Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Dilemă - aer condiționat 12.000 BTU

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
eusautu

eusautu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 02.01.2009
Bună seara! Am o mică dilemă... Vreau să cumpăr rapid un aparat de aer condiționat de aprox. 2000 de lei, dar în zona mea - Fălticeni/Suceava - nu se găsesc montatori autorizați (disponibili). Aș lua eu de pe diverse site-uri, dar voi sta cu aparatul în cutie, căci nu voi găsi cine sa-l monteze. Am până acum o oarecare soluție - un Daikin FTXB35C-RXB35C Inverter 12000 BTU, dar nu sunt prea tentat, căci este doar A+ și alte modele firma respectivă nu instalează.
De aceea, mă văd nevoit să aleg doar din oferta magazinului Altex, care asigura și montarea, dar nu știu ce as putea alege de acolo: Vortex, Grundig, Bosch, Whirlpool, Samsung sau LG.
Vreo idee?

Edited by eusautu, 19 June 2019 - 21:08.


#2
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,644
  • Înscris: 23.10.2006
Daikin, e cu mult peste cele de la Altex..

#3
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,774
  • Înscris: 25.01.2007
vezi si oferta de la e-on. nu stiu ce preturi au, ieri am vazut ca ofera si ac.

#4
Suno

Suno

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 10.04.2011
Daikin este in top si este posibil ca un Daikin cu A+ real sa fie mai economic decat altele laudate cu A++....
Daikin si Gree sunt cunoscute cu fiabilitate mare.

Edited by Suno, 19 June 2019 - 21:20.


#5
eusautu

eusautu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 02.01.2009

View Postslai, on 19 iunie 2019 - 21:15, said:

vezi si oferta de la e-on. nu stiu ce preturi au, ieri am vazut ca ofera si ac.
Tot ca Altexul si E-onul - Beko, Vortex, Whirlpool si Lg.

#6
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View Postslai, on 19 iunie 2019 - 21:15, said:

vezi si oferta de la e-on. nu stiu ce preturi au, ieri am vazut ca ofera si ac.
Da, sa cumpere aparat de aer conditionat de la e-on ca e "Super ofertă ! Cumpără acum și plătești peste 3 luni" de 10 ori costul aparatului in magazin.
============================

View Posteusautu, on 19 iunie 2019 - 20:59, said:

...mă văd nevoit să aleg doar din oferta magazinului Altex, care asigura și montarea, dar nu știu ce as putea alege de acolo: Vortex, Grundig, Bosch, Whirlpool, Samsung sau LG.
Vreo idee?
Pana in 2.000 Lei cu instalare inclusa si clasa energie A++ cu Functie Turbo, Functie Anti-Fungus, Sleep Mode, Dezghetare inteligenta, garantie 32 de Luni pare VORTEX VAI-A1219FA 12000 BTU (Cod produs: AERVAIA1219FA) 1.599,90 Lei
https://altex.ro/aer.../AERVAIA1219FA/

In cazul in care sunt asa proaste Vortexurile, poti cumpara Daikin si contactezi firma lor de colaborare pt. montaj.
Scrie orasul tau si vezi firmele de colaborare:
https://www.daikin.r...-un-dealer.html

Personal am gasit doar firma Inter-conti Com care se ocupa cu montajul  Posted Image
Deci, achizitie Daikin + montaj de la firma Inter-conti Com.

#7
eusautu

eusautu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 02.01.2009

View Postbaribalu, on 19 iunie 2019 - 21:10, said:

Daikin, e cu mult peste cele de la Altex..

Ca tradiție/ fiabilitate, Daikin este cu siguranță peste...  Dar modelul găsit de mine la acea firmă, Daikinul FTXB35C-RXB35C (care încă funcționează cu R-410A?), cel puțin la specificații pare sub Bosch-ul acesta: https://altex.ro/aer-conditionat-bosch-climate-8500-12000-btu-a-a-alb-argintiu/cpd/AERCLIMATE85012/
Ce-i drept, n-am gasit niciun review pe net despre aparate de aer condiționat Bosch!
Dacă ar fi după mine, aș lua un Daikin Sensira și aș rezolva problema, dar nu am așa ceva în zonă.

View Postsuper8, on 19 iunie 2019 - 21:33, said:

In cazul in care sunt asa proaste Vortexurile, poti cumpara Daikin si contactezi firma lor de colaborare pt. montaj.
Scrie orasul tau si vezi firmele de colaborare:
https://www.daikin.r...-un-dealer.html

Personal am gasit doar firma Inter-conti Com care se ocupa cu montajul  Posted Image
Deci, achizitie Daikin + montaj de la firma Inter-conti Com.
Mersi pentru idee Posted Image
Chiar la Inter-conti am gasit modelul de care va spuneam. Ar fi bine daca as putea achizitiona de pe net modelul dorit de mine, Daikin Sensira, si ei sa-l monteze... ;
P.S. Nu stiu cat de proaste sunt Vortexurile, din ce vad pe forumuri, sunt bagate in ultima categorie de calitate (??)... Dacă aș ști că funcționează ok, aș cumpăra și Vortex...

Edited by eusautu, 19 June 2019 - 21:50.


#8
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017
Ia linistit si Vortex, nu iti fa probleme. Toata lumea mi-a spus acelasi lucru: ne miram cat de bine merg si Vortexurile... isi fac treaba

Platinium, Yamato, Vortex, Alize etc... ia linistit

#9
LAA86

LAA86

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 03.04.2019
Eu mi l-am montat singur. Am un star-lite de 16000 btu. Vezi că la toate au instrucțiuni de instalare și este simplu de instalat și pentru o persoana atehnică.
De o bormașină faci tu rost. Succes!

Edited by LAA86, 19 June 2019 - 22:58.


#10
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,387
  • Înscris: 20.10.2006
Nu recomand montarea singur si din motiv de pompa de vid, deaia nu prea ai cum avea fara sa fi instalator, nu stiu daca inchiriaza cineva.

#11
adelinu

adelinu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 10.09.2012
de la astia am luat eu aerul si tot cu astia montat   https://climahoreca.ro/ gasesti si daikinuri si gree

#12
cfrtriaj

cfrtriaj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 745
  • Înscris: 03.02.2009

View PostLAA86, on 19 iunie 2019 - 22:58, said:

Eu mi l-am montat singur. Am un star-lite de 16000 btu. Vezi că la toate au instrucțiuni de instalare și este simplu de instalat și pentru o persoana atehnică.
De o bormașină faci tu rost. Succes!
intreb si eu cum ai bagat agentul frigorific pe instalatie? Trebuie sa ai autorizatie pentru anumite ""gaze"". Cum spunea si colegul ...pompa de vid?

#13
ph13xlv

ph13xlv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,107
  • Înscris: 09.01.2015
Saptamana trecuta am montat un aparat cu firma care l-a si vandut si nu a fost nevoie de nicio pompa de vid sau alte gaze. Aparatul era presurizat cu freon din fabrica. Nu stiu daca doar la aceasta marca(yamato), dar cred ca toate vin asa.

#14
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 16.10.2007

View Postcfrtriaj, on 20 iunie 2019 - 01:05, said:

intreb si eu cum ai bagat agentul frigorific pe instalatie? Trebuie sa ai autorizatie pentru anumite ""gaze"". Cum spunea si colegul ...pompa de vid?
La aparatele noi, freonul se gaseste in unitatea exterioara. Dupa ce se videaza traseul, se da drumul la un surub si asta e tot. Conditia e sa nu iti tremure mana.....

View Posteusautu, on 19 iunie 2019 - 20:59, said:

Bună seara! Am o mică dilemă... Vreau să cumpăr rapid un aparat de aer condiționat de aprox. 2000 de lei, dar în zona mea - Fălticeni/Suceava - nu se găsesc montatori autorizați (disponibili).
Vreo idee?
Daca ai bani, vin instalatori de Daikin si din Japonia.
Eu as pune in balans si manopera montajului, piese, deplasare mesteri.

La un aparat de 1200-1600lei nu cred ca merita sa dai mai mult de 600lei pe montaj.
La unul de 5000, aduci pe cei recomandati de vanzator, nu te risti cu instalatorii universali din zona.

Edited by TheWarrior, 20 June 2019 - 07:19.


#15
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,322
  • Înscris: 24.02.2017

View Postbaribalu, on 19 iunie 2019 - 21:10, said:

Daikin, e cu mult peste cele de la Altex..


Clar. E facut in China pe stanga. Toate celelalte sunt in China pe dreapta.  Va imbatati cu apa rece. Orice aparat care se vinde la ora actuala este facut in China. Uita-te la ce compresor are fiecare mode si ce garantie are compresorul. Restul chiar nu conteaza....  Gree spre exemplu este la fel de bun ca Daikinul. Just for info...

Din lista initiatorului, as merge pe LG.

#16
LAA86

LAA86

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 03.04.2019
Nu trebuie pompa de vid. Este pregătit din fabrica și îți explică în instrucțiuni cum să aerisesti instalația. Tot ce ai nevoie este de un imbus.

#17
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,387
  • Înscris: 20.10.2006
Pe naiba. Trebuie pompa de vid, mai ales daca mai are si freon R32. Plus ca daca nu videzi, nici nu incarci cu azot de unde naiba sti daca nu ai vreo pierdere? Si daca ai pierdere si pierzi freonul ce faci?

#18
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,395
  • Înscris: 14.10.2008
La mine sunt instalate in 2008 si 2011 fara pompa de vid.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate