Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF
 Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 

Senzatie ciudata si persistenta de mancarime + amorteala deget mana

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
De ceva vreme (cateva luni, 3-4 cred) am tot avut o senzatie cam ciudata de mancarime la un deget de la mana (aratator stanga). Parea aproape punctiforma (nu chiar, dar aproape), localizare: prima falanga, langa incheietura, cam la 3 mm de incheietura, pe dreapta axului degetului.
Bineinteles ca nu i-am dat importanta. Am crezut ca ar fi posibil sa-mi fi ramas ceva vreme (inactiva..!) o aschie de "ceva", cu toate ca nu am lucrat cu "lemne" de aproape un an, dar senzatia era oarecum asemanatoare cu cea produsa de o aschie.

Nu se vede absolut nimic la deget, nici coloristic nici vreo schimbare de relief local.

In ultimele trei saptamani mancarimea s-a intensificat brusc, apoi de cateva zile bune... senzatia de mancarime a fost treptat inlocuita de o amorteala varfului degetului, un fel de lipsa partiala de senzatie tactila combinata cu o gadilatura ("curentare?") la fiecare atingere, un pic cam ca dupa o arsura pe cale de vindecare; e foarte ciudata, nu o pot descrie corect.

Naiba s-o ia, poate nu e nimic grav si poate va trece de la sine, dar persista de cam mult timp si ma gandesc sa nu fie ceva circulator? vreo tromboza? sau sa fie totusi o leziune nervoasa?
Nu am medici in "zona", nu sunt in Romania.

Intrebarea mea ar fi:
S-a confruntat cineva cu ceva asemanator? ce a fost?

#2
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Stai mult la calculator? Desktop? Am avut si eu ceva in genul, din cauza pozitiei incorecte a mainii. M-am corectat singur, tot dupa cativa ani...

#3
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017
cand e cu amorteala, e cazul de mers la doctor

da, pot fi probleme de circulatie nasoale.

#4
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Nu stiu ce preseaza nu stiu ce. Scuze exprimarea...

#5
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

 YOUR_GOD, on 17 iunie 2019 - 22:29, said:

Stai mult la calculator? Desktop?
Asta e. Schimba pozitia. La 45 minute te ridici, faci gimnastica usoara, mergi, iti arunci privirea pe fereastra, privesti peisaje, focalizezi diferit.

#6
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,297
  • Înscris: 13.01.2011
Tu parcă lucrai cu electrice.
Vezi să nu fie un fir subțire de sîrmă.
Eu am avut probleme de la lemnișoare, sau firicele de sîrmă.

Cea mai ciudată întîmplare, am fost speriat de o durere în călcîi, se albăstrise o zonă.
Am zis că am probleme de circulație, cum zici și tu.
Era un fir de păr de cîine, a luat nevasta o pensetă, a tras de el, am scăpat de stres și durere.

#7
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
@your_god: cam stau, dar problema e pe stanga... si mousul e pe dreapta. nu se pupa...
@ unbrutus: la probleme de circulatie m-am gandit si eu, m-am uitat pe net, dar se pare ca se schimba culoarea, temperatura.. la mine nu pare nimic vizibil
@quantum: cand stau prea mult ma doare ceafa si atunci ma scol, ma duc mai fac altceva... Aici insa e o chestie ciudata la deget, nu la privire. Mancarime destul de pronuntata, apoi... parestezie?

@crisstone: naiba stie, m-am uitat de cateva ori cu ceva lupe.. nimic

@idem: par de caine??? cum naiba a intrat in picior?

#8
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,297
  • Înscris: 13.01.2011
Nu știu, cred că sînt caz unic :D
Am rămas uluiți și noi.
Adevărat, avem o cățea, în casă.
Culmea este că eu nu merg desculț niciodată, am papuci.
Posibil să am și pielea moale, pentru că nu calc pe podea, cu picioarele goale.
Am călcîie soft" :lol:

#9
VIGame

VIGame

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,604
  • Înscris: 24.12.2018
E de la mouse... schimba mouseul.

#10
mofone

mofone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,007
  • Înscris: 30.08.2011
am sa incerc sa ghicesc in cafea
stai mult la calculator, ai un scaun rotativ, gatul il tii intins in fata, umerii nu sunt intr'o pozitie corecta in general.

#11
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,297
  • Înscris: 13.01.2011
Vezi alt aspect, să nu ai colț de unghie încarnat.
Am avut la picior, am crezut că am pareză, degetul mare era insensibil, amorțit total.
Tot așa, panică, mai avea și @Dadi o chestie dinasta", cu amorțeala, am crezut că este nasol.

Am tăiat de cîteva ori așchia de unghie, am luat pilule pentru circulație, a trecut, după un timp.

 mofone, on 17 iunie 2019 - 23:15, said:

... pozitie corecta in general.

Îi amorțea toată mîna, doar cît păstra postura.
Am pățit și eu.

#12
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010

 addysoftware, on 17 iunie 2019 - 22:50, said:

Am inteles exact subiectul. Tot cu mana stanga am avut si eu probleme.

Edited by YOUR_GOD, 17 June 2019 - 23:32.


#13
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Poate fi si din faptul că îți presezi degetul când dormi, ții îndelung un obiect, samd.
Încearcă să masezi regulat zona afectată

#14
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Ai putea sa-ti faci ceva tratament cu temperaturi "extreme" gen dusuri scotiene pe palma stanga. Apa calda cat suporti apoi , apa rece cu gheata sau fara daca n-ai de unde, si repetate de cateva ori. Daca e ceva legat de circulatie ar trebui sa se remedieze cumva prin acest tratament de dilatare si contractare a vaselor periferice.

#15
LouisCyphre

LouisCyphre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,966
  • Înscris: 24.01.2012
Porti cumva vreo bratara sau ceas, inclusiv noaptea?
Am potit si eu asa, cand dormeam imi bloca circulatia in zona si ma trezeam cu mana amortita.

#16
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

 addysoftware, on 17 iunie 2019 - 22:50, said:

problema e pe stanga... si mousul e pe dreapta. nu se pupa...

@quantum: cand stau prea mult ma doare ceafa si atunci ma scol... e o chestie ciudata la deget... parestezie?
Eu as paria ca e de la pozitia la pc (se pupa Posted Image ). Probabil stai aplecat spre stanga, si te sprijini involuntar.
Schimba pozitia, inclusiv orientarea ecranului, pune mouse-ul pe stanga. Verifica  colesterolul (unul marit 'ajuta' astfel de chestii).

Dupa ce faci asta, iti va trece in 3-5 saptamani, fa ceva gimnastica la 15-20 minute.
(cu privitul pe fereastra era o chestie suplimentara pt. ochi, nu legata de asta)


Nota Bene: Aceste sfaturi sunt date din experienta, nu am pregatire medicala/kineto.

Edited by Quantum, 18 June 2019 - 06:30.


#17
benetusseryo

benetusseryo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 768
  • Înscris: 07.06.2019
Adi medicii sunt mal bolnavi decat pacientii
incearca da manci sanatos
si da nu-ti consumi prea mult creierul

Edited by benetusseryo, 18 June 2019 - 06:41.


#18
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,113
  • Înscris: 29.06.2005
Varsta, mana dominanta..etc, alte detalii.

Poate fi....de la un sindrom de tunel carpian (gasesti pe net filmulete cu ceva teste pentru confirmare) si pana la o hernie de disc cervicala.

Eu m-am confruntat cu asta - doar ca in cazul meu au amortit initial 3 degete(mare/aratator/mijlociu) - senzatia era la fel, parca aveam manusa de hartie pe degete, si unghia se simtea ciudat.
Dureri destul de dese "dupa gat" (ceafa), cam ca si cum ar fi muschii tensionati.

RMN - ala a zis ca am hernie cervicala - mers la neurolog - facut tratament + fizio/kineto/decompresie  - - a fost ok pentru vreo 6 luni. Recent a inceput sa ma supere iar - fizio acasa+ curenti acasa = mai bine. Cand si cand mai primesc cate o furnicatura in degetul aratator.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate