Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!
 La multi ani @barbosa1bis!

La multi ani @MikeSpike!

Cum curat gletul de pe perete

Soluție incalzire apartament...
 Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...
 M-am culcat cu un tip și apo...

Facultate din Bucuresti posibil o...

Eroare steering

Recomandare service pentru repara...
 

Copiii lui Adam și ai Evei

* - - - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
126 replies to this topic

#91
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010
Nietzsche zice și că e mort și că a murit.
Acu nu vreau să mă contrez pe tema asta că io am citit traduceri.
Nu știu germană.

Și acum serios, de ce am considera biblia adevărul absolut?

Io tot cred că Lenin are oarece dreptate când spune că omul l-a făcut pe dumnezeu, nu dumnezeu pe om.

#92
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View Postcirus6, on 14 iulie 2019 - 10:28, said:

Și acum serios, de ce am considera biblia adevărul absolut?

Despre ce vorbesti? Atat timp cat referentiezi Biblia, Biblia e punctul de referinta. Nietzsche referentiaza Biblia, nu vorbeste de capul lui intr-un cu totul alt sistem. Daca Nietzsche nu referentia Biblia, la ce l-ai mai mentionat pe Nietzsche intr-o discutie despre chestii din Biblie?

View Postcirus6, on 14 iulie 2019 - 10:28, said:

Io tot cred că Lenin

Eu te inteleg, tu ai pofta de un taifas, faci un fel de Teo Trandafir show, mai vorbim mai de una mai de alta, mai trece vremea. Stii sa gatesti Tiramisu? Sunt super gustoase.

Edited by criztu, 14 July 2019 - 10:38.


#93
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View Postcirus6, on 14 iulie 2019 - 09:41, said:

Un raționament absurd, dar dacă mergem pe firul lui ar rezulta că și Isus e păcătos deoarece era fiul unei femei, care a moștenit și ea păcatul.


Da, vedem dragostea lui zi de zi uitĂąndu-ne la știri.
În secolul trecut am avut doar 2 razboaie mondiale cu sute de milioane victime.
Foarte iubitor dumnezeul ăsta.

Biblia ne spune că DS a umbrit-o pe Maria... deci nu i-a transmis păcatul lui Isus!
Păcat = defecțiune genetică! Pricepuși?! :)

Ceea ce se întâmplă la știri și războaiele secolului trecut, nu au legătură cu Dumnezeu, ci cu omul, deoarece Dumnezeu l-a înzestrat pe om cu liber-arbitru, iar lucrurile astea sunt rezultatul liberului-arbitru...

Edited by heart_of_ice, 14 July 2019 - 11:10.


#94
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View Postcriztu, on 14 iulie 2019 - 10:35, said:

Despre ce vorbesti? Atat timp cat referentiezi Biblia, Biblia e punctul de referinta. Nietzsche referentiaza Biblia, nu vorbeste de capul lui intr-un cu totul alt sistem. Daca Nietzsche nu referentia Biblia, la ce l-ai mai mentionat pe Nietzsche intr-o discutie despre chestii din Biblie?

Eu te inteleg, tu ai pofta de un taifas, faci un fel de Teo Trandafir show, mai vorbim mai de una mai de alta, mai trece vremea. Stii sa gatesti Tiramisu? Sunt super gustoase.
Da, vorbim despre biblie, dar de ce tre să discutăm ca habotnicii? Adică tot ce scrie tre să fie adevărat și litera de lege? Nu, biblia e o carte care ne prezintă istoria unui popor, mai mult sau mai puțin romantata, credința religioasă a diferitelor popoare antice și diferite concepte filozofice.
Exact ăsta e modul în care tratează și Nietzsche biblia.

Nu știu să fac prăjituri, nu mă omor după dulciuri și sub nici o formă după tiramisu. Am mâncat odată și mi-a ajuns.

View Postheart_of_ice, on 14 iulie 2019 - 11:07, said:

Biblia ne spune că DS a umbrit-o pe Maria... deci nu i-a transmis păcatul lui Isus!
Păcat = defecțiune genetică! Pricepuși?! :)

Ceea ce se întâmplă la știri și războaiele secolului trecut, nu au legătură cu Dumnezeu, ci cu omul, deoarece Dumnezeu l-a înzestrat pe om cu liber-arbitru, iar lucrurile astea sunt rezultatul liberului-arbitru...
Să înțeleg că Isus n-a preluat nimic din genetica Mariei?
Nu-s medic dar cred că există oarece contact între făt și mamă. Și ovulul, știi ca să se facă prima celulă trebuie ovul și spermatozoid, era tot made by god?

Dacă dumnezo nu intervine când e nasolie, adică putem distruge pământul pe baza liberului arbitru, la ce ne ajută?
Oare chiar n-a murit?

#95
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View Postcirus6, on 14 iulie 2019 - 11:24, said:

biblia e o carte care ne prezintă istoria unui popor

Asta e parerea ta, si tare mult ti-ar place sa fie cum zici tu. Din nefericire, si io am parerea mea, care nu e deloc ca parerea ta. Tu te crezi o masina vie, dar eu sunt fiinta eterna.

View Postcirus6, on 14 iulie 2019 - 11:24, said:

Exact ăsta e modul în care tratează și Nietzsche biblia.

In opinia ta poate. Dar sa nu uitam, tu te crezi o masina vie, un nonsens evident pt cine are proprietatea cuvintelor. Opiniile tale de genu "masina vie care va disparea in nimic intr-un fel si de asa natura ca nu pot sa explic si nici sa dovedesc" ar fi frumos sa le si argumentezi. Un citat din Nietzsche ceva, din care sa reiasa ca ai inteles ce zice ala acolo.

Edited by criztu, 14 July 2019 - 11:33.


#96
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View Postcirus6, on 14 iulie 2019 - 11:29, said:

Da, vorbim despre biblie, dar de ce tre să discutăm ca habotnicii? Adică tot ce scrie tre să fie adevărat și litera de lege? Nu, biblia e o carte care ne prezintă istoria unui popor, mai mult sau mai puțin romantata, credința religioasă a diferitelor popoare antice și diferite concepte filozofice.
Exact ăsta e modul Ăźn care tratează și Nietzsche biblia.

Nu știu să fac prăjituri, nu mă omor după dulciuri și sub nici o formă după tiramisu. Am mĂąncat odată și mi-a ajuns.



Să Ăźnțeleg că Isus n-a preluat nimic din genetica Mariei?
Nu-s medic dar cred că există oarece contact Ăźntre făt și mamă. Și ovulul, știi ca să se facă prima celulă trebuie ovul și spermatozoid, era tot made by god?

Dacă dumnezo nu intervine cĂąnd e nasolie, adică putem distruge pămĂąntul pe baza liberului arbitru, la ce ne ajută?
Oare chiar n-a murit?

Evreii consideră doar Torah, ca fiind de origine divină (primele 5 cărți ale lui Moise), celelalte, scrierile și profeții fiind doar inspirate de Dumnezeu, adică lăsând loc și subiectivismului uman!
De NT nu știu ce să zic!


Legat de Isus, există mai multe variante de interpretare, Isus a fost un om (100%), jumătate divin, jumătate uman sau divin 100%...fiecare cu subdiviziunile ei!
Te las pe tine să alegi! :)
Dacă Dumnezeu ar intervenii, oare nu s-ar amesteca în liberul-arbitru oamenilor?!
Există profețiile care ne arată vremurile în care trăim... și se pare că suntem pe la sfârșitul acestui sistem... violent, rău și corupt!

Edited by heart_of_ice, 14 July 2019 - 11:51.


#97
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View Postcriztu, on 14 iulie 2019 - 11:33, said:

Asta e parerea ta, si tare mult ti-ar place sa fie cum zici tu. Din nefericire, si io am parerea mea, care nu e deloc ca parerea ta. Tu te crezi o masina vie, dar eu sunt fiinta eterna.

In opinia ta poate. Dar sa nu uitam, tu te crezi o masina vie, un nonsens evident pt cine are proprietatea cuvintelor. Opiniile tale de genu "masina vie care va disparea in nimic intr-un fel si de asa natura ca nu pot sa explic si nici sa dovedesc" ar fi frumos sa le si argumentezi. Un citat din Nietzsche ceva, din care sa reiasa ca ai inteles ce zice ala acolo.
Îți dai seama că aș prefera varianta ta, dar nu pot ignora realitatea direct observabila.

E o lege a naturii se numește entropie și nu am inventat-o je.
https://www.google.c...a-cantemir/amp/

#98
gladioc

gladioc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 804
  • Înscris: 23.05.2019

View Postheart_of_ice, on 14 iulie 2019 - 11:49, said:

Evreii consideră doar Torah, ca fiind de origine divină (primele 5 cărți ale lui Moise), celelalte, scrierile și profeții fiind doar inspirate de Dumnezeu, adică lăsând loc și subiectivismului uman!
De NT nu știu ce să zic!


Legat de Isus, există mai multe variante de interpretare, Isus a fost un om (100%), jumătate divin, jumătate uman sau divin 100%...fiecare cu subdiviziunile ei!
Te las pe tine să alegi! Posted Image
Dacă Dumnezeu ar intervenii, oare nu s-ar amesteca în liberul-arbitru oamenilor?!
Există profețiile care ne arată vremurile în care trăim... și se pare că suntem pe la sfârșitul acestui sistem... violent, rău și corupt!
Exemplu de problemă devenită insolubilă din cauza termenilor defectuoşi întrebuinţaţi, aceea a Liberului Arbitru şi a Predestinaţiunii. Mai întâi, problema nu poate fi rezolvată decât in divinis ca orice problemă adevărat metafizică. Or, în Dumnezeu nu poate exista nici Liber Arbitru, nici Predestinaţiune, pentru că amândouă termenele nu se pot situa decât în timp, şi în Dumnezeu condiţia temporală dispare ca şi celelalte condiţiuni. Liberul Arbitru desemnează facultatea de a alege ceva exclusiv de altceva. În Principiu toate posibilităţile sunt eterne şi nici Dumnezeu, nici principiile fiinţelor nu pot deci şi n-au ce să aleagă.
Cât despre cuvântul Pre-destinaţiune, nici nu mai trebuie insistat: existenţa prepoziţiei pre e inconceptibilă fără existenţa timpului, a cărei succesiune o implică, atunci când e pusă. Căzând pre, rămâne Destinaţiune, termen care se resoarbe în Principiul de Identitate, a este a, deci nu este b. Destinaţiunea, în metafizică este quiditatea fiecărei posibilităţi, presupusă de Quiditatea principială.
În lume şi în fiinţa noastră, Liberul Arbitru este esenţialitatea noastră, neafectată de nimic, iar Predestinaţiunea este constituită din modificările ei ieşite riguros din natura ei şi care nu pot fi altele decât cele care sunt în virtutea aceluiaşi Principiu de Identitate. S-ar putea spune că Liberul Arbitru, în individ, ţine de partea Formei iar Predestinaţiunea de partea Materiei, Esenţă şi Substanţă. Recuperăm în noi, cel puţin virtual, Liberul Arbitru, sau mai simplu Libertatea, când proiectăm o axă verticală în intemporal; dispărând condiţiunile limitative de timp şi spaţiu, Liberul Arbitru devine Act.

#99
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View Postcirus6, on 14 iulie 2019 - 20:32, said:

Îți dai seama că aș prefera varianta ta, dar nu pot ignora realitatea direct observabila.

Realitatea direct observabila e ca tu nu ai citit Nietzsche.

#100
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View Postcriztu, on 14 iulie 2019 - 22:25, said:

Realitatea direct observabila e ca tu nu ai citit Nietzsche.
Nu tot, recunosc.

Așa graita zarathustra e foarte mișto. Deși Zarathustra lui Nietzsche, e aproape Isus, el nu simpatizează cu Isus în "Anticristul". Cred că tre să mai citesc odată "Anticristul".

#101
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002
Iti zic cu simpatie: Nietzsche fiind fratzior, foloseste cifru. Il poti citi, da, cum aude un pionier expresii gen "a bagat botu la savarina". Vor mai trece ani pana sa inteleaga pionierul ce inseamna acele cuvinte...

#102
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
Cum spunea cirus6 , nu suntem rezultatul unui incest.
Numai că în biblie nu găsesc că Adam și Eva au fost primii oameni pe pământ.

23. Și a fost seară și a fost dimineață: ziua a cincea.
24. Apoi a zis Dumnezeu: "Să scoată pământul ființe vii, după felul lor: animale, târâtoare și fiare sălbatice după felul lor". Și a fost așa.
25. A făcut Dumnezeu fiarele sălbatice după felul lor, și animalele domestice după felul lor, și toate târâtoarele pământului după felul lor. Și a văzut Dumnezeu că este bine.
26. Și a zis Dumnezeu: "Să facem om după chipul și după asemănarea Noastră, ca să stăpânească peștii mării, păsările cerului, animalele domestice, toate vietățile ce se târăsc pe pământ și tot pământul!"
27. Și a făcut Dumnezeu pe om după chipul Său; după chipul lui Dumnezeu l-a făcut; a făcut bărbat și femeie.
28. Și Dumnezeu i-a binecuvântat, zicând: "Creșteți și vă înmulțiți și umpleți pământul și-l supuneți; și stăpâniți peste peștii mării, peste păsările cerului, peste toate animalele, peste toate vietățile ce se mișcă pe pământ și peste tot pământul!"
29. Apoi a zis Dumnezeu: "Iată, vă dau toată iarba ce face sămânță de pe toată fața pământului și tot pomul ce are rod cu sămânță în el. Acestea vor fi hrana voastră.
30. Iar tuturor fiarelor pământului și tuturor păsărilor cerului și tuturor vietăților ce se mișcă pe pământ, care au în ele suflare de viată, le dau toată iarba verde spre hrană. Și a fost așa.
31. Și a privit Dumnezeu toate câte a făcut și iată erau bune foarte. Și a fost seară și a fost dimineață: ziua a șasea.

Apoi:

1. Așa s-au făcut cerul și pământul și toată oștirea lor.
2. Și a sfârșit Dumnezeu în ziua a șasea lucrarea Sa, pe care a făcut-o; iar în ziua a șaptea S-a odihnit de toate lucrurile Sale, pe care le-a făcut.
3. Și a binecuvântat Dumnezeu ziua a șaptea și a sfințit-o, pentru că într-însa S-a odihnit de toate lucrurile Sale, pe care le-a făcut și le-a pus în rânduială.
4. Iată obârșia cerului și a pământului de la facerea lor, din ziua când Domnul Dumnezeu a făcut cerul și pământul.
5. Pe câmp nu se afla nici un copăcel, iar iarba de pe el nu începuse a odrăsli, pentru că Domnul Dumnezeu nu trimisese încă ploaie pe pământ și nu era nimeni ca să lucreze pământul.
6. Ci numai abur ieșea din pământ și umezea toată fața pământului.
7. Atunci, luând Domnul Dumnezeu țărână din pământ, a făcut pe om și a suflat în fața lui suflare de viață și s-a făcut omul ființă vie.
8. Apoi Domnul Dumnezeu a sădit o grădină în Eden, spre răsărit, și a pus acolo pe omul pe care-l zidise.
9. Și a făcut Domnul Dumnezeu să răsară din pământ tot soiul de pomi, plăcuți la vedere și cu roade bune de mâncat; iar în mijlocul raiului era pomul vieții și pomul cunoștinței binelui și răului.

#103
gladioc

gladioc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 804
  • Înscris: 23.05.2019

View Postcirus6, on 14 iulie 2019 - 23:04, said:

Nu tot, recunosc.

Așa graita zarathustra e foarte mișto. Deși Zarathustra lui Nietzsche, e aproape Isus, el nu simpatizează cu Isus în "Anticristul". Cred că tre să mai citesc odată "Anticristul".
ţaratustra mei...

#104
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
Nicăieri nu scrie că , Cain aluat pe sora sa de femeie.

16. Și s-a dus Cain de la fața lui Dumnezeu și a locuit în ținutul Nod, la răsărit de Eden.
17. După aceea a cunoscut Cain pe femeia sa și ea, zămislind, a născut pe Enoh. Apoi a zidit Cain o cetate și a numit-o, după numele fiului său, Enoh.

#105
gladioc

gladioc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 804
  • Înscris: 23.05.2019
despre Tubal-Qayin ce scrie?

Attached File  vcvcvc.png   334.69K   4 downloads

Edited by gladioc, 15 July 2019 - 00:31.


#106
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
Cine e Nod?
Pt că eu o proprie teorie.


#107
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005

View Postcriztu, on 14 iulie 2019 - 11:33, said:

eu sunt fiinta eterna.
povesteste-ne ceva de acum 10000 de ani

#108
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View PostTOPCATBV, on 15 iulie 2019 - 10:20, said:

povesteste-ne ceva de acum 10000 de ani

io nu mai tin minte ce am visat aznoapte, si tu vrei sa-ti povestesc ceva de acum 10000 de ani...

Edited by criztu, 15 July 2019 - 10:28.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate