Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 

Digi a lansat serviciile 5G

* * * * - 6 votes
  • Please log in to reply
6846 replies to this topic

#3727
A-ONE

A-ONE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,929
  • Înscris: 28.09.2017
Da!
Iar o să zică că se folosesc de antenele portocalii și roșii! :D

 MELODY, on 18 februarie 2023 - 13:48, said:

Lol, ai filtru activat :))

Dap!!
Oricum sunt cei de la "mobilă și durere" :D)))

#3728
dionescux

dionescux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 07.11.2004

 MELODY, on 17 februarie 2023 - 22:14, said:

Sa mearga cineva cu iPhone 16.4 Beta, cu 5G activat in cont si sa mearga in Bulgaria, in zonele cu 5G :))

Interesanta viteza aia in Roaming...

Anunt pentru baietii cu colantarea... pregatiti stickerele cu 5G, sa le scoateti le alea cu 4G :))


Cred are de a face si cu acordurile de Roaming dintre Digi si SFR... daca au 4G/VoLTE sau 5G/VoLTE

Dar ai 5G pe numarul acela, in aplicatia Digi.ro?

Attached File  IMG_1908.png   750.73K   109 downloads

Ne-au dat clasa bulgarii, am avut 5g tot drumul pana in veliko tarnovo

Test de pe drum in plin câmp:

Attached File  IMG_1917.png   387.76K   84 downloads

Edited by dionescux, 18 February 2023 - 14:45.


#3729
clader

clader

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,657
  • Înscris: 06.03.2004
Clar ne dau clasă multi la 5G.Am rămas probabil ultimii din Europa.

#3730
nelutu79

nelutu79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 10.01.2007
Xiaomi T 12 Pro
Samsung Galaxy S23 Ultra

Attached Files


Edited by nelutu79, 18 February 2023 - 15:52.


#3731
CValentin2

CValentin2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 03.09.2010

 clader, on 18 februarie 2023 - 14:49, said:

Clar ne dau clasă multi la 5G.Am rămas probabil ultimii din Europa.
Cred că nici nu prindem lista.
Poza este în făcut pe Vodafone Italia, la mai bine de 10 km de centru orașului (într-o zonă industrială)

Attached Files



#3732
Balintrpd

Balintrpd

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 18.02.2023

 SilentUser, on 06 februarie 2023 - 18:31, said:

Daca tot s-a activat 5G la majoritatea abonamentelor, tin sa mentionez ca 5G de la DIGI functioneaza pe Nokia XR20 si probabil pe toate telefoanele Nokia care sunt compatibile 5G.
Cand am sunat acum cateva saptamani sa imi activeze 5G, a trebuit sa le spun ca am Nokia X10 (ca doar acela il aveau in lista lor de telefoane compatibile).


Buna, eu am Nokia 8.3 5G, am auzit că alți au 5G și pe 8.3. când ai sunat la call center pentru activare 5g ai zis că ai Nokia X10 și gata ? Cum a fost activarea, numai numele telefonului au cerut cei de la Digi?



#3733
AdalwinRo

AdalwinRo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 897
  • Înscris: 03.03.2014
Aseară in piata Natiunilor Unite. In parcul Izvor nu a intrat 5G. A mai aratat 5G in piata Universitatii si Unirii dar la viteze de LTE prost.  
In fata Mega Mall si intersectia Bdul. Chisinau cu Pantelimon nici urma de acoperire desi apare pe harta.

Attached Files



#3734
Balintrpd

Balintrpd

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 18.02.2023

 Swagger, on 24 ianuarie 2023 - 02:05, said:

Am dat email la suport, au activat 5G (apare în DigiCare) dar acum nu mai apare 5G NSA Restricted :))).

Oare nu cuplează find la ceva distanță?

Mai degrabă ceva alarma falsă, am ajuns iarăși pe același sector și nu mai apare, probabil ceva eroare de afișaj. Altfel nu îmi explic.

Am sărit și pe 101592 de pe Decebal, nema și acolo. Alarmă falsă.

La ce adresa de mail ai scris ?

#3735
gigabiter

gigabiter

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 18.11.2018

 AdalwinRo, on 18 februarie 2023 - 18:51, said:

Aseară in piata Natiunilor Unite. In parcul Izvor nu a intrat 5G. A mai aratat 5G in piata Universitatii si Unirii dar la viteze de LTE prost.  
In fata Mega Mall si intersectia Bdul. Chisinau cu Pantelimon nici urma de acoperire desi apare pe harta.
In zona aceea este acoperire doar pe strada Herta in spatele Mega Mall, au doua antene care bat in spatele blocurilor de pe Bd Pantelimon si Bd Chisinau, nu are cum sa treaca semnalul de blocuri, probabil ceva betatester locuieste acolo altfel nu vad rostul acelui site

Edited by gigabiter, 18 February 2023 - 20:30.


#3736
MELODY

MELODY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,672
  • Înscris: 21.03.2005
Digi are inca putina acoperire pe 5G, acum ca pot sa folosesc, am inceput sa studiez zonele acoperite.

Insa, facand o comparatie pret/acoperire 5G, recunosc ca balanta este in favoarea Digi.

Digi ofera 5G la abonamente de 15ron, 130GB inclusi, intai pe android, acum si cu iPhone-uri cu beta instalat. Chestia pe care o tot arunca la inaintare Orange, numita yoxo, da 5G dar la 39ron, cu 150GB. La Digi netul ramane on si dupa 130GB, scade viteza, la yoxo trebuie sa platesti suplimentar...

#3737
altair_xms

altair_xms

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,283
  • Înscris: 29.10.2007

 clader, on 18 februarie 2023 - 14:49, said:

Clar ne dau clasă multi la 5G.Am rămas probabil ultimii din Europa.

Nu-i mai lăudați pe BG ... la fel e și în NL 5G merge full atât pe Samsung cât și pe Apple (in roaming)

Și asta de acum un an și mai bine, mai mergeți prin lume (luați și o piatra in gura)

Edited by altair_xms, 19 February 2023 - 08:03.


#3738
clader

clader

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,657
  • Înscris: 06.03.2004
Citești ceva si înțelegi ce vrei.I-am lăudat eu pe bulgari?Am spus ca am rămas ultimii.
Ia pietre in gură cate vrei,bine că ești tu umblat.

#3739
MELODY

MELODY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,672
  • Înscris: 21.03.2005
Nu va ambalati, ca nu are sens.
@clader are dreptate, am cam ramas in urma pe partea de internet mobil.
@altair_xms spune exact acelasi lucru, ca sunt alte tari cu 5G de ceva timp.

Confirm si eu, in SUA cred ca de peste 1 an si ceva sau 2 este 5G, AT&T, Verizon sau T-Mobile se misca binisor.
Dar mai ganditi-va si la cat costa abonamentele in SUA, de exemplu, de la 30$ in sus. Lunar. Si cat este de acoperit acolo, ca suprafata.

Sau prin Europa, cat sunt abonamentele...

Nu zic ca mor de foame Oro, Telekom, Vdf sau Digi, dar politica de "cel mai mic pret" a fost extrem se benefica pentru noi, abonatii, dar mai putin benefica pentru investitiile 5G.
Plus ca nu stim nici la ce bani s-au dat licentele in alte tari, la noi Ancom-ul pare ca le ia banii cu japca pe licente... pe frecvente... dar poate gresesc...

Edited by MELODY, 19 February 2023 - 09:02.


#3740
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,566
  • Înscris: 26.05.2022
Ce credeai ca in alte părți e gratis?
Uite, in US, AT&T a platit 2.4Miliarde https://www.networkw...g-licenses.html

#3741
OzTm

OzTm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 03.02.2007

 clader, on 18 februarie 2023 - 08:13, said:

N-are Digi niciun merit aici.
Lol, bine că are Apple "merite" pentru aberațiile astea cu "nu lăsăm utilizatorii să acceseze un serviciu de bază. Adică îi lăsăm, dar numai în cazul rețelelor care au plătit taxa de protecție... ăăă pardon, șpaga... ăăă pardon, voiam să zic numai în cazul rețelelor prietene și partenere care ne-au dat bani doar ca să le punem noi eticheta de superrețele supernet supercertificate".
E ca și cum VW sau alt mare producător de mașini ar limita din soft accesul sau viteza mașinilor pe autostrăzile din țări care nu au plătit "certificarea" pentru motive puerile de genul "de unde știm noi dacă au pus asfalt bun? autostrada asta e făcută cu tehnologie mai nouă, cealaltă trece pe lângă un deal, iar noi trebuie să le certificăm separat pentru fiecare țară în parte, nu se poate altfel. E în beneficiul șoferului român să ne plătească CNAIR-ul ca să îi introducem pe lista VIP" :D

#3742
clader

clader

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,657
  • Înscris: 06.03.2004
N-am spus că îmi place mizeria Apple cu certificarea.

#3743
OzTm

OzTm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 03.02.2007
Ok, dar spuneai că "dacă era după Digi, vedeai 5G doar dacă scriai cu markerul pe ecran" :) Poate am înțeles eu greșit ce voiai să spui. Din punctul meu de vedere, nu e deloc vina Digi aici.

#3744
clader

clader

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,657
  • Înscris: 06.03.2004
Discuția e mai complexă.Nu-mi place ce face Apple cu certificarea,dar adaptate la nevoie utilizatorilor,alte companii,nu neapărat de la noi,au certificare Apple.Inclusiv unele care atârnă antene prin copaci,la propriu in țări de pe alte continente.
Înțeleg perfect ideea de a nu plăti pentru asa ceva,dar ținând cont de cota de piata Apple,nu faci decât să-ți frustrezi si eventual sa pierzi o parte din abonați.Din punct de vedere al clientului mai mult sau mai puțin in tema,vezi rezultatul final,ce servicii îți merg si ce nu.
Pe românește,da, e o "taxa" abuzivă și după înțelegea mea,dar fără ea, clienții care folosesc iPhone sunt lipsiți de anumite servicii (acum a mai rămas Vowifi).
Nu are sens sa ajungă discuția la ideea "ai de unde alge,mergi la cei care au". Vorbeam strict de Digi,care mie cel puțin îmi oferă cea ma buna calitate in zonele mele de interes.Nu folosesc doar iPhone,am si alte telefoane,asa ca nu sunt eu atins in mod direct.
Spuneam doar ca idee,dar strategia si-o fac după cum consideră.

Edited by clader, 19 February 2023 - 15:41.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

1 members, 0 guests, 0 anonymous users

spavian

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate