Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce farmacie VET online care "...

De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

Admitere Academia de Politie cu studii de licenta incheiate

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Ioanadrg

Ioanadrg

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 16.06.2019
Buna seara! Am o nelamurire in privinta posibilitatii de a fi admisa la academie intrucat anul viitor, când voi da si admiterea, voi termina si studiile de licenta la o facultate din cadrul ASE, cu toti cei 3 ani finantati de la buget. Stiu ca legea spune ca statul iti poate finanta numai un program de studii de licenta, iar academia nu scoate locuri la taxa pentru facultatea la care doresc sa aplic. Intrebarea mea este daca exista vreo exceptie in ceea ce priveste admiterea celor cu studii de licenta deja incheiate la buget sau singura mea varianta ar fi sa aplic la o scoala postliceala din cadrul M.A.I?

#2
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,699
  • Înscris: 25.11.2014
Poti face un artificiu. Platesti taxa la ASE pe toti anii de studiu si poti da la academie pe locurile de la buget. Sa devii preș aka subofiter facut la apelul bocancilor nu are rost. Ori academie, ori nimic.

#3
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,402
  • Înscris: 15.12.2009
Nu se pot plati retroactiv anii de studiu bugetati.

#4
Ioanadrg

Ioanadrg

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 16.06.2019
Deci cumva se merge pe principiul nu ai dat la noi din prima, nu mai deloc..

#5
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,255
  • Înscris: 08.11.2016
Vezi ca se incadreaza ofiteri din sursa externa doar sa ai facultatea ceruta in acele conditii.

#6
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

 Ioanadrg, on 16 iunie 2019 - 22:58, said:

Intrebarea mea este daca exista vreo exceptie in ceea ce priveste admiterea celor cu studii de licenta deja incheiate la buget sau singura mea varianta ar fi sa aplic la o scoala postliceala din cadrul M.A.I?

Da, exista o exceptie. Academia de Politie organizeaza masterat pe un numar limitat de locuri, cu examen de admitere, in niste domenii clar stabilite si care au legatura cu domeniul in care a fost luata licenta. Cu acel masterat esti incadrat ca ofiter activ in structurile MAI. Conditiile de admitere la examen sunt destul de stufoase dar nu imposibil de indeplinit.

In 2018 s-au facut si cateva incadrari directe dar nu stiu daca nu cumva erau pentru neamuri posturile alea, ca e bataie cand se scot.

Edited by Kres, 17 June 2019 - 00:16.


#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Dacă nu scrie la condiții de admitere că viitorul student să nu fi terminat nici o facultate la buget, ar trebui să nu ai nici o grijă.
Însă ar trebui să pui o întrebare la secretariat.

#8
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,683
  • Înscris: 23.01.2010
Urmareste prin tot MAI-ul prin toate inspectoratele de jandarmi, pompieri, politie.. ce or mai fi, se scot permanent la concurs posturi si pentru cei din sursa externa, nu exista sa nu gasesti un loc cu studiile tale, te activeaza si ..drum bun in viata.
Spor!

#9
Taganan

Taganan

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 21.05.2018

 Bombalurina, on 16 iunie 2019 - 23:48, said:

Vezi ca se incadreaza ofiteri din sursa externa doar sa ai facultatea ceruta in acele conditii.
Acesta este un sfat bun.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate