Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Tomatele (partea a II-a)

* * * * * 5 votes
  • Please log in to reply
4430 replies to this topic

#3115
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,158
  • Înscris: 15.05.2008
Ce ti-e si cu viata asta,eu nu mai stiu cum sa le scot la soare pe cand altii au nevoie de umbra

#3116
hamangia

hamangia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,345
  • Înscris: 24.02.2020
am deja arsuri pe ardei si pe dafin, soarele este foarte puternic; anul trecut nu am avut asa probleme si mai ales atat de devreme

#3117
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,095
  • Înscris: 28.02.2006

View Postgabiroa, on 28 mai 2022 - 23:01, said:

Eu sunt terorizat de ideea ca zilele urmatoare trebuie sa pun plasa aia de umbrire si nu am habar cum sa procedez. Adica cum sa o prind unde sa o leg e un haos in capul meu. Am vazut ca in general oamenii o prind de scheletul solarului care la mine nu exista eu am niste lemne si vreo 4 ancore de care trebuie sa ma prind cu plasa asta. Va rog daca aveti vreo idee sa mi-o spuneti.
In partea din dreapta nu trebuie sa cobor cu plasa acolo apune soarele si nu e nevoie de plasa dar in stanga este acolo e sud-estul
Pui plasa deasupra si o prinzi cu soricei de plastic de schelet, o lasi sa atarne pe stanga cat ai nevoie si o ancorezi din loc in loc cu niste ancore batute in pamant.

#3118
dingradina

dingradina

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 08.11.2018
Eu as prinde-o sus de marginile suportului si jos cu ceva cuie de cort, sau mai ieftin cu asa ceva: https://www.dedeman....00-mm/p/5000025

#3119
VertixTM

VertixTM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,126
  • Înscris: 09.05.2016
O zi frumoasa:

Attached File  A7304797.JPG   170.16K   45 downloads
Attached File  A7304798.JPG   164.81K   46 downloads
Attached File  A7304815.JPG   124.32K   41 downloads

Attached Files


Edited by VertixTM, 30 May 2022 - 11:30.


#3120
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,487
  • Înscris: 28.12.2010
Prima gogonica si la mine Posted Image Klass F1

Attached Files



#3121
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,095
  • Înscris: 28.02.2006
Ale mele sunt cat cireasa la toate soiurile de cherry si la Rila F1, Gigant-ul vad ca inca mai asteapta, are doar flori

#3122
ionut_gabriel

ionut_gabriel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 27.03.2013

View PostSolar-1, on 28 mai 2022 - 14:07, said:


Plasa de umbrire de 40%, este insuficientă.
Îmi puteți spune ce grad de umbrire recomandați la plasa? Mulțumesc anticipat

#3123
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Umbrire afara e una, are un scop, în solar e alta mâncare de peste și are alt scop.

Afara problema se pune de absorbție a luminii în exces și evitarea arsurilor, în sera greu spre deloc apar arsuri pentru ca lumina este oricum filtrata serios de folie, acolo problema se pune în privința temperaturii ambientale.




#3124
VertixTM

VertixTM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,126
  • Înscris: 09.05.2016
Am cumpărat Radisol CA AE pt a trata deficienta de calciu la tomate dar in specificații este recomandata dozarea cu 3kg la HA. Ce ar însemna asta la 100l apa, cam cat folosesc eu odata la o udare?

#3125
Solar-1

Solar-1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 505
  • Înscris: 08.01.2015
Hristos a Înviat! Nu se calculează la cantitatea de apă, ci la mp. De exemplu, la 1000 mp, se pun 300 de grame, la 100 mp, 30 de grame...

#3126
Solar-1

Solar-1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 505
  • Înscris: 08.01.2015

View Postionut_gabriel, on 01 iunie 2022 - 16:53, said:

Îmi puteți spune ce grad de umbrire recomandați la plasa? Mulțumesc anticipat
Eu folosesc în prezent soluția specială pentru umbrire, care se aplică cu vermorelul, sau cu o mătură mai zdravănă și umbresc în funcție de necesitate. Arsurile apar de numa-numa și în solar, mai ales la ardei, însă nici roșiile nu sunt scutite, inclusiv petalele florilor pot avea arsuri, fără umbrire corespunzătoare și vorbim de o folie profesională Sotrafa de 180 de microni. Am avut așa ceva, când am început cu solariile și nu știam cum este cu umbrirea, m-am bazat la vremea respectivă, pe datele producătorului foliei, însă a rămas pe foaie teoria. Ca și recomandare, undeva la 70%, nu mai jos.

Edited by Solar-1, 01 June 2022 - 21:08.


#3127
ionut_gabriel

ionut_gabriel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 27.03.2013
Mulțumesc, eu afară am avut probleme anul trecut la roșii și doresc să folosesc plasa că să evit pierderile. Am sa cumpăr plasă de 80%.

#3128
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Eu zIc sa stai potolit cu plasa de 80%.


#3129
ionut_gabriel

ionut_gabriel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 27.03.2013
De ce? Poți explica puțin de ce nu ar fi bună plasa de 80%? Se spunea zilele trecute că cea de 40 e prea puțin.

#3130
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
E buna si de 100% umbrire daca nu-ti pasa de gustul rosiilor. Chiar iti trebuie explicatii de ce este nevoie de lumina soarelui? Posted Image

#3131
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Pentru ca este o inepție. Ce spune nea agrosel ala este o tampenie care nu are sens a fi combătută.

Am pus mai sus câteva posturi un studiu, sunt zeci de studii cu privire la umbrire.... De la aer liber la sera de sticla sau folie. De la zone foarte calde gen Egipt, America de sud/centrala, asia/India și pana la zone mai nordice, diverse altitudini.
Sunt studii începând cu plante mai sensibile, gen unii ardei spre exemplu, și pana la tomate care sunt moderat sensibile sau fructe, inclusiv banalele mere.
Sunt explicate tipurile de arsuri, ca arsurile pot fi de mai multe feluri.


Ca exemplu, uite un citat și se refera la culturile de afara. Parca ardei....

In crops with large percentages of exposed fruits at risk of sunburn, fruits can be protected by artificial shading using shade cloth (10-30% shade). However, this is not practical for large acreages.

Am mai spus, afara umbrirea atenuează în special arsura directa cauzata de insolație, combinația dintre intensitatea luminoasa și căldură(creșterea locala a temperaturii), la incinte protejate se urmărește mai ales scăderea temperaturii/efectului de sera și mai puțin te interesează tipul de arsura directa aplicabil afara.

Toate studiile spun ca umbrirea cu mai mult de 20-30% provoacă o scădere semnificativa a fructelor vandabile, a producției și calității acesteia.
Uneori, la speciile foarte sensibile hen ardei, la anumite soiuri, în amumite zone ale pământului ăstuia, în particular zone foarte calde și cu insolație extrem de puternica(de exemplu Egipt sau Arizona) șamd.. S-a constatat ca exista o producție comparabila, rar puțin mai buna cu 50% maxim fata de 20%

Repet, anumite zone, un soi din 5 luate în studiu, soiurile având sensibilități diferite, foarte diferite, și în zone extrem de predispuse la acest fenomen

În zonele ca a noastră, temperate, eu nu am întâlnit însă nimic de acest gen.


Eu zic sa te rezumi la banala plasa de 35%.
Maxim 50 afara dacă vei constata ca la 35 ai probleme.

70-75% sau puțin peste au alea pt garduri, sa nu te vadă vecinul.... Plantează tu ceva în spatele unui asemenea gard sau vezi ce creste acolo și cum și apoi mai discutam.



#3132
ionut_gabriel

ionut_gabriel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 27.03.2013

View Postrid, on 02 iunie 2022 - 13:19, said:

E buna si de 100% umbrire daca nu-ti pasa de gustul rosiilor. Chiar iti trebuie explicatii de ce este nevoie de lumina soarelui? Posted Image
Nu, nu am nevoie de explicații pentru necesitatea luminii solare, dar am nevoie de o metodă de protecție a plantelor, respectiv a fructelor pentru a nu mai suferi de arsuri solare. Cele mai mari probleme le-am avut la roșii și apoi la zmeură. Am căutat informația legată de gradul de umbrire necesar la roșii și nu am găsit nimic concret. Acuma după explicația părintelui am cam înțeles cum stă treaba. Mulțumesc pentru răspunsuri și lămuriri.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate