Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 

Master of Business Management sau Publicitate si Brand

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
yulyk666

yulyk666

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 06.01.2013
Salut!

Sunt in ultimul an la Business Adinistration, la licenta, in Sibiu si urmaresc sa ma inscriu la master tot aici. Pe durata facultatii nu am invatat foarte multe lucruri de la profilul asta, tot ce am acumulat venind din activitati extrascolare, job etc. Vreau sa fac un master din 3 motive:

-Vreau sa mai invat cate ceva
-Nu o sa mai am chef peste 4-5-6 ani
-Am inteles ca studiile superioare nu sunt complete daca nu ai si master facut.

Eu sunt pasionat de marketing,brading, Employer branding, design, publicitate. Problema e ca ca am doar 3 variante pe care m-as putea plia:

-varul urat al MBA-ului, respectiv Master of Business Management
-Publicitate si Brand de la stiinte socio-umane
-Marketing si Management

Pro-Contra:

la MBM o sa fac in principiu ce am facut si in astia 3 ani, mai de toate si nimic, doar ca il fac in engleza, deci bulina neagra. In schimb o sa se lege de ce am facut in facultate deci bulina alba

La Publicitate o sa fac ceva nou care mi-ar placea, mai ales ca urmaresc sa lucrez in sfera asta. Bulina alba. Problema e ca e in romana si nu e legat direct de ce am facult in facultate- bulina neagra.

Marketing si management nici nu prea intra in discutie: E cam ce as face la MBM doar a e in romana, deci 2 buline negre.

Voi ce ma sfatuiti? Ce parere aveti de cele 2 alegeri pe care le-as face?

O ultima varianta ar fi sa nu fac, dar cred ca nu am nimic de pierdut daca le fac.

Toate cele bune

#2
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,752
  • Înscris: 22.11.2006
n-are importanta. Poti sa veri curriculum sa vezi ce se invata acolo si alegi in functie de asta. La angajare diferenta dintre cele 2 e minima.

#3
MusafirulCreativ

MusafirulCreativ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 07.03.2018
Daca esti pasionat de tot ce tine de marketing si vrei sa lucrezi in domeniu, apuca-te si lucreaza in domeniu Posted Image Voluntariat, intenship-uri, chiar si job-uri de junior pe la agentii, etc. Nu astepta sa temini intai studiile. Nu are nici cea mai mica importanta facultatea, nu te va intreba nimeni niciodata ce facultate sau master ai facut, decat asa informativ. Pe de alta parte, alegand o specializare cat mai apropiata de domeniul spre care vrei sa te indrepti, vei avea avantajul de a cunoaste si a relationa cu mai multi oameni din "sfera" asta, ceea ce e un plus. Repet, insa: incepe sa lucrezi in paralel cu masterul, te va ajuta mult si nu vei pierde timp pretios.

Edited by MusafirulCreativ, 20 June 2019 - 10:55.


#4
yulyk666

yulyk666

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 06.01.2013

 MusafirulCreativ, on 20 iunie 2019 - 10:54, said:

Daca esti pasionat de tot ce tine de marketing si vrei sa lucrezi in domeniu, apuca-te si lucreaza in domeniu Posted Image Voluntariat, intenship-uri, chiar si job-uri de junior pe la agentii, etc. Nu astepta sa temini intai studiile. Nu are nici cea mai mica importanta facultatea, nu te va intreba nimeni niciodata ce facultate sau master ai facut, decat asa informativ. Pe de alta parte, alegand o specializare cat mai apropiata de domeniul spre care vrei sa te indrepti, vei avea avantajul de a cunoaste si a relationa cu mai multi oameni din "sfera" asta, ceea ce e un plus. Repet, insa: incepe sa lucrezi in paralel cu masterul, te va ajuta mult si nu vei pierde timp pretios.
Deja lucrez in domeniu, si am facut si voluntariat si toate cele. Eu vorbesc strict de studii, dar multumesc de sfat.

#5
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,113
  • Înscris: 17.01.2012
să nu crezi că vb aiurea: poți face master în orice!
dacă te pricepi „la ce ești bun”, nici drakku nu se mai întreabă de ce sub numele tău scrie: MBA, EMBA, MOD (master of disaster!) :P

#6
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,539
  • Înscris: 01.08.2006
Daca nu faci masterul la Harvard incat sa chiar merite ca l-ai facut, macar dupa renumele universitatii, atunci fa oricare specializare, ca tot una e dpdv a cat te ajuta in viitor. Adica spre zero.
Mai ales in astfel de domenii, daca ai fantezii sa ajungi in posturi cheie la nu stiu ce multinationale, trebuie sa incepi de la zero si sa ai un fel de portofoliu. Adica am facut X campanie, am participat la Y campanie de publicitate/marketing, am avut rezultatele Y. Sa se vada cat de priceput si creativ esti prin munca efectiv depusa.
Ca din master, nimeni nu isi face nicio parere. Ca e fix zero.

#7
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

 yulyk666, on 20 iunie 2019 - 09:24, said:

Voi ce ma sfatuiti? Ce parere aveti de cele 2 alegeri pe care le-as face?

O ultima varianta ar fi sa nu fac, dar cred ca nu am nimic de pierdut daca le fac.

Daca vrei sa faci ceva care sa conteze trebuie sa urmezi un gen de program din ala recunoscut international (gen CFA, ACCA.. sau ceva de genul)... adica scotzand banutzul.
Restul sunt apa de ploaie dar pot oarecum imbunatati aspectul unui CV, asa ca o glazura pe amandina...  Angajatorii nu prea tin cont de astfel de masterate decat daca sunt intr-un domeniu pur aplicativ - gen contabilitate si info de gestiune sau ceva de genul....  Altfel apa de ploaie in forma pura, dar daca totusi vrei sa faci cauta unul care sa sune cat mai util dpdv practic.

Edited by Kres, 20 June 2019 - 17:27.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate