Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 

Aragaz electric - se pot coace vinete pe el?

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#19
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Curatarea catalitica?
Alta vrajeala a celor  de la marketing.
Teoretic, pui apa (calda) intr-o tava, o pui in cuptor, dai la temp mare. Vaporii de apa formati  "curata" catalitic cuptorul de murdarie. La mine nu s-a observat. Prin diviziunea muncii, curatarea cuptorului cade in sarcina mea. Il frec de nu se vede!
La mine aragazul este inox, mai putin interiorul cuptorului unde numai gratarele sunt inox.
Inoxul de calitate nu se zgarie, noi il curatam cu praf AJAX. Se curata foarte bine, se limpezeste usor.
Eu am Gorenje, aprindere pe butonul de gaz (la o mana).
Am vazut si alte aragazuri de calitate, nu e singura marca buna. Eu recomand Gorenje pt ca am si stiu ca ofera calitate.

Edited by altuser09, 20 June 2019 - 14:49.


#20
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
@Godzil
Exista folie de aluminiu preformata, cu gauri pentru arzatoarele cu gaz. 3 lei pachetul.
Eu din asta foloseam/folosesc la aragazul vechi/plita pe gaz actuala.
Chit ca este relativ usor de curatat plita, totusi intra mizerie in microsanturile din inoxul plitei si in timp se pateaza/murdareste.
Autocuratatea catalitica: se incalzeste cuptorul la 450 grd si toata mizeria se face scrum. Se curata apoi usor cu o carpa umeda si e ca nou. Cica!
Aia cu apa in tava este curatare cu abur!

Io am luat pachet Beko la promotie, 17 bulioane amandoua. Cuptor de 71 l, full digital.

Edited by viceroy56, 20 June 2019 - 14:49.


#21
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postviceroy56, on 20 iunie 2019 - 14:46, said:

@Godzil
Exista folie de aluminiu preformata...
Perforcum?

#22
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Are găuri gata date boss.

Gen dacă ță lene.

#23
godzil

godzil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 07.08.2005
Vice, nu arata bine folia. Si mama fiind obsedata de curatenie, e obsedata si de cum arata lucrurile. Puse la milimetru, perdelele asa, mobila asa, vasele trebuie fiecare in locul lor ca altfel vine sfarsitul lumii, un inceput de ocd.

Daca Electrolux e 18 milioane apoi Eric taica nici aici nu se pune problema de Miele.

#24
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Buna ideea cu folie aluminiu. Si sotia o foloseste pentru copt vinete.

#25
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
@waterman
Da boss, am prins ideea, doar că nu știu cum vine cuvântul ăla...

Edited by ericmario, 20 June 2019 - 14:52.


#26
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Nu e greseala typo, asa ie zicala: preformat -->cu ceva prestabilit, dar nu definitiv. Recte folia se poate "aranja" in functie de distanta intre arzatoare, atat pe lat cat si pe lung, prin producerea de cute in folie. Dastepti rau chinejii astia! Ca io iau folie de la un magazin de chinezarii, patron galbui.

#27
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postgodzil, on 20 iunie 2019 - 14:50, said:


Daca Electrolux e 18 milioane apoi Eric taica nici aici nu se pune problema de Miele.
E full electric Electrolux-ul meu, deci scapi de grija problemelor cu gazul, pericol de explozie, oale și pereți afumați, peruși morți de la gazele arse (eu am pățit), verificări periodice, etc.
Aș fi trecut și cu centrala termică la electrică, dar nu-s masochist.

View Postviceroy56, on 20 iunie 2019 - 14:57, said:

Nu e greseala typo, asa ie zicala: preformat -->cu ceva prestabilit, dar nu definitiv. Recte folia se poate "aranja" in functie de distanta intre arzatoare, atat pe lat cat si pe lung, prin producerea de cute in folie. Dastepti rau chinejii astia! Ca io iau folie de la un magazin de chinezarii, patron galbui.
Mea Culpa!
Eu sunt prost, scuze.

#28
godzil

godzil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 07.08.2005

View Postericmario, on 20 iunie 2019 - 14:58, said:

E full electric Electrolux-ul meu, deci scapi de grija problemelor cu gazul, pericol de explozie, oale și pereți afumați, peruși morți de la gazele arse (eu am pățit), verificări periodice, etc.
Aș fi trecut și cu centrala termică la electrică, dar nu-s masochist.


Mea Culpa!
Eu sunt prost, scuze.
Gata, m-ai convins cu explozia. Bunica are 94 de ani si uita ori aragazu deschis cu sau fara flacara, ori apa deschisa, etc. Nu e senila, nu are nici dementa, nici nu se intampla des, dar are o varsta. Asa ca e un motiv in plus sa ia plita electrica, si un motiv care cantareste prea greu, ca bunica sigur prinde 100 de ani ca am inteles ca primeste o masina noua ( ironic premiu ) cand atingi suta. Si evident ca nepotu o ia, ca ma gandesc ca e ceva Ferrari sau Porsche .

Edited by godzil, 20 June 2019 - 15:03.


#29
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
exista si folie de aluminiu, pentru aragaz, care nu are gaurile pentru arzatoare, este mai groasa, mai lucioasa si mai rezistenta decat cea cu gaurile gata facute. am incercat ambele variante, la cea cu gauri nu se potrivesc neam pe arzatoarele aragazului meu, ba chiar gaurile sunt prea mari si eventuala mizerie cazute/scursa ajunge tot pe aragaz.
asta despre care spun eu chiar se poate spala si refolosi, daca se intampla sa nu mai gasesti sa cumperi o perioada ( cum am patit eu, cand se gasea doar in cora, si in alte parti nu).
aceasta este folia-minune :-)
https://www.emag.ro/...3/pd/DGS0NHBBM/

#30
vidiandrei

vidiandrei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,230
  • Înscris: 11.09.2018

View Post2Unlimited, on 20 iunie 2019 - 14:13, said:

Eu zic ca da. Daca pe ochiurile electrice pui o plita sau o tava care se incalzeste puternic, ai putea coace pe ea vinete. Tipa din clipul de mai jos le coace in cuptor...
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/zeIA9RZtpPQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Auzi la her... How to make vinete. Posted Image

#31
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015

View Postgodzil, on 20 iunie 2019 - 14:50, said:

Si mama fiind obsedata de curatenie, e obsedata si de cum arata lucrurile. Puse la milimetru, perdelele asa, mobila asa, vasele trebuie fiecare in locul lor ca altfel vine sfarsitul lumii, un inceput de ocd.
Indraznesc sa  afirm ca mama ta e Fecioara .Spre 100% ! Cunoastem genul ! Posted Image

#32
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,734
  • Înscris: 01.12.2018

View Postedy_wheazel, on 20 iunie 2019 - 14:10, said:

Se poate, numa' sa nu fie cu inductie. Sa iei si o galeata de lavabil daca faci chestia asta in bucatarie.
mama are o "placa" de fonta.
aragaz normal, pune placa de fonta, coace vinete
daca pui chestia aia peste inductie, si ai sigurante , coci vinete
este de fapt plita unui "GODIN", din ala vechi, cu lemne

#33
godzil

godzil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 07.08.2005
Pentru treaba cu bunica o sa fie pana la urma plita electrica, pentru ca initial am ignorat factorul asta. Asa ca restul argumentelor nu prea mai au greutate. Va multumesc la toti, sunteti niste draguti pupa-v-ar bunicu.

#34
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

View Postgodzil, on 20 iunie 2019 - 14:05, said:

Ia auziti una direct de la mama lui Stefan cel Mare. Pe un aragaz ( vorba vine, ca nu mai e gaz ) electric, se pot face vinete? Deci plita electrica huoo nu sariti pe mini. Vrea mamica sa isi schimbe electrocasnicul din bucatarie si cuptorul o sa fie electric dar in rest e dilema dilemizanta.

Sarumana

Da.
Si daca ai placa vitroceramica poti sa coci direct pe aragaz....  Se curata usor .. imdedita ceseraceste (iute)

Ca el mai bine pui la cuptor in tava

#35
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,871
  • Înscris: 25.01.2007

View Postgodzil, on 20 iunie 2019 - 15:02, said:

Gata, m-ai convins cu explozia. Bunica are 94 de ani si uita ori aragazu deschis cu sau fara flacara, ori apa deschisa, etc. Nu e senila, nu are nici dementa, nici nu se intampla des, dar are o varsta. Asa ca e un motiv in plus sa ia plita electrica, si un motiv care cantareste prea greu, ca bunica sigur prinde 100 de ani ca am inteles ca primeste o masina noua ( ironic premiu ) cand atingi suta. Si evident ca nepotu o ia, ca ma gandesc ca e ceva Ferrari sau Porsche .
nu cred ca mai exista aragaz fara senzor de lipsa flacara...

#36
godzil

godzil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 07.08.2005
Senzorul respectiv opreste gazul? Sau ce face? Ca bunica aude doar ce vrea ea, daca doar suna o alarma si ea si-a amintit ca tre sa se uite la ceva urgent la TV, e pa si la revedere. Ca de obicei asa se intampla evenimentele astea, apare un eveniment care ii distrage atentia.

EDIT: O data a sunat o alarma la un ceas, a scos toate lucrurile din priza ca nu stia ce suna :)))) Si tot suna :D

Edited by godzil, 20 June 2019 - 18:34.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate