Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

intimitate la casa

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#55
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,528
  • Înscris: 20.10.2006

 business11, on 27 iunie 2019 - 12:22, said:

@LunaCrystal, si daca cineva nu are aer conditionat? Sau sunt obligat si cu aerul conditionat sa umblu in pulover cu gat ca nu inteleg. Fiecare face ce vrea in casa lui, daca eu umblu dezbracat prin gradina ca asa imi place, atunci fac asta nu vad unde este problema. Am dreptul la intimitate si nu vad rostul discutiei.
Daca nu are ar trebui sa isi puna. Sa ai casa/vila recent construite si sa nu ai aer conditionat e aiurea, sa stai sa suferi de caldura. Da, fiecare face ce vrea in casa lui insa ziceam ca e ciudat rau si fara sens ce vor unii/le place unora sa faca.

 quantico2708, on 27 iunie 2019 - 13:55, said:

si sa ai norocul ca un vecin sa aibe unitatea exterioara a aerului conditionat plasata prea aproape de genul tau ...sau sa fie veche si zgomotoasa .

Deci nu e totul despre intimitatea vizuala ..... cu zgomotul ce facem ?  eu unu nu as vrea sa stau la mine in gradina si sa aud o turma de copii care se joaca in gradina vecinului.

Observ ca dimensiunea terenului propriu e importanta . Sa iti permiti sa aloci 3-4m pentru o perdea verde.
  Care e faza? Sta naiba sa asculte ce are veciniul. Zgomotul nu are legatura cu topicul, ala trece si prin gard si prin pereti chiar.

Eu am vorbit serios drept solutie vad paulonia, arborii cresc foarte repede si tin si umbra. https://ro.wikipedia.../wiki/Paulovnia

#56
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,076
  • Înscris: 24.02.2011
Soluția cea mai bună după părerea mea este gard de tuia brabant cu instalație de irigare prin picurare, asta ca să nu stai cu anii după el.

#57
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 15.01.2014
Am lucrat la un moment dat la o firmă care avea sediul într-o vilă, în zonă rezidențială. Fix lângă era un studio de videochat. Mai ieșeau fetele din când în când la țigară. Aveau fani pe toți proprietarii din zonă, fără excepție.
Pun pariu că dacă ieșeam gol, nu mă remarca nimeni.

Deci soluția e locația.

#58
ursuletul68

ursuletul68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,208
  • Înscris: 06.09.2011
Inalti gardul cat vrei + perdea de fum..Posted Image

#59
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,030
  • Înscris: 07.11.2006

 quantico2708, on 27 iunie 2019 - 08:47, said:

Planuiesc sa construiesc o casa sau sa cumpar una insa am o problema .
Nu ma impac cu gandul ca vecinul / vecinii ar putea vedea  la mine in curte sau gradina. E o chestie personala .

Daca ai vecini cu case pe parter e simplu : gard de 2m (se pare ca 2m e limita de inaltime la gard) si gata.

Dar ce as putea face daca am un vecin care are P+1 si la etaj are un balcon. Chiar si cu retragerea cladirii lui de 2-3m,  el cand iese pe balcon are nivelul vizual la 6m si 3m retragere fata de proprietatea mea .


Ce as putea face in aceasta privinta ?

Iti cumperi sau iti construiesti casa pe un teren de 5 hectare,cel putin.In acest fel nici cu binoclul militar nu te vad vecinii,depinde de situatie.
Daca insa cumperi/construiesti in stil capitalist,adica casa pe 2,64 de arii,atucni trebuie sa-ti accepti soarta.Cam asa au majoritatea covarsitoare,intre 2 si 4 arii,cu casa cainelui (obligatoriu caine,nu-i asa) si gratarul (un alt must have) puse etajat (exagerat vorbind).

#60
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Caută o casă cu vecini orbi.

#61
daniel2525

daniel2525

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 18.02.2019

 quantico2708, on 27 iunie 2019 - 08:47, said:

Planuiesc sa construiesc o casa sau sa cumpar una insa am o problema .
Nu ma impac cu gandul ca vecinul / vecinii ar putea vedea  la mine in curte sau gradina. E o chestie personala .

Daca ai vecini cu case pe parter e simplu : gard de 2m (se pare ca 2m e limita de inaltime la gard) si gata.

Dar ce as putea face daca am un vecin care are P+1 si la etaj are un balcon. Chiar si cu retragerea cladirii lui de 2-3m,  el cand iese pe balcon are nivelul vizual la 6m si 3m retragere fata de proprietatea mea .


Ce as putea face in aceasta privinta ?
si daca vede, ce? atat timp cat nu vrei sa faci ceva ilegal, nu vad de ce ti-ar pasa daca te vede cand o dai cu ulei de masaj pe a ta/ faci topless/ te caci sau orice alta activitate considerata de oamenii prosti, rusinoasa, nu vad de ce te-ar deranja. eu as umbla cu ''extensibila'' pe afara, fara greturi, pt ca e proprietatea mea si fac ce vreau eu

#62
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005
Eu m-am obisnuit sa se uite lumea. Mi se rupe la cel mai serios mod.
Bine, eu pe 2/4 laturi am gard viu, inalt de 2,5m...nu se vede nimic dar pe cealalta parte de 2/4 se vede la mine in curte de la distanta. In schimb cand e cald si stau afara in leagan sau la terasa parca e mai misto ca nu am gard...mai salut lumea, mai vad miscare...

 business11, on 27 iunie 2019 - 10:08, said:

si referitor la nordici care nu au nimic la ferestre mi se pare super nebunesc, dar pentru ei este ceva normal. Nu au ei treaba ca umbla dezbracati sau stiu eu ce, doar saunele si nuditatea de la ei vin.
Mda, cam asa se practica pe aici...geamul mare, fara nimic. Cu asta nu ma pot obisnui eu. Asa ca am perdele peste tot.
Culmea, ca toti norvegienii care mi-au calcat pragul au fost incantati de cat de misto stau perdelele in casa....

Edited by tehnics, 28 June 2019 - 09:58.


#63
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Civilizatia implica niste compromisuri, si intimitatea e una dintre ele. Asa iti iei pe un deal o casa acolo unde 1E mp si nu te deranjeasa decat vulpile, cartitele etc. On-topic, conteaza in primul rand amplasarea terenului, cauta ceva pe colt, un vecin cu lot mare, etc, aduci tuia si ienupari imensi, mana maicii domnului urcata pe suporti, etc. Daca iei un kkt de lot inconjurat de case pe toate partile care au vedere inspre zona ta libera e greu sa ai intimitate.

#64
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
.
Attached File  privacy.png   381.8K   31 downloads

#65
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008

 LunaCrystal, on 27 iunie 2019 - 14:50, said:



Eu am vorbit serios drept solutie vad paulonia, arborii cresc foarte repede si tin si umbra. https://ro.wikipedia.../wiki/Paulovnia
paulonia are nevoie de spatiu ...nu poti sa ii plantezi la interval de 20cm ca pe patrunjel . Paulonia combinat insa cu alte plante ...ar putea crea o jungla frumoasa .

 daniel2525, on 27 iunie 2019 - 21:28, said:

si daca vede, ce? atat timp cat nu vrei sa faci ceva ilegal, nu vad de ce ti-ar pasa daca te vede cand o dai cu ulei de masaj pe a ta/ faci topless/ te caci sau orice alta activitate considerata de oamenii prosti, rusinoasa, nu vad de ce te-ar deranja. eu as umbla cu ''extensibila'' pe afara, fara greturi, pt ca e proprietatea mea si fac ce vreau eu
pot sa vin sa montez o camera web la tine in casa ? ....sigur gasesc ceva site-uri unde as face niste bani cu streamul asta .

 filipxxx, on 28 iunie 2019 - 10:07, said:

Civilizatia implica niste compromisuri, si intimitatea e una dintre ele.
Nu boss ....nu pot sa accept aceasta afirmatie indiferent de context.  Oricum e out of topic pentru ca nu imi doresc civilizatie ....imi doresc proprietate iar intimitatea ar trebui sa fie unul dintre beneficiile proprietatii.

 PoeOvidiu, on 27 iunie 2019 - 19:57, said:

Caută o casă cu vecini orbi.
si surzi de preferat .

 Naijax, on 27 iunie 2019 - 14:45, said:

Ai putea sa construiesti o casa model roman - cu peristylum (curte interioara)
Problema ar fi ca ai nevoie de teren mai mare dar intimitatea este asigurata Posted Image
este idea cea mai simpla dar si cea mai scumpa .

#66
daniel2525

daniel2525

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 18.02.2019

 quantico2708, on 28 iunie 2019 - 20:11, said:

paulonia are nevoie de spatiu ...nu poti sa ii plantezi la interval de 20cm ca pe patrunjel . Paulonia combinat insa cu alte plante ...ar putea crea o jungla frumoasa .


pot sa vin sa montez o camera web la tine in casa ? ....sigur gasesc ceva site-uri unde as face niste bani cu streamul asta .


Nu boss ....nu pot sa accept aceasta afirmatie indiferent de context.  Oricum e out of topic pentru ca nu imi doresc civilizatie ....imi doresc proprietate iar intimitatea ar trebui sa fie unul dintre beneficiile proprietatii.


si surzi de preferat .


este idea cea mai simpla dar si cea mai scumpa .
daca-mi cumperi o casa faina, la bun daca nu stau lejer cu supraveghere 24/24. jur!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate