Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

Tomatele (partea a II-a)

* * * * * 5 votes
  • Please log in to reply
4430 replies to this topic

#3781
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,097
  • Înscris: 28.02.2006
Pai eu pun in gradina :)) Pierd doar niste rasaduri.
Lasand gluma, am rasadurile comandate, urmeaza sa vina in miercurea de dupa Paste.

#3782
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,528
  • Înscris: 27.01.2012
Prognoza meteo ar zice ca da pentru zona de sud.

Edited by subway_guru, 07 April 2023 - 11:47.


#3783
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,487
  • Înscris: 28.12.2010
Eu am niste salcami langa bloc. Cand infloresc aia atunci plantez. Nu conteaza ce data e dar aici la mine la malul marii de obicei se intampla in prima jumatate a lunii mai. In Sud cred ca se poate in a doua jumatate a lui aprilie. Toti zic ca trebuie sa fie temperatura solului 12 grade

Edited by gabiroa, 07 April 2023 - 13:09.


#3784
hadres

hadres

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 07.11.2005
#Wicked100

15 cm diametru. Le semăn in alveole, apoi le repic in ghivecele astea.

#3785
wicked100

wicked100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 01.02.2007
Așa de mici? 1,5L? Și rămân în ghivecele astea? Am semanat și eu în alveole niște semințe de Chiquita Pot și vreau să le transplantez, după repicare, in niște recipiente de 10L și mă temeam că sunt prea mici...

#3786
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,097
  • Înscris: 28.02.2006

View Postsubway_guru, on 07 aprilie 2023 - 11:46, said:

Prognoza meteo ar zice ca da pentru zona de sud.
20 km nord de Bucuresti. Anul trecut le-am pus tot in jurul datei de 15 aprilie. Rezultatele au fost OK, am cules din Iulie pana prin noiembrie, cam doua cosulete pe saptamana, foarte multumit
Attached File  IMG_20210801_205845.jpg   252.28K   23 downloads
Attached File  IMG_20210803_195056.jpg   262.73K   20 downloads

#3787
hadres

hadres

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 07.11.2005
Le țin in ghivecele astea o perioadă, apoi le vând. Trebuie mutate in ceva mai mare, la astea cherry pitice 10 l este suficient.

#3788
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012
Caut un soi/hibrid  determinat de tomate, cu gust decent. Nu niste pietroaie ca cele din supermarket. Adica cu ceva gen Prekos as fi ok, nu as face mofturi.  Daca cineva dintre voi are asa ceva as vrea sa cumpar cateva seminte pentru ca ma indoiesc ca vreo firma imi ia comanda pentru un pliculet de seminte. Iar plicuri pentru cultivatori profi, cu 1000 de seminte...n-am ce face cu atatea

Edited by claudia313, 07 April 2023 - 20:17.


#3789
hadres

hadres

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 07.11.2005
Claudia, încearcă Buzău 22. Sunt ok la gust, pielița subțire si găsești si cantități mici.

#3790
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012
Mersi!

#3791
hadres

hadres

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 07.11.2005
Cu plăcere! Eu fac răsaduri pentru vânzare de Buzău 22. Lumea e foarte mulțumita. Oricum, le-am testat și eu afară. Pentru solar fac Buzău 1600, nedeterminate. La fel de gustoase. Poate sunt mai sensibile la boli decât hibrizii, dar pentru gust merită efortul.

#3792
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Când va aud cu Buzău... Ați mai încercat și voi 3-4-5, 100 de hibrizi?
Nu ca ar fi rele Buzău(deși în opinia mea sunt varza) dar totuși...

@claudia

Determinate sunt și bendida, galbene de geosem, bunicele, gen prehos ca și structura și bunicele. Sunt totuși genul de determinate care se paliseaza și se capacesc singure, mai tarziu decât prekos(adică astea chiar duc 6 roduri normale) și mai impostatn, hibridul e ce trebuie, prejos duce 3-4 și în mukte cazuri se poate spune ca s-a cam dus dracu, da tot felul de aberații iar când cultivi 20 de fire chiar nu vrei ca 5 sa arate a f2.

Un alt hibrid, mai bun, as spune ca de top determinat în sensul ca e de fapt tufa însă o tufa viguroasa, cu lastari groși, puternici, frunze mari și mai degrabă cărnoase, pare suprafertilizata asa când te uiți la ea, pe steroizi.
Fructul galben, rotund, ferm dar nu plastic, atât cât sa nu se bata prea ușor, sa poată fi transportat.
Pielita (exocarpul) normala, nu tare, nu plastic însă nici nu e fragila ca la alte varietăți(inimi, la hibrizi rugby șamd. Mezocaroul e gros, foarte gros, lojele seminale nu sunt mici dwr nici mari iar per total pereții acestora și partea externa a mezocarpului în secțiune dau un aspect de cărnos, mult mai cărnos decât la prekos sau hibrizii comerciali uzuali.
Textura mezocrpului este moderata, spre ferm însă nu la modul negativ, un untos care nu se face borș ca la majoritatea soiurilor.
Este mai ferm decât la salzi, mai puțin untos, e ceva mai spre ce intelegem prin hibrid dar rămâne fix ce trebuie.

Gustul este foarte bun, evident ca găsești roșii mai bune probabil însă eu spun ca este "acolo".

Am mai spus ca eu sunt fan salzi, în primul rand pt textura, iar tu cam știi ce am tot încercat noi de când suntem pe forum...

E ce trebuie la gust, e pe acolo cu prekos, e peste foarte multe soiuri grase și carnoase, cam greu acum sa îți spun ceva mai bun la gust și care sa nu fie negru(deși astea sunt mai pe genul dulce), ceva hibrizi roz mai știu asa buni, etc.. Excludem cherry din discuție.

Nu e extrem de dulce, sunt roșii mai dulci, dar nu are o aciditate care sa o dacă sa para acra, nicidecum, iar în combinatie cu textura, cu faptul ca e cărnoasa o face o roșie de top în opinia mea.

E ceea ce ar vrea sa fie marb3na doar ca mai buna, nu asa portocalie, mai puțin intensa, fructe mai mari și inauntru mai bune din toate punctele de vedere iar planta este în opinia mea mult peste...


Fiind o planta tip olog dar foarte viguroasa se pretează mai bine culturii în câmp însă ar cam trebui palisata.
Merge și pe jos pe folie sau paie însă în opinia mea merita un tratament mai bun de atât, nu am încercat pe un doi de plasa dar cred  ca oricum bine sau și mai bine merge palisata ca ardeii. Știi la ce ma refer....

Merge și în solar și culmea, nu as zice ca irosești spațiu, e drept ca nu fructifica volumul pe verticala dar absolut deloc nu ai de ce sa spui ca irosești un spațiu amenajat cu 9 planta scunda...

Sa zicem ca înălțimea lujerilor rămâne pe la 1m, poate puțin sub, poate puțin peste...

Produce într-o veselie în prima etapa apoi evident ca o mai domolește, având și fructe, însă după jumătatea verii cand mai scăpa de povara leagă iar foarte bine (ea leagă și în rest ok), de fwpt as spune ca se apuca sa bage iar în fructe mari.


Mărimea fructelor e buna, sunt chiar măricele, spre un pumb degal meu... 200 g probabil, poate peste, nu am cântărit.

Partea buna e ca sunt bune și de murat, pt preferințele mele sunt relativ ferme fructele pt asa ceva dwr asta e strict chestie de preferinte, eu la murat prefer o cărnoasa tip salzi dacă se poate, bine dezvoltata...

Repet, e o chestie de preferi ta personala, i ni un caz nu e un minus universal valabil. Cu siguranță.

Nu am zis cum îl cheamă, nu? Morgan f1 de la Isi sementi.







#3793
hadres

hadres

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 07.11.2005
Eu testez in fiecare an 10-15 soiuri/hibrizi. Caut gustul perfect (subiectiv).
Bendida am pus câteva anul asta. Sunt curios.
Si de Htp 11 si de Primadona sunt curios.
Pun multe cherry galbene, tip pruna, care sunt foarte dulci. Dar nu găsesc semințe decat pe molesseeds. Miele e hibridul.
Spor la treaba!

#3794
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,162
  • Înscris: 15.05.2008
Acu 2 ani am avut buzau 1600 nu au impresionat conform asteptarilor, anu asta le mai dau o sansa si gata daca nu ma coafeaza, azi am mancat prima gogonea murata facuta din salzi,dintre alte gogonele se simte altceva la ea.
O recomandare daca poate cineva, m- a rugat cineva sa cumpar o sonda,statie de masurat temperatura, umiditatea,ph-ul din sol.

#3795
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012
parinte, m-ai spart. Tu crezi ca aia fac colet sa trimita un plic de seminte la o ametita care s-a trezit la vremea asta ca vrea cai verzi pe pereti? Posted Image  E bine ca ai zis de hibridul asta, o sa-l iau pentru anul viitor. L-am cautat pe net si l=am gasit si la furnizorul de la care am luat trichoderma, daca imi venea ideea la timp puteam sa-l iau.

Eu voiam cateva fire de determinate pentru ca, neavand solar, mi-a traznit prin cap sa pun unele un pic mai tarziu, sa le protejez cu un solar improvizat din ceva teava ppr din care sa am de-o salata in septembrie si octombrie. Le infigeam cate un tarus si le palisam de le zapaceam )))))  Ca in ultimii 2 ani vremea mi-a zapacit tomatele in septembrie pe la jumatate.  Dar pot sa pun si un soi nedeterminat, carnesc plantele la 3 roduri si aia e.
Pana la urma va trebui sa fac totusi un solar, am tot evitat dar cu vremea asta dezechilibrata e tot mai rau.

Edited by claudia313, 08 April 2023 - 16:25.


#3796
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Diferența solar-afara e nu mare, e uriașă, nu doar pt roșii, ardei șamd ci și pentru foarte multe altele și pt faptul ca solarul poate fi plin/verde aproape 12 luni pe an.
Da-l cât îți permiți de mare, nu te gândi ca nu ai ce face cu el.

Referitor la Morgan, îți trimit aia, nu e bai. Voi nu aveți magazine fizice pe lângă Cluj sau nefiind zona favorabila aia care or fi nu țin semințe?

Eu nu am și parca nu as lua  ca și asa am prea multe varietăți anul asta, câteva fire oricum am de unde lua dacă ma mănâncă.. Vad dacă pot face rost de câteva semințe și îți zic.

#3797
hamangia

hamangia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,345
  • Înscris: 24.02.2020

View Postclaudia313, on 07 aprilie 2023 - 20:15, said:

Caut un soi/hibrid  determinat de tomate, cu gust decent. Nu niste pietroaie ca cele din supermarket. Adica cu ceva gen Prekos as fi ok, nu as face mofturi.  Daca cineva dintre voi are asa ceva as vrea sa cumpar cateva seminte pentru ca ma indoiesc ca vreo firma imi ia comanda pentru un pliculet de seminte. Iar plicuri pentru cultivatori profi, cu 1000 de seminte...n-am ce face cu atatea

au la Hornbach rasaduri de Prekos, Negre de Crimeea, Inima de Bour si Lacrima fetei, 6 bucati 17 lei parca. Cam 15 cm si arata f bine

#3798
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012

View Postparintele, on 08 aprilie 2023 - 18:09, said:

Vad dacă pot face rost de câteva semințe și îți zic.

Da-le-n spanac, chiar n-are rost sa te agiti pentru semintele alea, pot fi si fara ele, multumesc mult pentru disponibilitate, pentru 3-4 plante cat ma gandeam sa pun chiar nu merita deranjul. Pentru anul viitor le-oi lua cand mai comand chestii, e bine ca am intrebat pentru ca asa macar nu o sa cumpar orbeste, tu esti mofturos deci daca zici ca-s ok inseamna ca is ok. Posted Image

Avem magazine pe la cluj, chiar este unul bun care ia tot felul de chestii,seminte si pesticide care nu le gasesti microambalate  si le vinde el microambalat, in pliculete, la gram sau chiar numar de seminte gen plic cu 20 de seminte de dovlecel f1 nu stiu de care, pentru tot amaratul care nu-si permite mai mult.
Cand merg la cluj si am vreme sa ajung si pe acolo o sa intreb daca il are.

Edited by claudia313, 08 April 2023 - 19:05.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate