Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Gard viu

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#1
puisor

puisor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 21.01.2009
Incet, incet ajungem si la capitolul gard. Casa e situata pe o straduta care se infunda, unde suntem doar noi si in viitor inca o casa a unor prieteni. Nu vrem/avem nevoie de gard decat prin prisma unor viitoare animale prin curte. Ne gandim sa facem o fundatie de beton cu stalpi metalici si plasa bordurata si in spatele gardului sa plantam ceva gard viu. Ce parere aveti de ulmul de Turkestan? Nu stiu cum arata iarna cand cad frunzele. In rest imi place ce am citit despre el. Ce alte alternative stiti/aveti pt un gard viu usor de intretinut?

#2
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Creste rapid, trebui ingrijit des, ii place apa. Toamna si iarna arata golas, ca orice arbust, pom fara frunze.

#3
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,503
  • Înscris: 25.10.2007
Un gard viu cu frunza permanent este pyracantha

#4
choratiu

choratiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 21.02.2006
Eu am si recomand gard viu din Tuia. L-am plantat la 40 cm inaltime si acum, dupa 8 ani, are 3.5 m. Ingrijire: furtun picurator pentru udat, 1 data pe an pus ingrasaminte cu eliberare lenta si tuns dupa ce ajunge la inaltimea dorita.

Edited by choratiu, 01 July 2019 - 12:16.


#5
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

 puisor, on 01 iulie 2019 - 11:37, said:

Incet, incet ajungem si la capitolul gard. Casa e situata pe o straduta care se infunda, unde suntem doar noi si in viitor inca o casa a unor prieteni. Nu vrem/avem nevoie de gard decat prin prisma unor viitoare animale prin curte. Ne gandim sa facem o fundatie de beton cu stalpi metalici si plasa bordurata si in spatele gardului sa plantam ceva gard viu. Ce parere aveti de ulmul de Turkestan? Nu stiu cum arata iarna cand cad frunzele. In rest imi place ce am citit despre el. Ce alte alternative stiti/aveti pt un gard viu usor de intretinut?

Orice fel de gard viu inseamna munca. Daca platesti oameni sa-ti ingrijeasca gradina, fantezia nu are limite. Daca trebuie sa muncesti tu, atunci discutam despre munca dubla, sau munca simpla.
Dubla este cind mai stringi si frunzele cazute toamna, iar simpla este cind doar trebuie tuns

#6
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007
Eu as alege o combinatie de plante cataratoare. As adauga iederei, vesnic verde, ceva caprifoi; sau altele, alese dupa gustul tau. Desigur, asta-i varianta in care nu se depaseste, nicicum, inaltimea gardului.

Pentru ceva mai inalt as alege tot asa, o combinatie. Prima care-mi vine in mine este cea cu artar japonez sub care se pun plante de umbra, mai inaltute: ferigi, Hosta, Astilbe, Cerceii Doamnei, leustean Posted Image. Mai la fata, Begonii si Primule.

#7
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

 choratiu, on 01 iulie 2019 - 12:15, said:

Eu am si recomand gard viu din Tuia. L-am plantat la 40 cm inaltime si acum, dupa 8 ani, are 3.5 m. Ingrijire: furtun picurator pentru udat, 1 data pe an pus ingrasaminte cu eliberare lenta si tuns dupa ce ajunge la inaltimea dorita.

Radacinile nu intra adinc, dar se raspindesc pina departe. Distrug terase si ridica asfaltul din fata. In afara de asta se intrepatrund, astfel incit eliminarea unui singur copac din tronson este imposibila.
Ma rog, as recomanda exclusiv gazon

#8
puisor

puisor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 21.01.2009

 choratiu, on 01 iulie 2019 - 12:15, said:

Eu am si recomand gard viu din Tuia. L-am plantat la 40 cm inaltime si acum, dupa 8 ani, are 3.5 m. Ingrijire: furtun picurator pentru udat, 1 data pe an pus ingrasaminte cu eliberare lenta si tuns dupa ce ajunge la inaltimea dorita.
Tuia nu vrea sotul meu, nu-i plac :(

 vata_pa_batz, on 01 iulie 2019 - 12:18, said:


Orice fel de gard viu inseamna munca. Daca platesti oameni sa-ti ingrijeasca gradina, fantezia nu are limite. Daca trebuie sa muncesti tu, atunci discutam despre munca dubla, sau munca simpla.
Dubla este cind mai stringi si frunzele cazute toamna, iar simpla este cind doar trebuie tuns
Noi o sa-l ingrijim :) Sa ma bucur daca gasesc o femeie sa ma ajute la curatenie, exclus gradinar personal. Si nici priceputi nu suntem la gradinarit.

 DIY, on 01 iulie 2019 - 12:18, said:

Eu as alege o combinatie de plante cataratoare. As adauga iederei, vesnic verde, ceva caprifoi; sau altele, alese dupa gustul tau. Desigur, asta-i varianta in care nu se depaseste, nicicum, inaltimea gardului.

Pentru ceva mai inalt as alege tot asa, o combinatie. Prima care-mi vine in mine este cea cu artar japonez sub care se pun plante de umbra, mai inaltute: ferigi, Hosta, Astilbe, Cerceii Doamnei, leustean Posted Image. Mai la fata, Begonii si Primule.
Pe zidul de sprijin din spatele curtii asta am si plantat, iedera si Mana maicii domnului. Ma uit sa vad cum e artarul japonez.

#9
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

 puisor, on 01 iulie 2019 - 12:27, said:

Tuia nu vrea sotul meu, nu-i plac Posted Image
Noi o sa-l ingrijim Posted Image Sa ma bucur daca gasesc o femeie sa ma ajute la curatenie, exclus gradinar personal. Si nici priceputi nu suntem la gradinarit.

Mare atentie la partea subliniata. Multi comit greseli esentiale si planteaza un mic tufis aici, un copacel dincolo...ca sa mai umple gradina cu ceva verdeata. La inceput pare sa fie totul incintator, cu miinile de cap te iei dupa vreo 10 ani Posted Image

LE: era sa uit, poate ar fi bine sa mergeti pe principiul ca de multe ori mai putin inseamna de fapt mai mult

 puisor, on 01 iulie 2019 - 12:29, said:

Pe zidul de sprijin din spatele curtii asta am si plantat, iedera si Mana maicii domnului. Ma uit sa vad cum e artarul japonez.

Ce inseamna "zid de sprijin"?

Edited by vata_pa_batz, 01 July 2019 - 12:32.


#10
puisor

puisor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 21.01.2009
Terenul e in panta, asa ca pe trei laturi avem ziduri de sprijin de beton. Asa am putut reduce din panta si am mai aranjat terenul. In restul curtii va fi gazon iar pe zona din spatele curtii unde inca e panta mare am pus pomi fructiferi. Peste zidul din spate este plasa bordurata si ceva panza verde, pana creste iedera.
Attached File  20190701_135606.jpg   680.68K   282 downloads

Edited by puisor, 01 July 2019 - 12:58.


#11
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,428
  • Înscris: 29.04.2008

 puisor, on 01 iulie 2019 - 12:29, said:

exclus gradinar personal.

Imprumuta de la Lady Chatterley.  Acum, pe bune, macar un sfat de la un peisagist n-ar strica.

Nimeni nu s-a nascut priceput. Dar e posibil sa va faca placere sa gradinariti. Satisfactiile vor fi pe masura.

#12
puisor

puisor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 21.01.2009

 iladi, on 01 iulie 2019 - 13:07, said:

Imprumuta de la Lady Chatterley.  Acum, pe bune, macar un sfat de la un peisagist n-ar strica.

Nimeni nu s-a nascut priceput. Dar e posibil sa va faca placere sa gradinariti. Satisfactiile vor fi pe masura.

E in plan pt anul viitor peisagistul. Dar as fi vrut gardul viu sa il plantam in toamna asta, sa nu ratam un an. Posibil sa ne placa, nu zic nu Posted Image In ultimul timp am inceput sa apreciez si munca fizica, e relaxant sa nu mai gandesti atata Posted Image

Edited by puisor, 01 July 2019 - 13:17.


#13
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,428
  • Înscris: 29.04.2008

 puisor, on 01 iulie 2019 - 13:16, said:

e relaxant sa nu mai gandesti atata

Fericiti cei saraci cu duhul Posted Image

Apropos: azi ma duc sa-mi iau un tarnacop. E mai ieftin ca la sala.

Edited by iladi, 01 July 2019 - 13:24.


#14
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007
Plasa bordurata unde vrei sa faci gardul asta verde este un spate si pe o laterala? Avem exact speta asta, soclu de beton max 25-30cm peste cta si apoi bordurata de 2m, intentionex sa plantam arbusti mici la baza lui ,(coacaze, agrise, etc.),ceva flori gen lavanda. Iar pe inaltime zmeur, mur, mana maicii dlui, apoi ceva pomi fructiferi de talie mica pe spalier (peri de ex.). Evident cu o anumita logica, nu unii peste altii. Nu vad de ce as planta acei prea banali tuia cand sunt atatea optiuni mai faine si mai utile.
@Iladi: vezi ca tarnacopul se foloseste diferit de tesla..:))))

Attached Files


Edited by catalijns, 01 July 2019 - 13:32.


#15
newfmc

newfmc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 13.07.2007
Ca optiune pentru gard viu mai e si laurociresul (laurocerasus, laurel cherry, etc...).
E ceva mai scump ca thuja dar arata ceva mai bine. E evergreen.

#16
puisor

puisor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 21.01.2009

 catalijns, on 01 iulie 2019 - 13:26, said:

Plasa bordurata unde vrei sa faci gardul asta verde este un spate si pe o laterala? Avem exact speta asta, soclu de beton max 25-30cm peste cta si apoi bordurata de 2m, intentionex sa plantam arbusti mici la baza lui ,(coacaze, agrise, etc.),ceva flori gen lavanda. Iar pe inaltime zmeur, mur, mana maicii dlui, apoi ceva pomi fructiferi de talie mica pe spalier (peri de ex.). Evident cu o anumita logica, nu unii peste altii. Nu vad de ce as planta acei prea banali tuia cand sunt atatea optiuni mai faine si mai utile.
@Iladi: vezi ca tarnacopul se foloseste diferit de tesla..Posted Image)))
E chiar gardul de la strada. Nu vreau sa investim intr-un gard mai "frumos", m-as multumi cu unul verde. S-ar si incadra in peisaj, vizavi e padure.

 newfmc, on 01 iulie 2019 - 13:31, said:

Ca optiune pentru gard viu mai e si laurociresul (laurocerasus, laurel cherry, etc...).
E ceva mai scump ca thuja dar arata ceva mai bine. E evergreen.
Multumesc de recomandare, pare mai interesant decat ulmul in sensul in care e verde si iarna. Sa caut sa vad cat de repede creste.

#17
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 vata_pa_batz, on 01 iulie 2019 - 12:24, said:


Radacinile nu intra adinc, dar se raspindesc pina departe. Distrug terase si ridica asfaltul din fata. In afara de asta se intrepatrund, astfel incit eliminarea unui singur copac din tronson este imposibila.
Ma rog, as recomanda exclusiv gazon


eu am un gard viu la tara, sa zic ca are 30-40 de ani, inalt de juma de metru, intretinut....am aleea de la intrare asa, gard viu  + cateva tui....nu s-a ridicat deloc cimentul ;)...

#18
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,428
  • Înscris: 29.04.2008

 catalijns, on 01 iulie 2019 - 13:26, said:

tarnacopul se foloseste diferit de tesla

The right tool for the right size Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate