Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Huawei P30 lite sau Samsung Galaxy A50

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
mai insista pe la operator si vezi daca nu poti alege totusi un a50 cu 6gb ram

#20
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,222
  • Înscris: 28.04.2003
eu as lasa abonamentul ca te papa de bani si as merge pe cartela plus telefon luat la liber. Fa un calcul cat te costa abonamentul ala pe luna x 24 luni vs cartela de 5 iepuroi pe luna si vezi cat iti da diferenta. De banii aia iti iei 2 telefoane probabil la liber.
Diferenta dintre un tel cu 4 vs 6 giga ram nu e asa mare pt 2019 + inca vreo 2-3 ani nu simti nevoia decat daca te joci ultimele jocuri. Ia samsungurile alea nu sunt pocophone sa te joci ultimele jocuri pe ele ;)

#21
iliemirea

iliemirea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,662
  • Înscris: 17.07.2014
Depinde de oferte, eu am luat un note 9 cu 450de euro si cu abonament red 19 si un a 70 gratis cu un abonament red 22.
La note am iesit sub prețul telefonului cu tot cu abonament iar la a70 cu un cost de 4.75 euro pe lună.
5 euro la cartela înseamnă de fapt 6 cu tva.😉

#22
dornescu_alina

dornescu_alina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 12.07.2010

View Postcarmenclara1, on 18 iunie 2019 - 16:09, said:

mai insista pe la operator si vezi daca nu poti alege totusi un a50 cu 6gb ram

A50 este mai ok în comparație cu A70?
Am văzut ca are un procesor mai bun? Ma interesează sa se miște fără blocaje.

Edited by dornescu_alina, 19 June 2019 - 06:49.


#23
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,222
  • Înscris: 28.04.2003
de miscat fara blocaje sunt toate, A9, a70, a50. Sunt diferente subtile de camere baterie si alte briz brizuri.
eu as lua totusi a70 in loc de a50 ca are baterie mai mare si procesor snapdragon in loc de porcaria aia coreeana dar e si ditamai paleasca de aproape 17 cm. trebuie sa te gandesti si la asta.

#24
dornescu_alina

dornescu_alina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 12.07.2010
La A70 este același senzor de amprenta ca pe A50? Întreb pentru ca am auzit ca nu merge asa ok pe A50. La A9 bateria am văzut ca e mai mica ca la A70, insa senzorul fiind pe spate răspunde mai ok.

#25
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,222
  • Înscris: 28.04.2003
man, A9 are snapdragon 660, A70 are snapdragon 675 care nu e mare diferenta, iar A50 are Exynos 9610 care e cam la acelasi nivel cu 660 dar e model mai nou.
Alea cu snapdragon au placa video mai performanta. Exynos 9610 are placa video mai slaba.
Eu as lasa deoparte a50-ul si m-as gandi la ce sa aleg intre a70 si a9. Depinde ce vrei, baterie si ecran mai mare, modern la A70 vs camere un strop mai bune si ecran mai mic la A9.
nu o sa mearga nici unul din ele rau, doar ca nu prea fac cati bani cer astia pe ele. As mai scade vreo 3-400 lei din pretul fiecaruia la liber.

#26
dornescu_alina

dornescu_alina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 12.07.2010
Am văzut ca A9 ajunge la 1600 lei. Fata de A70 care urca mai sus. Nu m-ar deranja bateria(la 3800 dacă tine o zi, în regim de butonare normala, e în regula). Dimensiunea mi se pare mai ok la A9, nu vreau ceva mare. Cred ca voi merge pe A9. Mulțumesc pentru păreri.

#27
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,222
  • Înscris: 28.04.2003
in principiu bateria aia la a9 ar trebui sa tina mai mult de o zi, daca mai pui si un wallpaper intunecat sa consume ecranul mai putin... mai scoti cateva procente din consum. sd 660 de pe A9 o sa faca fata cativa ani buni la orice pe android. E o alegere decenta dar cam scumpa dupa parerea mea :)

#28
dornescu_alina

dornescu_alina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 12.07.2010
Am mers azi și le-am văzut pe ambele. Ca și fluenta în felul cum se mișcă mi se par identice. Suprafața display-ului la A9 este mai mica, iar la A70 display-ul este mai mare, le-am suprapus pe amândouă și sunt identice ca și dimensiune (difera doar suprafata display-ului). Ma gândeam ca se va vedea o diferență între ele ca și dimensiune (as fi vrut ceva în jur de 6 inch). Dar mai aștept puțin, poate mai scad și preturile.

#29
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,222
  • Înscris: 28.04.2003
eu zic sa mergi si in showroom la xiaomi sa vezi acolo preturi decente. Redmi note 7 la 8-900 lei sau pocofone-ul la 1400 lei.
Redmi note 7 e cam in aceeasi liga cu A9
iar pocofone-ul intra in liga superioara si tinde undeva intre S8 si s9

#30
jon31

jon31

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 777
  • Înscris: 12.12.2014
pt cine nu stie,toata seria A 2019 de la samsung are probleme cu semnalul,mai exact semnal slab in comparatie cu altele!

#31
iliemirea

iliemirea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,662
  • Înscris: 17.07.2014
A70 nu are probleme cu semnalul, am doua cartele in el Vodafone si Telekom.
Nu sunt probleme cu niciuna din retele.
Am semnal si in lift unde cu note 9 se mai pierde semnalul.
Cu A70 pot vorbi fara probleme chiar si in lift.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate