Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Huawei P30 lite sau Samsung Galaxy A50

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
dornescu_alina

dornescu_alina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 12.07.2010
Bună,

Ma interesează sa achiziționez unul din aceste 2 telefoane. Din ce am observat specificațiile sunt foarte asemănătoare. Îmi puteți spune ceva argumente pro și contra pentru a ma putea decide la un model?
Sau dacă are cineva alta propunere... este bine-venită.
Ca și buget nu as vrea sa depășesc 1500 RON, dacă ar fi și sub aceasta valoare, ar fi perfect.
Multumesc anticipat pentru păreri.

#2
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
A50

#3
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,149
  • Înscris: 28.06.2005
Nokia 7.1?
E 999 la Altex acum.
Cred că și la Emag.

#4
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 09.09.2010
A50
baterie 4000 contra 3340
2 gb mai mult de memorie
are ecran gorilla glass
radio fm
video 2160x30fps/1080x30fps
P30 lite
are ceva mai multi pixeli 415/403
ecran IPS un pic mai mic 6.15/6.4
7 gr. mai usorPosted Image

#5
dornescu_alina

dornescu_alina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 12.07.2010
La A50 exista versiune și cu 4GB și cu 6GB RAM. Alte specificații din ce am văzut nu difera.
Legat de nokia.. În trecut am avut numai telefoane Nokia, pana sa dispară de pe piața. Apoi am trecut pe lumia.

Edited by dornescu_alina, 11 June 2019 - 21:40.


#6
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 30.10.2017
Dintre alea doua ia Samsung, dar uita-te si la Poco F1, le da clasa :)

#7
iliemirea

iliemirea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,662
  • Înscris: 17.07.2014
Strict dintre cele 2 mergi pe A50.
Pro A50: ecran si baterie
Daca esti pasionat de jocuri pe telefon exista Poco f1, daca nu mergi pe A50.

#8
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.04.2003
dintre alea 2, Samsung A50, dar si eu sugerez un pocofone f1 o sa imi multumesti dupa aia. si o sa zici sarumana
E ca si cum ai trece de la skoda rapid- A50 la Ferrari-Poco.
Dar daca nu te joci sau nu vrei un telefon ultra rapid si ai multi bani da-I la hamsung. :)

#9
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
A50, clar, desi urasc samsung-ul. P30 lite pare un telefon putin cam ratat, mult
mai prost decat P20 Lite, din ce spun cei care l-au avut pe mana. eu am P20 Lite
si ma gandeam sa iau P30 Lite cand vor mai scadea preturile, dar...

se pare ca si-a dat si Huawei seama c-au dat-o-n bara cu el si fac pe repede-nainte
un refresh la P20 Lite. ori asta, ori vor sa scape de niste stocuri de componente.
https://m.gsmarena.c...3&idPhone2=9098
https://www.xda-deve...-kirin-710/amp/

i-am luat nevesti-mii Redmi Note 7, cred ca ala va fi urmatorul meu telefon. cred
ca ar merita sa tragi si tu cu ochiu' la el. daca mai e si pe albastru, senzatia e si
mai senzatie.

Edited by dygey, 12 June 2019 - 10:24.


#10
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.04.2003
Redmi note 7 e frumos, fara notch ca poco dar e si mai lent.
In viata de zi cu zi nu o sa se simta diferenta de viteza.
Acum daca vrei design mai ok pt fete, baterie mai lunga, RN7 e varianta, Daca vrei viteza, telefon mai mic si slo-mo cu 960 frame-uri pe secunda plus restul brizbrizurilor, la 1350 lei iti iei un poco de sta matza in coada. Bine ca si RN7 e mai ieftin la 940 lei.
Pune in balanta si vezi.
A50 e tot 1350 lei varianta de 128 dar ca performanta e ca rn7-le de 940 lei. Singura chestie misto care o are e ecranul amoled, in rest e sub RN7 la toate capitolele.

#11
OpelCalibra

OpelCalibra

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 27.03.2016
Dintre cele doua a50 dar la 1500 lei poti găsii un flagship de 2018 sau 2017.

#12
ionut_lazar2001

ionut_lazar2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 07.10.2009
Xiaomi mi mix 2s.

#13
dornescu_alina

dornescu_alina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 12.07.2010
Mulțumesc pentru ajutor. Am mers în magazine sa vad cum arata telefoanele, A50 arata bine, insa nu m-am hotărât. Parca as opta pentru ceva cu cel puțin 6GB RAM. Am văzut și A70 însă este cam mare ca dimensiune și totodată depășește bugetul propus de mine.

#14
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.04.2003

Quote

Parca as opta pentru ceva cu cel puțin 6GB RAM.
Daca tot vrei ram si viteza, xiaomi scrie pe tine. Astia de la Samsung au preturile prea ridicate pt ceea ce ofera telefoanele. Faci si tu ca restul de 95% din utilizatori, te uiti la firma si culoare nu ce e sub capota. Firma se plateste. La fel si la aifon si la restul...

#15
cosmin57

cosmin57

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 13.02.2015
Aceeași dilema o am și eu.

#16
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.04.2003
repet, daca maine mi se strica telefonul eu as lua un poco f1 fara sa mai stau pe ganduri.
Sau daca vreti si ceva briz brizuri gen amoled un xiaomi mi8 la 1600 lei.
Sau asteptati inca o luna sa apara k20pro si la noi si o sa dea clasa la multe alte "flagshipuri". Ala merita si la un 17-18 bulioane.
Samsung nu au telefoane rele doar ca au preturi mari. Si vor sa le platesti firma. Sfatul meu e daca nu va dau banii din casa afara, sa mai asteptati pana in noiembrie si va luati de bf o scula de scula la pret redus. O sa se mai aseze pana atunci preturile.
Mi mix 2s e un telefon frumos si in aceeasi liga cu mi 8 dar nu are amoled si bateria tine mult mai putin.
Ca sa nu mai zic ca la xiaomi ai service mult mai bun ca la alte firme de firme. Gen sony sau aifon.
Cand mi s-a stricat un xiaomi, l-am dus la service si nu si-au mai batut capul sa il repare, au dat altul nou. Aparent e mai scumpa reparatia decat altul nou.
La sony sau aifon incearca sa iti traga teapa ca s-a stricat din vina ta, ca nu stiu ce si ramai cu paguba. Am cativa prieteni si colegi care si-au luat teapa cu firme dinastea "firma da firma".

Sa mai repet ca atat aifon cat si samsung au fost prinsi cu matza in sac cand incetineau pe sest telefoanele fraierilor ca sa ii fraiereasca din nou?

Edited by unpuisor, 13 June 2019 - 09:54.


#17
dornescu_alina

dornescu_alina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 12.07.2010
Încă nu am achiziționat nimic. Între timp am discutat și la operatorul unde detin abonamentul și am primit o oferta la prelungire, fără a plăti nimic în plus la abonament. Îmi pot alege un telefon gratuit între Samsung Galaxy A9 2018 sau Samsung Galaxy A70.
A70 am observat ca are un procesor mai nou și o baterie de capacitate mai mare, insa A9 are o dimensiune mai mica, aici are de câștigat, nu prea vreau un telefon mare.
Îmi poate spune cineva care este mai ok?
Am observat că A9 are un procesor mai vechi.

Edited by dornescu_alina, 16 June 2019 - 21:12.


#18
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.04.2003
intre a9 si a70 e diferenta mica la procesor, nu o sa o simti la viteza.
A9 are mai multe camere, cea cu zoom optic 2x care nu e si pe a70 plus aia de selfie e mai buna.
Mari diferente intre cele 2 telefoane nu sunt, poate de design mai nou la A70 si baterie un pic mai mare. O sa tina cam cu 10-15% mai mult.
Vezi ce te intereseaza, design-ul si bateria A70 sau camerele foto la a9. In rest e fix pix. Plus ca nici A9 nu e un telefon la care tine bateria f putin. E cotat ok.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate