Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 

Deschidere butic

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#37
mircea_rambo

mircea_rambo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,429
  • Înscris: 08.06.2019
Sunt peste 100 de case.

Daca am vanzari lunare de 300 lei per familie, inseamna venituri lunare de 30000 lei. Din aatia n-are cum sa-mi iasa mai putin de 3000 lei profit.

#38
andone19

andone19

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 767
  • Înscris: 28.12.2018

 dorin_2k, on 27 iunie 2019 - 12:33, said:

Deci reduci clienții doar de pe o strada de 500 metri?
Câte case sunt? 50?
Daca vine fiecare zilnic și cumpără de 20 lei, e ok.
Nu degeaba magazinele mici se numesc magazine de proximitate, ca publicul e cel ce locuieste in proximitate.
Bautura si Tutunul se vinde mai bine ca painea, motiv pentru care statul a inventat acciza ca sa incaseze bani din asta facand nimic.

#39
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,158
  • Înscris: 15.05.2008
in curand nu vor mai vinde tutun

#40
andone19

andone19

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 767
  • Înscris: 28.12.2018
Nu m-as baza pe asta.
Am azit ca ar fi o propunere a USR prin care sa interzica vanzarea de tigari cat timp e PSD la guvernare, ca sa le ciunteasca bugetul si proiectiile, dar sansele sa treaca prostia aia e mica, si chiar daca ar trece va fi pe termen scurt, pana pun ei mana pe putere si apoi o vor anula ca sa curga banii la ei... doar nu e cineva naiv ca va renunta un politician la vaca de muls cand va fi el la putere sa mulga vaca?

#41
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Ti-am mai scris. Daca faci vanzari de 1000 lei zilnic, esti tare. Vin si eu.
Insa daca ai vecini ca mine (doar saptamanal fac cumparaturi la Auchan sau alt mare magazin), nu prea va fi bine.
Testeaza zona. Vezi ce si cat vinde la alt chiosc. Cat mai ales.

Daca vinzi inghetata si bere rece vezi cat iti consuma racitoarele si daca iti duce reteaua. Posibil la prima factura curent, sa iesi in pierdere. 4-5 agregate ce merg non stop te ard la buzunar

#42
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,526
  • Înscris: 20.10.2006
Ar mai fi de precizat si cati au masini, care e situatia sociala a zonei. Daca lumea e cu multi bani si masini doar maruntisuri vor cumpara de la tine si bautura cum ai zis. Daca sunt pensionari si copii insa da, vei vinde si chestii mai mari/scumpe, mai ales pe caiet.

 ceanu1980, on 27 iunie 2019 - 13:21, said:

in curand nu vor mai vinde tutun
Tigarile oricum sunt bune doar pentru atras clientii in magazin, adaosul la ele e infim, nu faci profit din vanzarea lor. In plus oricum magazinele mici de proximitate/carciumile de cartier vor vinde tigari si daca nu ar fi legal, asa cum se fumeaza in 80-90% din ele.

Edited by LunaCrystal, 27 June 2019 - 15:39.


#43
mircea_rambo

mircea_rambo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,429
  • Înscris: 08.06.2019
Zona e diversificata social. Pensionari care cultiva legume in gradina si cresc animale, salariati cu venituri medii, bogatasi care si-au construit vile.

#44
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,526
  • Înscris: 20.10.2006
Eu zic ca ai sanse atunci, deschide pentru inceput cu investitie minima.

#45
andone19

andone19

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 767
  • Înscris: 28.12.2018
Din descriere ai spune ca vorbeste de mediul rural, nu de mediul urban intr-un oras cu 150.000 locuitori.

Oricum ar fi, daca nu joci nu castigi.

Edited by andone19, 27 June 2019 - 16:24.


#46
mircea_rambo

mircea_rambo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,429
  • Înscris: 08.06.2019
Am spus ca e un cartier de case. Nu sunt blocuri deloc. Este un cartier oarecum izolat de orasul propriu-zis.

#47
mircea_rambo

mircea_rambo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,429
  • Înscris: 08.06.2019
Cat ma costa sa deschid un srl?

#48
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011
200 de lei, capitalu' social, indiferent daca alergi tu sau platesti pe altcineva sa alerge pe la institutiile statului.

Solo dai 'fo 100-150 de lei specimen de semnatura+declaratie asociat unic la notar. + plimbatu' pe la ONRC/notariat.

Sau dai 'fo 350 de lei unor avocati si te scutesc de toata alergatura..

#49
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,783
  • Înscris: 12.01.2018

 mircea_rambo, on 27 iunie 2019 - 17:48, said:

Cat ma costa sa deschid un srl?
cateva sute.ia 2 containere maritime de 6 m din acelea doar cu acoperis.le cuplezi faci 3 pereti iar fatada din termopan si ai gata magazinul.daca nu merge vinzi rapid totul si n-ai pierdut absolut nimic.daca esti serios iti va merge plugu.bafta.ps.peste un an sa-mi dai pm sa vedem cum te lauzi cu afacerea

Edited by EMPP, 27 June 2019 - 22:29.


#50
mannyx92

mannyx92

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 15.04.2017

 mircea_rambo, on 27 iunie 2019 - 13:03, said:

Sunt peste 100 de case.

Daca am vanzari lunare de 300 lei per familie, inseamna venituri lunare de 30000 lei. Din aatia n-are cum sa-mi iasa mai putin de 3000 lei profit.

:))))) Ce optimist esti. Cu calcule de genul dai faliment instant. Ai niste bani si nu ai ce face cu ei, mai bine cumpără actiuni sau crypto.

Gandeste-te ca unii abia daca cheltuie 300 intr-un singur supermarket pe luna (un singur brand ma refer Lidl, Carrefour etc.)da pai sa ii cheltuie la tine, un mic butic

#51
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

 mircea_rambo, on 27 iunie 2019 - 10:00, said:

E un cartier de case. Strada unde stau eu are o lungime de peste 500m. Nu s-ar putea deschide supermarket pentru ca sunt peste tot case. Nu prea exista teren viran disponibil
asta pana o sa isi deschida oamenii birt chiar in curtea lor, ca vorba ta nu e nimeni care sa detina butic.... ce e rentabil pentru tine e si pentru ei

 mircea_rambo, on 27 iunie 2019 - 11:41, said:

Da, pe o raza de 2 km nu e nici un supermarket. Ce nu e in regula?
Spuneam ca pe strada mea nu se poate deschide superrmarket pt ca nu e spatiu. Chioscuri mai sunt vreo 3-4 prin apropiere, dar sunt buticuri mici si nici unul nu e  pe strada mea. Deci cineva de la mine depe strada daca vrea sa cumpere niste bere si 2-3 pungi de rontait trebuie sa strabata cel putin 500 m in medie. (doar dus).
acuma depinde daca faci nazuri cu preturile s-ar putea ca oamenii sa constate ca e rentabil sa mearga la celelalte magazine ....daca unii din ei au si masini si fac efortul sa se duca cu ea pana la buticurile alea .....

 dorin_2k, on 27 iunie 2019 - 13:48, said:

Ti-am mai scris. Daca faci vanzari de 1000 lei zilnic, esti tare. Vin si eu.
Insa daca ai vecini ca mine (doar saptamanal fac cumparaturi la Auchan sau alt mare magazin), nu prea va fi bine.
Testeaza zona. Vezi ce si cat vinde la alt chiosc. Cat mai ales.

Daca vinzi inghetata si bere rece vezi cat iti consuma racitoarele si daca iti duce reteaua. Posibil la prima factura curent, sa iesi in pierdere. 4-5 agregate ce merg non stop te ard la buzunar
ar fi indicat ca la inceput sa nu bage marfa ce necesita frigider ..... asta sa vina ulterior

 LunaCrystal, on 27 iunie 2019 - 15:38, said:

Ar mai fi de precizat si cati au masini, care e situatia sociala a zonei. Daca lumea e cu multi bani si masini doar maruntisuri vor cumpara de la tine si bautura cum ai zis. Daca sunt pensionari si copii insa da, vei vinde si chestii mai mari/scumpe, mai ales pe caiet.



exact.... daca exista in oras si firma de livrat la domiciliu sau ceva o sa fie greu...

sfat: cumpara initial marfa ce rezista in timp si n-are nevoie de frigider si depozitat in chestii speciale....de asemenea orienteaza-te ce vand buticurile alea din zona ta si baga marfa fix de care nu prea au...adica daca nu sunt axati pe haine baga si tu cateva haine pe umeras....si alte articole care nu prea se gasesc in zona
dar vezi ca astea ca sa le achizitionezi costa deci trebuie sa te uiti cat de departe este fata de tine supermarketul de unde iti faci alimentarea ....ca intermediar o sa pui si un adaos comercial si s-ar putea sa renteze pentru clienti sa se duca la supermarket direct decat sa vina la tine...

#52
mircea_rambo

mircea_rambo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,429
  • Înscris: 08.06.2019

 mannyx92, on 28 iunie 2019 - 07:33, said:



:))))) Ce optimist esti. Cu calcule de genul dai faliment instant. Ai niste bani si nu ai ce face cu ei, mai bine cumpără actiuni sau crypto.

Gandeste-te ca unii abia daca cheltuie 300 intr-un singur supermarket pe luna (un singur brand ma refer Lidl, Carrefour etc.)da pai sa ii cheltuie la tine, un mic butic

Eu cheltui la supermarketuri aproape 100 lei pe zi in medie.

#53
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
la 100 lei cheltuiti pe zi in medie deja esti in upper class ca venituri

Edited by karax, 28 June 2019 - 08:38.


#54
mircea_rambo

mircea_rambo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,429
  • Înscris: 08.06.2019
Salariul mediu lunar este de peste 3100 lei la nivel national, deci nu e cine stie ce sa cheltui 100 lei pe zi.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate