Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta

Problema imprimanta

Here goes nothing
 BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?
 Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...
 Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...
 

Preaviz si concediu

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#1
CatalinDCS

CatalinDCS

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 10.02.2016
Buna ziua,

Astazi am fost acceptat la un alt loc de munca si mi-au spus ca de la 1 iulie o sa incep. Astazi, pe 18.06 mi-am dat demisia de la locul de munca actual si am si semnat, inafara de asta am semnat si o alta cerere de concediu ca sa pot pleca de aici la timp, pentru ca preavizul din cate stiu este de 21 de zile si pana pe 1 mai sunt 9 lucratoare, de pe 1 pana pe 15 mi-am luat concediu. Stau pana pe 1 si dupa ma duc in cealalta parte. Intrebarea mea este daca pot semna acolo un contract de munca?

#2
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 04.10.2007
Nu poti semna... tu ai contract cu vechea firma inclusiv pana in ultima zi de concediu.

#3
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,913
  • Înscris: 25.01.2007
Poți avea contract și la 10 firme în același timp. Nu conteazã ca's norma întreaga sau nu, ca ziua are doar 24 ore...

#4
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,131
  • Înscris: 18.12.2007
Poti sa ai in paralel doua locuri de munca daca al doilea este part time.
Poti sa inchei si contractul de munca inainte de perioada de preaviz dar doar cu acordul partilor.
Astea sunt variantele legale si de bun simt. Daca vrei neaparat poti sa spui 'de maine nu mai vin' si sa nu te mai prezinti la actualul loc de munca. In acest caz insa e posibil sa suferi niste consecinte conform cu ce scrie in contractul de angajare.

#5
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 04.10.2007

 slai, on 18 iunie 2019 - 15:02, said:

Poți avea contract și la 10 firme în același timp. Nu contează ca's norma întreaga sau nu, ca ziua are doar 24 ore...
Te contrazic aici... nu ai voie decat un singur contract fulltime. Ai voie un al 2-lea contract doar part time

#6
CatalinDCS

CatalinDCS

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 10.02.2016
Eu intreb altceva, din punct de vedere legal. Daca pe 1 semnez cu noul loc de munca si tocmai pe 15 am incheierea in partea cealalta, pot patii ceva?

#7
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,541
  • Înscris: 05.06.2009
nu poti semna contract de munca la noul loc de munca cu data de 1, cand tu inca figurezi ca angajat la actualul loc de munca, cu norma intreaga, si nu ti s-au facut formalitatile de lichidare.
era mai bine daca astazi cereai incetarea contractului de munca cu acordul partilor, astfel incat ultima zi lucrata sa fie 28 iunie. prin acordul partilor nu mai este necesara parcurgerea/respectarea perioadei de preaviz.
si in felul acesta iti primesti si banii pentru zilele de concediu ramase neefectuate (calculate pro-rata cu perioada efectiv lucrata), atunci cand ti se va plati ultimul salariu la actualul loc de munca.
ar fi bine sa te interesezi la personal/resurse umane sau cum se numeste departamentul vostru, sa intrebi daca nu poti inlocui cererea de demisie cu o cerere de incetare cu acordul partilor. angajatorul stie deja ca tu vrei sa pleci, ca nu are cum sa te mai pastreze ca angajat. daca esti in relatii civilizate cu angajatorul, discuta si incearca sa obtii acordul partilor, va fi mai bine si mai simplu pentru toti.

#8
romanasu

romanasu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,209
  • Înscris: 26.05.2005
Vorbeste cu actuala firma sa faceti cu acordul partilor si sa inceteze contractul pe 1 iulie; si pe 1 iulie incepe noul contract la noua firma.
Sau, vorbeste cu noua firma sa incepeti in ziua cand expira contractul la firma din prezent(15 iulie, sau cat o fi).
Varianta 1 e probabil mai ok si probabil o sa fie acceptata de hr-ul/sefii actuali; si o sa primesti plata zilelor de concediu ramase.

#9
CatalinDCS

CatalinDCS

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 10.02.2016
Nu exista termeni amiabili. Eu lucrez la un partener al firmei "mama" sa zicem asa, si am fost la un interviu acolo. M-au acceptat fara nici o problema cu raspuns pe loc mai ales ca am experienta in domeniu. Cei de aici s-au "ofuscat" sa zicem ca plec acolo si nu pot pleca in termeni amiabili, chiar daca am fost corect mereu si in 3 ani, mi-am luat liber doar cand am fost foarte bolnav. Dar na... Romania :)

Va multumesc pentru raspunsuri.

#10
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,131
  • Înscris: 18.12.2007
Asta e gandire de 'vreau sa fie ca in afara, dar nu vreau sa imi asum si obligatiile', asa ca etichetez situatia ca 'asta e Romania'.
Ai semnat un contract, asuma-ti prevederile. Cata vreme ti-ai luat salariul la timp si nu te-au impiedicat ei sa iti iei concediul de odihna, nu ai ce acuze sa le aduci. Tie, ca angajator, ti-ar conveni daca angajatul ar veni si ti-ar zice ca pleaca, fara sa respecte perioada de preaviz conform contractului?


O sa primesti plata pe zilele de concediu ramase, calculate proportional cu perioada pana la incheierea contractului. Adica de ex daca ai 20 de zile alocate pentru 1 an, pentru jumatate de an o sa ai 10 zile. Daca ai consumat 6, vei primi bani doar pe cele 4 ramase.

Edited by AlexEn, 18 June 2019 - 15:16.


#11
CatalinDCS

CatalinDCS

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 10.02.2016

 AlexEn, on 18 iunie 2019 - 15:12, said:

Asta e gandire de 'vreau sa fie ca in afara, dar nu vreau sa imi asum si obligatiile', asa ca etichetez situatia ca 'asta e Romania'.
Ai semnat un contract, asuma-ti prevederile. Cata vreme ti-ai luat salariul la timp si nu te-au impiedicat ei sa iti iei concediul de odihna, nu ai ce acuze sa le aduci. Tie, ca angajator, ti-ar conveni daca angajatul ar veni si ti-ar zice ca pleaca, fara sa respecte perioada de preaviz conform contractului?


O sa primesti plata pe zilele de concediu ramase, calculate proportional cu perioada pana la incheierea contractului. Adica de ex daca ai 20 de zile alocate pentru 1 an, pentru jumatate de an o sa ai 10 zile. Daca ai consumat 6, vei primi bani doar pe cele 4 ramase.

In domeniul in care lucrez eu, preavizul este cea mai mare tampenie care exista.

Daca ma duc de pe 1 pana pe 15 nu am nici cea mai mica sansa sa-mi ating targhetul pentru a primi salariul. Aici nu este vorba de obligatii. Nu am zis ca nu vreau sa mi le respect.

Am zis doar ca atunci cand au aflat de mine ca am fost acolo la interviu au incercat sa sune prin interventii, etc. pentru a ma respinge.

#12
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,541
  • Înscris: 05.06.2009

 CatalinDCS, on 18 iunie 2019 - 15:12, said:

Nu exista termeni amiabili. Eu lucrez la un partener al firmei "mama" sa zicem asa, si am fost la un interviu acolo. M-au acceptat fara nici o problema cu raspuns pe loc mai ales ca am experienta in domeniu. Cei de aici s-au "ofuscat" sa zicem ca plec acolo si nu pot pleca in termeni amiabili, chiar daca am fost corect mereu si in 3 ani, mi-am luat liber doar cand am fost foarte bolnav. Dar na... Romania Posted Image

Va multumesc pentru raspunsuri.

eh, in acest caz, daca nu cazi la pace cu actualul angajator, atunci incearca sa discuti la noul angajator, sa te angajeze cu data de 15 iulie. le comunici motivul real, ca trebuie sa astepti sa ti se termine perioada de preaviz, pentru ca ai fost nevoit sa-ti dai demisia, nu ti s-a acceptat incetarea cu acordul partilor.
daca spui ca ai fost acceptat pe loc de firma-mama, pentru ca ai experienta in domeniu, atunci noul angajator mai poate rabda 2 saptamani pana iti incepi tu activitatea la el.

#13
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 01.12.2018
daca-ti prezinti demisia,
in perioada preavizului, NU esti obligat sa prestezi 8 ore/zi.
4 ore/ zi sunt suficiente

Edited by tioopedi, 18 June 2019 - 15:40.


#14
Klaudio

Klaudio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,102
  • Înscris: 27.02.2004
Ar fi tare ca noul angajator sa nu-ti accepte inceperea activitatii din 15 iulie si sa ramai somer. Posted Image Posted Image De fapt, nici macar somer ca ala are dreptul la ajutor de somaj, tu nu!
Na, Doamne fereste! Ia-o ca pe o gluma, totusi, no offence. :)

Edited by Klaudio, 18 June 2019 - 15:42.


#15
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,131
  • Înscris: 18.12.2007

 tioopedi, on 18 iunie 2019 - 15:39, said:

daca-ti prezinti demisia,
in perioada preavizului, NU esti obligat sa prestezi 8 ore/zi.
4 ore/ zi sunt suficiente

Nu se aplica pentru toti treaba asta, ai grija la ce postezi.

Programul de lucru se reduce in mod automat pentru angajatii care se afla in perioada de preaviz?

"Nu. Angajatii care se afla in perioada de preaviz au dreptul sa ramana la locul de munca cu jumatate de norma numai daca la nivel de unitate sau la nivel de sector de activitate exista o clauza care reglementeaza aceasta facilitate salariatilor aflati in preaviz.

In contractul colectiv de munca unic la nivel national pentru perioada 2007 -2010 a existat o astfel de clauza potrivit careia daca aveai program de 8 h, in perioada de preaviz se lucra doar 4 ore pe zi.", precizeaza consilier expert Gabriela Dita.


 CatalinDCS, on 18 iunie 2019 - 15:19, said:

In domeniul in care lucrez eu, preavizul este cea mai mare tampenie care exista.

Si de ce ai mai semnat contractul, cu prevederile respective, daca e cea mai mare tampenie?
Asuma-ti responsabilitatea!

 CatalinDCS, on 18 iunie 2019 - 15:19, said:

Daca ma duc de pe 1 pana pe 15 nu am nici cea mai mica sansa sa-mi ating targhetul pentru a primi salariul. Aici nu este vorba de obligatii. Nu am zis ca nu vreau sa mi le respect.

Lucrezi strict pe target? Nu ai salariu de baza?
Ba da, cam asta zici, ca nu vrei sa iti respecti obligatiile, adica alea prevazute de contract.

 CatalinDCS, on 18 iunie 2019 - 15:19, said:

Am zis doar ca atunci cand au aflat de mine ca am fost acolo la interviu au incercat sa sune prin interventii, etc. pentru a ma respinge.

De unde stii?

Edited by AlexEn, 18 June 2019 - 15:46.


#16
CatalinDCS

CatalinDCS

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 10.02.2016

 Klaudio, on 18 iunie 2019 - 15:41, said:

Ar fi tare ca noul angajator sa nu-ti accepte inceperea activitatii din 15 iulie si sa ramai somer. Posted Image Posted Image De fapt, nici macar somer ca ala are dreptul la ajutor de somaj, tu nu!
Na, Doamne fereste! Ia-o ca pe o gluma, totusi, no offence. Posted Image

Am zis sa iau legatura oricum si mi s-a dat de inteles ca nu este o problema. Pot veni de la 1. Si semnam totul iar cand o sa pot la 2-3 saptamani o sa dau si adeverinta aceea cu inchiderea de la actualul loc de munca.

#17
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

 tioopedi, on 18 iunie 2019 - 15:39, said:

daca-ti prezinti demisia,
in perioada preavizului, NU esti obligat sa prestezi 8 ore/zi.
4 ore/ zi sunt suficiente

Ba da, trebuie sa presteze 168 de ore pe perioada preavizului (8 ore pe zi, 20 zile lucratoare).

Ontopic: poti lucra la noul angajator, doar sa ai acoperire concediul de odihna (in caz de control de la ITM, sa nu ai vreo surpriza).

Daca intampini probleme, poti cere la noul angajator concediu fara plata pana termini cu vechiul angajator (trebuie vorbit inainte sa fii sigur).

#18
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,798
  • Înscris: 06.09.2004

 CatalinDCS, on 18 iunie 2019 - 15:19, said:


In domeniul in care lucrez eu, preavizul este cea mai mare tampenie care exista.

Daca ma duc de pe 1 pana pe 15 nu am nici cea mai mica sansa sa-mi ating targhetul pentru a primi salariul. Aici nu este vorba de obligatii. Nu am zis ca nu vreau sa mi le respect.

Am zis doar ca atunci cand au aflat de mine ca am fost acolo la interviu au incercat sa sune prin interventii, etc. pentru a ma respinge.
asta e o motivare foarte puerila. cand te angajezi pe 15 in loc de 1, pur si simplu se ajusteaza targetul pentru zilele lucratoare ramase din luna. tu vrei sa spui ca firma aia angajeaza oameni numai cu data de 1?

legal, trebuie s-o dai la pace ori cu unii, ori cu ceilalti. 'romanismele' astea, cum le numesti chiar tu, nu-si au locul intr-un mediu profesional. stiai cat ai preaviz, trebuia sa explici asta clar la interviu.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate