Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zilele emailului

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 

Android sau iOS - ce sistem de operare alegi?

* * - - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
106 replies to this topic

Poll: Android sau iOS ? (62 member(s) have cast votes)

Android sau iOS - ce sistem de operare alegi?

  1. Android (47 votes [75.81%] - View)

    Percentage of vote: 75.81%

  2. iOS (15 votes [24.19%] - View)

    Percentage of vote: 24.19%

Vote

#19
SSpantzer

SSpantzer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,325
  • Înscris: 19.03.2019

View PostCrbl2001, on 03 iunie 2019 - 18:35, said:


Si mie mi-e dor de blackberry.Pe vremea aia mi se parea cel mai bun telefon.



Inca rupe, cel putin Passportul, de cand cu 10.3 si Google Services am GPlay pe el pe langa Amazon si practic pot instala aplicatii Android. Este un fel de iphone pe steroizi sa zic asa pentru necunoscatori.
Ai toata functionarea impecabila a sistemului de operare cu bonus aplicatii Android.
Vreme de 4 ani mi-a fost cel mai tare telefon/pc posibil !
Iar Blackberry Blend...puteam sa las telefonul acasa si il aveam ...cu mine pe pc !
Enorm de multe chestii care inca nu sunt implementate azi nici pe Android, nici pe iPhone.
Altfel, folosesc un S8 de 18 luni si inca nu m-am obisnuit...

Edited by SSpantzer, 03 June 2019 - 21:50.


#20
Serban001

Serban001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 411
  • Înscris: 25.07.2014
Androidul  are smartphone'uri pt multa lume, are multe categorii de preturi si specificatii

Cei cu iOS , folosesc si mac...altfel nu prea vad rostul, dupa ce ca iOS este mai limitat, daca nu esti in ecosistemul Apple, devine si mai limitat
Deci eu daca nu as folosi si iOS si macOS, as avea android

Edited by Serban001, 03 June 2019 - 22:34.


#21
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Deci trebuie sâ-mi iau repede Pasaportutul.
For real?

Pot să vă întreb ce tel folosiți acum?

Edited by ericmario, 03 June 2019 - 22:46.


#22
SSpantzer

SSpantzer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,325
  • Înscris: 19.03.2019
Blackberry 9320,Blackberry Passport si Samsung S8 !

4real, cand ai folosit ultima data un Passport ?

Edited by SSpantzer, 03 June 2019 - 22:53.


#23
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,882
  • Înscris: 28.11.2006
Prefer sa nu votez, pentru ca n-am avut niciodata iPhone. Am un Android (Huawei) si mai butonez ocazional altul (Xiaomi cu Android One, deci stock, fara brizbrizuri) si sunt multumit.

Dar nu pot sa nu ma intreb ce s-ar fi intamplat daca Microsoft ar fi continuat dezvoltarea WP si l-ar fi integrat mai bine cu Windows 10 pentru PC. Dar nu stiu ce tarate au avut in cap astia din Cupertino, ca ar fi fost regii neincoronati ai IT-ului, daca erau un pic mai destepti... :ciocan: Am avut vreo 3 ani un Lumia 625 cu 512 MB de RAM si mergea mai fluent decat multe Androide cu 2 GB si cu procesor mai bun...

#24
calbog

calbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,175
  • Înscris: 22.01.2013
Îmi place iOS-ul dar e limitat și de plictiseală mai mult i-am făcut jailbreak și pot să zic că e interesant pe de o parte, când merge.
Am și android și îmi place.

De ales intre ele nu pot, îmi plac la fel amândouă.

#25
bluke424

bluke424

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 30.06.2011
prefer Android stock. folosesc un Mi A2 din noiembrie, fără probleme. aștept Mi A3.

ultima dată am folosit iOS 6 pe vremea lui iPhone 5, fiind ultimul meu iPhone după 3G și 4S. am folosit și WIndows Phone/Mobile (de la 6.x la 10) și Symbian, păcat de ultimele două că n-au ținut pasul cu timpul, mai multă concurență n-ar fi stricat.

#26
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
ios e un sistem proprietar, pe când android echipează aproape în întregime restul pieței. Fiind un sistem de casa al Apple, nu va fi găsit pe alte telefoane în afara producției proprii și e cam greu de comparat cu Android întrucât producătorii de tablete și telefoane au o libertate de mișcare foarte mare.

Fluenta este data de cât de încărcat este telefonul și de optimizarea făcută de producător (cu cât ai aproape de clasa premium, cu atât se va mișcă mai bine).

#27
Crbl2001

Crbl2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 04.05.2019

View Postericmario, on 03 iunie 2019 - 22:38, said:

Pot să vă ĂŽntreb ce tel folosiți acum?
S8 si un J3(de rezerva)

#28
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008

View PostCrbl2001, on 03 iunie 2019 - 17:54, said:

Deci voi cu ce mergeti iOS sau Android?
Eu aleg Android.
Deocamdata pe partea de telefon aleg Android. Insa daca ar fi sa-mi schimb acum telefonul, as cam sta pe ganduri intre un OnePlus 7 Pro nou si iPhone XS cu garantie la iStyle.

Iar la tableta, iOS all the way. Aplicatiile Google merg ok si pe iOS, si singurele lucruri carora le duc dorul de pe Android sunt optiunile de modificare a dimensiunii tastaturilor aftermarket (Swiftkey&co) si posibilitatea instalarii aplicatiilor off-market (de ex. aplicatia PopcornTime).
Dar astea palesc cand stiu ca am dat 2000 de lei pe un iPad Pro de 10,5" care si peste 4 ani se va descurca ok si probabil va primi inca actualizari de iOS, pe cand un Samsung Galaxy Tab S3 (ca S4 sareau de 2000) si acum da uneori rateuri. Microsoft Surface Pro nu prea era o optiune, fiindca sunt prea mari si grele, si de-abia gaseam ceva cu 4GB ram si Core i5 2xxx.

Edited by Hider141, 04 June 2019 - 09:01.


#29
DieselCRDI

DieselCRDI

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 28.04.2010

View PostCrbl2001, on 03 iunie 2019 - 17:54, said:

Pentru mine este o intrebare destul de grea.Desi apreciez mai mult iOS,de cele mai multe ori am mers pe Android pentru mai multa libertate.In acelasi timp,Android este OS-ul mobil nr. 1,practic cel mai popular.Acum 10,aveam alta parere.Pe-atunci as fi ales iOS fara discutii.
iOS este disponibil doar pe device-urile  de la Apple,fiind propriul lor OS.Deci ai iOS numai pe Iphone si Ipad.Mie mi se pare un OS mai bine "inchegat" decat Android.
Android-ul celor de la Google e raspandit pe mai toate mobilele(Samsung,Huawei,etc.)La telefoanele slabe,este destul de buguit.Partea buna e ca este mai customizabil decat iOS.

Deci voi cu ce mergeti iOS sau Android?
Eu aleg Android.

La "faza" cu popular, nu neg! Dar numărul, nu dă adevărul! Nu întotdeauna! Android e mai popular pentru că este mai ieftin, de cele mai multe ori.
E o "struțo-cămilă" de mașină virtuală Java peste un "schelet" Linux ceea ce vine cu un cost mai mare de resurse hardware (memorie, baterie, procesor).
Decât "libertatea" unreliable a Androidului, mai bine siguranța oferită de iOS, IMHO! Posted Image
iOS "it just works" și nu am pățit, ca la Android, să mă lase în drum datorită pierderii localizării GPS!
Să mai zic și că iPhone 5s (lansat în 2013 !!!) a primit ultima versiune de iOS? Care android mai primește update-uri după atâția ani? Posted Image

În rest...

View PostCiubex, on 31 mai 2019 - 15:26, said:

...
Din punctul meu de vedere, merita sa-ti iei ceea ce-ti place si stii ca la ceea ce-l folosesti iti este suficient.

Posted Image

Edited by DieselCRDI, 04 June 2019 - 09:32.


#30
MustHAVEOl

MustHAVEOl

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 05.07.2018

View PostDieselCRDI, on 04 iunie 2019 - 09:15, said:


Să mai zic și că iPhone 5s (lansat în 2013 !!!) a primit ultima versiune de iOS? Care android mai primește update-uri după atâția ani? Posted Image




Posted Image

degeaba iti actualizezi iphone-ul din 2013 la zi daca sacadeaza la deblocare si in launcher pe ios 12

eu am acelasi android de aproximativ 5 ani si 3 luni, inca merge foarte bine si nu m-a lasat nici gps-ul, si sunt sigur ca nu era la fel daca primea actualizare la o versiune mai noua de android (are 4.3)

#31
AstroNoot

AstroNoot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 799
  • Înscris: 11.01.2018
Faza cu ultimele update-uri de la Apple pe dispozitive mai vechi,e ca sa nu mai compenteze oamenii că Apple te forțează să faci upgrade. Da până la urmă tot faci,ca îți merge prost,sau ai battery life de tot rahatul :) Good luck with that overpriced shit

#32
Crbl2001

Crbl2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 04.05.2019

View PostAstroNoot, on 04 iunie 2019 - 14:40, said:

Faza cu ultimele update-uri de la Apple pe dispozitive mai vechi,e ca sa nu mai compenteze oamenii că Apple te forțează să faci upgrade. Da până la urmă tot faci,ca îți merge prost,sau ai battery life de tot rahatul :) Good luck with that overpriced shit
Exact.Ei incearca sa "imbunatatesca" hw-ul de rahat si cu un pret mult prea exagerat.Am avut iphone,ca altfel nu mai spuneam asta.
Dai o gramada de bani pe un jaf care in 2-3 ani e deja depasit.Iar daca  ei cred ca multumesc lumea cu update-uri fara rost.....good luck to them.

#33
DieselCRDI

DieselCRDI

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 28.04.2010

View PostMustHAVEOl, on 04 iunie 2019 - 14:34, said:



degeaba iti actualizezi iphone-ul din 2013 la zi daca sacadeaza la deblocare si in launcher pe ios 12

eu am acelasi android de aproximativ 5 ani si 3 luni, inca merge foarte bine si nu m-a lasat nici gps-ul, si sunt sigur ca nu era la fel daca primea actualizare la o versiune mai noua de android (are 4.3)
Mult success cu un dispozitiv neactualizat dpdv al securității! ;)
Nu sacadează dar trebuie sa fii conștient că e vechi și lent acum! :)

View PostAstroNoot, on 04 iunie 2019 - 14:40, said:

Faza cu ultimele update-uri de la Apple pe dispozitive mai vechi,e ca sa nu mai compenteze oamenii că Apple te forțează să faci upgrade. Da până la urmă tot faci,ca îți merge prost,sau ai battery life de tot rahatul :) Good luck with that overpriced shit
Bateria se schimbă, nu e un capăt de țară și da, chiar nu te forțează! Încă mai folosesc un 6 Plus! ;)

View PostCrbl2001, on 04 iunie 2019 - 14:57, said:


Exact.Ei incearca sa "imbunatatesca" hw-ul de rahat si cu un pret mult prea exagerat.Am avut iphone,ca altfel nu mai spuneam asta.
Dai o gramada de bani pe un jaf care in 2-3 ani e deja depasit.Iar daca  ei cred ca multumesc lumea cu update-uri fara rost.....good luck to them.
Amuzantă postarea! Din cauza Androidului care "mănâncă resurse pe pâine" că sa funcționeze decent, când vezi un dispozitiv optimizat și eficient, zici că e hw de rahat! Priceless! :)))))))))

Singurul lucru adevărat, legat de iPhone, este prețul nesimțit de mare!
Dar când te saturi de rateurile Androidului, asta e!

#34
Crbl2001

Crbl2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 04.05.2019

View PostDieselCRDI, on 04 iunie 2019 - 15:51, said:

Amuzantă postarea! Din cauza Androidului care "mănâncă resurse pe pâine" că sa funcționeze decent, când vezi un dispozitiv optimizat și eficient, zici că e hw de rahat! Priceless! :)))))))))
Ce-am zis eu si ce-ai inteles tu ...
M-am referit in primul rand la hw-ul iphone-urilor.Chiar daca dupa 3-4 ani de la aparitie sunt total depasite,pretul ramane inca prea mare.
Daca tu nu suporti Android si folosesti Iphone 6,vechi de cand lumea,TOTAL depasit....good luck with that!
Nu toti sunt de aceesi parere cu tine.Nu toti inca folosesc un telefon vechi de 5-6 ani sau mai mult.

#35
MustHAVEOl

MustHAVEOl

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 05.07.2018

View PostDieselCRDI, on 04 iunie 2019 - 15:53, said:

Mult success cu un dispozitiv neactualizat dpdv al securității! Posted Image

mai bine decat sa stiu ca am dat vreo 2000/3000 de lei pe el si dupa fiecare update incetineste, al meu merge la fel de bine fara nicio resetare din fabrica sau schimbare de baterie

Quote

Amuzantă postarea! Din cauza Androidului care "mănâncă resurse pe pâine" că sa funcționeze decent

resurse pe paine inseamna 1-2gb ram si quad core?

Edited by MustHAVEOl, 04 June 2019 - 16:09.


#36
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010

View PostAstroNoot, on 04 iunie 2019 - 14:40, said:

Faza cu ultimele update-uri de la Apple pe dispozitive mai vechi,e ca sa nu mai compenteze oamenii că Apple te forțează să faci upgrade. Da până la urmă tot faci,ca îți merge prost,sau ai battery life de tot rahatul Posted Image Good luck with that overpriced shit

Si de ce sa faci "update" sau "upgrade"?
Nu functioneaza bine?
Tot ce ai scris despre baterie, update la habar n-am ce, sunt doar publicitate android!

Edited by breitner, 04 June 2019 - 16:43.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate