Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Tomatele (partea a II-a)

* * * * * 5 votes
  • Please log in to reply
4430 replies to this topic

#3133
L_Mircea_2020

L_Mircea_2020

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 01.07.2020
Eu pun de vreo 4 ani în sud-vest 35% și nu a mai fost arsura solara. Dar în schimb la vinete nu le-a plăcut, în sensul ca nu au mai rodit ca în plin soare.

#3134
L_Mircea_2020

L_Mircea_2020

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 01.07.2020
Aș avea și eu o întrebare vă rog, pt fuzarioza în lipsa topsinului ce se  mai folosește?

#3135
fane07

fane07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 24.03.2007
Eu am avut noroc ca am primit de la cineva 500 gr de Topsin  , nu am putut refuza ,se mai gaseste dar greu .
Am plantat anul asta cam 500 de fire de tomate si castraveti in cele doua solarii si afara .

#3136
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,487
  • Înscris: 28.12.2010
Eu am gasit produsul asta dar nu l-am cumparat sau folosit. Eu inca mai am Topsin dar la un moment dat probabil va trebui sa gasesc un inlocuitor. Unii de pe aici au zis ca nu e bun de nimic ca si  cu el si fara el e acelasi lucru. Eu din experienta mea limitata nu imi pot da seama foarte bine dar deocamdata tind sa zic ca e bun. Mai vedem

https://www.marcoser...e/beltanol.html

Edited by gabiroa, 03 June 2022 - 19:55.


#3137
L_Mircea_2020

L_Mircea_2020

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 01.07.2020
Ce credeți cenușă încorporată în sol pentru reducerea acidității ajută?

#3138
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,573
  • Înscris: 10.01.2019
In loc de Topsin se poate uda sau imersa radacinile in solutie Merpan 1,5 g/litru

#3139
hamangia

hamangia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,345
  • Înscris: 24.02.2020
desi am copilit au aparut 2 "tulpini" din tulpina principala.

nu sunt de subtioara unei frunze, sunt direct din tulpina

Attached File  tomata.jpeg   294.25K   54 downloads

#3140
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
În lipsa de altceva, merpanul e o soluție cât de cât... Sa nu zici ca nu ai dat nimic. Dar altfel nu are treaba cu tiofanatul.

Cât despre măgăria aia de 1200 lei tratamentul per ha, care trebuie repetat, adică 2400...minim ca de multe ori se face și al treilea..
Ce se mai poate spune altceva decât ca e o mizerie?



Soluția la bolile vasculare este în primul rand controlul irigarii.
In rest, popa, acatistul, busuioc mult și lectura de versete.
Nu as indemna pe nimeni sa între în jocul asta cu chimizarea.


#3141
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,487
  • Înscris: 28.12.2010
Eu am 36 metri patrati pe care pun legume. Deci de vreo 277 de ori mai putin decat un hectar. Hai sa zicem de 240 de ori. Deci ma costa 10 lei 2 tratamente. Aia care au hectare de ardei ...... sa fie sanatosi si la punga grosi :)) Pe mine m-ar interesa daca face ceva sau nu. Eu anul trecut am pus Topsin la plantare la fel ca si anul asta. A mers totul bine si frumos pana pe la mijlocul verii atunci cand au aparut si primele arsuri solare la primele fructe de Kapia. Cam atunci mi-au murit si primii ardei si vazand asta am mai facut un tratament cu zeama de Topsin pusa cu canuta la radacina. In total cred ca am avut o treime mortaciuni cei mai multi fiind de-ala iute Cayene. Dar asa cum a fost a fost bine nu ma plang si fac si anul asta la fel. De irigat am irigat o data la 2-3 zile ( depinde cat de cald era ) dimineata devreme pe la 6-7 cam cate 2 litri de apa pe planta. Aici as putea sa incerc sa fac o schimbare sa irig seara in loc de dimineata sa vedem ce se intampla.

#3142
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Nu era vorba de tine care ai 2 mp.
Ziceam asa, în gen3ral, despre cum evolueaza lucrurile.
De ofilit plantele încep sa se ofeasca la ceva timp după primele fructe recoltate, de regula... La o luna și ceva după plantare... Când vezi e deja târziu iar "tratarea", curativul ala despre care vorbesc unii e vrăjeală.

Bolile vasculare sunt cam ca o boala vasculara la om, sau ca una pulmonara sa zicem.

Când abia mai respiri pt ca ai plămânii varza, sau când obosești făcând doi pași, ai picioarele umflate șamd... Poți sa iei tratamente cu agheasma.
Organele cu pricina sunt înfundate, coapte, burdușite... La cel mai mic efort sau factor de stres ești pa, ele nu mai fac fata sa livreze ce au ele de livrat nici când stai..
Sa tratezi ce? Cum?

Tratament înseamnă să ai grijă când ești sănătos, când daunele ireversibile nu au apărut încă, sa nu infunzi vasele cu jumări și tutun, sa nu burdusesti plamanii cu fum șamd...




#3143
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007

View Posthamangia, on 03 iunie 2022 - 21:20, said:

desi am copilit au aparut 2 "tulpini" din tulpina principala.

nu sunt de subtioara unei frunze, sunt direct din tulpina

Attachment tomata.jpeg
Poți conduce planta pe două brațe sau tai unul dintre ele, obligatoriu pe cel fără flori pe el. Eu aplic întotdeauna a doua variantă.

#3144
hamangia

hamangia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,345
  • Înscris: 24.02.2020
le tai
anul trecut, din cauza ploilor si a lipsei de masuri radicale la timp, adica neglijenta, am avut un fel de jungla de legume
acum vreau un fel de gradina englezeasca Posted Image

toate legumele le-am plantat la distanta mai mare decat cea recomandata, vreau sa verific proverbul "desul umple fesul, rarul umple carul" Posted Image

#3145
Black66

Black66

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 10.05.2019
Proverbul o sa.ti dea cu virgula.
In solar, conduci pe doua brate cum face maestru corsica pt ca le dai de toate cu ,,lingurita,,. Din mai si pana in noiembrie 1 fir condus pe 2 brate produce cat 4 fire afara. Plantarea afara  cu sau fara plasa de umbrire are mai multe neajunsuri.
Daca dai mancare prin picurare si.ti vine o ploaie de 30 lt/mp s.a dus dreaqului schema de fertilizari. Fara fertilizare la momentul oportun vei avea 2 brate pline de rod care va ramane mic si fara gust pt ca sarmana planta nu le poate duce.
Cum spune maestrul,, daca ti.e mila inchizi ochii si tai fara mila,planta i.ti va multumi mai tarziu.

#3146
hamangia

hamangia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,345
  • Înscris: 24.02.2020
cred ca nu ai citit atent,
asta am spus si eu, tai, las o singura tulpina

#3147
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
"schema de fertilizări".. Ma, de da-ma dracu..🤣🤣🤣 Ca să faci niște roșii trebuie schema..
Tu, faci tu și știi, sau vorbești din auzite?
Vine ploaia și se duce pe pustiu ordinea universala, nu au roșiile gust ca nu le dai cu schema in cap...
Auzi, da aia care cultiva în serele alea jmecherie din "olanda" și dau la roșii pracric numa scheme sa mănânce, aia de ce au un gust de nici porcii nu pe mănâncă?

Ceva, undeva, da cu virgula, într-adevăr.

Hai sa fim serioși , sa simplificam lucrurile și sa salam vrăjelile pt ca alea nu ajuta pe nimeni.
Plantele cultivate au nevoie de o fertilizare de baza bună, apa, lumina și sa le ții sanatoase.
Vor produce de te plictisești.
Dacă ceea ce cultivi are gust, vor fi bune, dacă vei cultiva mizerii, vei. Produce mizerii.



#3148
Black66

Black66

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 10.05.2019
Aia in olanda cultiva rosii xare sa reziste la raft , gustul este ultimul criteriu cand aleg tipul de rosie cultivat.

Pot spune din experienta ca fertilizarea la momentul oportun poate influenta gustul. Anul trecut am avut 2 randuri de san marzano semideterminate. Rasad facut de mine, semintele din acelasi plic. Un rand am apucat sa.l fertilizez foliar cu potasiu, celalalt nu. La gust a fost diferenta destul de evidenta, mancand direct de pe vrej si din stg si din dreapta.
Daca vrei doar cantitate si mai vezi ce le pui cand faci bulionul atunci sunt de acord cu tine. Daca vrei si gust, mai tre sa fii atent si la alte aspecte. Si nu compar rosia din gradina cu aia din market.

#3149
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Evident ca și potasiul și calciul ajuta fructul în perioada finala de dezvoltare, pana la a vorbi însă de "scheme" e drum lung.
Cat despre bulion, e o falsa impresie ca acolo contează cantitatea.
Contează, evident, dar din rahat iese rahat.
Incesrca sa cultivi niște roșii pt suc de buna calitate și fa bion și apoi mai vorbim.


#3150
Black66

Black66

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 10.05.2019
Pt documentarea ta personala SOIUL San Marzano este mama bulioanelor sau a sosurilor de rosii in Italia. Nu vorbesc de balarii din Bulgaria sau alte tari care promit multe si ajung la final tot un fel de plastice ca alea din comert.
Semintele le am direct din zona lor, dar daca nu le fertilizezi cum trebuie nu vor fi niciodata ca la ele acasa.

As preciza inca o chestie, stii multe , i.ti respect parerea dar nu te mai gandi ca le stii pe toate. Alte oersoane pot avea opinii si rezultate   diferite ca tine chiar daca nu si le exprima public.

http://www.agricoltu...sanmarzano.html

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate