Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

De cate ori pot sa dau in judecata Casa de Pensii?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Mira27

Mira27

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 20.06.2019
Am dat in judecata Casa de Pensii in anul 2015 si decizia la apel ,definitiva si irevocabila am primit-o in decembrie 2016.  BINEINTELES .....AM PIERDUT!Intrebarea mea este daca mai pot sa repet procedura? Motivul a fost omiterea luarii in calcul a adeverintelor legale pentru recalcularea pensiei de drept.  Multumesc oricui ma poate ajuta!

#2
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,670
  • Înscris: 24.11.2015
Pana nu mai ai bani de avocati Posted Image

PS: Althea cred ca e in masura sa raspunda :)

Edited by TruculMagic, 21 June 2019 - 19:50.


#3
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Un avocat ? Specializat pe dreptul muncii ?

#4
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,445
  • Înscris: 10.08.2005

View PostMira27, on 21 iunie 2019 - 19:42, said:

Am dat in judecata Casa de Pensii in anul 2015 si decizia la apel ,definitiva si irevocabila am primit-o in decembrie 2016.
  BINEINTELES .....AM PIERDUT!Intrebarea mea este daca mai pot sa repet procedura? Motivul a fost omiterea luarii in calcul a adeverintelor legale pentru recalcularea pensiei de drept.  Multumesc oricui ma poate ajuta!
definitiv si irevocabil
in principiu nu, dar poate exista o cale de atacare a deciziei
tot cu un avocat trebuie sa discuti sa vezi exact ce cai sunt

de dat in judecata poti da de mai multe ori, depinde de ce anume pretinzi in fiecare dosar

Edited by MarianG, 21 June 2019 - 19:58.


#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Daca vii cu probe noi, sau cu alta abordare a problemei, este posibil.

View PostTruculMagic, on 21 iunie 2019 - 19:49, said:

PS: Althea cred ca e in masura sa raspunda Posted Image
Althea ne-a parasit. Traieste acum ca un om liber Posted Image

Edited by pasilla, 21 June 2019 - 19:58.


#6
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,670
  • Înscris: 24.11.2015

View Postpasilla, on 21 iunie 2019 - 19:56, said:

Althea ne-a parasit. Traieste acum ca un om liber Posted Image

De cand ? Stiu ca dadea la toti avertisment/ban de pe aria aceasta care erau pe langa subiect Posted Image

#7
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
De ceva timp. Se pare ca are proiecte noi.

#8
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,673
  • Înscris: 10.10.2011
autoritate de lucru judecat.daca e vorba de aceeasi problema atunci degeaba introduci actiune pentru ca se va respinge din start

#9
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,551
  • Înscris: 30.08.2017
O decizie irevocabila nu mai poate fi întoarsă. Tu poți încerca, dar nu ti se va admite plângerea.

#10
kabanIbucii

kabanIbucii

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 05.02.2019
Impotriva hotararilor irevocabile exista caile de atac extraordinare, gen contestatia in anulare, revizuirea
Vezi daca te incadrezi in vreunul dintre motivele de atac

https://www.avocatne...ura-penala.html
Acolo ar trebui sa pui intrebari de genul asta

#11
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,502
  • Înscris: 22.12.2015
De cate ori vrei, problema e ca partea adversa * Casa de Pensii iti va ridica exceptia autoritatii lucrului judecat daca capetele actiunii sunt similare iar cauza respectiva s-a solutionat printr-o decizie definitiva a instantei superioare (in favoarea lor).
Care e obiectul  spetei ? Grupe de munca ?

Edited by doxan, 21 June 2019 - 20:40.


#12
Mira27

Mira27

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 20.06.2019
SALUTARE TUTUROR! Revin cu noi amanunte pentru mai buna intelegere a situatiei mele. Intr-adevar ,am depus dosarul de pensie cu toate actele in regula ,plus adeverinte emise legal si corecte care certificau incadrarea profesiei mele la grupa a2a pentru o perioada destul de mare ,cam vreo 16 ani. In temeiul acestor adeverinte si a stagiului complet de cotizare,conform legii 263/2010  puteam iesi la pensie mai devreme cu 5 ani,prin reducerea varstei de pensionare. Realmente,acesta a fost si motivul pentru a iesi la pensie la aceasta data. Ei bine,Casa de Pensii nu mi-a luat in calcul adeverintele,drept pentru care am trecut la pensia anticipata partiala penalizata cu 39%! Mai tarziu,cand un coleg cu care lucrasem in acelasi laborator,masa langa masa,in aceleasi conditii,mi-a spus ca el a castigat in instanta dreptul cu grupa a2a,de care eu am fost prejudiciata.....ei bine am angajat acelasi avocat  cu care a castigat colegul.Mai departe stiti.... cu acelasi avocat am pierdut procesul! Si acum,ma intreb de ce instanta judeca diferit in cazuri similare? Nu mai spun ,ca avocatul nu mi-adat nici o chitanta pentru onorariul pe care l-am platit ....In schimb, m-a invitat frumosl la ....CEDO! MULTUMESC PENTRU RABDAREA DE A MA FI ASCULTAT!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate