

#5
CataD8

CataD8

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 04.07.2019
Adaptorul nu il am inca, dar am gasit la 40 ron, ma gandesc ca este ok, momentan nu pot sa achizitonez si un monitor nou decat daca mai scad bugetul la PC. Legat de configuratii si daca as alege varianta fara ssd probabil as baga unul in toamna deci da aia sunt cam nehotarat, Voi ce spuneti sa aleg?

#6
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Am dubii despre acel adaptor HDMI-->VGA ca va functiona cu ORICE placa video. Cauta specificatii, exista adaptoare dedicate.
Daca ai posibilitatea sa-l testezi inainte de cumparare, e OK asa. Dar recomandat sa-l testezi pe placa TA video.

#7
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018

View PostCataD8, on 04 iulie 2019 - 13:34, said:

Adaptorul nu il am inca, dar am gasit la 40 ron, ma gandesc ca este ok,
Pune link la adaptorul ala.
Si, cum deja ti s-a spus, dar se pare ca nu ai inteles: iti trebuie CONVERTOR.
Alea sint scumpe, 80-100 de lei (hai sa zicem 60-80 de lei + transport 20 de lei).

Daca esti sigur ca stringi bani pina in toamna, da, poti sa renunti acum la SSD.
Pe de alta parte, la singura diferenta este de la placa de baza, din ce vad eu !!
Adica 95% iti vor merge jocurile exact la fel.
Deci, ia-l acum pe ala cu cu SSD !!

#8
CataD8

CataD8

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 04.07.2019
https://www.pcgarage...x-vga-female-3/ https://altex.ro/mon.../cpd/MONGL2222/ iar asta e monitorul pe care il am momentan. Acum am observat ca are si dvi. Merge conectat la placa video prin DVI?

#9
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Cauta la conectica.ro adaptoare/convertoare HDMI-->VGA. Sunt si mai ieftine, si mai scumpe.
Comanzi online si daca nu functioneaza OK, faci retur.
Dar returul e pe banii tai!
Daca placa video are si iesire DVI, da, merge direct DVI-->DVI.
Dar exista adaptoare/convertoare HDMI la orice si Display Port la orice. Si exista si cabluri HDMI-->DVI.
Doar ca sunt pe bani.

Edited by viceroy56, 04 July 2019 - 15:14.


#10
CataD8

CataD8

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 04.07.2019
Placa este asta https://altex.ro/pla...SADUALRX580O4G/ da are port dvi, nu e nici o diferenta ca il conectez la dvi  si nu la hdmi nu? Daca renunt si la adaptor as putea schimba ssd-ul cu acesta https://altex.ro/sol...SSDWDS120G2G0A/ sau cu acestahttps://altex.ro/solid-state-drive-kingston-a400-120gb-sata3-sa400s37-120g/cpd/SSDSA400S37120G/ SAU m-am gandit la a merge pe unul M2 : https://altex.ro/sol...SDWDS120G2G0B/.
Voi ce imi recomandati? Nu am avut niciodata SSD in PC si nu am prea multe cunostitine despre ele

#11
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Da, placa video direct cu DVI e mai buna.
Pune poza cu mufa DVI din monitorul tau, pe site la altex nu apare asa ceva.
Pe alte site-uri apare mufa DVI.

SSD M.2 - la a doua placa de baza zice asa:
1 x M.2 connector (Socket 3, M key, type 2242/2260/2280/22110 SATA and PCIe 3.0 x4/x2 SSD support)
* Supports only M.2 SATA SSDs when using an AMD Athlon™ 200-series/ 7th Generation A-series or Athlon™ APU.
Nu stiu daca procesorul Ryzen 3 2200G se incadreaza la una din cele 3 categorii.

SSD WD Digital Green - cica nu e recomandat.
SSD Kingston - nu stiu
Cele mai recomandate sint Intel si Samsung - vezi daca te incadrezi la vreunul.
Sau vreunul SATA cu garantie 3 - 5 ani, daca exista.

Edited by trollerul_de_serviciu, 04 July 2019 - 15:31.


#12
CataD8

CataD8

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 04.07.2019
https://imgur.com/a/LUADj8h e ok nu? Legat de SSD atunci o sa las deoparte M2 dar din pacate nu pot urca pana la Samsung sau Intel variantele ar fi astea:
https://altex.ro/sol...SDU650SS120GTR/
https://altex.ro/sol...SDSA400S37120G/
https://altex.ro/sol...SDAD120GBS20S3/
https://altex.ro/sol...SSDWDS120G2G0A/
Din pacate cam atat legat de ssd.

#13
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Merge SSD M.2 SATA in configuratia data.
Restrictia este la SSD-uri NVMe, in functie de procesorul folosit.
In situatia ta, nu e nicio diferenta intre SSD-urile de 2,5'' si cele M.2, nu sunt diferente de performanta.
Cauta ce se incadreaza in bani, cu cea mai mare garantie si cel mai mare numar de ore de functionare/TB scrisi, dupa cum scrie vanzatorul/producatorul.
ADATA este OK, in principiu.

Edited by viceroy56, 04 July 2019 - 17:43.


#14
CataD8

CataD8

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 04.07.2019
Si zici sa merg pe un M2? Am citit pe unele site-uri ca se incing foarte tare si de asta sunt putin nehotarat.
Inca o intrebare memoria RAM la 2666 mhz e tot una cu 2667 mhz(la placa de baza)? Nu are rost sa iau memorii de 3000 mhz nu?

#15
maxb2000

maxb2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,452
  • Înscris: 14.01.2011

View PostCataD8, on 04 iulie 2019 - 17:44, said:

Si zici sa merg pe un M2? Am citit pe unele site-uri ca se incing foarte tare si de asta sunt putin nehotarat.
Inca o intrebare memoria RAM la 2666 mhz e tot una cu 2667 mhz(la placa de baza)? Nu are rost sa iau memorii de 3000 mhz nu?

SATA vs NVMe

Se incing mai tare cele M2 cu NVMe ca au viteze mai mare dar retine un lucru:

M2 este forma fizica, SATA si NVMe sunt protocoale.

Acele protocoale definesc viteza, SATA maxim 600 MB/s, NVMe pe PCIe 3.0 x4 maxim 4 GB/s.

Concluzia: Daca vrei viteza, ia pe NVMe, daca nu, mergi pe un SSD SATA fara probleme.

2666 MHz vs 3000 MHz

AMD ul noi aka ce urmeaza sa cumperi, sunt putin dependente de viteza si cu cat frecventa RAM ului este mai mare cu atat lucreaza mai repede.

Concluzia: daca poti incearca sa iei RAM cu frecventa cat mai mare.

Sfatul meu: asteapta pana saptamana viitoare ca apare noua generatie de Ryzen mai performante.

#16
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View PostCataD8, on 04 iulie 2019 - 12:50, said:

Achizitie PC
Spoiler
Daca vrei neaparat de la Altex, poti alege intre urmatoarele:
fara placa video dedicata pt. ca o folosesti pe cea onboard din procesorul AMD Ryzen 5 2400G, Radeon™ RX Vega 11 Graphics:
Attached File  1.png   171.79K   12 downloads
Attached File  2.png   113.05K   9 downloads

Sau faci un efort financiar pt. placa video dedicata, ASUS AMD Radeon RX 580, 4GB GDDR5, 256-bit, DUAL-RX580-O4G (799,96 Lei)
Attached File  1.png   172.69K   7 downloads
Attached File  2.png   75.48K   4 downloads
Attached File  3.png   91.43K   6 downloads

Am pus 2x 8GB RAM ddr4-3200 pt. ca procesorul are nevoie de RAM cu Frecventa cat mai mare pt. ca tu sa poti beneficia de perfomanta maxima a procesorului.
Daca pui RAM cu Frecventa mai mica de 2933Mhz infranezi procesorul iar calculatorul iti va rula lent.

Acuma daca esti dispus sa alegi alt magazin, cu 2.600 Lei poti gasi:
Intel socket 1151 v2
Attached File  1.png   201.45K   7 downloads
am pus Serviciu update BIOS (49 Lei) deoarece placa de baza nu e compatibila nativ cu procesorul

Sau AMD Ryzen 5 2400G
Attached File  2.png   194.55K   7 downloads

Atat Radeon RX 570 cat si Radeon RX 580 au mufe DVI compatibile cu monitorul tau, GABA GL-2222, 21.5", Full HD.
Vezi ca daca vei cumpara de la magazine diferite cele mai ieftine componente, fie iesi mai ieftin fie iti faci un PC si mai performant cu 2.600 Lei  Posted Image

#17
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,422
  • Înscris: 28.09.2008
Ambele configuratii alese de tine sunt neinspirate. In primul rand ai ales ryzen 3 2200G care are procesor grafic integrat si nu folosesti asa ceva.
Sfatul meu e sa alegi un sistem cu i3 9100F. Procesorul costa 489 lei la emag si e mai performant decat ryzen 3 2200g.
Sunt danse mai mari sa faca fata sursa aia la un sistem cu procesor intel.
Te sfatuiesc sa alegi o placa video de la nvidia.
Placile video RX xxx se incing f rau si imi aduc aminte de discutiile de pe vremuri dintre procesoarele amd si cele intel. Da procesoarele amd erau la jumatate de pret fata de cele intel si cu performante asemanatoare insa doar pe hartie. In practica ajungeai sa platesti mai mult pt cooler decat pt procesorul amd ca sa ai niste temperaturi cat de cat optime. Era procesorul ideal pt surzi. In full load rezista doar daca aveai o duzina de ventilatoare indreptate catre el....
Cam asa sta treaba si intre placile video rx si cele de la nvidia. Avand in vedere ca ai doar monitor full hd e ok si o placa 1060. Sectiunea de vanzari de pe mygarage e plina de vanzari de placi video RX.....


#18
CataD8

CataD8

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 04.07.2019
Din pacate nu pot cumpara din alta parte deoarece il voi lua in rate cu card raiffeisen. Legat de memoria ram, daca placa nu suporta 3000 mhz decat prin OC are rost sa ii iau? Nu ma pricep la OC si nu vreau sa complic lucrurile. De exemplu pe o placa cu max 2667 mhz fara oc are rost sa iau memorii cu 3000 daca nu fac OC?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate