Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Depresia, bat-o vina!

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
126 replies to this topic

#19
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Eu iti spun pe scurt:

-Esti un bun observator al vietii (din 3 mesaje scrise pe Ce urasc....)
-Ai un mare grad de idealitate in tine. Trebuie s-o incetosezi... pentru a avea relatii sociale obisnuite (prieteni, amici, iubita).
(nu ai nevoie de prieteni ideali/genii, sau de iubita Einstein... - odata gasiti, iai cum sunt, nu cum ai vrea tu sa fie)

-Auto-Singuratatea e buna doar pt. creatie, meditatie si religie. Altfel nu e buna.
-E bine sa socializezi, dar daca n-o vei face, alege sa faci ceva care implica creatie. Iti vei fauri o lume noua.

Ti-am spus astea eu nefiind psihoterapeut, si necrezand in depresie (poate am minte mai putina; sunt optimist, sau superficial).
(faptul ca stii ca ai aceasta problema e clar un lucru bun, o poti rezolva - asa zic terapeutii)


Traieste mai mult. Viata oricui poate fi foarte frumoasa.

Edited by Quantum, 22 June 2019 - 09:28.


#20
dani0000

dani0000

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 17.11.2015

View PostKhristine77, on 22 iunie 2019 - 09:13, said:

1. Raspunsul este in tine, pur si simplu trebuie sa il accepti. Cand iti vin ganduri ca poate asa esti tu mai antisocial si altii sunt mai rau, accepta ca asa e. Gandeste pozitiv, priveste partea buna si ia din gandurile care iti vin ce este bun, ce te face sa te simti bine. Restul sunt ganduri negative de care nu tii seama. De acolo incepi sa schimbi ce nu iti convine in viata ta. Oricum nu poate fi perfect, altii au o viata mult mai grea, probleme mult mai mari.
2. Religia (crestinismul) intotdeauna este solutia, punctul de sprijin pentru o persoana bine intentionata care nu stie in ce/cine sa aiba incredere. Faptul ca tu nu crezi nu inseamna ca nu exista, pur si simplu esti in voia valurilor, a propriilor ganduri, a ceilalti oameni, conjuncturi, esti oricand supus riscului de a cadea. Incepe macar cu mers la biserica si citit Evangheliile, te va chema El.
Cu ateii e problema ca ca atunci cand il gasesc pe Dumnezeu si vad ca au pierdut devin habotnici.
Sunt ateu convins, daca gresesc, sa vina EL sa ma ia ca eu nu mai am cum sa ajung la EL, am pierdut trenu' asta demult. In rest, n-as vrea sa intru in discutii de genul asta, ca n-au nici astea sens, de aia am si specificat ca sunt ateu

#21
Lupulcelrau

Lupulcelrau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 26.02.2017
Tu te ascunzi in spatele unei masti, de ce ti-ai luat banda de alergat cand poti iesi afara sa alergi, daca iesi in oras de ce te ascunzi, in loc sa socializezi?

Viata pentru un barbat e in floare intre 35-si 45 pana atunci esti necopt, in loc sa profiti de viata iti bati joc de ea, ce ii asta?

Ne vorbesti despre ce vor altii, bani, psihologi etc dar de tine nu ai zis nimic, ce iti place ce fel de viata vrei sa ai, ce tinte vrei sa atingi si ... esti slab te lasi dus de vant, de biologie si de naratiunea sociala are ambele sunt o laba totala

Viata poate sa fie de cacat depinde de tine cum o vezi
Ia zi cum e? vai mie somn, sunt obosit, azi ploua, sunt molesit, a tre sa merg pe jos?, si ce o mai fi, cine o sa vina sa iti puna la punct viata, mama? tata? bunicu? prietenii?
Ba daca ar fi vazut stramosi nostri care au avut tupeul sa stea umar la umar cu o sabie/bat/furca sa se bata cu turcii pentru pamantu asta care ii zicem Romania si sau zbatut sa traiasca si sa lupte pentru un viitor mai bun, ca sa ce? sa fim o adunatura de smiorcaiti, plangaciuosi si lenesi care asteapta sa li se dea tot fara sa faca nimic, ba de la dumnezeu, ba de la politiceni si cred ca toti cei care au facut bani is hoti sau cei care sunt fericiti au trisat cumva in viata asta.

Te fixezi pe probleme vrei avea mai mult probleme si mai mari Posted Image
Te fixezi pe cum sa iti faci o viata mai buna vei avea o viata buna
Pun pariu pe ce vrei tu ca ca tu si nimeni care iti da reply nu are un caiet/agenda cu tintele bine definite unde vrea sa ajunga si ce sa faca, un fel de jurnal, scrise cu pix si de mana.

In viata ce te face fericit crezi ca sunt ceea ce obtii dar de fapt e persoana care devii.

Spor

PS: ma indoiesc ca ai sa bagi ceva la cap, ceea ce crezi ca cei 99,99% ca totul vine din exterior

Edited by Lupulcelrau, 22 June 2019 - 09:45.


#22
Khristine77

Khristine77

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 21.06.2019
Atunci stai linistit ca n-o sa-ti revii niciodata din depresie. Poate daca devii un insensibil si un abrutizat cum sunt multi atei.
Fara Dumnezeu nu exista pace, bucurie adevarata.
Doar sa-ti dai seama ca este o este o alegere pe care ti-o asumi, nu un dat.

#23
dani0000

dani0000

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 17.11.2015

View PostQuantum, on 22 iunie 2019 - 09:21, said:

Eu iti spun pe scurt:

-Esti un bun observator al vietii (din 3 mesaje scrise pe Ce urasc....)
-Ai un mare grad de idealitate in tine. Trebuie s-o incetosezi... pentru a avea relatii sociale obisnuite (prieteni, amici, iubita).
(nu ai nevoie de prieteni ideali, sau genii, sau de iubita Einstein... - odata gasiti, iai cum sunt, nu cum ai vrea tu sa fie)

-Auto-Singuratatea e buna doar pt. creatie, meditatie si religie. Altfel nu e buna.
-E bine sa socializezi, daca n-o vei face, alege sa faci ceva care implica creatie. Iti vei fauri o lume noua.

Ti-am spus astea eu nefiind psihoterapeut, si necrezand in depresie (poate am minte mai putina; sunt optimist, sau superficial).
(faptul ca stii ca ai aceasta problema e clar un lucru bun, o poti rezolva - asa zic terapeutii)


Traieste mai mult. Viata oricui poate fi foarte frumoasa.

Nu sunt nici eu vreun cult, dimpotriva, am zis si ca n-am scoala, iar adolescenta mi-am petrecut-o "cu baietii", in spatele blocului. Nu ma refeream la femei Einstein cand o tot bateam pe aia cu logica si ratiunea, ma refeream pur si simplu la situatii simple de viata, care necesita ratiune inainte de vorbe. Problema probabil e ca nu pot tolera anumite lucruri dupa un anumit timp. Dar sunt convins ca  asta se intampla la majoritatea, dupa 4-5 ani. Unii reusesc sa supravietuiasca, altii nu. Cu amici, prieteni, n-am avut niciodata o problema de genul asta, insa pur si simplu la un moment dat nu mai voiam sa aud de nimeni, nu ca i-as fi judecat pe ei de ceva

#24
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View PostKhristine77, on 22 iunie 2019 - 09:28, said:

Atunci stai linistit ca n-o sa-ti revii niciodata din depresie. Poate daca devii un insensibil si un abrutizat cum sunt multi atei.
Fara Dumnezeu nu exista pace, bucurie adevarata.
Spui prostii ca o baba decrepita. (de ce nu esti la biserica acum, pacatoaso?)

Edited by Quantum, 22 June 2019 - 09:40.


#25
mofone

mofone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,007
  • Înscris: 30.08.2011
In cuvinte putine, dopamina e la un nivel scazut, fara ea chiar daca ai da sfarc la toti copii flamanzi din africa tot nu ai putea sa sustii o fericire, oricare ar fi ea. Cred ca e ceva ce trebuie construit, si sustinut. Problema unei persoane cu depresie e ca ii este familiara(depresia), deci nu straina, si atunci cand isi face prezenta simtita, e primita pe covor rosu ca o buna prietena ce (ti-)a fost mereu alaturi. Alcoolul e solutia de moment pentru ca artificial urca nivelul dopaminei pentru cateva ore, dupa care gaura lasata te face sa cazi mai adanc, te identifici cu o piatra peste care trece timpul si nu are nicio reactie, de aici ganduri si mai negre. E complex, pentru ca nimeni nu iti poate da solutia, pentru ca trebuie sa vina de la tine. Un fel de inception, care daca nu pleaca din steluta ta, e respins.
Cred ca cel mai bun sfat e unul care te face sa cauti in tine, pentru ca cel mai bun sfat care ti'ar da solutia perfecta risca sa fie doar o alta incercare peste care treci.

View PostLupulcelrau, on 22 iunie 2019 - 09:26, said:

Pun pariu pe ce vrei tu ca ca tu si nimeni care iti da reply nu are un caiet/agenda cu tintele bine definite unde vrea sa ajunga si ce sa faca un fel de jurnal, scrise cu pix si de mana.
ce idee nastrusnica, de ce ar face cineva asta, in pix.

Edited by mofone, 22 June 2019 - 09:44.


#26
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Ai prea mult timp liber asta e baiul .

#27
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View Postdani0000, on 22 iunie 2019 - 09:38, said:

Nu sunt nici eu vreun cult
Eu sunt, dar nu ti-am spus chestiile de mai sus legate de cultura, ci de observarea vietii... (exemplu: personajul Moromete nu e cult, dar intelege viata)

Am spus mai sus cateva idei care pot ajuta in regasirea bucuriei de a trai.

Edited by Quantum, 22 June 2019 - 10:12.


#28
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,762
  • Înscris: 09.05.2005
As putea sa jur ca am citit o carte sau am vazut un film cu actiune similara... dar am un lapsus in acest moment.

#29
I-am-what-I-am

I-am-what-I-am

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 20.06.2019
@ Lupulcelrau ..."In viata ce te face fericit crezi ca sunt ceea ce obtii dar de fapt e persoana care devii."

100% de acord cu tine

Edited by I-am-what-I-am, 22 June 2019 - 10:51.


#30
dani0000

dani0000

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 17.11.2015

View PostBaxon, on 22 iunie 2019 - 09:46, said:

Ai prea mult timp liber asta e baiul .
E si asta

View PostQuantum, on 22 iunie 2019 - 09:46, said:

Eu sunt, dar nu ti-am spus chestiile de mai sus legate de cultura, ci de observarea vietii... (exemplu: personajul Moromete nu e cult, dar intelege viata)

Am spus mai sus cateva idei care pot ajuta in regasirea bucuriei de a trai.
Cand ziceam ca nu sunt cult, faceam referire la comparatia cu femeia Einstein, pe care ai adus-o in discutie, in niciun caz nu faceam vreo comparatie cu tine. Inteleg ideile pe care le-ai enumerat, incerc mereu sa le aplic, insa tu, din postura ta de optimist convins, nu sunt convins ca intelegi cat de "usor" e sa le aplici cand nu gasesti niciun sens in viata. Incerc cat pot de mult sa nu ma vaicaresc, dar nu pot nici sa bravez si sa vin acum sa zic "sa vezi ce o sa fac si ce o sa dreg", ca asta am incercat toata viata. Pana acum nu mi-a iesit foarte bine, dar o sa tot incerc

View PostLensFlare, on 22 iunie 2019 - 10:10, said:

As putea sa jur ca am citit o carte sau am vazut un film cu actiune similara... dar am un lapsus in acest moment.
Daca a fost vreo ironie, recunosc ca n-am inteles-o

#31
Khristine77

Khristine77

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 21.06.2019

View PostQuantum, on 22 iunie 2019 - 09:38, said:

Spui prostii ca o baba decrepita. (de ce nu esti la biserica acum, pacatoaso?)
Pentru ca nu stii pe ce lume traiesti (probabil nu te-ai trezit din betie sau din ce substante consumi), o sa-ti spun de ce:
1. Azi e sambata, nu duminica, deci nu e slujba la biserica.
2. Pentru ca nu sunt deprimata (mai putin cand intru pe forumul asta si regret de fiecare data, ma ingrozesc mai bine spus).
3. Pentru ca sunt lenesa.
Esti si ateu pe langa restul problemelor care se observa? Nu stiam asta dar ar explica multe.

#32
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015

View PostLensFlare, on 22 iunie 2019 - 10:10, said:

.
As putea sa jur ca am citit o carte sau am vazut un film cu actiune similara... dar am un lapsus in acest moment.
Bla bla uri rasuflate luate de pe net .

#33
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Precum milioane de dobitoci cauta scuze pentru o existenta inutila,.....

#34
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,076
  • Înscris: 24.02.2011
inițiator:
Dacă poți sta cu orele la calculator, ai putea să încerci să faci muzică. Așa ai un țel, să știi că rămâne ceva după tine dacă iese ceva de calitate. Partea nasoală este că-i foarte greu și îți trebuie ureche muzicală. Nici eu nu-s departe de povestea ta, dar îmi găsesc satisfacție prin muncă fizică.

Edited by sandel1, 22 June 2019 - 11:10.


#35
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Eu recomand o sapa ascutita si ajutat taranii la prasit cucuruzul .Timpul se dilata la camp, si apare si scopul vietii irosite pana acum .

#36
dani0000

dani0000

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 17.11.2015

View Postsandel1, on 22 iunie 2019 - 11:07, said:

inițiator:
Dacă poți sta cu orele la calculator, ai putea să încerci să faci muzică. Așa ai un țel, să știi că rămâne ceva după tine dacă iese ceva de calitate. Partea nasoală este că-i foarte greu și îți trebuie ureche muzicală. Nici eu nu-s departe de povestea ta, dar îmi găsesc satisfacție prin muncă fizică.
Stand in spatele calculatorului, am destule lucruri pe care pot sa le fac, dar catre asta incerc si eu sa ma indrept, catre munca fizica, care sa implice un mediu social, altfel n-am facut nimic

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate