Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 

Decriptare fisiere .lanset

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,864
  • Înscris: 06.01.2008

View PostGabyF, on 12 iunie 2019 - 23:13, said:

Eu vreau doar pe cineva care se pricepe la decodat, stiuu ca se poate... discutiile si contrele nu ma ajuta
Incearca aicisau aici. Daca ei nu pot, spune pa-pa datelor criptate.
Pe bune, tu chiar crezi ca un simplu utilizator softpedia, cu unelte disponibile public sau cel putin la preturi de maxim cateva sute/mii de Euro are resursele necesare decriptarii datelor tale?
La Kaspersky, Softwin (Bitdefender) si alte firme ce produc solutii de securitate au echipe intregi si echipamentele cele mai scumpe, cu care se chinuiesc luni de zile pana s-ar putea sa gaseasca o solutie de decriptare. Nu-i asa cum crezi tu, ca un hecăr scrie un script si gata solutia de decriptare.

Edited by Hider141, 13 June 2019 - 08:31.


#20
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View PostTehnicianul090370, on 12 iunie 2019 - 23:34, said:

Eu NU ma bucur de necazul nimanui,doar trag un semnal de alarma si constientizare!
pare mai mult ca esti f nervos si certi lumea, plus ca te repeti cu aceleasi lucruri de 100 de ori.

puteai spune scurt: "din ce stiu eu nu se pot decripta, pe viitor recomand backup zilnic"

Nu sa te bagi in discutii bolduite cu licente, cu poze cu update-uri (??)...

View PostTehnicianul090370, on 12 iunie 2019 - 23:34, said:

DA,eu am cautat zile la rand sa ma infectez cu un ransomware si dupa ce am cautat un torent cu muzica... in fine a venit si mult-doritul ransomware!
da e cu litere mari pt ca? Fiecare propozitie terminata cu semnul exclamarii pt ca? Mai mult calm.

Ok, ai luat niste muzica de pe un torent. Apoi? Pare ca nu te pricepi deloc, daca nu era un executabil acolo, nu vad cum te puteai infecta cu un mp3 in Winamp.

View PostTehnicianul090370, on 12 iunie 2019 - 23:34, said:

Normal ca am fost fericit sa vad LIVE un ransomware in actiune
clar normal :) altii s-ar fi multumit sa citeasca articolul postat mai sus ca sa vada cum se poate opri, in rest... a vedea cum cripteaza live e fix ca in imaginatie: se schimba extensiile fisierelor dupa criptare... nu vad nimic asa spectaculos sa merite sa pierd timp din viata.

View PostTehnicianul090370, on 12 iunie 2019 - 23:34, said:

Se pare ca au ceva valoare datele alea de te dai de "ceasul disperarii" sa le recuperezi?
nu se da deloc de "ceasul disperarii". Dintre el si tine, tu pari ca te dai de "ceasul disperarii". Uita-te un pic si compara postarile lui cu ale tale, ca ton, dimensiuni si continut

omul a spus elegant ca ignora rautatile si ca asteapta in viitor o solutie de decriptare, nu neaparat ACUM. Unde e disperarea? in postarile bolduite poate?

View PostTehnicianul090370, on 12 iunie 2019 - 23:34, said:

nu mai disperai pe forum si nu mai implorai ajutor!
tu ai probleme mari... tu pari disperat pe forum

#21
GabyF

GabyF

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 27.09.2006

View PostKoBe24B, on 13 iunie 2019 - 00:02, said:

Foloseste programul asta STOPDecrypter , pe mine m-a ajutat. Vezi sa iti instalezi si un anti-virus bun gen malwerbites sau kaspersky sa fi sigur ca nu mai ai virusul in pc, recomandat e ca dupa ce le decriptezi sa instalezi windows-ul.

L-am incercat, nu merge pe cheia mea, cel putin nu inca, autorul mi-a zis ca mai dureaza....

#22
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

View PostTehnicianul090370, on 12 iunie 2019 - 21:23, said:

2 - Cumpara licenta la OS daca nu ai!
Chiar nu am chef de polemici, dar absolut deloc deloc.
Te intreb doar atit: eu am actualizarile windows 10 x64 la zi.
De asemenea, nu am nici un fel de probleme (blocari, restart, incetiniri, conectari suspecte la diverse servere, etc.)
Am licenta sau nu la Windows 10 x64 ?!

View PostGabyF, on 12 iunie 2019 - 21:01, said:

Am luat de curand un virus care mi-a codat multe fisiere, poate cineva sa faca algoritmul de decriptare ? Ideal ar fi script php dar merge si cod C++
Nu poate sa-ti faca nimeni program de decriptare, in afara de cel care a scris virusul.
Nu exista, deocamdata, nici o alta metoda de decriptare.
Poti sa incerci recuperarea fisierelor originale, sterse de catre virus: http://malwarewarrio...omware/#restore
DAR, PRESUPUN CA:
1. nu ai mai folosit acel calculator (windows), ca sa nu se raspindeasca si mai mult virusul
2. vei face recuperarea pe alt windows, nu pe acela infectat
3. vei formata complet acel hard disk infectat, toate partitiile
4. si mai bine, vei apela la cineva care se pricepe, e clar ca la tine nu e cazul (program decriptare in c++ Posted ImagePosted ImagePosted ImagePosted Image )

Edited by buyonevideo, 13 June 2019 - 13:52.


#23
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Nici macar autorul virusului nu poate decripta fisierele daca nu are cheia. Si, de regula, pastreaza cheia aia cateva zile. Daca nu-si primeste banii de la unele victime, nu mai asteapta sa-i bata politia la usa, strange ce a agonisit si dispare.

#24
vj_Heaven

vj_Heaven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,061
  • Înscris: 19.07.2005

View PostOriginalCopy, on 12 iunie 2019 - 23:49, said:

De decriptat se pot decripta.

Dureaza cam 150 de ani, daca e sa punem la lucru toate calculatoarele si serverele de pe planeta.

Asta si este ideea la ransomware, dai bani hackerului si el iti deblocheaza datele.

Eu cred ca le va putea decripta in 1-3 ani, de regula se afla cheia de encriptare si nu tre sa-i dai 150 ani de brute force. :D

#25
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postvj_Heaven, on 14 iunie 2019 - 14:06, said:

Eu cred ca le va putea decripta in 1-3 ani, de regula se afla cheia de encriptare si nu tre sa-i dai 150 ani de brute force. Posted Image
150 e daca are toate calculatoarele de pe planeta la dispozitie, ruland la 100% CPU.

El personal are poate nevoie de vreo 100000 de ani.

Lasa clauza in testament, ce sa faca - urmasii urmasilor mei trebuie sa tina pc-ul meu ruland ca am nevoie de fisierele astea . :D

#26
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostGabyF, on 12 iunie 2019 - 21:01, said:

poate cineva sa faca algoritmul de decriptare ? Ideal ar fi script php dar merge si cod C++
Deci, daca nu stii ce ceri, mergi si tu, vinde niste legume la piata, casetofoane rusesti, ochelari de soare pe plaja, nu stiu, fa si cu ceva la care te pricepi.

Nu asa.

#27
GabyF

GabyF

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 27.09.2006
Reamintesc subiectul: caut pe cineva care se pricepe sa decripteze fisiere criptate de virus lanset.
Este criptat inceputul de 256 biti, rezultatul e mai mic cu 48 biti (parca, reiese din fisierele atasate). Virusul a lasat o cheie locala asociata cu una online. Se poate afla relansand virusul si cu net pekeer.
Nu merg programele recovery, virusul a rescris fisierele apoi le-a redenumit.

Rog "cunoscatorii" sa se abtina.

#28
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Serios, ce n-ai inteles din 2 pagini de mesaje ?!
Nu se poate ce vrei tu.

#29
maxb2000

maxb2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,452
  • Înscris: 14.01.2011

View Postmodoran, on 13 iunie 2019 - 07:53, said:


Bineinteles ca nu te ajuta cu nimic update-urile astea de securitate, un ransomware tot ce face e sa modifice continutul pozelor si al documentelor si sa se conecteze la intenet, nu se atinge de fisierele executabile sau de sistem. Daca ai apucat sa executi o singura data virusul asta esti terminat ( e valabil si pentru Linux treaba asta, daca executi un ransomware se cripteaza foarte frumos documentele si acolo fara vreo permisiune speciala - ca tot zic unii ca ar fi invulnerabil - nu-i asa )

View PostGabyF, on 16 iunie 2019 - 12:56, said:

Reamintesc subiectul: caut pe cineva care se pricepe sa decripteze fisiere criptate de virus lanset.
Este criptat inceputul de 256 biti, rezultatul e mai mic cu 48 biti (parca, reiese din fisierele atasate). Virusul a lasat o cheie locala asociata cu una online. Se poate afla relansand virusul si cu net pekeer.
Nu merg programele recovery, virusul a rescris fisierele apoi le-a redenumit.

Rog "cunoscatorii" sa se abtina.


Voi nu intelegeti un lucru: actualizarile te ajuta sa NU te infectezi cu acel virus. De ce ? Pentru ca aceste ransomware-uri sunt de tip worm aka se raspandesc prin vulnerabilitati existente in diferite componente ale Windows-ului si ajutorul actualizarilor, aceste vulnerabilitati sunt rezolvate.

Acele licente 8 lei pe eMAG sunt bune atata timp cat primesti factura si primesti o cheie de tip retail. Legea spune ca se pot revinde licentele la noi in tara deci na...

Din nou, e greu sa cumperi un HDD extern si sa faci backup pe el ? sau sa cumperi online storage si sa stochezi acolo fisierele imporante ? Eu zic ca nu e greu deloc.

#30
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostGabyF, on 16 iunie 2019 - 12:56, said:

Rog "cunoscatorii" sa se abtina.
Cand unu' iti zice sa mergi la culcare, ... dar cand mai multi iti zic sa mergi la culcare ...

#31
Arizona

Arizona

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 29.11.2005
Simplu, restaurezi datele de pe CD, DVD, BR, HDD extern, SSD extern, USB flash, Cloud, iCloud, etc...

#32
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Ar putea da si niste acatiste, am auzit ca ajuta.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate