Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
WTF !Comunicare cu animale mo...

Convertit sistem de navigați...

Nu am sunet pe hdmi

Întrebare alunita
 Schimbare tabla acoperis

Trotineta Bolt cu reducere de 3 lei

Aragaz cu plita pe gaz si cuptor ...

Cablu FFC
 Poco F6/F6 Pro

Scurgere catre hazna

De la 24V la 5V DC?

Deducere TVA
 Open WRT nu sincronizeaza ceasul ...

salariu plafonat

sistem actionare electrica pentru...

Sfaturi achizitie auto ~10k€
 

Serban Nicolae despre votare - trebuie sa eliminam tabletele STS

* * * * - 3 voturi
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
77 răspunsuri în acest subiect

#37
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 55.778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostVIGame, on 17 iunie 2019 - 22:23, said:

Vrei sa votezi si iti pasa de tara desi nu traiesti in ea, atunci vii sa votezi in tara. Daca nu esti dispus sa faci asta inseamna ca votezi doar la misto, batjocorind conceptul de vot.
Nu ar fi mai util un vot prin corespondenta ?

#38
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.314
  • Înscris: 21.03.2019
NU tableta a tinut oamenii la usa ci prostia romaneasca in cel mai pur sens.  Pe listele suplimentare ar fi fost suficiente de trecut cu pixul numele alegatorului si CNP-ul, eventual localitate de domiciliu / resedinta, fara sa mai scrii toate alea (adresa completa, serie buletin, etc).. Alegatorul, odata inregistrat in tableta poate fi identificat fie si numai dupa CNP...atunci ce sula magarului au mai trebuit completate doua liste suplimentare cu aceleasi date din pix.. numa tampitii care au gandit acest sistem pot raspunde.

#39
VIGame

VIGame

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.604
  • Înscris: 24.12.2018
Ai inteles tot... incearca sa recitesti poate te prinzi de ce e important pentru opozitie sa isi lase aceasta portita de manipulare care functioneaza inca... pentru ca maresc voturile din tara ale indecisilor care inca sunt usor de pacaliti cu fenta asta si ies la vot si voteaza cu cei ce ii fenteaza.
Pana la urma care e problema ca stau aia din diaspora la cozi sa voteze? Sa fie multumiti ca li se organizeaza atat de multe sectii de votare in toata lumea si nu fac ca alte state considerate de ei democrate si ideale, care nu organizeaza atat de generos sectii de votare in afara granitelor tarii sau nu organizeaza nici o sectie de votare in afara granitelor tarii.
Sunt state mult mai democratice unde stai la astfel de cozi la sectia arondata la domiciliu din tara, si acolo e considerat normal si democratic.

View PostAlexandru H., on 17 iunie 2019 - 22:29, said:


Da, sunt sigur ca la urmatoarele alegeri vor transforma pesedistii procentul ala de 2% obtinut peste hotare in 200%. Posted Image


#40
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 55.778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostKres, on 17 iunie 2019 - 22:33, said:

Pe listele suplimentare ar fi fost suficiente de trecut cu pixul numele alegatorului si CNP-ul
In secolul asta, nici macar astea, nu trebuia sa fie "scrise cu pixul".
Scanarea CI era suficienta pentru "producerea" tuturor datelor.

#41
geo76com

geo76com

    Maninc clone fara memorie si stresez userii bugetari

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 23.079
  • Înscris: 14.09.2004
Asta e din ciclul: Sa ne gandim din timp la metode de enervat electoratul. Sa nu ne scape ceva..

#42
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 399.715
  • Înscris: 08.10.2015

View Postsfantu.dracu, on 17 iunie 2019 - 20:18, said:

Adică eu, neungur, am votat fals UDMR-ul când am pus ștampila în pătrățica respectivă?
Fiind undeva în Muntenia.
Adica eu daca stau in muntenia si-mi place de sasi nu am voie sa-i votez ca nu-s din Ardeal si nu-s neamt? Ce gluma buna! :)

#43
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 20.106
  • Înscris: 24.02.2006

View PostKres, on 17 iunie 2019 - 22:33, said:

NU tableta a tinut oamenii la usa ci prostia romaneasca in cel mai pur sens.  Pe listele suplimentare ar fi fost suficiente de trecut cu pixul numele alegatorului si CNP-ul, eventual localitate de domiciliu / resedinta, fara sa mai scrii toate alea (adresa completa, serie buletin, etc).. Alegatorul, odata inregistrat in tableta poate fi identificat fie si numai dupa CNP...atunci ce sula magarului au mai trebuit completate doua liste suplimentare cu aceleasi date din pix.. numa tampitii care au gandit acest sistem pot raspunde.
nu-mi place sa subestimez "prostia romaneasca", dar e posibil sa fi fost la mijloc si niste interese. in definitiv, in tara s-a votat relativ fluent, nu s-a stat 5 minute/votant (cum s-a anuntat ca se statea in afara). psd-ul vroia oricum sa impiedice desfasurarea referendumului, iar despre cei din diaspora cam stia ca nu vor vota cu ei.

Editat de _Smiley_, 17 iunie 2019 - 22:40.


#44
VIGame

VIGame

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.604
  • Înscris: 24.12.2018

View Postpasilla, on 17 iunie 2019 - 22:31, said:

Nu ar fi mai util un vot prin corespondenta ?
Nicidecum, ce e prostia asta cu vot prin corespondenta care inseamna in practica moartea votului?
Si cum implementezi acest sistem idiot ca sa fie legal si sa respecte Constitutie (vot secret si liber exprimat) si fara sa iasa o metoda de fraudare?

Editat de VIGame, 17 iunie 2019 - 22:45.


#45
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.683
  • Înscris: 22.01.2015
Nenea Vig. uite ca la locale o sa venim. Dintr-o deosebit de simpatie,Pt ca putem si ne permitem!

#46
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 69.266
  • Înscris: 28.05.2013

View Postmarius21, on 17 iunie 2019 - 22:07, said:

Este vreo zona crepusculara acolo astfel incat tabletele sa functioneze diferit ?


doar m-am intrebat daca in unele zone mai izolate ....si sunt multe,  se stie care fata a tabletei este functionabila....

#47
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 35.595
  • Înscris: 19.04.2009

View Postr_murphy, on 17 iunie 2019 - 19:44, said:

pe bune? si cu voturile pentru udmr in judete in care unguri nu prea se exista?

Aia a fost blat intre PSD si UDMR.
Fraierii s-au gandit ca ALDE oricum face pragul asa ca au mobilizat pesedimea sa voteze cu UDMR. Nu e frauda din punct de vedere legal. Dar s-au facut de tot rasul, la modul ca si romanii au voie sa voteze UDMR si nu e interzis sa faci campanie in afara HarCov.
Dar si-au tras-o singuri in picior ca ALDE aliatul real al PSD, nu a facut pragul. Pe cand UDMR, curva politica dupa cum bate vantul, l-a facut :D

Pe langa asta au fost foarte multe buletine anulate din cauza ca pesedistii de pe la sat au votat "Alianta PSD - ALDE". Aparent, gluma din online a fost realitate in multe locuri.

#48
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 51.063
  • Înscris: 31.07.2007
Tot citesc despre blatu' asta cu UDMR si tot nu mi-e clar cum si-au convins PSD-istii electoratu' din Vaslui (de exemplu) sa voteze cu UDMR-u'. :D Cred ca o ramas masca aia cand o venit PSD-istu' si le-o spus "baieti, la vot facem o smecherie!", "facem boss, mergem iarasi cu microbuzele si votam de mai multe ori?", "nu, ca au securistii niste tablete si se prind de smecherie. Asta ii mai tare, fiti atenti, acuma o sa votati cu UDMR-u'!", "Hahahaha!!". "Nu-i gluma bah tampitilor, ii pe bune! Hai, memorati sigla ca oricum sunteti analfabeti si votati dracu' cu ungurii ca va tai ajutoru' social!!"

#49
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 46.022
  • Înscris: 18.01.2007

View Postmarius21, on 17 iunie 2019 - 19:54, said:

Societatea evolueaza dar unii ( mai ales politicieni) doresc sa ne intoarcem in timp.

Logic.
Daca ar dori progres nu mizerie nu s-ar face politicieni.
Politicianul si politica au doar acest rol: perpetuarea mizeriei si statul pe loc etern. Atat. Nu-i nimic mai complicat, ca filozofie, ca grecii antici, ca tampenii. Doar cancer.

#50
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 20.106
  • Înscris: 24.02.2006

View Postedy_wheazel, on 18 iunie 2019 - 03:31, said:

Tot citesc despre blatu' asta cu UDMR si tot nu mi-e clar cum si-au convins PSD-istii electoratu' din Vaslui (de exemplu) sa voteze cu UDMR-u'

chestiile astea se rezolva la un nivel mai inalt, nu se apeleaza la votantii de rand.
uite, in caz ca ai uitat cum a ajuns eba europarlamentar: http://www.ziare.com...lamentar-781284
la fel a obtinut si udmr-ul voturi suficiente incat sa treaca pragul

#51
Cousteau

Cousteau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.703
  • Înscris: 25.04.2007

View Postr_murphy, on 17 iunie 2019 - 19:57, said:

la viitoarele alegeri, de care or fi ele, dupa ce-mi va "citi" bolentinul, il voi ruga sa-l mai bage o data, sa vad / ma conving ca detecteaza dubla citire.
Nu iti vor asculta rugamintea ca daca o vor face te vei trezi cu catuse.

#52
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.314
  • Înscris: 21.03.2019

View PostLex404, on 18 iunie 2019 - 03:10, said:


Pe langa asta au fost foarte multe buletine anulate din cauza ca pesedistii de pe la sat au votat "Alianta PSD - ALDE". Aparent, gluma din online a fost realitate in multe locuri.

N-a votat nimeni in acest fel, stai linistit. Aia de la tara nu stiu nici macar care e capitala Romaniei daramite sa stie cine e ALDE.

View Postedy_wheazel, on 18 iunie 2019 - 03:31, said:

Tot citesc despre blatu' asta cu UDMR si tot nu mi-e clar cum si-au convins PSD-istii electoratu' din Vaslui (de exemplu) sa voteze cu UDMR-u'.

S-a votat la ordin de partid. In Bucuresti veneau batranii setati sa nu voteze la Referendum si spuneau din start ca nu voteaza, inainte sa-intrebi. Asa a fost si cu UDMRul. Au primit ordin pe baza de combinatie.

#53
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 399.715
  • Înscris: 08.10.2015

View PostCousteau, on 18 iunie 2019 - 06:17, said:


Nu iti vor asculta rugamintea ca daca o vor face te vei trezi cu catuse.
eu zic sa se ducă la o alta secție sa încerce :)))

View PostVIGame, on 17 iunie 2019 - 22:23, said:

Ce ar fi mai simplu si mai eficient de eliminat ar fi votul din exteriorul granitelor Romaniei, cum au si alte state.
ce simpatici sunt unii. Emit prostii pe gură de n-au aer. Dreptul la vot e garantat prin Constitutie cât timp ești cetățean roman. Dacă ne apucam sa punem bariere la vot, cine garantează unde ne oprim? Poate nu mai votează cei din afara graniței. Dar după aia poate nu mai votează cei care nu și-au plătit taxele și amenzile, sau care nu au carnet de membru de partid? Etc.

Ca să nu mai zic de banii pe care romanii ăia îi trimit în țară și susțin economia. Atunci sunt buni, nu?

Editat de MembruAnonim, 18 iunie 2019 - 06:53.


#54
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 39.921
  • Înscris: 14.12.2007

View Post41ex, on 17 iunie 2019 - 19:48, said:

plus ca voteaza mai putina lume din cauza statului la coada.

Și asta e un lucru bun sau cum?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate