Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Android sau iOS - ce sistem de operare alegi?

* * - - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
106 replies to this topic

Poll: Android sau iOS ? (62 member(s) have cast votes)

Android sau iOS - ce sistem de operare alegi?

  1. Android (47 votes [75.81%] - View)

    Percentage of vote: 75.81%

  2. iOS (15 votes [24.19%] - View)

    Percentage of vote: 24.19%

Vote

#37
DieselCRDI

DieselCRDI

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 28.04.2010

View PostCrbl2001, on 04 iunie 2019 - 15:57, said:


Ce-am zis eu si ce-ai inteles tu ...
M-am referit in primul rand la hw-ul iphone-urilor.Chiar daca dupa 3-4 ani de la aparitie sunt total depasite,pretul ramane inca prea mare.
Daca tu nu suporti Android si folosesti Iphone 6,vechi de cand lumea,TOTAL depasit....good luck with that!
Nu toti sunt de aceesi parere cu tine.Nu toti inca folosesc un telefon vechi de 5-6 ani sau mai mult.

Man, asta s-a înțeles!

Folosesc 6 Plusul ca backup dar face orice am nevoie: GPS, internet, telefon, chiar dacă mai lent!  :)

De Android am căpătat o mare aversiune și nu-mi trebuie!

View PostMustHAVEOl, on 04 iunie 2019 - 16:08, said:


mai bine decat sa stiu ca am dat vreo 2000/3000 de lei pe el si dupa fiecare update incetineste, al meu merge la fel de bine fara nicio resetare din fabrica sau schimbare de baterie



resurse pe paine inseamna 1-2gb ram si quad core?

De gustibus...
Da, Androidul este mare mâncător de resurse ca să funcționeze decent/bine!

#38
bluke424

bluke424

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 30.06.2011
decât să dau 4000+ lei pe un iPhone cu suport software de 5-6 ani, perioadă în care devine aproape inutilizabil, mai bine dau 1000 lei pe un midrange Android (vezi Mi A2, acum sub 800 lei) cu suport software 2 ani.

de 4000 lei cumpăr unul nou la 2 ani și am 8 ani suport software, am mereu telefon nou cu baterie intactă și cu hardware superior din orice punct de vedere iPhone-ului vechi de 6 ani.

#39
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostSSpantzer, on 03 iunie 2019 - 22:52, said:

Blackberry 9320,Blackberry Passport si Samsung S8 !

4real, cand ai folosit ultima data un Passport ?
Asta e faza, că nu am avut niciodată Passport, doar un Z10.
Și mi-e ciudă de mor, pentru că a fost unul la Mediamarkt cu 100 și ceva de euro și nu l-am luat, ca fraierul.
De fapt m-a descurajat un vânzător, mi-a zis ce știam deja și anume că BBOs e tras pe linie moartă.
A doua oară nu mai fac prostia asta.

#40
SSpantzer

SSpantzer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,325
  • Înscris: 19.03.2019
Merge brici, marea problema watsap-ul s-a rezolvat cu un apk.
A, da , nu am Facebook pe el ..priceless 😉
Am primit update luna trecuta, ceva pe radio probabil, avea 5 mega.
I-am rezolvat ecranul dupa 5 ani in urma unei tranteli naked, fara pouch dar i l-am inlocuit zilele trecute, a durat ceva pana l-am desfacut 😁. Acum planuiesc sa ii iau o baterie, nu mai tine decat o zi, e drept mai mult decat S8-ul de nou 😂😂😂.
Va ramane cel mai tare telefon detinut vreodata, asta si Nokia 6210, telefoanele care mi-au ramas la suflet.

Edited by SSpantzer, 04 June 2019 - 18:28.


#41
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Mie mi-a rămas la suflet Zapp Z910i, care era un Blackberry wanna be. Posted Image

#42
DieselCRDI

DieselCRDI

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 28.04.2010

View Postbluke424, on 04 iunie 2019 - 17:24, said:

decĂąt să dau 4000+ lei pe un iPhone cu suport software de 5-6 ani, perioadă Ăźn care devine aproape inutilizabil, mai bine dau 1000 lei pe un midrange Android (vezi Mi A2, acum sub 800 lei) cu suport software 2 ani.

de 4000 lei cumpăr unul nou la 2 ani și am 8 ani suport software, am mereu telefon nou cu baterie intactă și cu hardware superior din orice punct de vedere iPhone-ului vechi de 6 ani.

Nu e deloc inutilizabil! Își face treaba chiar dacă ceva mai lent, ești sigur că o duce bine până la capăt și nu te lasă cu ochii în soare! :)


Cât despre chinezării....nu, mulțumesc! Dacă nu-mi place și m-am convins de "fiabilitatea" Androidului, apăi să folosesc o chinezărie nici macar prin absurd nu aș concepe! Dacă tu ești mulțumit de o chinezărie, să-l folosești sănătos!

#43
MustHAVEOl

MustHAVEOl

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 05.07.2018

View PostDieselCRDI, on 04 iunie 2019 - 18:41, said:

Nu e deloc inutilizabil! Își face treaba chiar dacă ceva mai lent, ești sigur că o duce bine până la capăt și nu te lasă cu ochii în soare! Posted Image


Cât despre chinezării....nu, mulțumesc! Dacă nu-mi place și m-am convins de "fiabilitatea" Androidului, apăi să folosesc o chinezărie nici macar prin absurd nu aș concepe! Dacă tu ești mulțumit de o chinezărie, să-l folosești sănătos!

preferi sa folosesti un telefon lent strict pentru brand?

#44
bluke424

bluke424

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 30.06.2011
și tu să folosești sănătos chinezăria pe care scrie iPhone!

cât despre „merge mai lent”, probabil că folosești telefonul pentru 2-3 lucruri și munca ta nu depinde de el, altfel ai avea altă părere. pe forum scrii de pe un Pentium 4? că e doar lent și atât. un 5S este inutilizabil în 2019 pentru un poweruser.

apropo, Apple a anunțat azi că și iPhone 6 moare tot cu iOS 12.

#45
Crbl2001

Crbl2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 04.05.2019

View PostMustHAVEOl, on 04 iunie 2019 - 18:47, said:



preferi sa folosesti un telefon lent strict pentru brand?
Pai asta e problema lui  Are un fix cu Apple si al lor iphone cu ios.
Se vede clar ca nu suporta Android.Da asta nu e problema nostra.Fiecare cu ce-l doare.Pe mine ma enerveaza ca o tot tine p-a lui cu ios ca mai bun decat Android...ca face...ca drege...
Se poate vreodata sa nu se iste cearta pe tema asta?Pur si simplu iti spui parerea si gata.Nu ma doare pe mine de update-urile tale la un tel vechi de cand lumea...


#46
DieselCRDI

DieselCRDI

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 28.04.2010

View PostMustHAVEOl, on 04 iunie 2019 - 18:47, said:



preferi sa folosesti un telefon lent strict pentru brand?
Pentru fiabilitate, deci indirect da! :)
Pe Android, am fost lăsat în câmp, fără GPS fix, pe două flagship-uri (la vremea respectivă) și cum cine te înșeală prima oară e vina lui și a doua oară e vina ta, nu mă mai ating de Android!

#47
Crbl2001

Crbl2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 04.05.2019
Si inca ceva,DieselCRDI.N-o mai tine atata ca telefoanele Android sunt mai slabe ca elea cu ios...de unde pana unde?
Si io pot sa vin sa zic ca Android e mai flexibil.Terminati cu fanboy-ismele astea!Zici ca vorbim de PS4 si Xbox One,nu Android si iOS!

Edited by Crbl2001, 04 June 2019 - 18:57.


#48
DieselCRDI

DieselCRDI

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 28.04.2010

View Postbluke424, on 04 iunie 2019 - 18:50, said:

și tu să folosești sănătos chinezăria pe care scrie iPhone!

cĂąt despre „merge mai lent”, probabil că folosești telefonul pentru 2-3 lucruri și munca ta nu depinde de el, altfel ai avea altă părere. pe forum scrii de pe un Pentium 4? că e doar lent și atĂąt. un 5S este inutilizabil Ăźn 2019 pentru un poweruser.

apropo, Apple a anunțat azi că și iPhone 6 moare tot cu iOS 12.
iPhone, chinezărie? Ai o fractura serioasă de logică dacă poți pune semnul egal între ceva furat și reconstituit în China și altceva proiectat în U.S.!

Îl folosesc pentru GPS, Internet și telefon! Nu mă lăsa în drum! :)

Pai asta e! Arată-mi un Android cu update-uri la zi, după atâția ani! ;)


Și ce faci tu legat de muncă de nu se poate decât pe Android?

View PostCrbl2001, on 04 iunie 2019 - 18:52, said:


Pai asta e problema lui  Are un fix cu Apple si al lor iphone cu ios.
Se vede clar ca nu suporta Android.Da asta nu e problema nostra.Fiecare cu ce-l doare.Pe mine ma enerveaza ca o tot tine p-a lui cu ios ca mai bun decat Android...ca face...ca drege...
Se poate vreodata sa nu se iste cearta pe tema asta?Pur si simplu iti spui parerea si gata.Nu ma doare pe mine de update-urile tale la un tel vechi de cand lumea...
Pentru că iOS ESTE mai bun că orice Android! ;)
Cu antichitatea de 5s am făcut drumuri și de 3500 km, fără să mă lase în drum că Androidul! Până să mă lase Androidul in drum, și eu eram fan Android dar după aceea am realizat că atât cât dai, atâta face! ;)

#49
Crbl2001

Crbl2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 04.05.2019
Bai,bai...oricum ai da-o cu omul asta tot nu merge!
Intelege omule ca vechitura ta nu mai e la zi!Tot o tii cu update-urile!

#50
DieselCRDI

DieselCRDI

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 28.04.2010

View PostCrbl2001, on 04 iunie 2019 - 18:56, said:

Si inca ceva,DieselCRDI.N-o mai tine atata ca telefoanele Android sunt mai slabe ca elea cu ios...de unde pana unde?
Si io pot sa vin sa zic ca Android e mai flexibil.Terminati cu fanboy-ismele astea!Zici ca vorbim de PS4 si Xbox One,nu Android si iOS!
Tu compari Androidul, o porcărie "struțo-cămilă" de Linux cu Java cu un device cu sistem de operare "curat", super optimizat și care nu are fragmentarea Androidului? :))))

View PostCrbl2001, on 04 iunie 2019 - 19:01, said:

Bai,bai...oricum ai da-o cu omul asta tot nu merge!
Intelege omule ca vechitura ta nu mai e la zi!Tot o tii cu update-urile!
Da ce? Am zis că telefonul de backup nu e vechi? ;)
Este! Dar este fiabil! Cuvântul ăsta este total străin Androidului! :D

#51
MustHAVEOl

MustHAVEOl

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 05.07.2018

View PostDieselCRDI, on 04 iunie 2019 - 19:01, said:

Pai asta e! Arată-mi un Android cu update-uri la zi, după atâția ani! ;)

din pacate nu cred ca poate, deoarece nici macar samsung nu ofera actualizari pana cand telefonul merge greu in setari/launcher
degeaba susti faptul ca ios este mai bun decat android cu un singur argument, actualizarile, care oricum iti incetinesc telefonul pe zi ce trece

telefonul meu, un allview care aparut in aceeasi perioada de timp cu 5s-ul tau, nu este "mai lent" dupa 5 ani si 4 luni de folosire, din simplul fapt ca nu a primit nicio actualizare, doar un bug fix. si chiar ma bucur ca nu am primit update la lolipop sau kitkat doar ca sa se afle allview in treaba.

am dat ~1100 de lei la lansare pentru un quad core, 2gb ram, o camera de 13mp decenta chiar si in 2019 si 16gb stocare la care am adaugat un card de 64gb
tu ai dat cu siguranta mult mai mult pe un telefon de 4.5 inch, dual core, 1gb ram, o camera intr-adevar mai buna si stocare inextensibila, care behaie dupa fiecare actualizare de la apple, care pe deasupra iti mai omoara si bateria.

daca esti asa de sigur ca ios este mai bun decat android, inseamna ca nu ai incercat niciun flagship adevarat cu android

#52
DieselCRDI

DieselCRDI

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 28.04.2010

View PostMustHAVEOl, on 04 iunie 2019 - 19:18, said:

din pacate nu cred ca poate, deoarece nici macar samsung nu ofera actualizari pana cand telefonul merge greu in setari/launcher
...
Exact, nu există niciun Android care să ofere update-uri pe o perioadă atât de lungă!
E decizia mea asumată sa-mi fac update-ul sau nu! ;)



View PostMustHAVEOl, on 04 iunie 2019 - 19:18, said:

...degeaba susti faptul ca ios este mai bun decat android cu un singur argument, actualizarile, care oricum iti incetinesc telefonul pe zi ce trece
Din nou: este decizia mea! ;)


View PostMustHAVEOl, on 04 iunie 2019 - 19:18, said:

...
telefonul meu, un allview care aparut in aceeasi perioada de timp cu 5s-ul tau, nu este "mai lent" dupa 5 ani si 4 luni de folosire, din simplul fapt ca nu a primit nicio actualizare, doar un bug fix. si chiar ma bucur ca nu am primit update la lolipop sau kitkat doar ca sa se afle allview in treaba.
...
Las-o naibii! Adică, după logica ta, e un atu faptul că nu ai primit update-uri, nici măcar pe cele de securitate! Posted Image



View PostMustHAVEOl, on 04 iunie 2019 - 19:18, said:

...
am dat ~1100 de lei la lansare pentru un quad core, 2gb ram, o camera de 13mp decenta chiar si in 2019 si 16gb stocare la care am adaugat un card de 64gb
...
Asta am zis-o și eu! Singurul avantaj al Androidului este prețul scăzut!



View PostMustHAVEOl, on 04 iunie 2019 - 19:18, said:

...
tu ai dat cu siguranta mult mai mult pe un telefon de 4.5 inch, dual core, 1gb ram, o camera intr-adevar mai buna si stocare inextensibila, care behaie dupa fiecare actualizare de la apple, care pe deasupra iti mai omoara si bateria.
...
Evident că, din păcate, am dat mult mai mult! Dar și calitatea și fiabilitatea costă! Bine, la Apple, prețul e mult mai mare dar....asta e! Nu am altă alternativă fiabilă! Posted Image



View PostMustHAVEOl, on 04 iunie 2019 - 19:18, said:

...
daca esti asa de sigur ca ios este mai bun decat android, inseamna ca nu ai incercat niciun flagship adevarat cu android
...
Ba da! La vremea respectivă erau flagship-uri iar eu eram mare fan/"taliban" Android!
Până "mi-am luat-o în freză" și am rămas cu ochii în Soare, fără GPS lock!
Întors, vândut pe olx mizeriile Android și trecut la iOS! De atunci, nu am mai pățit așa ceva! Posted Image

#53
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,457
  • Înscris: 24.05.2010
La câte telefoane cu Android am avut, nici unul nu m-a lăsat fără semnal GPS când am folosit navigarea ;)
Dar ce flagship-uri Android ai avut tu?

#54
Crbl2001

Crbl2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 04.05.2019
E clara situatia....el n-a avut decat ios.Daca ar fi avut VREODATA Android pe mana n-ar fi tinut-o asa.Am avut o gramada de flagship-uri,midrange-uri,si entry level-uri Android ca sa imi dau cu parerea.Nu poti sa vii si sa spui in 2019 ca Iphone 6 e mai bun ca un Android din aceeasi perioada doar pt ca inca mai primeste update-uri.
Las-o dracu de treaba.Ramai tu cu aifonu' tau,si lasa-ne pe noi cu "chinezariile" noastre.

Si subiect inchis.Nu vreau sa fie inchis topicul!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate