Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 

Decriptare fisiere .lanset

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
GabyF

GabyF

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 27.09.2006
Am luat de curand un virus care mi-a codat multe fisiere, poate cineva sa faca algoritmul de decriptare ? Ideal ar fi script php dar merge si cod C++

Atasez fisierul original, cel dupa criptare precum si mesajul lasat de virus.

Attached Files


Edited by GabyF, 12 June 2019 - 21:03.


#2
Tehnicianul090370

Tehnicianul090370

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 18.10.2018

 GabyF, on 12 iunie 2019 - 21:01, said:

Am luat de curand un virus care mi-a codat multe fisiere, poate cineva sa faca algoritmul de decriptare ? Ideal ar fi script php dar merge si cod C++

Atasez fisierul original, cel dupa criptare precum si mesajul lasat de virus.
Algoritmul il face tata-mare din groapa!
N-ai back-up fiindca lenea este imensa,sunt sigur de asta.
Fara gluma si sarcasm = fisierele iti sunt criptate si nimeni nu ti le mai poate descifra. Le-ai pierdut iremediabil,repet le-ai pierdut!!!
Acum sa-ti fie invatatura de minte si pe viitor sa folosesti Windows cu licenta,sa lasi update-urile de securitate sa-si faca treaba si sa fii atent ce mail-uri deschizi,ce atasamente deschizi,la ce site-uri de filme on-line te uiti,de pe unde piratezi muzica,jocuri si programe si pe ce site-uri de warez defilezi!
Repet sa-ti intre in cap:
1 - Fisierele sunt IREMEDIABIL pierdute CLAR, EXTREM de CLAR!!!
2 - Cumpara licenta la OS daca nu ai!
3 - Fii atent pe ce site-uri navighezi fiindca niciun antivirus nu este invincibil!

Ai priceput?!? Si mai presus de toate - back-up la tot ceea ce ai (date importante,muzica,poze,filme,documente) - totul pe un HDD sau SSD extern!

#3
GabyF

GabyF

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 27.09.2006
Cine poate intr-adevar astept mesaj in privat....

Numai destepti din astia sunt pe aici ?  Se poate decoda, pentru cine stie....

#4
Tehnicianul090370

Tehnicianul090370

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 18.10.2018

 GabyF, on 12 iunie 2019 - 21:25, said:

Cine poate intr-adevar astept mesaj in privat....

Numai destepti din astia sunt pe aici ?  Se poate decoda, pentru cine stie....
Auzi prietene,inainte de-a jigni pe cineva,te rog sa-ti revizuiesti DRASTIC vocabularul!
S-ar putea ca "desteptii" aia de-si pierd timpul cu tine care n-ai fost in stare sa-ti faci back-up si n-ai fost in stare sa citesti despre ransomware si habar nu ai ce inseamna o criptare pe 256biti, sa fie intr-adevar destepti si sa aiba in spate multi ani de electronica si IT!
Ia citeste mataluta pe acest forum,nu mai departe ... ce insemna ransomware,cat de periculoase sunt aceste atacuri cibernetice,cat de usor poti sa NU ai surprize daca iti faci back-up la tot ce ai, cum am si eu back-up la 100% din tot ceea ce am si am zeci de TB de informatie nu 3 poze,10 cantece si 5 filme XXX cum poate ai tu!!!
Ce ti-am scris sus cu litere ingrosate ramane valabil!
Iti repet,datorita pirateriei si naivitatii... ca sa nu spun altfel, ai cam sfeclit-o mai baiatule!

#5
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
https://malwarefixes...set-decryption/

#6
Tehnicianul090370

Tehnicianul090370

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 18.10.2018

 Adm, on 12 iunie 2019 - 21:33, said:

Multumesc ADM!Posted Image Posted Image

Nu functioneza niciun restore-point,niciun shadow-explorer la decriptarea fisierelor.
Cei ce le cripteza,ataca in primul rand acesta functie din Windows si asta de la primele versiuni de ransomware!
De obicei,atacatorii cereau in schimbul cheii de decriptare, diverse sume de bani, de cele mai multe ori sub forma de criptomonede.
Vad ca s-au intors la vechile practici pe care in ultimii 3 ani le cam abandonasera.
Ma gandeam ca s-a mai desteptat lumea si a inceput sa-si mai faca back-up... (eu am,voi?) dar inconstienta inca este la cote alarmante!
Asta este,cine nu casca ochii,beleste... hardu'... ca sa ma exprim mai "plastic"!

Edited by Tehnicianul090370, 12 June 2019 - 21:46.


#7
GabyF

GabyF

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 27.09.2006

 Adm, on 12 iunie 2019 - 21:33, said:


Mersi, acela e remover, nu decrypter, am reinstalat, virusul nu mai e, doar fisierele criptate.

Specific ca ignor mesajele rauvoitoare, pline de jigniri, lanseaza jigniri si tot el se simte jignit... culmea!!!

Platesc pentru cine poate intr-adevar sa decripteze fisierele.

Sigur o sa apara decrypter public, poate peste luni de zile, deocamdata nu este pentru aceasta varianta pentru ca e o varianta noua de virus. As vrea decriptare mai rapid.

Edited by GabyF, 12 June 2019 - 22:13.


#8
Tehnicianul090370

Tehnicianul090370

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 18.10.2018
Cand ti le-o putea decripta cineva, te rog sa ne spui si noua!
Esti de-o naivitate iesita din comun dar nu asta este problema la tine ci refuzul de-a vedea realitatea si a intelege gravitatea situatiei,lipsa de a accepta solutiile propuse... nu de mine ci de multi altii,ma refer aici la back-up.
Daca se gasea cineva sa decripteze fisiere de acest tip,era platit regeste.
Un post de politie din America, a platit atacatorii cibernetici ca sa-si decripteze datele.Era un articol de acest gen ce l-am citit cu vreo 3 ani in urma... nu-l mai gasesc acum.
Ca sa intelegi in naivitatea si credulitatea ta - deocamdata,in seara asta,in zilele ce vor urma, NIMENI nu va reusi sa-ti decripteze datele!
N-au reusit nici cei mai buni ingineri de la BitDefender cu esantioane trimise spre analiza si rezolvare! Asa ca,stai calm,accepta "inmormantarea" acelor fisiere si pe viitor atentie la ceea ce deschizi,atentie la piraterie, cumpara o licenta de Windows ca nu este de gluma! Licentele s-au ieftinit, sa NU te aud ca nu-ti poti permite una!

#9
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 Tehnicianul090370, on 12 iunie 2019 - 21:23, said:

2 - Cumpara licenta la OS daca nu ai!
cu ce schimba licenta atacul unui virus??

sa nu mai discutam de licentele de 8 ron de la win10

 Tehnicianul090370, on 12 iunie 2019 - 21:32, said:

Auzi prietene,inainte de-a jigni pe cineva,te rog sa-ti revizuiesti DRASTIC vocabularul!
S-ar putea ca "desteptii" aia de-si pierd timpul cu tine care n-ai fost in stare sa-ti faci back-up si n-ai fost in stare sa citesti despre ransomware si habar nu ai ce inseamna o criptare pe 256biti, sa fie intr-adevar destepti si sa aiba in spate multi ani de electronica si IT!
Ia citeste mataluta pe acest forum,nu mai departe ... ce insemna ransomware,cat de periculoase sunt aceste atacuri cibernetice,cat de usor poti sa NU ai surprize daca iti faci back-up la tot ce ai, cum am si eu back-up la 100% din tot ceea ce am si am zeci de TB de informatie nu 3 poze,10 cantece si 5 filme XXX cum poate ai tu!!!
Ce ti-am scris sus cu litere ingrosate ramane valabil!
Iti repet,datorita pirateriei si naivitatii... ca sa nu spun altfel, ai cam sfeclit-o mai baiatule!
ne calmam, "mai baiatule"?

 Tehnicianul090370, on 12 iunie 2019 - 22:26, said:

Era un articol de acest gen ce l-am citit cu vreo 3 ani in urma... nu-l mai gasesc acum.
poate nici nu a existat...

 Tehnicianul090370, on 12 iunie 2019 - 22:26, said:

cumpara o licenta de Windows ca nu este de gluma! Licentele s-au ieftinit, sa NU te aud ca nu-ti poti permite una!
si totusi, cu ce ar schimba licenta aia un virus transmis prin deschiderea unui email sau alte metode... :)

 GabyF, on 12 iunie 2019 - 22:12, said:

Mersi, acela e remover, nu decrypter, am reinstalat, virusul nu mai e, doar fisierele criptate.
care acela? e o lista intreaba de unelte si programe acolo, nu doar una/unu

decriptarea ramane putin probabila fara chei... si cum toti sintem conectati la net tot timpul mai nou, cheile sint unice in cazul tau probabil

#10
Tehnicianul090370

Tehnicianul090370

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 18.10.2018

 unbrutus, on 12 iunie 2019 - 22:35, said:

Cu ce schimba licenta atacul unui virus??


Cu ce sa schimbe?!? Intrebare de 100 de puncte,raspuns de 1000 de puncte:
Cu unul sau mai multe patch-uri de securitate absolut vitale pentru securitatea utilizatorului! Cu update-uri ce vin cu regularitate,realizate chiar la Microsoft pentru imunizarea OS-ului in fata atacurilor cibernetice!
Astea din captura de ecran... la ce crezi ca folosesc? Sunt asa "de Sanchi" ?!?

Attached Files



#11
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017
sa stii ca se vede si daca scrii fara bold aiurea. E chiar trecut si in regulament. L-ai citit?

update-urile, de toate felurile, mai ales cele de securitate, se fac pe absolut toate sistemele, cu licenta, fara etc

 Tehnicianul090370, on 12 iunie 2019 - 22:43, said:

Astea din captura de ecran... la ce crezi ca folosesc? Sunt asa "de Sanchi" ?!?
la mai nimic. La nimic ontopic. Tu ai inteles care e topicul? Tu esti off pana acum.

 Tehnicianul090370, on 12 iunie 2019 - 22:43, said:

Cu unul sau mai multe patch-uri de securitate absolut vitale pentru securitatea utilizatorului!
tu tot nu ai inteles ca le are si el pe alea? :) practic, si tu si el aveti aceleasi patcuri instalate. Doar ca el e si virusat. Ghinion dar se intampla des, nu trebuie sa te agiti chiar asa tare incat sa ajungi chiar la jigniri

#12
GabyF

GabyF

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 27.09.2006

 unbrutus, on 12 iunie 2019 - 22:56, said:

sa stii ca se vede si daca scrii fara bold aiurea. E chiar trecut si in regulament. L-ai citit?

update-urile, de toate felurile, mai ales cele de securitate, se fac pe absolut toate sistemele, cu licenta, fara etc


la mai nimic. La nimic ontopic. Tu ai inteles care e topicul? Tu esti off pana acum.


tu tot nu ai inteles ca le are si el pe alea? Posted Image practic, si tu si el aveti aceleasi patcuri instalate. Doar ca el e si virusat. Ghinion dar se intampla des, nu trebuie sa te agiti chiar asa tare incat sa ajungi chiar la jigniri
Posted Image Posted Image Posted Image

Cine acuza si chiar pare ca se bucura de necazul altuia s-ar putea sa i se intample si lui.... Nu exista update/antivirus etc 100% sigur, apar mereu in urma virusilor/ransomware etc.

Eu vreau doar pe cineva care se pricepe la decodat, stiuu ca se poate... discutiile si contrele nu ma ajuta

#13
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Ciudat, eu n-am mai avut virusi de vreo 15 ani. Am folosit Slackware, Mandriva, ArchLinux, ...

#14
Tehnicianul090370

Tehnicianul090370

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 18.10.2018
Eu NU ma bucur de necazul nimanui,doar trag un semnal de alarma si constientizare!
Am vazut LIVE cu multi utilizatori de Softpedia NU au avut ocazia, am vazut spuneam... in timp real,cum un astfel de ransomware cripta de zor vreo 650 GB de informatie chiar pe laptopul (de tavaleala) de pe care va scriu.
DA,eu am cautat zile la rand sa ma infectez cu un ransomware si dupa ce am cautat un torent cu muzica... in fine a venit si mult-doritul ransomware!
Cripta "gagiul" de rupea... vedeam cum multe fisiere capatau extensie... nu mai stiu "punct ce...".Ciudat si usor l-am oprit din "actiune" printr-o simpla scanare cu "ADW Cleaner"... dupa ce Microsoft Security Essential a dat si el alarma ca este un fisier periculos ce culege date.
Pe vremea aia,aveam Windows 7 Prof. pe acest laptop. (am 3 laptopuri, 2 de generatie noua si HP-ul asta de teren).
Normal ca am fost fericit sa vad LIVE un ransomware in actiune si cat de usor l-am oprit.Criptase cam 45% din datele de pe HDD.
Nicio problema pentru mine,am formatat "blana" HDD-ul si am restaurat 100% tot ce aveam fiindca,spre deosebire de multi altii,eu am back-up la 100%!
Asa ca,draga initiatorule - nu o lua ca pe o ofensa, asculta sfatul meu si al multor altora si pazeste-te ca nu este greu!
Se pare ca au ceva valoare datele alea de te dai de "ceasul disperarii" sa le recuperezi? Vreo lucrare de licenta,ceva? Niste poze de valoare,irepetabile? Niste documente muncite cu greu?!?   Fara sarcasm... daca aveai back-up si erai mai constient (nu este tarziu nici acum sa te trezesti)... nu mai disperai pe forum si nu mai implorai ajutor!
Eu am vazut ransomware in direct,l-am stopat in direct...
Nu-ti doresc sa ti se mai intample,nu doresc nimanui sa faca cunostinta cu asa ceva si sa nu aiba salvari suplimentare!
Si cu asta eu am incheiat tot ceea ce am avut de spus.
Tie iti doresc mare atentie pe viitor! Nu pot sa-ti doresc "spor la decodare" fiindca nu se pot decripta acele fisiere! Cheia o are numai atacatorul si cheile se schimba aleator deci procesul si speranta de decriptare este zero spre imposibil!

Edited by Tehnicianul090370, 12 June 2019 - 23:35.


#15
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 Tehnicianul090370, on 12 iunie 2019 - 23:34, said:

nu se pot decripta acele fisiere! Cheia o are numai atacatorul si cheile se schimba aleator deci procesul si speranta de decriptare este zero spre imposibil!
De decriptat se pot decripta.

Dureaza cam 150 de ani, daca e sa punem la lucru toate calculatoarele si serverele de pe planeta.

Asta si este ideea la ransomware, dai bani hackerului si el iti deblocheaza datele.

#16
KoBe24B

KoBe24B

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 28.08.2017
Foloseste programul asta STOPDecrypter , pe mine m-a ajutat. Vezi sa iti instalezi si un anti-virus bun gen malwerbites sau kaspersky sa fi sigur ca nu mai ai virusul in pc, recomandat e ca dupa ce le decriptezi sa instalezi windows-ul.

Edited by KoBe24B, 13 June 2019 - 00:04.


#17
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Daca n-ai cheia, adio date.

#18
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,400
  • Înscris: 08.02.2011

 Tehnicianul090370, on 12 iunie 2019 - 22:43, said:

Cu ce sa schimbe?!? Intrebare de 100 de puncte,raspuns de 1000 de puncte:
Cu unul sau mai multe patch-uri de securitate absolut vitale pentru securitatea utilizatorului! Cu update-uri ce vin cu regularitate,realizate chiar la Microsoft pentru imunizarea OS-ului in fata atacurilor cibernetice!
Astea din captura de ecran... la ce crezi ca folosesc? Sunt asa "de Sanchi" ?!?

Bineinteles ca nu te ajuta cu nimic update-urile astea de securitate, un ransomware tot ce face e sa modifice continutul pozelor si al documentelor si sa se conecteze la intenet, nu se atinge de fisierele executabile sau de sistem. Daca ai apucat sa executi o singura data virusul asta esti terminat ( e valabil si pentru Linux treaba asta, daca executi un ransomware se cripteaza foarte frumos documentele si acolo fara vreo permisiune speciala - ca tot zic unii ca ar fi invulnerabil - nu-i asa )

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate