Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 

Dilemă - aer condiționat 12.000 BTU

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
AroundYou

AroundYou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,717
  • Înscris: 17.04.2015

View Posteusautu, on 19 iunie 2019 - 21:43, said:

Ca tradiție/ fiabilitate, Daikin este cu siguranță peste...  Dar modelul găsit de mine la acea firmă, Daikinul FTXB35C-RXB35C (care încă funcționează cu R-410A?), cel puțin la specificații pare sub Bosch-ul acesta: https://altex.ro/aer-conditionat-bosch-climate-8500-12000-btu-a-a-alb-argintiu/cpd/AERCLIMATE85012/
Ce-i drept, n-am gasit niciun review pe net despre aparate de aer condiționat Bosch!
Desi foarte noi ca nume in domeniu, mie parca nu mi-ar fi frica de bosch. Bosch e un nume mare in general si presupun ca nu si-ar strica imaginea intrand in domeniul AC fara a avea in spate tehnologii ale unor producatori foarte buni. Da, sunt prea noi si se gasesc f putine detalii. Insa se pare ca bosch, inafara de tehnologia proprie dezvoltata, lucreaza cu alde mitsubishi in ce priveste compresoarele si cu Trane pt inca alte elemente.

#20
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,034
  • Înscris: 07.11.2006

View Posteusautu, on 19 iunie 2019 - 20:59, said:

Bună seara! Am o mică dilemă... Vreau să cumpăr rapid un aparat de aer condiționat de aprox. 2000 de lei, dar în zona mea - Fălticeni/Suceava - nu se găsesc montatori autorizați (disponibili). Aș lua eu de pe diverse site-uri, dar voi sta cu aparatul în cutie, căci nu voi găsi cine sa-l monteze. Am până acum o oarecare soluție - un Daikin FTXB35C-RXB35C Inverter 12000 BTU, dar nu sunt prea tentat, căci este doar A+ și alte modele firma respectivă nu instalează.
De aceea, mă văd nevoit să aleg doar din oferta magazinului Altex, care asigura și montarea, dar nu știu ce as putea alege de acolo: Vortex, Grundig, Bosch, Whirlpool, Samsung sau LG.
Vreo idee?

Cat e diferenta,in lei,in kw,in ce vrei tu,dintre A+ si A++?

Edited by adisz, 20 June 2019 - 17:44.


#21
eusautu

eusautu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 02.01.2009

View Postadisz, on 20 iunie 2019 - 17:44, said:

Cat e diferenta,in lei,in kw,in ce vrei tu,dintre A+ si A++?
Din ce-am gasit in specificatii la Daikin: A++ (modelul Sensira Bluevolution FTXF35A-RXF35A - 2400 de lei)  consumul anual = 141 kWh, iar la A+ (modelul FTXB35C+RXB35C - 2100 de lei) = 191 kwh
La Vortex A++ (1200-1700 de lei, in functie de model)= 187 kwh
La Bosch (modelul climate 5000, 2000 de lei), tot A++ = 149 kWh/an

De aici, eu as inclina spre Bosch... de vreme ce pt Daikin e mai complicat cu firma care asigura montajul

Edited by eusautu, 20 June 2019 - 18:51.


#22
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View PostLunaCrystal, on 19 iunie 2019 - 23:29, said:

Nu recomand montarea singur si din motiv de pompa de vid, deaia nu prea ai cum avea fara sa fi instalator, nu stiu daca inchiriaza cineva.
fara pompa se instaleaza prin metoda purjarii. E descrisa pe youtube in zeci de filme. Merge.
Sint destui care vin sa instaleze fara pompa...

View Postcfrtriaj, on 20 iunie 2019 - 01:05, said:

intreb si eu cum ai bagat agentul frigorific pe instalatie? Trebuie sa ai autorizatie pentru anumite ""gaze"". Cum spunea si colegul ...pompa de vid?
agentul este inchis in unitatea exterioara, si se baga pe instalatie prin simpla rotire a robinetilor.

ce treaba are pompa de vid cu bagatul gazului? Pare complicat pt cine nu se pricepe, dar nu e rocket science sau chirurgie pe creier.

la minutul 13 e descrisa metoda purjarii:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/DlHTwnk6xjE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#23
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,529
  • Înscris: 20.10.2006
Foarte rau, o instalare ok presupune folosirea pompei de vid. Aia cu purjarea e ,,las ca merge si asa”.

View PostNeaceasca85, on 20 iunie 2019 - 11:19, said:

La mine sunt instalate in 2008 si 2011 fara pompa de vid.
Da, dar cu niste precizari:
- aparatele din perioada aia din ce am auzit nu erau asa sensibile la aer/vapori de apa in instalatie pentru ca au alte tipuri de freon
- nu le folosesti pe incalzire
- le folosesti moderat
- si chiar si asa nu merg prea bine, chiar tu ai zis ca pus pe 17 grade abea raceste camera la 21-22 de grade.

Lipsa folosirii pompei de vid scade si eficienta si performantele. Zic din experienta asta, unul din aparatele mele initial a fost montat fara pompa de vid si folosit asa pana la o pierdere de freon si noua instalare a fost facuta cu pompa de vid.

Edited by LunaCrystal, 21 June 2019 - 00:35.


#24
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View PostTheWarrior, on 20 iunie 2019 - 07:16, said:

La aparatele noi, freonul se gaseste in unitatea exterioara.
si la cele vechi de altfel

View PostLunaCrystal, on 20 iunie 2019 - 10:31, said:

Pe naiba. Trebuie pompa de vid, mai ales daca mai are si freon R32. Plus ca daca nu videzi, nici nu incarci cu azot de unde naiba sti daca nu ai vreo pierdere? Si daca ai pierdere si pierzi freonul ce faci?
dar nici o firma din Romania nu incarca cu azot. Dar nici una.

pierderile le testezi cu apa cu sapun. daca nu face bulbuci nu ai pierderi.

pompa de vacuum oricum nu au ei rabdare sa o utilizeze ca la carte. doar o arata omului ca sa creada ca s-a facut montajul cu ea.
pompele de vacuum au un ulei care absoarde umiditatea din aerul din instalatie si ar trebui sa il schimbe la fiecare montaj

nu vreau sa te descurajez, dar chiar nu merita 500 ron aruncati doar pt o echipa cu pompa. e doar de forma de cele mai multe ori.

#25
LAA86

LAA86

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 03.04.2019
Eu nu am probleme. Incalzeste/răcește ireproșabil.

#26
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View PostNeaceasca85, on 20 iunie 2019 - 11:19, said:

La mine sunt instalate in 2008 si 2011 fara pompa de vid.
atunci nu era R32.

Daca ramane un pic de aer in instalatie, cum zice si nenea din filmul de mai sus, aparatul merge. Ani de zile. Doar ca poate sa fie 2-3% mai putin eficient sau ca umiditatea din aerul ramas sa corodeze prin instalatie (compresor) dar asta in 4-5-6 ani...

View PostLunaCrystal, on 21 iunie 2019 - 00:34, said:

Foarte rau, o instalare ok presupune folosirea pompei de vid. Aia cu purjarea e ,,las ca merge si asa”.
Nu. E metoda de instalare fara pompa de vid. E trecuta si in cartea ACului. Vezi in poza in dreapta sus procedura pas cu pas.

View PostLunaCrystal, on 21 iunie 2019 - 00:34, said:

- si chiar si asa nu merg prea bine, chiar tu ai zis ca pus pe 17 grade abea raceste camera la 21-22 de grade.
unde a zis el asta? oricum, nu poti aduce o camera in miezu verii la 17 grade... poate daca lasi sa mearga ACul o saptamana. Peretii degaja caldura ca o soba.
Eu setez aparatul pe 24 de grade, de ce ai spera sa ai 17 grade in casa?? god...

in masina il tin la 22 de grade... iar, de ce ai vrea 17??

View PostLunaCrystal, on 21 iunie 2019 - 00:34, said:

Zic din experienta asta, unul din aparatele mele initial a fost montat fara pompa de vid si folosit asa pana la o pierdere de freon si noua instalare a fost facuta cu pompa de vid.
zici gresit, confunzi o defectiune fizica cu ineficienta.

ai avut o pierdere de freon. o defectiune fizica, o eroare de montaj, o lovitura, un ghinion.

Attached Files



Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate