Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebare motor auto

Opel Astra K

Probleme sistem audio mașina

Radio care se incinge
 problema -amplificator cu tranzis...

Retragere bani din cont inainte d...

Plata cu cardul si bacsisul

Primire bani din Danemarca prin N...
 Alerta securitate Fedora Linux 40...

Problemuțe sistem audio ma&#...

Renovare balcon

installation has failed there was...
 Montura polara.....

Sfat inchiriere locuinta unei per...

Sursa stereo -> amplif mono

Dan Blondu vs. Marian Piciu
 

ce curent tine sursa asta?

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
Paul_l

Paul_l

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 27.12.2004

 i.dani83, on Mar 10 2006, 21:22, said:

Nu vreau sa transform subietul intr-o revolta intre noi doi .Cred ca un program de simulare mi-ar da dreptate .Whana BEt ? :)) . Te las pe tine domnule Paul sa continui daca eu nu am dreptate . Ai grija tu de stabilizatorul baiatului ...eu ma retrag onorabil .

Nu sunt adeptu polemicilor aiurea dar sa stii ca nu am nevoie de un program de simulare pentru un circuit cu doua rezistente si o dioda zenner.

Pentru ca nu stau sa desenez scheme iti explic in cuvinte. Schema e  circuitul tipic de stabilizare cu dioda zenner paralel pe sarcina Rs la care variem sarcina.  Mai avem rezistenta R intre sursa si catodul diodei Zenner.

1. Presupunem ca tensiunea pe dioda zenner e constanta ca d-aia a fost pusa in circuit.
2. Caderea de tensiunea pe rezistenta conectat intre sursa si dioda zener e constanta . Ur = E-Uz
3. Implicit curentul prin respectiva rezistenta e constant  si se imparte in curentul prin zener si prin sarcina Ir=Ur/R  Ir=Iz+Isarcina
4. Curentul prin  sarcina este Uz/ Rs variabil  Daca Ir constant atunci Isarcina creste Iz scade si invers

#20
Dj Shock

Dj Shock

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 21.10.2005

Quote

Daca ne spui ca curentul prin dioda zenner variaza cu curentul de sarcina si daca curentul de sarcina variaza de la 0 la 1.5 A atunci si curentul prin zenner variaza tot la fel atunci cred ca te inseli . Dioda zenner suporta in curent o diferenta de tensiune dintre intrarea stabilizatorului si iesirea lui .Deci daca curentul prin sarcina variaza nicidecum nu influenteaza direct curentul prin zenner .Variatia tensiuni de intrare si iesire variaza curentul prin zenner.Variatia curentului prin sarcina poate produce o cadere de tensiune mai mare pe rezistenta serie si atunci curentul prin zenner...scade nu creste cum zici tu.
Iar o sa ma certe Acta Non Verba cavorbesc prea mult si nu "citez" nici o formula , dar pana la urma e vorba de un stabilizator de 2 lei ce e atat de discutat despre el ...
"onorabile" , vezi ca mai rau incurci oamenii, chiar daca scrii ceva corect :)
Poti scrie ceva de genul: "curentul prin zenner variaza invers proportional cu, curentul de sarcina si direct proportional cu tensiunea de intrare" ? Scapa lumea de confuzii si pe tine de bataturi la degete :)

#21
i.dani83

i.dani83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 13.02.2006

 Dj Shock, on Mar 10 2006, 21:42, said:

"onorabile" , vezi ca mai rau incurci oamenii, chiar daca scrii ceva corect :)
Poti scrie ceva de genul: "curentul prin zenner variaza invers proportional cu, curentul de sarcina si direct proportional cu tensiunea de intrare" ? Scapa lumea de confuzii si pe tine de bataturi la degete :)
Daca m-as exprima coerent de la inceput nu ar mai avea cine sa ma corecteze :D . 10x dar nu s-a plans nimeni ca nu intelege . I expicam de 10 ori pana pricepea . Asta e se pare ca ai un spirit pedagogic mai dezvoltat decat al meu .Te ai gandit la o cariera Dj Shock :D ? Multam ca m-ai facut sa "sun" mai coerent !

Edited by i.dani83, 10 March 2006 - 22:40.


#22
Dj Shock

Dj Shock

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 21.10.2005

Quote

Te ai gandit la o cariera Dj Shock  ?
deocamdata nu ma gandesc :D mai am timp

#23
augustin87r

augustin87r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,013
  • Înscris: 11.09.2005
Ce se intampla cand conectezi 2 condensatori electrolitici in antifaza?Obtii un  condensator nepolarizat, care are tensiunea de lucru suma tensiunilor electroliticilor conectati si valoarea, media aritmetica a valorii electroliticilor (presupunand ca au aceeasi valoare si aceeasi tensiune de lucru). Corect? Ma intereseza sa fac un incarcator de acumulatori shi pt 70mAh as avea nevoie de un condensator de vreo 2uF.

#24
Paul_l

Paul_l

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 27.12.2004

 augustin87r, on Mar 10 2006, 23:29, said:

Ce se intampla cand conectezi 2 condensatori electrolitici in antifaza?Obtii un  condensator nepolarizat, care are tensiunea de lucru suma tensiunilor electroliticilor conectati si valoarea, media aritmetica a valorii electroliticilor (presupunand ca au aceeasi valoare si aceeasi tensiune de lucru). Corect? Ma intereseza sa fac un incarcator de acumulatori shi pt 70mAh as avea nevoie de un condensator de vreo 2uF.

Greseti la treaba cu valoarea. Nu e vorba de medie aritmetica. Din doi condensatori egali legati in serie obtii un condensator echivalent  cu o capacitate egala cu jumatatea valorii unuia.  formula este Ce=(C1*C2)/(C1+C2).

Apoi chestia cu doi condensatori nepolarizati pusi in "antifaza"  e o chestie cam ...... Ideal este sa folosesti un condesator special pentru curent alternativ. 2uF/ 300V ca nu e  chiar atit de greu de gasit.

Edited by Paul_l, 10 March 2006 - 23:37.


#25
augustin87r

augustin87r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,013
  • Înscris: 11.09.2005
Mersi mult.Poate gasesc nepolarizat,dar mersi ca mi-ai dat formula ca o sa imi mai trebuiasca la alte montaje.

#26
i.dani83

i.dani83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 13.02.2006

 augustin87r, on Mar 10 2006, 23:56, said:

Mersi mult.Poate gasesc nepolarizat,dar mersi ca mi-ai dat formula ca o sa imi mai trebuiasca la alte montaje.
Iti fac o recomandare .Daca tot esti pasionat atat de mult de electronica si vrei sa construiesti atatea ..de ce nu iti iei niste carti de electronica de la biblioteca sau sa iti cumperi ceva de la librarie pentru tine .Asa nu vei mai avea nevoie sa intrebi niste amanunte prea marunte . Era un sfat . Daca tot te vad asa pasionat ar trebui sa studiezi putin si bazele electronicii .Spor la munca .

#27
i.dani83

i.dani83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 13.02.2006

 Paul_l, on Mar 10 2006, 21:38, said:

2. Caderea de tensiunea pe rezistenta conectat intre sursa si dioda zener e constanta . Ur = E-Uz
Caderea de tensiunde pe rezistenta de sarcna nu poate fi constanta atata timp cat curentul prin sarcina variaza .Cred ca in cazul unei bormasine curentul variaza in functie de sarcina mecanica . U= R*I , R e rezistivitatea materialului din care e facuta rezistenta deci =ct. I variaza ,deci si U la bornele ei variaza . Ecuatie de gradu 1 .In cazul unei diode zenner tensiunea ramane constanta desi ar avea tendinta sa varieze dar stiind ca dioda zener isi modifica rezistenta dinamica astfel incat tensiune ei sa nu depaseasca (am spus sa nu depaseasca nu sa nu scada sub valoare de referinta) valoarea ei de referinta ..tensiune ramane constantala bornele ei. Dioda zenner trebuie privita in circuit ca o rezistenta variabila ... rezistenta dinamica mai bine zis si acea  rezistenta dinamica variaza astfel incat tensiune la borne ei sa raman aceeasi .  
Asta scrie in cursul de Dispozitive electronice care lam parcurs..cred ca anu trecut. Sper ca a fost interesant Domnule Paul .

#28
Dj Shock

Dj Shock

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 21.10.2005

Quote

Iti fac o recomandare .Daca tot esti pasionat atat de mult de electronica si vrei sa construiesti atatea ..de ce nu iti iei niste carti de electronica de la biblioteca sau sa iti cumperi ceva de la librarie pentru tine .Asa nu vei mai avea nevoie sa intrebi niste amanunte prea marunte . Era un sfat . Daca tot te vad asa pasionat ar trebui sa studiezi putin si bazele electronicii .Spor la munca .
Asa ca idee, cred ca oricine se gandeste sa cumpere vreo carte, dar eu rar am vazut carti noi care sa ajute cu adevarat pentru incepatori. Cine cunoaste poate da editura si titlul.
Legat de electronica, sunt multe de invatat! Incepi de la circulatia purtatorilor de sarcina si termini cu montaje complexe, mai ajungi si la concluzia ca trebuie sa stii macar un pic de programare (in cazul in care te folosesti de microcontrollere) si daca te bagi la RF deja... :)
Eu recomand cartile vechi de radiotehnica, ca de exemplu cele scrise de Liviu Macoveanu. Mai am cativa autori celebri prin biblioteca dar acum imi scapa. Din cartile lor am invatat electronica mai ceva ca la facultate atat teoretic cat si practic!
Stiu, vezi zice "bai, dar electronica a mai evoluat! Nu mai sunt lampi sau tranzistori cu germaniu"...ei bine, nimic nou sub soare! Daca stii sa lucrezi cu o lampa ti se va parea floare la ureche sa te joci cu un jfet :) Principiile de functionare sunt aceleasi, implementarile majore (ca principii!) fiind in domeniul digital dupa parerea mea. Ca inainte PLL insemna intre 2 si 10 lampi dupa necesitati ca acuma e un integrat...asta e, lucrurile nu stau in loc!

Quote

Caderea de tensiunde pe rezistenta de sarcna nu poate fi constanta atata timp cat curentul prin sarcina variaza .Cred ca in cazul unei bormasine curentul variaza in functie de sarcina mecanica . U= R*I , R e rezistivitatea materialului din care e facuta rezistenta deci =ct. I variaza ,deci si U la bornele ei variaza . Ecuatie de gradu 1 .In cazul unei diode zenner tensiunea ramane constanta desi ar avea tendinta sa varieze dar stiind ca dioda zener isi modifica rezistenta dinamica astfel incat tensiune ei sa nu depaseasca (am spus sa nu depaseasca nu sa nu scada sub valoare de referinta) valoarea ei de referinta ..tensiune ramane constantala bornele ei. Dioda zenner trebuie privita in circuit ca o rezistenta variabila ... rezistenta dinamica mai bine zis si acea rezistenta dinamica variaza astfel incat tensiune la borne ei sa raman aceeasi .
Asta scrie in cursul de Dispozitive electronice care lam parcurs..cred ca anu trecut. Sper ca a fost interesant Domnule Paul .

1 - vorbeam candva de claritate...
2 - in regim normal, caderea de tensiune pe rezistenta serie variaza NUMAI cu tensiunea de intrare, si asta in mod invers proportional. In rest, am zis ca, daca creste curentul de sarcina, curentul de zenner va scadea, (et vice - versa)  tensiunea ramanand constanta si pe sarcina si pe rezistenta serie ;)

Edited by Dj Shock, 11 March 2006 - 22:16.


#29
Paul_l

Paul_l

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 27.12.2004

 Dj Shock, on Mar 11 2006, 22:25, said:

2 - in regim normal, caderea de tensiune pe rezistenta serie variaza NUMAI cu tensiunea de intrare, si asta in mod invers proportional. In rest, am zis ca, daca creste curentul de sarcina, curentul de zenner va scadea, (et vice - versa)  tensiunea ramanand constanta si pe sarcina si pe rezistenta serie ;)

Nu intelege ca caderea de tensiune pe rezistenta serie in conditia in care tensiunea de intrare e constanta variaza  cu sarcina numai daca e prost calculata rezistenta serie pentru curentul de sarcina.






 i.dani83, on Mar 11 2006, 22:13, said:

Asta scrie in cursul de Dispozitive electronice care lam parcurs..cred ca anu trecut. Sper ca a fost interesant Domnule Paul .

Daca 83 e anul nasterii tale cum presupun si dupa cursul parcurs acum un an  sa stii ca pe cind tu  invatai sa vorbesti eu  incepeam facultatea de electronica .  De atunci lucrez in domeniu si in tara si in strainatate si as putea spune ca am lasat cite ceva in urma.

Edited by Paul_l, 11 March 2006 - 22:48.


#30
i.dani83

i.dani83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 13.02.2006

 Paul_l, on Mar 11 2006, 22:47, said:

Nu intelege ca caderea de tensiune pe rezistenta serie in conditia in care tensiunea de intrare e constanta variaza  cu sarcina numai daca e prost calculata rezistenta serie pentru curentul de sarcina.
Daca 83 e anul nasterii tale cum presupun si dupa cursul parcurs acum un an  sa stii ca pe cind tu  invatai sa vorbesti eu  incepeam facultatea de electronica .  De atunci lucrez in domeniu si in tara si in strainatate si as putea spune ca am lasat cite ceva in urma.
Imi ceream scuze si daca nu iti etalai performanta aici in fata noastra Domnule Paul . REcunosc ca am gresit-o putin, eu ar trebui sa revad cursul de dispozitive electronice .Se pare ca aveti amandoi dreptate ...Caderea de tensiune pe rezistenta serie ramane constanta cu curentul de sarcina atata timp cat e bine calculata rezistenta serie ceea ce inseamna ca e calculata astfel incat ca dioda zenner sa fie pe PSF in regiunera activa adica sa lucreze .Daca rezistenta de sarcina e prea mare atunci dioda zenner nu mai stabilizeaza si caderea de tensiune pe R serie variaza cu sarcina .Iar curentul prin zenner variaza doar cu tensiune de intrare . Vezi domnule Paul nu mi-a fost greu sa recunosc. :D . Vreau sa fiu FairPlay nu sa va demonstrez ca am tot timpul dreptate ... de data asta am comiso :D ..Nu se mai intampla .

#31
bchendran

bchendran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 28.05.2005

Quote

Vreau sa imi fac o sursa mai micutza pt masina de gaurit shi ziceam sa incerc fara transformator
Poti folosi un invertor mic pentru asta. Un condensator nepolarizat de cativa micro la 330V e destul de mare, mai mare chiar decat un transformator.

#32
i.dani83

i.dani83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 13.02.2006
S-ar putea sa te ajute chestia asta desi condensatori ar fi cam mari daca te gandesti sa alimentezi montajul direct de la "priza"
http://www.web-ee.co...iles/fsect4.pdf

Edited by i.dani83, 11 March 2006 - 23:29.


#33
Paul_l

Paul_l

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 27.12.2004

 i.dani83, on Mar 11 2006, 23:28, said:

S-ar putea sa te ajute chestia asta desi condensatori ar fi cam mari daca te gandesti sa alimentezi montajul direct de la "priza"
http://www.web-ee.co...iles/fsect4.pdf

eu zic totusi ca pentru electrosecuritate sa foloseasca o sursa cu separare galvanica ori una cu transformator clasic ori o sursa in comutatie .  Si cum un motor electric  nu e un consumator  chiar placut pentru sursa una clasica transformator redresor si eventual stabilizator e cea mai buna.

#34
tomcris

tomcris

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 06.09.2007

 augustin87r, on 10th March 2006, 17:45, said:

Stiu montajul rusilor folosit pt incarcarea acumulatorilor de lanterna.Cred ca am sa il folosesc si eu pt incarcarea unor acumulatori R6de 700mAh.Pe ei scrie 14hrs la 70mA deci dak as putea sa ii maresc puterea la 100mA ar fi k lumea. Hai ca asta e mai usor.:) Ce val sa aiba condensatorul pt sa zicem 3v, 100mA?

Ce valoare are rezistenta legata de borna care se baga in priza? Am una bucata lanterna cu partea de incarcare arsa(cred ca rezistenta) diodele inca mai functioneaza, condensatorul e bun, inclusiv ledul e bun dar momentan nu se aprinde. Pe rezistor scrie 180RK. Ce reprezinta asta 180Ohmi sau 180KOhmi? Rezistorul are un contact pe borna la priza si un contact pe tabla care se afla la borna negativa a setului de acumulatori.

#35
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
180RK este notatia pentru 180 de ohmi. Valoarea nu este critica in montaj, e mai mult cu rolul de protectie. Poti sa folosesti de la 220 la 470 ohmi.

#36
tomcris

tomcris

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 06.09.2007
Multumesc pentru informatii. Am pus rezistor de 180 ohmi ca aveam, si merge, acum incarca. Mai am de sortat acum acumulatorii ca am 9 si lanterna merge cu 3. Sa vad care sunt mai buni.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate