Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Gard viu

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#19
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Nu se ridica bre nici un ciment de la un amarat de tuia..
Initiator pune tuia brabant la 60-80 cm distanta. Daca ii pui picurare creste si 1 metru pe an. Se tunde primavara si aia e. Plus ca e verde si iarna. Sunt ieftini. 20 de lei bucata la 80 cm-1 m inaltime.
Mai smulgi in primii 2-3 ani buruienile care cresc pe sub ei.
Plus ca miroase a ananas cand ii atingi.

#20
barladi

barladi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 10.01.2011
Eu pe langa margini sau delimitari am mers pe tuia smarlgd, luati de la Brico, Dede etc. Luati la cca 1 m, in 7 ani unii au ajuns la cca 4 m. Mie imi plac. Din aprilie pana in septembrie au un verde foarte puternic. Daca sunt udati bine cresc relativ repede. Primul lot l-am plantat la cca 70 cm distanta si inca nu s-au "impreunat". Urmatoarele loturi au fost plantate la 50 cm distanta si dupa 3 ani deja erau zid. Nu au ridicat borduri, pavele garduri. Si sunt foarte aproape de aceste. Fac radacini dar firave si ramificate, nu groase si puternice

#21
puisor

puisor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 21.01.2009

 DIY, on 01 iulie 2019 - 12:18, said:

ferigi, Hosta, Astilbe, Cerceii Doamnei, leustean Posted Image. M
Apropo de leustean, o amică are in grădină din spatele casei niste jardiniere mici de beton in care are menta, busuioc, oregano, patrunjel :) Asa o sa amenajeze si eu un coltisor cu plante cromatice.
Attached File  WhatsApp-Image-2019-02-08-at-13.27.53-3.jpeg   694.72K   134 downloadsAttached File  gradina-6.jpg   81.39K   157 downloads

#22
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,436
  • Înscris: 29.04.2008
mai bine aromatice

#23
puisor

puisor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 21.01.2009

 iladi, on 03 iulie 2019 - 11:53, said:

mai bine aromatice
Mai bine :) Autocorrect-ul de pe telefon :)

#24
puisor

puisor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 21.01.2009
Am gasit o altă variantă de gard care ni s-ar potrivi. Fără piatra de jos, unde vom avea soclu de beton. Si ar camufla stâlpii metalici rotunzi pe care ii avem deja si care nu se prea potrivesc cu casa. Am cam dat înapoi cu gardul viu care necesita intretinere constanta.
Attached File  f1ca3f410607c567421cf9460d2a45cb.jpg   159.84K   163 downloads

#25
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014
Plasa acestui gard nu este bordurata .  După părerea mea, este muult mai eleganta decât cea bordurata . Dar nu am vazut-o în realitate, prin magate,  nu știu de unde se poate cumpăra.
Însă, orice fel de plasa ar fi, ești "aparata" de intruși,  de intrarea acestora, dar vizual ce faci ?

#26
puisor

puisor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 21.01.2009

 cristobob, on 14 iulie 2019 - 06:42, said:

Plasa acestui gard nu este bordurata .  După părerea mea, este muult mai eleganta decât cea bordurata . Dar nu am vazut-o Ă®n realitate, prin magate,  nu știu de unde se poate cumpăra.
ĂŽnsă, orice fel de plasa ar fi, ești "aparata" de intruși,  de intrarea acestora, dar vizual ce faci ?
Poate pun ceva plante agatatoare, asa de estetic mai mult. Suntem singuri pe strada, la 100 de metri de drum si lângă noi exista un singur teren construibil al unor prieteni. Facem soclu de beton pt ca drumul va fi un pic mai înalt decat curtea. Mi s-a parut si mie ca arata mai bine plasa din poza decat ce avem noi la gardul din spate. Mai avem timp, anul asta facem doar soclul si stâlpii. Restul, anul viitor cand amenajam si spatiile verzi.

Edited by puisor, 14 July 2019 - 07:11.


#27
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019

 puisor, on 03 iulie 2019 - 11:30, said:

...... Asa o sa amenajeze si eu un coltisor cu plante c aromatice.
....
Cu conditia sa montezi un sistem de picurare . In alea pamantul se usuca foarte rapid , ca la un ghiveci ... https://www.google.r...=0&thumbfov=100 ...si din experienta personala !

#28
hair

hair

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 14.06.2006
Cupressocyparis, crestere un metru pe an. udat primii doi ani o data la 15 zile daca era seceta. Plantati la un metru inaltime  in 2010, 50 cm distanta.

Attached Files



#29
marxsovignon

marxsovignon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 11.03.2016
Eu am pus acum 2 ani conifere leylandii. Cam 3 pe metru liniar pt bariera vizuala și fonica la drum. Cresc pana la 1 m pe an, au cea mai rapida creștere dintre conifere. Am dat 9 lei bucata de 25-30 cm

#30
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
A montat cineva gard viu artificial ?

#31
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
https://ro.pinterest...031801961/sent/
Aveti idee daca se gasesc pe la noi asa ceva ?

http://reviewgardent...hain-link-fence

#32
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

View Postroman_roman, on 24 aprilie 2020 - 15:09, said:

A montat cineva gard viu artificial ?

Asta se numeste gard mort Posted Image

Raspunsul, la intrebarea de mai sus, poate fi:
https://www.dedeman....00-cm/p/7044796

Edited by DIY, 30 April 2020 - 16:33.


#33
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Gard de camuflaj :)

#34
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007
Am vazut asa ceva si merge foarte bine (in masura in care te impaci cu faptul ca e o imitatie de ... viata) in combinatie cu plante adevarate.
Intr-un loc, am vazut gardul de camuflaj Posted Image , peste care cresteau plante agatatoare, anuale. Si-a mai vazut, in alta parte, gard dintr-asta, pe balustrada deck-ului; in fata lui, ghivece cu plante.
Nu este pe gustul meu dar, daca trebuie ... trebuie.

Edited by DIY, 30 April 2020 - 20:48.


#35
CristianFlorin

CristianFlorin

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 09.11.2018

View Posthair, on 05 octombrie 2019 - 19:11, said:

Cupressocyparis, crestere un metru pe an. udat primii doi ani o data la 15 zile daca era seceta. Plantati la un metru inaltime  in 2010, 50 cm distanta.

Salutare , asta e chiparosul ?
Tare bine arata ? Toamna si iarna ? mai e verde?

#36
raduors

raduors

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,108
  • Înscris: 13.07.2008
Aveți idee daca e ok sa plantez gard viu in perioada asta? Am citit pe unele site-uri că e recomandat până in aprilie, însă am găsit că se poate și acum, cu condiția să îi uzi mai des.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate