Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 

Termopane - gauri drenare

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#1
crazykiller

crazykiller

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 22.09.2007
Buna seara, astazi am sesizat dupa o ploaie zdravana ca termopanele mele nu au gauri de drenare in exterior, si din acest motiv cand apa cade pe geam (trece de garnitura -pana acum nu cred ca am patit din cauza ca garnitura era noua, dar in timp s-a uzat) refuleaza pe pervazul din interior.
Am utilizat un pai pentru a vedea daca aceste gauri care par a fi date cu bormasina au corespondenta in exterior, dar apa care era deja in tamplarie iesea prin celelalte gauri si nu prin exterior.
Ma puteti ajuta in ce loc as putea da aceste gauri in tamplaria din exterior pentru a remedia problema? Multumesc!

#2
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 07.06.2014
in principiu le dai pe lateralele extreme, la vreo 20-30 fata de margine.

dar din pacate duminica nu avem program la globul de cristal pt a ghici ce tamplarie ai, cate camere si alte date insignifiante pt tine.

dar daca tot zici ca ai probabt daca sunt date, inseamna ca de fapt exista. nu inteleg cum ai pus paiul, unde si cum ai determinat ca poate drena spre exterior, daca tu nu ai gauri date deja.

explica fenimenul.

#3
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,541
  • Înscris: 07.02.2003

 crazykiller, on 23 iunie 2019 - 21:15, said:

nu au gauri de drenare in exterior
Trebuiau sa aibe. Dar e ciudat ca si fara gauri iti intra apa in ele... cine stie ce calitate or fi alea...
Sigur nu s-au montat invers ? Posted Image Adica gaurile care zici tu ca sunt in interior de fapt trebuiau sa fie in exterior... ca eu la interior in sensul ca sa curga pe glaful interior nu am vazut pana acum drenaje. Drenaj, uzi casa... ciudata alegere.

Edited by andreic, 23 June 2019 - 21:48.


#4
crazykiller

crazykiller

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 22.09.2007
Ma scuzati ca nu am furnizat toate informatiile. Gaurile sunt date in interior, in sensul ca atunci cand deschid geamul, vad gaurile, dar spre exterior (in afara apartamentului) nu am vazut gaurile.
Am atasat si o poza, sper ca ajuta.

Attached Files


Edited by crazykiller, 23 June 2019 - 22:00.


#5
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,541
  • Înscris: 07.02.2003
Asta e oki, e bine. Zici ca vine apa pe acolo ? Pai alea exterioare sa nu fie date prea sus...

Edited by andreic, 23 June 2019 - 22:02.


#6
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,325
  • Înscris: 28.10.2018
Vezi sa nu fie infundate cu mizerie gaurile de iesire. Mai sunt sisteme de tamplarie cu gauri de drenaj ascunse, care nu se vad din exterior.

Eventual poti incerca sa torni apa pe gaurile alea si sa observi pe unde se dreneaza. Daca se umple profilul cu apa sigur ai o problema.

Nu incerca sa dai singur gauri de drenaj, incearca sa faci rost de niste desene cu sectiunile sistemului pe care il ai instalat, exista lume pe forum care chiar se pricepe la ferestre si te poate sfatui.

#7
crazykiller

crazykiller

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 22.09.2007

 andreic, on 23 iunie 2019 - 22:02, said:

Asta e oki, e bine. Zici ca vine apa pe acolo ? Pai alea exterioare sa nu fie date prea sus...
Nu, din ce am vazut, cand ploua direct pe sticla de la tamplarie, apa se scurge pe sticla, si banuiesc ca garnitura de pe tamplarie nu etanseaza indeajuns, la locul unde se intalnesc cand inchid geamul ( garnitura din poza, de deasupra gaurilor).
Eu am testat cu un pai, l-am introdus in fiecare gaura din poza, dar cand suflu, apa iese prin cealalta gaura si se umple tocul cu apa, in loc sa iasa pe pervazul exterior. Am incercat si sa astup o gaura, dar tot nu am vazut sa iasa apa pe exterior.

#8
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 07.06.2014

 abac, on 23 iunie 2019 - 22:08, said:

Mai sunt sisteme de tamplarie cu gauri de drenaj ascunse, care nu se vad din exterior.

in zid? sau unde se dreneaza daca nu sunt in exterior? doar intreb, nu o lua in nume de rau.

initiator - poza pusa e ok, pare sa ai gauri date, insa trebuie sa fie si spre exterior, altfel ai umple profilul de apa si doar atat, nu ai rezolva nimic altfel. insa daca e cum spune colegul care l-am citat, poate o fi ceva ce eu nu stiu, insa nu vad unde ai putea avea gaurile date in alta parte decat exterior. mai ramane doar zidul in ecuatie.

dar din ce spui, eu zic ca e doar de fatada acea gaura. apa iti intra pe la colturi in mare parte.

#9
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 crazykiller, on 23 iunie 2019 - 22:00, said:

Ma scuzati ca nu am furnizat toate informatiile. Gaurile sunt date in interior, in sensul ca atunci cand deschid geamul, vad gaurile, dar spre exterior (in afara apartamentului) nu am vazut gaurile.
Am atasat si o poza, sper ca ajuta.
tot nu ai dat toate info care ti le-a cerut in postul 2 omu...

deci:

- marca termopane (de preferat separat pe feronerie si rama)

- cate camere

- montate cu ce ocazie? sint rezultate in urma unei anvelopari din partea primariei? daca da, ar trebuie ca toti vecinii sa aiba probleme

- fa o poza si din exterior, e posibil sa fi fost ingropate sau ridicat/incarcat zidul cum sa acopere zona de scurgere

am atasat si o poza, dupa cum vezi, gaurile sint f jos si e destul de usor sa fie acoperite de un Dorel

Attached Files



#10
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,310
  • Înscris: 29.07.2013
Mai uita tamplarii sa le dea si in exterior. Acolo se face o gaura mai mare 8 - 10 si doua laterale mai mici in care de infig piciorusele capacelor de mascare.
Atentie, daca le dai, sa fie in partea de mijloc a latimii profilului si sa penetreze doar primul perete, in prima camera. Daca mergi mai adanc o sa dai in armatura, apa va ajunge acolo si metalul va rugini in timp.

#11
cristyz

cristyz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,987
  • Înscris: 28.08.2008
Pune o poza si din exterior. Poate ai gauri, dar sunt acoperite de glaf.

#12
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,325
  • Înscris: 28.10.2018

 Dany_Darke, on 23 iunie 2019 - 22:17, said:

in zid? sau unde se dreneaza daca nu sunt in exterior? doar intreb, nu o lua in nume de rau.

initiator - poza pusa e ok, pare sa ai gauri date, insa trebuie sa fie si spre exterior, altfel ai umple profilul de apa si doar atat, nu ai rezolva nimic altfel. insa daca e cum spune colegul care l-am citat, poate o fi ceva ce eu nu stiu, insa nu vad unde ai putea avea gaurile date in alta parte decat exterior. mai ramane doar zidul in ecuatie.

dar din ce spui, eu zic ca e doar de fatada acea gaura. apa iti intra pe la colturi in mare parte.

Da, exista drenaj ascuns si da, sunt lucruri pe care nu le stii. Posted Image

P.S. Colegul pe care l-am citat.

Attached Files

  • Attached File  1.png   850.39K   99 downloads
  • Attached File  1.jpg   87.5K   97 downloads

Edited by abac, 24 June 2019 - 06:41.


#13
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Eu cred ca e troleala. A pus juma de poza.
    Sunt sisteme si sisteme. Gaurile de drenaj exterioare nu trebuie sa fie evidente.

#14
crazykiller

crazykiller

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 22.09.2007
Nu este troleala, este poza completa.
Tamplaria este de la Extruplast, 4 camere. Geamurile au fost schimbate la achizitia apartamentului, cele vechi de lemn nu mai etansau bine.
Gaurile din interior sunt pozitionate mai sus decat cele din exterior, pana la urma am gasit si gaurile din exterior, erau "ascunse" deci apa ar trebui sa se scurga prin ele, nu?
Am mai facut un test, am pus apa cu ajutorul seringii in gaurile din interior, dar apa iese prin gaurile din partea opusa, sunt inca 2 gauri identice in partea cealalta, unde sunt balamalele.
Am incercat cu un pai sa vad daca ajunge cumva apa in afara, prin gaurile exterioare, dar apa iesea tot prin tamplarie, in partea opusa, nu vrea in niciun fel sa ajunga afara.
Am incercat si testul cu hartia sa vad daca garniturile etanseaza bine si par sa etanseze, in sensul ca hartia iese foarte greu cand geamul este inchis.
Daca mai aveti idei, please share.
Atasez poze cu gaurile din interior si exterior.

Attached Files



#15
mmiclaus

mmiclaus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 633
  • Înscris: 22.02.2009

 crazykiller, on 24 iunie 2019 - 18:28, said:

Nu este troleala, este poza completa.
Tamplaria este de la Extruplast, 4 camere. Geamurile au fost schimbate la achizitia apartamentului, cele vechi de lemn nu mai etansau bine.
Gaurile din interior sunt pozitionate mai sus decat cele din exterior, pana la urma am gasit si gaurile din exterior, erau "ascunse" deci apa ar trebui sa se scurga prin ele, nu?
Am mai facut un test, am pus apa cu ajutorul seringii in gaurile din interior, dar apa iese prin gaurile din partea opusa, sunt inca 2 gauri identice in partea cealalta, unde sunt balamalele.
Am incercat cu un pai sa vad daca ajunge cumva apa in afara, prin gaurile exterioare, dar apa iesea tot prin tamplarie, in partea opusa, nu vrea in niciun fel sa ajunga afara.
Am incercat si testul cu hartia sa vad daca garniturile etanseaza bine si par sa etanseze, in sensul ca hartia iese foarte greu cand geamul este inchis.
Daca mai aveti idei, please share.
Atasez poze cu gaurile din interior si exterior.
Iese in partea opusa tot in interior.... atunci este ceva infundat.

#16
crazykiller

crazykiller

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 22.09.2007

 mmiclaus, on 24 iunie 2019 - 21:05, said:

Iese in partea opusa tot in interior.... atunci este ceva infundat.
Nu exista posibilitatea ca gaurile sa nu fie date unde trebuie si din acest motiv sa nu poata ajunge apa afara?

#17
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
Incearca sa masori distanta de sus de la toc pana la gauri.Maine cand ajung la atelier iti spun in functie de ce masuri gasesti daca sunt daet unde trebuie sau nu.Problema la Extruplast este ca are inclinatia prea mica cred ca e aproape drept,si in cazul unei infiltratii mai mari e posibil ca gaurile sa nu faca fata.Alta problema la tine este ca ai doar niste ''gaurele''In mod normal gaura de drenaj ar trebui sa fie mai''lunga'' adica daca poti mai da niste gauri ca sa le unesti pe cele existente.Atat la interior cat si la exterior

#18
crazykiller

crazykiller

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 22.09.2007

 bogumilandia, on 24 iunie 2019 - 22:21, said:

Incearca sa masori distanta de sus de la toc pana la gauri.Maine cand ajung la atelier iti spun in functie de ce masuri gasesti daca sunt daet unde trebuie sau nu.Problema la Extruplast este ca are inclinatia prea mica cred ca e aproape drept,si in cazul unei infiltratii mai mari e posibil ca gaurile sa nu faca fata.Alta problema la tine este ca ai doar niste ''gaurele''In mod normal gaura de drenaj ar trebui sa fie mai''lunga'' adica daca poti mai da niste gauri ca sa le unesti pe cele existente.Atat la interior cat si la exterior
Voi masura maine. Vrei sa masor gaurile de pe interior sau din exteriorul tamplariei?
Da, am observat ca inclinatia este destul de mica, dar problema mea este ma degraba faptul ca apa nu ajunge sa iasa prin gaurile exterioare, am incercat sa bag apa in tamplarie si cu seringa, cu putina presiune si in loc sa iasa afara, iesea prin gaurile interioare din cealalta parte de tamplariei.
La alte camere am gaura din interiorul tamplariei mai lunga, nu imi pot explica de ce aici s-au zgarcit sa faca doar 2 gauri micute...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate