Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Deschidere butic

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#55
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
adica e bucurestiul care trage in sus ....e salariul mediu .... nu salariul pe zone ...

#56
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,268
  • Înscris: 01.12.2001

 mircea_rambo, on 28 iunie 2019 - 08:35, said:

Eu cheltui la supermarketuri aproape 100 lei pe zi in medie.
100 lei zilnic la supermarket? Adaugă lunar lumina, gazul, gunoiul, TV, telefon, Net, benzina, apoi anual rovinieta, RCA, ITP, impozit.
Treci de 5.000 lei.
Eu merg săptămânal la supermarket și 200-300 cheltui pt familie 4 persoane.

#57
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,505
  • Înscris: 20.10.2006
Eu sunt de acord cu el ca se cumpara de atata de la supermarket-uri, problema este ce. Ca daca pui tigarile la calcul doar 20 de fumatori inraiti ce isi cumpara doar tigari de la tine, nimic altceva ti-ar aduce deja cifra de afaceri in jur de 20000 de lei lunar, insa castig al tau abea cat sa platesti apa si curentul + comisionul de incasare cu cardul din vanzarea de tigari. Mai important este sa ai vanzari pe marfa ce are adaos macar 10% daca nu mai mult, tigarile au adaos comercial infim.

#58
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,553
  • Înscris: 12.10.2005

 mircea_rambo, on 28 iunie 2019 - 08:35, said:

Eu cheltui la supermarketuri aproape 100 lei pe zi in medie.

Mie imi suna a bullshit. Deci tu iti permiti 3000 de lei pe luna doar pentru diverse la supermarket? Sa zicem ca e asa, dar in cazul asta o sa fii foarte neplacut surprins de cat de multa munca depui cu buticul ala pentru un profit de 50 de lei pe zi real (asta in cazul in care nu mergi direct in pierdere). La mine in zona au fost nu una, ci doua chestii din astea, au dat faliment rapid desi aveau preturi de alimentara la bautura pe terasa.
De ce? Pentru ca astia care erau clienti regulati erau niste pensionari betivi care numarau ultimul leu si de multe ori nu-l aveau nici pe ala. Chiar am vorbit cu patronul uneia din gheretele astea, zicea ca in ultimele 3 luni inainte sa puna lacatul, nu facea profit nici cat sa plateasca cheltuielile cu curent, apa, contabil etc. Daca e vad la tine in zona, o sa apara un Profi sau ceva de genul (sunt ca raia mai nou), daca nu apare inseamna ca nu e vad de fapt. Aia chiar fac studii de piata, nu se bazeaza pe instinct.

Surprinzator, mai este un pub la mine in zona, preturi de 3 ori mai mari la orice, e plin pana la refuz. Tocmai pentru ca prin preturile practicate, au eliminat pensionarii de care ziceam si au insistat sa se adreseze unei alte categorii de consumatori. Adica aia cu mai multi bani. Dar si investitia a fost pe masura.

#59
mircea_rambo

mircea_rambo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,429
  • Înscris: 08.06.2019
Cum pentru diverse? Pentru hrana de baza. Eu cred ca tu n-ai socotit vreodata cati bani dai la supermarket. Dar eu ma uit pe online banking si imi arata exact.
Cat despre butic, el se bazeaza pe cumparaturi ocazionale. Daca ai uitat sa cumperio sticla de ulei, vrei si tu sa faci niste gogoshi sa zicem, te duci la butic, nu te duci iar la supermarchet pentru o sticla de ulei. Si evident nu te uiti la bani, nu e o problema ca ti-o vand cu 10% mai scump ca la supermarchet.

#60
Amaryl

Amaryl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,705
  • Înscris: 14.02.2019
Mda, dar ce vezi tu ca avantaj, cartier de case si bla bla este de fapt dezavantaj pt ca ai densitate mica de populație. Ce ai tu pe acolo nu face nici cat un bloc cu 3 scari de 10 etaje.
Plus ca astia de la case cumpără un bax de ulei odată si gata, au spațiu de depozitare, nu s înghesuiți ca la bloc.
Maxim ciuguleala poți face acolo, poate ajungi la acei 3000 de lei lunar, poate nu...

#61
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,553
  • Înscris: 12.10.2005
#mircea_rambo: Da, si eu cheltui peste 3k pe luna pe mancare si prefer sa merg la un hypermarket, pun chestiile in portbagaj si aia e. Nu imi amintesc sa fi cumparat de la buticuri in ultimii ani desi am cateva in zona.

Sa zicem ca din an in paste ma trezesc ca vreau sa prajesc ceva la 12 noaptea si n-am ulei, poate-poate m-as duce la un butic dar tu nu vrei clientela atat de ocazional. Buticul merge daca sunt niste kilometri pana la primul market, nu acum cand ai Profi si altele asemenea efectiv peste tot. Singurul butic pe care il stiu si merge binisor e al unui cunoscut si e amplasat intr-o autogara, vinde tigari, snacks-uri, cafea etc. In rest, a cam apus vremea lor.

#62
BogdanSim21

BogdanSim21

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 29.11.2015

 EMPP, on 27 iunie 2019 - 22:28, said:


cateva sute.ia 2 containere maritime de 6 m din acelea doar cu acoperis.le cuplezi faci 3 pereti iar fatada din termopan si ai gata magazinul.daca nu merge vinzi rapid totul si n-ai pierdut absolut nimic.daca esti serios iti va merge plugu.bafta.ps.peste un an sa-mi dai pm sa vedem cum te lauzi cu afacerea

un link cu un proiect?

#63
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010
Pe lângă tot ce s-a mnționat până acum aș adăuga ceva legat de program <deschis>
- din cele zise de OP ar trebui să fie deschis cam de la 7 la 24 și e nevoie de 2 vânzători;
- pentru un pensionar singur pe schimb e cam cam solicitant să fie disponibil și cu ochii pe clienți(unii drojdieri) și pe marfă; un bătrân mai moțăie, se duce la toaletă la maxim 1 oră și poate sta oricât(nu ca unul tânăr care se duce la 4 ore și se întoarce în 20-30 de secunde)Posted Image .

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate