Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Caut să închiriez un obiectiv pentru astrofoto (Sony FE)

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
neaorin

neaorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,936
  • Înscris: 11.05.2006
Salutare,

Sunt fotograf amator, în principal de peisaje și foto de stradă. De foarte curând a început să mă intereseze și astrofotografia (de tip landscape - Calea Lactee, cu alte cuvinte); am încercat de vreo două ori până acum dar mi-am dat seama că încă nu stăpânesc bine nici tehnica și nu am nici sculele necesare. Încercările le-am făcut cu al meu Sony A7 II + Samyang 35mm f/2.8, care nu este (după mine) suficient de larg pentru astfel de poze. Plus un trepied normal. Nu am star tracker.

Prin urmare, caut să închiriez (contra cost) un obiectiv mai potrivit pentru astrofoto, pe montura Sony E full frame. De ce să împrumut? Pentru că nu sunt încă 100% sigur că interesul meu se va transforma într-o pasiune de lungă durată, și nici nu am un alt use case pentru un obiectiv ultra-wide. Am deja un 24-240 f/3.5-6.3 care mi-e de ajuns pentru peisaje la nivelul meu de amator, plus Samyang-ul mai sus menționat. Prin urmare nu prea pot sa justific acum cumpărarea unui alt obiectiv.

M-am uitat pe acest blog post:  BEST ASTRO-PHOTOGRAPHY LENSES FOR THE SONY A7 SERIES

Aș vrea să închiriez unul din acele obiective, oricare din acea listă ar fi OK dar aș avea o preferință pentru Laowa 15mm 2.0 Zero-D sau Sigma 14mm 1.8 Art.
Dacă este cineva care deține un astfel de obiectiv, și e dispus să-l închirieze cuiva în București, vă rog PM.

Alternativ, dacă cineva de aici are status Gold sau Silver la f64 și ar fi de acord să închirieze un obiectiv de la ei pentru mine (plătesc chiria f64 + un comision pt voi), dați-mi PM.

Mulțumesc

Edited by neaorin, 04 June 2019 - 20:36.


#2
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
De ce nu faci pano ?

Cu ultrawide de genul 15mm, nu doar o stea, ci mai multe roiuri intregi de galaxii, cu mii de miliarde de stele, sunt toate la un loc mai mici decat un singur fotosit de pe senzorul tau, un fotosit pe care ai filtru bayer care poate e verde sau rosu sau albastru dupa cum se nimereste...
E o chestie de un ridicol de proportii chiar astronomice...

Edited by loock, 04 June 2019 - 20:23.


#3
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
La astrofotografie  nu incepi cu aparatul si continui cu obiectivul. Începi cu telescopul si continui cu camera.

#4
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,966
  • Înscris: 04.10.2007

View PostJurasikMan, on 04 iunie 2019 - 20:23, said:

La astrofotografie  nu incepi cu aparatul si continui cu obiectivul. Începi cu telescopul si continui cu camera.
Vorbesti prostii... pentru genul de fotografii pe care vrea el sa le faca are nevoie de un obiectiv cat mai wide (10-16mm).. El incearca sa fotografieze Calea Lactee. Si eu am in plan in viitorul apropiat sa fac cateva astfel de fotografii.

Edited by mirel3003, 04 June 2019 - 20:31.


#5
neaorin

neaorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,936
  • Înscris: 11.05.2006
Ar fi trebuit să precizez că nu mă uitam la astrofotografie de tipul deep space, ci la imagini panoramice de tipul "Calea Lactee cu un foreground interesant". Landscape astrophotography, cu alte cuvinte.

Imagini cum sunt cele din blogul la care am dat link.

scuze pentru confuzie

Edited by neaorin, 04 June 2019 - 20:33.


#6
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,966
  • Înscris: 04.10.2007
.

Edited by mirel3003, 04 June 2019 - 20:30.


#7
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006
Nu (neaparat) obiectivul realizeaza poze asa frumoase cu Calea Lactee ci mai curand cerul si locatia.

Esti sigur ca nu ai un alt use case pt uwa?

Edited by crokodilu, 04 June 2019 - 21:01.


#8
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
In acest weekend e cel mai potrivit pentru asa ceva.
Eu nu as inchiria pentru nimeni un asemenea obiectiv.

Foloseste Samy de 35mm pe care il ai si foloseste doua cadre lipite.

Ca sa te intarat Posted Image
Attached File  _A733382web.jpg   1.66MB   59 downloads

Edited by Reactor2015, 04 June 2019 - 21:16.


#9
neaorin

neaorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,936
  • Înscris: 11.05.2006
foarte frumoasa poza! Cred ca e de la cetatea Enisala? Am fost pe-acolo dar ziua...
Ce kit și setări ai folosit pentru poză?

Am să încerc ceva cadre lipite data viitoare dacă nu am un obiectiv până atunci.
Dacă mai sunt si ceva nori, cum sunt în poza ta, cred că va fi destul de dificil...

@crokodilu, deocamdată nu am un alt use case pentru ultra-wide. dar dacă îmi place astro, o să cumpăr un obiectiv și-i mai dau eu de lucru și la landscapes Posted Image

Edited by neaorin, 04 June 2019 - 21:27.


#10
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
La mine a fost pentru prima dată când am fotografiat Calea Lactee. A fost o mare problemă cu norii dar asta e, natura nu stă la dispoziția noastră.
Sony a7III cu 16-35 f2.8 GM la diafragmă f2,8 și 20 de secunde timp de expunere ca să nu-mi iasă codițe la planete și iso 3200 dacă nu mă înșel.
Dar, astea sunt setări orientative. Trebuie să te orientezi la fața locului.

Uite, una făcută noaptea pe la ora 2. Bracketing de 9 imagini cu 1EV între cadre.
Attached File  hdrweb.jpg   1.6MB   53 downloads

#11
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006
Ia tu un uwa si sigur sigur ii gasesti usecaseuri, nu doar la astro sau landscapeuri.


S-ar putea sa mearga si un fisheye.

Edited by crokodilu, 04 June 2019 - 21:38.


#12
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Pe montură Sony FE nu prea are fisheye abordabil ca preț. Deocamdată.

#13
Dizlpower

Dizlpower

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 16.02.2004
Neaorin, daca vrei, îți dau acces la contul meu de f64, pentru închiriere....nu are rost sa cumperi nimic, daca nu esti pasionat de ultrawide-uri...

#14
neaorin

neaorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,936
  • Înscris: 11.05.2006
Update: f64 si-a deschis recent noul site de inchirieri (http://rent.f64.ro/), mi-am făcut cont și am fost upgradat la Silver!
Weekendul ăsta am închiriat primul obiectiv de la ei, un Sony 16-35 f/2.8 (același menționat și de reactor mai sus) și m-am dus la munte:

[ https://neaorinsbackupfiles.blob.core.windows.net/dump/DSC04209-small.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Nu e rău pentru 120 de lei!
Expunerea e la 25 de secunde, ceea ce pare cam la limită pentru 16mm. Spre margini se văd ceva stele cu codițe.

#15
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Foarte fain, bravo!
Ce iso ai folosit?

#16
neaorin

neaorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,936
  • Înscris: 11.05.2006

View PostReactor2015, on 21 octombrie 2019 - 07:21, said:

Foarte fain, bravo!
Ce iso ai folosit?

3200

#17
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006
Coditele par a fi de la miscarea stelelor, iti trebuie o monthra EQ, chiar daca ai focala mica.

#18
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,240
  • Înscris: 24.02.2007
Nu-s de la coma?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate