Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Termopane - gauri drenare

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#37
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
Acum depinde si ce fi are gaura.Pe vremuri cand nu erau accesibile utilajele se dadeau gauri asa dar cu burghiu de  6mm.Daca inclinatia e mai mare fac fata ,dar in cazul de fata inclinatia nu prea este.

Acolo in desen sunt gaurile interioare si exteriuoare.Cele punctate sunt cele din interior,
Killere daca nu intelegi ce trebuie sa faci iti las o poza maine,dupa ce ajung la atelier

#38
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

View Postcrazykiller, on 25 iunie 2019 - 21:12, said:

Sau a fost grabit, unele geamuri au gauri alungite, unele sunt date cu bormasina, total aleatoriu.

Nu, nu este aleatoriu, este in functie de ce produs alegi. Daca alegi un produs “ieftin” facut in garaj vei avea gauri date cu bormasina de oameni care nu stiu cat trebuie sa aiba diametrul acele gauri, unde trebuie date acele gauri si cat sunt ele de importante.

Daca alegi un produs de calitate facut intr-o fabrica vei avea canale frezate pe utilaje dedicate acestei operatiuni.

Sigur, nu doar marile fabrici au tehnologie pentru asa ceva, exista si ateliere mai mici care investesc si sunt interesati sa ofere un produs de calitate. Dar diferentierea intre un garaj si un atelier bine utilat este greu de facut de cei care nu au legatura cu domeniul.

#39
mmiclaus

mmiclaus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 22.02.2009
Al naibii de gauri ...... ce fac ele !!! Si eu sunt de parere ca crazykiller are varianta b' .

#40
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

View Postmmiclaus, on 25 iunie 2019 - 22:11, said:

Al naibii de gauri ...... ce fac ele !!! Si eu sunt de parere ca crazykiller are varianta b' .

Nimic, daca ai le poti acoperi cu tencuiala, acum cateva ore am vazut unul care a facut asta intentionat.

#41
mmiclaus

mmiclaus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 22.02.2009

View PostDorel-Mesterel, on 25 iunie 2019 - 22:16, said:

Nimic, daca ai le poti acoperi cu tencuiala, acum cateva ore am vazut unul care a facut asta intentionat.
Inseamna ca o sa il vedem  peste vreo luna dupa o furtuna bunicica .... ca imi intra apa in casa.

Edited by mmiclaus, 25 June 2019 - 22:26.


#42
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

View Postmmiclaus, on 25 iunie 2019 - 22:25, said:


Inseamna ca o sa il vedem  peste vreo luna dupa o furtuna bunicica .... ca imi intra apa in casa.

Eu am ajuns sa vad asta dupa ce “pacientul” era impacientat ca observase un drenaj exterior pe care nu-l acoperise.

Extrem de senin mi-a spus ca le-a acoperit cu tencuiala si pe cele din interior. Nu mi-a venit sa cred, asa era, gaurile din interior erau acoperite cu tencuiala si sters pe langa sa se vada frumos.

#43
mmiclaus

mmiclaus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 22.02.2009

View PostDorel-Mesterel, on 25 iunie 2019 - 22:57, said:

Eu am ajuns sa vad asta dupa ce “pacientul” era impacientat ca observase un drenaj exterior pe care nu-l acoperise.

Extrem de senin mi-a spus ca le-a acoperit cu tencuiala si pe cele din interior. Nu mi-a venit sa cred, asa era, gaurile din interior erau acoperite cu tencuiala si sters pe langa sa se vada frumos.
Cred ca pe viitor va trebui sa se faca si o carte tehnica pentru intretinerea unei tamplarii pvc. Asa cum si telefoanele/televizoarele ... etc au!! Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

#44
crazykiller

crazykiller

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 22.09.2007

View Postbogumilandia, on 25 iunie 2019 - 21:39, said:

Acum depinde si ce fi are gaura.Pe vremuri cand nu erau accesibile utilajele se dadeau gauri asa dar cu burghiu de  6mm.Daca inclinatia e mai mare fac fata ,dar in cazul de fata inclinatia nu prea este.

Acolo in desen sunt gaurile interioare si exteriuoare.Cele punctate sunt cele din interior,
Killere daca nu intelegi ce trebuie sa faci iti las o poza maine,dupa ce ajung la atelier
Multumesc, daca poti lasa o poza, ar fi si mai bine.
Dupa ce am analizat in ansamblu situatia, cred ca de fapt am 2 probleme, cea cu gaurile de drenare a apei dar si faptul ca geamul nu se inchide destul de etans si astfel apa ajunge sa se infiltreze si sa ajunga in toc.
Am mai citit ca in tocul tamplariei sunt niste suruburi tip imbus, care se pot strange/desface pentru a inchide geamul mai etans.
Ma pot ajuta si de aceste suruburi pentru a inchide geamul mai bine?

Edited by crazykiller, 26 June 2019 - 12:29.


#45
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
Ce latime are fereastra si ce feronerie?Ca sa vezi numele feroneriei vezi pe tija aceea de metal,cam in dreptul manerului scrie un nume

#46
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
Cam asta trebuie sa faci

Attached Files



#47
crazykiller

crazykiller

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 22.09.2007

View Postbogumilandia, on 26 iunie 2019 - 14:54, said:

Ce latime are fereastra si ce feronerie?Ca sa vezi numele feroneriei vezi pe tija aceea de metal,cam in dreptul manerului scrie un nume
Feroneria este TGP.

#48
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
Iar ca si latime?
Oricum parerea mea e ca ti-ar trebui o inchidere suplimentara jos

#49
crazykiller

crazykiller

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 22.09.2007

View Postbogumilandia, on 26 iunie 2019 - 19:36, said:

Iar ca si latime?
Oricum parerea mea e ca ti-ar trebui o inchidere suplimentara jos
Latimea geamului, cu tot cu tamplarie, 80 cm. Latimea tamplariei aprox 17 cm.
Imi poti arata un exemplu de inchidere suplimentara jos?
p.s: Am umblat putin la acele suruburi si la ploaia de ieri apa a ramas in toc, nu a mai trecut prin el in interior, dar era plin cu apa, deci sigur nu ajunge prin gaurile de drenare de afara.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate